Sery Lutomierskie z Gór Sowich

Sery Lutomierskie z Gór Sowich

Ta podróż będzie interesująca, pachnąca, a przede wszystkim smaczna. Miejsce, które chcemy Wam przedstawić jest niezwykłe.

Sery Lutomierskie - odkryj smak produktów regionalnych

 

Lutomierz to wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim u podnóża Gór Sowich. Manufaktura sera to miejsce z tradycjami. Już samo usytuowanie serowarni w zabytkowych XVIII-wiecznych kamiennych budynkach, może zrobić wrażenie. I robi. To królestwo Stanisławy i Malwiny Pasternak, które produkcją sera zajmują się od 2004 roku. Początkowo wyrabiały niewielkie ilości, ale wysoka jakość serów oraz nagrody, jakie zdobywały na wielu konkursach, przyczyniły się do szybkiego rozwoju serowarskiej pasji i rozbudowy przydomowej manufaktury.

Teraz to jeden z najbardziej znanych i cenionych produktów Dolnego Śląska. Obecnie Lutomierska Manufaktura to już instytucja i miejsce, gdzie nie tylko wytwarza się sery, ale także promuje regionalne produkty i kulturę lokalną. To miejsce edukacji kulinarnej, wycieczek szkolnych, atrakcja nie tylko dla miłośników serów i kuchni. Prawdziwa perełka nie tylko na mapie Dolnego Śląska. To także ciekawa atrakcja turystyczna. Miejsce, w którym ceni się to, co lokalne i naturalne. Bliskość natury, zwierzęta, powrót do rolniczych tradycji – to interesująca propozycja dla wszystkich. Zaplanujcie sobie wycieczkę!

Z naturalnych składników

88103804 3202884116412500 3510078536805253120 n

Sery z Lutomierza są świetne do sałatek, idealne do kanapek, przekąsek ciepłych oraz zimnych, można je także grillować. Są doskonałym uzupełnieniem różnych zapiekanek, zup, omletów i sufletów- produkt, który sprawdzi się zawsze i wszędzie. Naturalny, świeży, pachnący. Właścicielki nie zdradzają wszystkich sekretów jego wyrobu, ale niektóre można poznać, na przykład podczas warsztatów serowarskich. Wiadomo, że najważniejsze są naturalne produkty, a takich w Lutomierzu nie brakuje. Do warzenia serów typu gouda używa się tylko naturalnych składników. Mleko krowie jest najwyższej jakości, podpuszczka mikrobiologiczna, a sól niejodowana, dodaje się także ziół. Sery podpuszczkowe są miękkie, łatwe w krojeniu, mają łagodny zapach, a „kropką nad i” jest posmak ziół. Do serów dodaje się czarnuszkę, kozieradkę, czosnek, bazylię, pokrzywę, a także orzechy, kwiaty bzu czy nawet czosnek niedźwiedzi, rosnący na łąkach przy rzece w pobliżu Manufaktuury. Wytwarza się tu również sery dojrzewające. Przyjrzyjmy się zatem głównym wyrobom serowarni w Lutomierzu.

Co można kupić w Lutomierzu?

257794057 4992306597470234 4609717956577233561 n

Turyści i miłośnicy dobrego jedzenia chętnie dowiedzą się, czego można skosztować i co kupić w tym niecodziennym miejscu. Jeden z najbardziej znanych produktów to gouda świeża z ziołami, takimi jak czarnuszka, kozieradka, bazylia, czosnek, żurawina, oraz mieszanka pomidor z bazylią i czosnkiem. Na zamówienie klienta możliwe jest także dodanie innych ziół, roślin czy nasion, według kulinarnego gustu i upodobań indywidualnych. Sery dostępne są w dowolnej gramaturze i w jednej cenie 60 zł za kilogram. Zielony ser? Tak, to możliwe. To kolejny oryginalny produkt lutomierski - ser z pokrzywą. Oprócz ciekawego, roślinnego smaku, sery mają także cenne składniki odżywcze, zawarte w pokrzywie, takie jak witaminy A, B, C, K oraz mikroelementy, m.in. krzem, potas, żelazo, magnez. Kolejna propozycja to ser z kozieradką, znaną w lecznictwie ludowym. Kozieradka ma słodko-gorzki smak, nadający serom wyrazisty zapach. Ser z czarnuszką to propozycja dla smakoszy serów, którzy lubią pikantne smaki i wyraziste przyprawy. Czarnuszka ma też właściwości lecznicze. Korzystnie działa na układ nerwowy, zmniejsza stres, uspokaja, reguluje ciśnienie. Sery z orzechem włoskim mają lekko słodki posmak, sery z czosnkiem mają ostry zapach i świetnie łączą się z daniami mięsnymi. O zaletach czosnku nie trzeba chyba przypominać…

215443590 4581232231911008 4685218051184382709 n

W bogatej ofercie Manufaktury Sera znajdują się również ser z bazylią i suszonymi pomidorami. Atutem bazylii dodawanej do serów jest jej silny, korzenno-kwiatowy zapach. Bazylia poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu. Ma korzenny, słodko-pikantny smak. Sporo walorów wpływających na nasz stan zdrowia mają także suszone pomidory, warto wymienić ich przeciwmiażdżycowe właściwości. Widzimy zatem, że sery z Lutomierza są nie tylko naturalne, smaczne, ale także zdrowe. Warto przyjechać do Lutomierza. Miejscowy sklepik wiejski oferuje także inne naturalne wyroby z własnego gospodarstwa, takie jak masło, jogurty, maślanka, śmietana, serwatka, twaróg oraz marynaty warzywne, prażona soja zakwas na żurek, zakwas buraczany, powidła czy syropy z pędów sosny oraz kwiatów bzu. Kolejną specjalnością tego miejsca jest sałatka z uprawianego tu pasternaku. Prawdziwa rzadkość i wielki powrót na stoły tego zapomnianego już nieco warzywa.

Targi zdrowej żywności prosto od rolnika

FD8A9011

O tym, jak ważne jest właściwe, a zatem zdrowe odżywianie, nie trzeba nikogo przekonywać. Lutomierska serowarnia to także miejsce, w którym promuje się naturalne, zdrowe i lokalne produkty od miejscowych rolników i wytwórców ekologicznej żywności. To działania wspierające lokalnych producentów. Na terenie serowarni organizowane są Targi Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika, których współorganizatorem jest Browar Rebelia. Targi odbywają się w każdą trzecią niedzielę każdego miesiąca w godz. 12.00 – 16.00 i cieszą się dużą popularnością.

Co można kupić oprócz serów i wyrobów serowarskich?

FD8A8895

Wybór jest bardzo duży, jakość produktów najwyższa, a miejsce i otoczenie przyjazne, sprzyjające relaksowi i odpoczynkowi. W ofercie są: pieczywo, wędliny, sery krowie, owcze i kozie, warzywa sezonowe, soki, wegańskie pasty i pasztety, przetwory z jabłek, dyni, aronii, ryby, miód, domowe ciasta, masła, jogurty, jajka, a nawet ekokosmetyki i wyroby ceramiczne. Na targach można zjeść też na miejscu, w ofercie są zupy, herbaty ziołowe, dania z grilla, pierogi z bryndzą, chipsy z pasternaku, ciasto domowe, pyszne przekąski oraz piwo z zaprzyjaźnionego browaru. Odwiedzający targi z dziećmi nie muszą się martwić, że ich pociechy będą się nudzić. Na najmłodszych czekają trampolina i piaskownica. Taka wycieczka z pewnością będzie udana. Rezerwujcie czas, zabierajcie dzieci, dobry humor i szykujcie się na wycieczkę do krainy lokalnych produktów! Będzie dużo smacznego i lokalnego jedzenia! To miejsce jest już bardzo znane wśród turystów odwiedzających Ziemię Kłodzką i Ząbkowicką.

Dla turystów i uczniów

warsztaty serowarnia 11

Innym elementem działalności Serowarni w Lutomierzu, nie mniej ważnym niż produkcja serów i innych niepowtarzanych produktów, jest edukacja i promocja regionu. Działania prowadzone w Zagrodzie Edukacyjnej Pasternak wpisują się w założenia programowe zawarte w Podstawie programowej szkół w Polsce. Stanowią także niebanalną atrakcję dla turystów. Odwiedzający serowarnię i jej otoczenie uczniowie oraz turyści poznają specyfikę rolniczych terenów i prowadzonych na nich upraw, takich jak pszenica, jęczmień, kukurydza, buraki i wspomniany już wcześniej pasternak. Jego hodowla jest znakiem charakterystycznym serowarni. Na miejscu można też zobaczyć zwierzęta zagrodowe, co dla dzieci jest niebywałą atrakcją - krowy, byki, kozę.

krowa

Dzięki wizycie w Lutomierzu turyści poznają też dziedzictwo kulturowe tego regionu, ponieważ gospodarstwo stanowią zabudowania dworskie z XVIII i XIX wieku. Wśród zachowanych obiektów wartych zobaczenia są oryginalna stodoła oraz obora ze żłobami i kolumnami z piaskowca. Odwiedzający mogą zobaczyć tutaj również maszyny rolnicze, używane obecnie w rolnictwie. Zagroda Edukacyjna Pasternak posiada certyfikat przynależności do ogólnopolskiej sieci Zagród Edukacyjnych w Polsce. Jest także laureatem programu Doceń Polskie 2019 rok. W tym miejscu bowiem docenia się polskie, miejscowe i dobre produkty. Lutomierskie sery to jeden z dolnośląskich rarytasów. Znalazły się na cenionej liście Szlak Kulinarny „Smaki Dolnego Śląska”. Na szlaku znajdują się obiekty cenione, wyróżniane i promujące lokalne tradycje i regionalne produkty.

Warsztaty serowarskie

warsztaty serowarnia 48

Warzenie sera na wesoło - to propozycja dla dzieci, młodzieży, ale także dorosłych, którzy lubią ser i aktywne oraz ciekawe spędzanie wolnego czasu. Warsztaty działają przez cały rok, ale ponieważ zbliżają się wakacje, warto zaproponować wycieczkę do Lutomierza. To wyjątkowa atrakcja turystyczna na wakacje. Warsztaty wakacyjne to zabawa i edukacja w jednym, doskonała propozycja na rodzinne spędzenie wolnego czasu. To również doskonała rozrywka dla grup seniorów, którzy w Manufakturze mogą odbyć swego rodzaju sentymentalną podróż do przeszłości. Część z nich sama w czasach młodości prowadziła gospodarstwa albo wychowywała się w nich, więc uczestnictwo w warsztatach stanowi dla nich okazję do tego, by ożywić wspomnienia.

Zajęcia dla seniorów

seniorzy

Zajęcia z seniorami to zwykle czas pełen wzruszeń i opowieści o cudownych latach dzieciństwa, podczas którego mogą oni przypomnieć też sobie smak prawdziwego, swojskiego masła. Warsztaty są prowadzone dla zorganizowanych grup, ale także uczestników indywidualnych. Zajęcia odbywają się codziennie i należy dokonać rezerwacji z minimum jednodniowym wyprzedzeniem- warto o tym pamiętać. Uczestnicy wszystkimi zmysłami poznają pracę w serowarni, poczują zapach mleka, dotkną ziarna serowarskiego, skosztują wyrobów mlecznych. Dowiedzą się także wielu ciekawych rzeczy - jak powstaje dobry ser, z czego wytwarza się masło czy co to jest maślanka? Podczas warsztatów jego uczestnicy dostaną „śniadanie u rolnika”, przygotowane z produktów wytworzonych w gospodarstwie należącym do serowarni oraz od miejscowych rolników (sery, masło, maślanka, pieczywo lokalne, sezonowe owoce, pasztet sojowy, ciasto, ziołowe herbaty).

Zwiedzanie zabytkowych zabudowań i gospodarstwa rolnego

235629953 4680722595295304 4776806317861364114 n

W programie jest także zwiedzanie zabytkowych zabudowań i gospodarstwa rolnego. Warsztaty składają się z trzech części: zapoznanie z pracą serowarni i warzenie sera, degustacja wyrobów oraz zwiedzanie gospodarstwa. Udział w warsztatach to pouczająca i ciekawa przygoda. Uczestnicy otrzymują odzież ochronną, zostają poinstruowani o zasadach zachowania higieny pracy. Wspólnie z prowadzącymi biorą udział w procesie przygotowania mleka, poprzez krojenie i odciąganie ręcznie serwatki. Każdy z uczestników otrzymuje swoją formę do wyrobu sera, wybiera zioła i może zacząć wyrabiać własny ser. Możliwość spróbowania wszystkich wyrobów - serów podpuszczkowych z czarnuszką, kozieradką, czosnkiem i innymi ziołami oraz masła, maślanki, mleka oraz powideł, syropów i innych przetworów z domowej spiżarni – to kolejna atrakcja. Przejście do pomieszczeń gospodarczych oraz wyjście na zagrodę to ostatni etap. Widać stąd Góry Sowie i Góry Bardzkie. W zagrodzie są krowy, małe cielaki i duże byki. Zwierzęta można z bliska zobaczyć. Ten, kto lubi kontakt z naturą i zwierzętami, a także chce nauczyć się czegoś nowego i poznać tradycyjne wiejskie smaki, z pewnością będzie zadowolony z wizyty w Lutomierzu.

Atrakcje w pobliżu | Ziemia Kłodzka atrakcje turystyczne

1 2

W pobliżu Lutomierza znajdziecie wiele wyjątkowych atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej. Zapewniamy Was, że to region przepełniony ciekawymi atrakcjami architektonicznymi, budowlami obronnymi, muzeami, kopalniami i jaskiniami, a także wieloma różnorodnymi atrakcjami turystycznymi. Zachęcamy Was do przeczytania jednego z naszych artykułów, dzięki któremu odkryjecie te niesamowite miejsca. Będziecie mieć okazję poznać takie atrakcje jak: Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, Twierdza Srebrna Góra, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, a także wybrać się na niezapomniane spływy pontonowe Ski-raft.

Mapa atrakcji Ziemi Kłodzkiej:

DARMOWA APLIKACJA TURYSTYCZNA TANIEODKRYWANIE

TanieOdkrywanie.pl to darmowa i prosta aplikacja mobilna, która umożliwia nie tylko dostęp do ogromnej i wciąż rosnącej bazy najlepszych atrakcji, restauracji, transportu i innych usług turystycznych w Twoim regionie lub miejscowości którą planujesz odwiedzić, ale daje także możliwość korzystania z rabatów na wszystkie oferowane w aplikacji obiekty oraz usługi.

Darmowa aplikacja pomoże Ci zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zaplanować każdy dzień Twojego urlopu w zależności od Twoich preferencji. Najlepsze atrakcje turystyczne, restauracje, a nawet dojazd do wybranego miejsca, to wszystko znajduje się w ogromnej bazie TanieOdkrywanie.pl. Aplikacja to po prostu „RABAT NA OKOLICĘ”. Pozwól, żeby Twój smartphone stał się wirtualnym przewodnikiem, który zaprowadzi Cię w najciekawsze miejsca znacznie taniej niż ceny regularne. W celu najwygodniejszego korzystania z oprogramowania wskazana jest włączona funkcja lokalizacji, dzięki czemu TanieOdkrywanie.pl zaprowadzi Cię najwygodniejszą drogą do celu.

 aplikacja to

Przeczytaj także:

Poznaj zabytki Ziemi Kłodzkiej

Podziemia Ziemi Kłodzkiej - poznaj sztolnie, kopalnie jaskinie

Wieże widokowe, które warto odwiedzić na Ziemi Kłodzkiej

 

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024