Poznaj nadmorskie atrakcje turystyczne w Zachodniopomorskim

Nadmorskie atrakcje turystyczne w Zachodniopomorskim

Odkryj z nami województwo zachodniopomorskie i jego atrakcje turystyczne związane z morzem. Nadmorskie miejscowości kryją w sobie wiele niespodzianek. Atrakcji, które mają w ofercie turyści nie znajdą w innych częściach kraju. Typowa morska infrastruktura, przyroda, klimat, muzea, parki narodowe z nadmorską roślinnością - czekają na odwiedzających. Wakacje nad morzem mogą być niezapomnianą przygodą. Turystyczne perełki, miasta, okazy przyrody, architektura i zabytki czekają na turystów gotowych odwiedzić Zachodniopomorskie.

Podziwiaj piękno wybrzeża

Niezwykłą atrakcją turystyczną nad Bałtykiem jest Szlak Nadmorski, wiodący niemal wzdłuż całego polskiego wybrzeża Bałtyku, od Świnoujścia po Żarnowiec. Długość całkowita szlaku to około 380 km, nasz polski odcinek stanowi fragment Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9. Na terenie województwa zachodniopomorskiego szlak nosi nazwę Szlak Nadmorski im. dr. Czesława Piskorskiego, natomiast w województwie pomorskim - Szlak Nadmorski Bałtycki.

To ciekawa alternatywa dla tych, którzy kochają morze, ale niekoniecznie widziane jedynie z leżaka. To wspaniała przygoda, a widoki cudowne. Przebieg szlaku: Świnoujście - Międzyzdroje - Dziwnów - Dziwnówek - Pobierowo - Trzęsacz - Rewal - Niechorze - Trzebiatów - Dźwirzyno - Kołobrzeg - Ustronie Morskie - Mielno - Darłowo - Darłówko - Jarosławiec - Rowy - Ustka - Łeba - Żarnowiec.

Promenada i inne atrakcje Świnoujścia

Świnoujście to jeden z najwspanialszych kurortów europejskich i miasto portowe. Warto wybrać się na spacer, aby podziwiać nowoczesny, duży port. Wejścia do niego chronią dwa ogromne falochrony. Romantyzmu miastu dodaje marina w Basenie Północnym. Niewątpliwą atrakcją Świnoujścia są rejsy statkami białej floty po Bałtyku i do pobliskich miejscowości letniskowych - Międzyzdrojów oraz niemieckich - Ahlbecku, Heringsdorfu i Bansinu. Katamaranem można popłynąć na wyspę Rugia, a wodolotem nawet do Szczecina. Niemieckie nadmorskie miasteczka są połączone ze Świnoujściem trasą rowerową, świetna propozycja na rodzinną wycieczkę.

Znakiem rozpoznawczym miasta jest latarnia morska. Wybudowana w XIX wieku, ma wysokość około 65 metrów. Jest najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale całego Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie. Do górnej galerii prowadzi ponad trzysta krętych schodów. Roztacza się stąd piękny widok na niemieckie kąpieliska nadmorskie, m.in Ahlbeck, na wyspę Rugię oraz na Międzyzdroje. Obok mieści się Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego, gdzie można oglądać lampy nawigacyjne, elementy wyposażenia statków, stroje nurków, urządzenia oznakowania nawigacyjnego i ratownictwa morskiego.

W Świnoujściu obowiązkowy jest spacer promenadą nadmorską, czyli ulicą Bolesława Chrobrego, która ma niepowtarzalny urok i przyciąga wielu turystów. Warto zajrzeć też do pobliskiego Parku Zdrojowego, miesjca pięknego, które może pochwalić się wieloma okazami roślinności śródziemnomorskiej. Rośnie tu ponad 60 gatunków drzew i krzewów, a niektóre mają już 150 lat.

Szlakiem latarni morskich

Będąc w pobliżu molo i promenady w Kołobrzegu, które są niewątpliwymi nadmorskimi atrakcjami, turyści mogą zajrzeć do latarni morskiej, wejść na jej szczyt i zobaczyć morze z innej perspektywy. Widok jest wspaniały! Urokliwa wieża latarni sięga 26 metrów. To cenny zabytek i ciekawa atrakcja województwa zachodniopomorskiego. W latarni mieści się także Muzeum Minerałów. Kolejna, piękna latarnia znajduje się w Niechorzu. Uznawana jest za najładniejszą na polskim wybrzeżu. Ze względu na swój wiek, ponad 140 lat, piękno architektury i zachowane otoczenie, stanowi zabytek kultury narodowej. Latarnia stojąca dumnie na klifowym wybrzeżu jest symbolem wybrzeża rewalskiego i sporą atrakcją okolicy. Latarnię wieńczy taras widokowy, z którego można podziwiać panoramy Niechorza, Rewala, malownicze jezioro Liwia Łuża, plaże i morze.

Obok latarni mieści się warty obejrzenia skansen rybacki. Niedaleko latarni znajduje się także miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, z pewnością spodoba się dzieciom. To Park Miniatur Latarni Morskich, skupiający modele wszystkich latarni polskiego wybrzeża w skali 1:10. Po Parku oprowadzają przewodnicy, którzy opowiedzą o historii obiektów. Polecamy zwiedzić także latarnię w Gąskach, Czołpinie (przy okazji spacerując po wydmach) czy Jarosławcu (stoi w centrum miejscowości, łatwo więc do niej trafić). Ten efektowny obiekt udostępniony jest do zwiedzania i warto wspiąć się na górę, z balkonu roztacza sie piękna panorama, nie tylko na Bałtyk i Jarosławiec, ale i malownicze jeziora przybrzeżne.

Warto zwiedzić tę, znajdującą się w Ustce. To charakterystyczna, neogotycka bz czerwonej cegły, z ośmiokątną wieżą. Latarnia wybudowana została w 1892 roku i do dziś góruje ponad kamiennym nabrzeżem.

Klify i nadbałtycka przyroda

W Międzyzdrojach nad samym Bałtykiem zobaczyć można piękne, strome wybrzeże morskie zwane klifem. Jest to najwyższe tego typu wybrzeże w Polsce, dochodzące do 90 m wysokości! Warto je zobaczyć. Klif w Międzyzdrojach jest silnie niszczony przez abrazję, czyli działalność fal morskich, a ubytki lądu mogą dochodzić nawet metra rocznie. Najwyższym klifem jest tutaj Wzgórze Gosań (ponad 93 m n.p.m.), nieco niższa jest Kawcza Góra ze słynnymi schodami.

Oba wzniesienia leżą na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Zainteresowani okazami przyrodniczymi tego Parku, powinni odwiedzić także Muzeum Przyrodnicze w Międzyzdrojach. Wśród eksponatów odnajdziemy bogate zbiory flory i fauny, również morskiej oraz przyrody nieożywionej. Jest też wspaniała ekspozycja bursztynu bałtyckiego.

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy utworzony obejmuje ochroną część wyspy Wolin. To nadmorska atrakcja turystyczna jedyna w swoim rodzaju. Szczególne walory WPN to: najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalna wyspiarska delta Świny oraz przybrzeżny pas wód Bałtyku. Przez park przebiega klika tras turystycznych, warto wybrać jedną z nich, aby podziwiać piękno tego unikalnego obszaru. Turystyczne atrakcje parku, to także: latarnia morska Kikut, urocze miejscowości Wisełka, Kołczewo, jezioro Turkusowe, Stanowisko Broni. Na terenie parku dostępne są także punkty widokowe - Piaskowa Góra czy Zielonka. Cenną atrakcją jest Dąb Wolinian, jedno z najstarszych drzew WPN. Przy drzewie głaz informujący, iż znajduje się przy obszarze ochrony ścisłej im. Adama Wodziczki.

W pobliżu dębu bierze swój początek trasa ścieżki dydaktycznej „ Nad Zalewem Szczecińskim”, której głównym celem jest przybliżenie bioróżnorodności gatunkowej Parku. Szlak zielony cieszy się największym zainteresowaniem  turystów. Fakt ten wynika głównie z obecnej na jego trasie Zagrody Pokazowej Żubrów jak również przepięknego kompleksu jezior w okolicach wsi Warnowo, Domysłów i Wisełka. Łączna jego długość to 15 km, choć istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia wędrówki poprzez częściową realizację szlaku.

Poznaj uroki Ustki

To urocze miasto ma do zaoferowania wiele nadmorskich atrakcji. Turyści mają do wyboru mniej lub bardziej aktywny wypoczynek. Oprócz pięknej i klimatycznej plaży, Ustka zaprasza do zwiedzania i spacerów. Ulubionym miejscem spacerów jest Promenada Nadmorska. Ten istniejący już w 1875 roku trakt pieszy to dwukilometrowa trasa. W sezonie letnim promenada tętni życiem, proponując bogatą ofertę gastronomiczną i kulturalną. Odbywają się tu koncerty, przedstawienia teatralne i wydarzenia sportowe. Co jeszcze robić w Ustce? Zwiedzić Muzeum Ziemi Usteckiej, Muzeum Bursztynu czy Muzeum Chleba.

W Muzeum Ziemi Usteckiej prezentowane są eksponaty i fotografie z przełomu XIX i XX wieku, powojenne dokumenty oraz pamiątki po zlikwidowanej Stoczni „Ustka, takie jak modele jednostek pływających  - trawlery, kutry, łodzie ratunkowe z laminatu, elementy wyposażenia kutrów, medale pamiątkowe, sztandary oraz zdjęcia i kroniki. Muzeum Bursztynu prezentuje sporą kolekcję różnorodnych bursztynów: okazy wyłowione z morza, znalezione na polach, bryłki morskie z pąklami, charakterystyczne okazy zwane „kroplami. Zbiory prezentowane są na dziewięciu tematycznych salach. Najmłodszym turystom najbardziej spodoba się zapewne sala warsztatowa, gdzie samodzielnie można spróbować obróbki bursztynu. Na spcer polecamy także okolice usteckiego portu. Na trasie biegnącej wzdłuż kanału portowego, można zobaczyć zacumowane jednostki: kutry rybackie, jachty żaglowe oraz stylizowane na galeony - statki pirackie. Te ostatnie zapraszają na swój pokład, oferując wycieczkę po wodach Bałtyku.

Dla wczasowiczów wolących pozostać na lądzie, w porcie czekają liczne tawerny i smażalnie ryb, w których skosztują dorsza, śledzia, halibuta, a nawet rekina. Na koniec przejście obrotową kładką, łączącą brzegi Słupi. W wygodny sposób pozwala dostać się na drugą stronę portu. To nie koniec atrakcji. Po zachodniej stronie portu znajduje się Targ Rybny. Lokalni rybacy oferują sprzedaż świeżej ryby, poławianej przez nich na kutrach. Prawdziwie nadmorska atrakcja! Polecamy spacer i zakupy. I jeszcze miejsce związane z tradycją połowu ryb. To Stara Osada Rybacka, ulokowana jest między ulicami Czerwonych Kosynierów i Marynarki Polskiej. Początkowo zajmowała teren wśród wydm.

W XI wieku zaczęły powstawać tu pierwsze chaty rybackie. Przeważały budynki o konstrukcji szachulcowej, tak chętnie wykorzystywanej do budowy domów na Pomorzu. Na jej obszarze zachowały się tylko nieliczne domy, należące do najznaczniejszych mieszkańców Ustki - kapitanów statków.

Zachodniopomorskie pełne nadmorskich atrakcji i wrażeń

Miejsca warte zobaczenia, muzea warte odwiedzenia, promenady godne spacerów, plaże i parki narodowe warte zachwytu. To wszystko oferuje województwo zachodniopomorskie. To region pełen niespodzianek i pięknych widoków. Wschody, zachody słońca nad morzem, wydmy, klify, zabytki przyrodnicze - to wszystko powoduje, że warto spędzić wakacje nad Bałtykiem. Zabytki związane z morzem i bursztynem, latarnie morskie, porty. Naprawdę warto odwiedzić Zachodniopomorskie, aby to wszystko zobaczyć!

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024