Odkryj zabytki Ziemi Kłodzkiej
Wielu jest wśród nas miłośników zabytków i ciekawych historii. Zwiedzając region Ziemi Kłodzkiej warto skupić się nie tylko na atrakcja turystycznych, ale również poznać region od podszewki. Znajdziecie tu prawdziwe perełki architektoniczne i unikaty w sali europejskiej. Odkrywanie tych miejsc, a także poznanie ich, często burzliwej historii, z pewnością sprawią Wam niemałą przyjemność. Do jednych z najbardziej znanych obiektów architektonicznych należy Twierdza Srebrna Góra oraz Twierdza Kłodzko - będąc w tych miejscach, zakochacie się w opowieściach charyzmatycznych przewodników i poczujecie na własnej skórze odległe życie żołnierzy.
Postaramy się przybliżyć Wam kilka zabytkowych obiektów, które są prawdziwą wizytówką Dolnego Śląska. Gotowi? No to zaczynamy.
Most św. Jana w Kłodzku
To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Kłodzku. Zabytkowy most, zbudowany w stylu gotyckim, jest ważnym elementem komunikacyjnym centrum miasta. Łączy staromiejską część miejscowości z kolejnym ważnym obiektem – Twierdzą Kłodzko. Kamienny most zbudowany został w stylu gotyckim i do dziś zachwyca przybywających turystów.
Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko to niezwykle interesujący obiekt. Turyści mają szansę zdobyć m.in. ostateczny punkt obrony twierdzy. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem rozciąga się piękna panorama miasta i gór. Śmiałkowie mogą przejść przeszkolenie artyleryjskie, a na żądnych przygód wrażeń czeka podziemny labirynt. Do czego służył? Dowiecie się podczas zwiedzania Twierdzy Kłodzko.
Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich
Średniowieczna Krzywa Wieża jest jedną z największych ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Wysokość wieży wynosi 34m – jest ot najwyższa krzywa wieża w Polsce! Pokonując 139 stopni, można zobaczyć Ząbkowice Śląskie i okolice ze szczytu korony - panorama jest niezapomniana. Jej przeszłość jest tajemnicza, a historia niewyjaśniona. Do dziś nie można z całą pewnością stwierdzić, kiedy dokładnie powstała Krzywa Wieża, w jakim celu ją zbudowano, ani dlaczego jest pochylona. Krzywa Wieża kryje w sobie tajemnicę i legendę, którą koniecznie trzeba poznać.
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac Marianny Orańskiej wraz z otaczającym go parkiem, powstał w XIX wieku. Po latach znów stał się wizytówką gminy Kamieniec Ząbkowicki. To prawdziwa perła architektoniczna na skalę europejską. Imponuje okazałą formą, wielkością oraz bogactwem rozwiązań architektonicznych.
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt, a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Twierdza składa się bowiem aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Podczas pobytu odwiedzający goście mają możliwość spotkać się z przewodnikiem- żołnierzem, który w interesujący sposób przedstawia historię i ciekawostki Twierdzy.
Zamek Międzylesie
Zamek Międzylesie to jeden z najstarszych i największych kompleksów zamkowo-pałacowych w Polsce. Najstarsze wzmianki o grodzie warownym sięgają IX w, kiedy tereny te należały do czeskich władców. Kolejni właściciele rozbudowywali Zamek – do dzisiaj zachowały się średniowieczna wieża, renesansowe skrzydło i dwa skrzydła pałacowe utrzymane w stylu barokowym.