ZACHODNIOPOMORSKIE - MIASTA KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

Zachodniopomorskie (Międzyzdroje) - miasta które warto odwiedzić

To województwo położone w północno-zachodniej części Polski, obejmujące także obszar wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód województwem, a w jego skład wchodzą miejscowowości zróżnicowane nie tylko pod względem położenia, ale również klimatu i atrakcji turystycznych. Co innego oferują nadmorskie kurorty i uzdrowiska, inne propozycje mają miasta bez dostępu do morza. Wśród nadmorskich miejscowości także mamy duży wybór. Mniejsze i większe, mniej lub bardziej znane takie jak Kołobrzeg czy Świnoujście - przyciągają turystów spragnionych wypoczynku wśród szumu fal i kąpieli w Bałtyku.

Co robić nad Bałtykiem? Jak spędzać wakacje w Zachodniopomorskim?

Spośród wielu miejsc, przedstawimy kilka miejscowości, które warto zobaczyć w województwie zachodniopomorskim. Opisaliśmy już kilka ważnych miast regionu, atrakcyjnych turystycznie, takich jak Kołobrzeg, Świnoujście, Szczecin, Gryfino, Stargard Szczeciński, Goleniów czy uroczy Koszalin. Teraz przedstawimy inne ciekawe miescowości Zachodniopomorskiego i ich atrakcje turystyczne.

Mielno i okolice

Mielno jest położone na wąskiej mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim i jeziorem Jamno. To miejsce uwielbiają zarówno turyści, jak i wędkarze. Największym walorem miejscowości jest morze. Nadmorskie plaże rozciągają się na długości 25 km wybrzeża. Turyści lubią je ze względu na drobnoziarnisty piasek. Można tu wypożyczyć także skutery wodne i motorówki. Oprócz pięknych plaż w Mielnie i okolicy, warto zwrócić uwagę na wielość ścieżek rowerowych - wiele z nich a duża część z nich przebiega przez lasy, co znacznie zwiększa ich atrakcyjność.

Oprócz ścieżek rowerowych dostępne są atrakcję związane z Leśną Pętlą Przygód i Tajemnic. Jest to rodzaj ścieżki przyrodniczej, która prowadzi przez charakterystyczne dla nadmorskiego lasu stare wydmy oraz grodziska i bunkry. Najbardziej charakterystyczne elementy ścieżki to wielkie figury szyszek, kładka łącząca dwa grodziska, taras widokowy. To świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Podobnie jak wizyta w Aquaparku Łazy czy rajd na torze off-road w dzikim terenie. Dla miłośników kosmosu i tajemnic polecamy Kosmiczny Labirynt w Mielnie i Labiryntowe Pole w Mielenku.

Wyspa Wolin i jej atrakcje

Wolin oferuje wiele atrakcji. Jedną z najsławniejszych jest "Centrum Słowian i Wikingów". Tu można zobaczyć jak mieszkało się na przełomie IX i X wieku, jak żyli nasi przodkowie. Dodatkową atrakcją jest zjedzenie wypiekanego na tradycyjnym palenisku podpłomyka lub domowego chleba. Wspaniałe miejsce dla miłośników przyrody, bowiem Woliński Park Narodowy to piękne miejsce o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych. Warto zobaczyć jeziora polodowcowe Czajcze, Domysławskie, Warnowskie oraz położone w obrębie wzniesień morenowych jeziora sztuczne Turkusowe, Stara Kredownia koło Wapnicy. Piękne lasy, strome brzegi morskie tworzą malowniczy krajobraz.

Wśród drzewostanu przeważają buki, sosny, dęby bezszypułkowe, wspaniałe pnącza wiciokrzewu pomorskiego i bluszczu, storczyki i mikołajek nadmorski. Warto wybrać się na punkty widokowe takie jak Piaskowa Góra czy Gosań. Widoki są zachwycające! Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego warto również zajrzeć do Zagrody Pokazowej Żubrów. Oprócz nich żyją tu także także osłabione, osierocone bądź chore bieliki, sarny i dziki. Zachodnipomorskie jest bogate w atrakcje przyrodnicze.

Każdy słyszał o Międzyzdrojach

To znana i lubiana miejscowość, polecana turystom, którzy lubią atmosferę i gwar nadmorskiego kurortu. Charakterystycznym miejscem Międzyzdrojów jest molo, z którego można podziwiać piękna, długą piaszczystą plażę, a także tętniąca życiem promenadę z odrestaurowanymi kamieniczkami oraz szklanymi wodospadami. Miejsce jest kojarzone z Aleją Gwiazd z odciśniętymi dłońmi polskich aktorów, piosenkarzy i pisarzy. Międzydroje oferuje także inne rozrywki. Jedną z nich jest wizyta w Gabinecie Figur Woskowych. Znajduje się tutaj około 100 figur woskowych przedstawiających naturalnej wielkości osoby znane z życia publicznego, np. polityków, gwiazdy kina, muzyki i sportu, postacie z filmów i bajek.

Co jeszcze robić w Międzyzdrojach? Można odwiedzić Bałtycki Park Miniatur, w którym obejrzymy miniatury budowli z państw leżących nad Morzem Bałtyckim. Są tam m.in.: Żuraw w Gdańsku, Zamek w Malborku, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Brama Holsztyńska w Lubece, Zamek w Schwerinie, Zamek Rosenborg w Kopenhadze, zrekonstruowany kościół św. Mikołaja w Trzęsaczu, Zamek kalmarski, Katedra w Helsinkach, Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Sankt Petersburgu, Pałac Kadriorg w Tallinnie, Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze, Pałac w Jełgawie, Katedra w Wilnie oraz latarnie morskie. Dla rodzin z dziećmi poleamy także wizytę w Oceanarium i Parku Linowy Bluszcz.

Mrzeżyno - dobry punkt na Wybrzeżu

Mrzeżyno to dobre miejsce na wypady nad morze oraz na wycieczki rowerowe do pobliskich miejscowości i po nadmorskich lasach. Z Mrzeżyna, aż do Kołobrzegu prowadzi świetna ścieżka rowerowa. Ścieżką rowerową można dotrzeć do Pogorzelicy, Niechorza i Rewala Ujrzane po drodze nadmorskie krajobrazy pozostaną długo w pamięci. Leśnie ścieżki w okolicach Mrzeżyna są doskonałe także na niespieszne spacery. Mrzeżyno to także piękne plaże - piaszczyste i szerokie, a kończą je wydmy poprzedzające nadmorski las.

Warto także odwiedzić port. To ciekawa i warta obejrzenia atrakcja turystyczna Wybrzeża. To nowoczesne, a zarazem klimatyczne miejsce. Cumują tu statki rybackie, jachty, a w sezonie statki turystyczne, zatem szykujcie się na rejs po Bałtyku!

Drawsko Pomorskie i okoliczne jeziora

Województwo zachodniopomorskie to nie tylko plaże i nadmorskie krajobrazy. Znajdziemy tu także malowniczo położone jeziora. Z pewnością warto wybrać się nad Jezioro Okra, leżące na Pojezierzu Drawskim w granicach miasta Drawsko Pomorskie, otoczone zabudowaniami o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym. W regionie znajdują się także Jezioro Lubie, Jezioro Czaple, Jezioro Czaple Duże, Jezioro Zarańskie, Jezioro Dołgie.

W Drawsku Pomorskim warto też przyjrzeć się niecodziennym zabytkom. Jedym z nich jest  dawny magazyn solny, pochodzący z XVII wieku. Powstał po wielkim pożarze miasta w 1699 roku i stanowi charakterystyczną budowlę z tzw. muru pruskiego, przylegającą do kościoła gotyckiego. W dawnym domu soli, który należy do pobliskiego kościoła, funkcjonuje Muzeum Regionalne. Warto zobaczyć także miejscowy Kościół Zmartwychwstania Pańskiego oraz mury obronne.

Cedynia - historyczne miasto

Wakacje w Zachodniopomorskim mogą być interesujące także dla miłośników najdawniejszych dziejów Polski. Cedynia to miasto, w którym można poczuć średniowiczny klimat. Warto je odwiedzić. To właśnie niedaleko Cedyni  w 972 roku rozegrała się bitwą między Mieszkiem I i Czciborem, a Hodonem. Niedaleko znajduje się Góra Czcibora - atrakcja turystyczna związana z tym wydarzeniem. Warto odwiedzić ratusz oraz Muzeum Regionalne. Średniowieczne grodzisko to kolejne miejsce warte odwiedzenia.

W drugiej połowie X wieku wzniesiona została drewniana warownia obronna. Obecnie jest tam las, w którym znajdują się ławki, tablice informacyjne o grodzisku i pomnik. To także doskonały punkt widokowy na masto i okolicę. Niemałą atrakcją miasta jest wieża widokowa z 1895 roku. Niedaleko znajduje się także zabytkowy cmentarz żydowski. Miłośnikom przyrody polecamy spacer Wrzosowiskami Cedyńskimi. To piękny rezerwat przyrody, znajdujący się w Karpatach Cedyńskich w Dolinie Dolnej Odry. Wrzosowiska Cedyńskie warto zwiedzić razem z sąsiednią Górą Czcibora. Przez wrzosowisko prowadzi ścieżka do platformy widokowej. Wspaniałe i godne polecenia miejsce.

Cudowne ogrody w Dobrzycy

To miejsce was zachwyci! Jest cudowne, oryginalne i nepowtarzalne. Ogrody Hortulus w Dobrzycy to kompleks ogrodów pokazowych tworzonych już od ponad 25 lat. To miejsce wypoczynku, rozrywki oraz edukacji przyrodniczej dla każdego niezależnie od wieku. Atrakcja turystyczna jakich mało. Kompleks składa się z dwóch zespołów ogrodowych o odmiennym charakterze - Ogrodów Tematycznych Hortulus oraz Ogrodów Hortulus Spectabilis.

Zespoły ogrodowe, oddalone są od siebie o 2 km, a między nimi znajduje się teren Szkółki Roślin Ozdobnych Hortulus. Wegetacji pięknych roślin sprzyja specjalna strefa klimatyczna, w jakiej rosną - zimy są tu łagodne i występuje dużo więcej opadów niż w innych rejonach kraju. Łącznie zgromadzonych jest tu ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, w tym gatunki egzotyczne oraz unikatowe. Tworzą 30 różnych, oddzielnych ogrodów tematycznych rozciągających się na 4-hektarowym obszarze. Ogrody leśne, skalne, japońskie, francuskie czy w stylu angielskim. Ogrody Hortulus to autorski projekt zespołu ogrodów o różnej stylistyce. Centralnym jego punktem jest największy w świecie labirynt grabowy, który powstał z 18 tysięcy sztuk sadzonek grabu. Labirynt zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 metrów, a łączna długości jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km.

Spacery po labiryncie, jedną z trzech tras zwiedzania gwarantują doskonałą zabawę. Wieńczy ją wejście na wieżę widokową i wspaniałe widoki. Ogrody Hortulus Spectabilis to nie tylko starannie pielęgnowane kompozycje roślinne, ale także architektura i sztuka ogrodowa. Można tu także zrelaksować się z całą rodziną. Cudowane miejsce na odpoczynek z dziećmi. To prawdziwy raj dla zmysłów. To wyjątkowa atrakcja województwa zachodnipomorskiego. Tu nikt nie będzie się nudził.

Darłowo - morze i historia

To miasto warto zobaczyć. Położone nad Morzem Bałtyckim, w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej, jest bogate w urokliwe miejsca i zabytki. Deptak nadmorski w Darłowie wiedzie podnoszonego mostu. Jest wyłożony kostką brukową, układającą się miejscami w ciekawe wzory. Przebiega obok latarni morskiej a następnie spory kawałek biegnie równolegle z linią brzegową wzdłuż plaży. Obowiązkowy punkt spacerów po mieście.

Będąc w Darłowie trzeba odwiedzić Latarnię Morską. Jest najdalej wysuniętą na wschód latarnią morską na polskim Wybrzeżu, zbudowana u nasady falochronu wschodniego, u ujścia Wieprzy do Bałtyku. Darłowo słynie z historycznego Zamku Książąt Pomorskich, w którym ostatnie lata swego życia spędził w XV wieku Eryk I - książę pomorski, król Danii, Szwecji i Norwegii, zwany "Ostatnim Wikingiem Bałtyku. W zamku zlokalizowano lokalne muzeum. Warto wybrać się na spacer uliczkami Darłowa, po drodze podziwiając inne zabytki -  Bramę Kamienną. Ratusz, Kościół Mariacki i Kościół św. Gertrudy.

Zachodniopomorskie ma wiele ciekawych miejsc

Jeżeli nie mieliście pomysłu na wakacyjny wyjazd, to warto zastawnowić się nad województwem zachodnipomorskim. Zresztą, po co się zastanawiać, skoro można już planowac podróż. Atrakcji turystycznych nie zabraknie z pewnością. Jest w czym wybierać. Piękna przyroda, historyczne miasta i miasteczka, morze, relaks na plaży, a także możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu na leśnych i rowerowych trasach. To wszystko jest możliwe nad Bałtykiem i w Zachodnipomorskim. Miejsca, które proponujemy są różnorodne, podobnie jak całe województwo. To ogromny atut tego regionu, a każdy turysta odnajdzie tu to, co lubi najbardziej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

ODKRYJ PLAŻE I KĄPIELISKA W ZACHODNIOPOMORSKIM

POZNAJ NADMORSKIE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W ZACHODNIOPOMORSKIM

 

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024