Mazowieckie - poznaj atrakcje turystyczne województwa

województwo mazowieckie, atrakcje mazowsza, atrakcje województwa mazowieckiego, atrakcje warszawa, warszawa atrakcje turystyczne, co robić w warszawie, atrakcje przyrodnicze warszawa, wakacje w polsce, polskie miasta

Jesteście ciekawi atrakcji turystycznych województwa Mazowieckiego? Pierwsze skojarzenie z tym województwem to oczywiście Warszawa - stolica Polski. Prócz wielu historycznych miejsc, znajdziecie tutaj całą masę parków rozrywki oraz parków trampolin.

Województwo Mazowieckie - atrakcje turystyczne warte odwiedzenia

Co warto zobaczyć? Gdzie zatrzymać się na dłużej? Atrakcji nie brakuje, wręcz przeciwnie - ciągle przybywa nowych. Godnych zobaczenia miejsc jest w województwie mazowieckim cała masa.

Zaczniemy od Warszawy. Różnorodność miasta i wielość zabytków może spowodować niejaki kłopot w wyborze tego, co warto zobaczyć. Dlatego wybierzemy miejsca klimatyczne, wyjątkowe, choć nie da się uniknąć przedstawienia tych powszechnie znanych, które stanowią podstawowe punkty wszystkich wycieczek.

POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Kolejkowo Wrocław

Odkryj Kolejkowo Wrocław - niezwykłą atrakcję, która zabierze Cię w podróż przez Dolny Śląsk w miniaturze. Zanurz się w magiczny świat pełen detalów, gdzie każdy element makiety został stworzony z pasją i dbałością o najmniejsze szczegóły.

Wrocław, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły
Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice to wyjątkowa multimedialna i interaktywna wystawa znajdująca się w samym centrum Karpacza. Przedstawia najwspanialsze legendy, opowieści z Karkonoszy i historie ich władcy Ducha Gór.

Karpacz, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły
Muzeum Zabawek

Odwiedź Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju i przeżyj niezapomnianą podróż przez historię zabawek. Odkryj fascynujące eksponaty i zanurz się w świat dziecięcych marzeń. Idealne dla rodzin i miłośników historii.

Kudowa-Zdrój, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły
Twierdza Srebrna Góra

Największa górska twierdza w Europie, niezwykli przewodnicy i moc fantastycznych atrakcji oraz historii! Odwiedźcie Twierdzę Srebrna Góra na Dolnym Śląsku!

Ząbkowice Śląskie, dolnośląskie
Wyświetl szczegóły

SPIS TREŚCI:

Warszawa - poznaj atrakcje miasta

Warszawa atrakcje

W każdym mieście są takie miejsca, po których wypada i jest przyjemnie spacerować. W Warszawie bez żadnych wątpliwości jest nim Krakowskie Przedmieście. To piękna, szeroka arteria, położona pomiędzy gmachem Uniwersytetu Warszawskiego a hotelem „Bristol”. Prawdziwe serce miasta z piękną architekturą, Pałacem Prezydenckim, licznymi restauracjami i kościołami. Na dwie świątynie warto zwrócić uwagę. Kościół Sióstr Wizytek jest uważany za jedno z arcydzieł architektury w Polsce, jego historia sięga XVII wieku.

Druga świątynia to Bazylika Świętego Krzyża. Idąc Krakowskim Przedmieściem docieramy do Zamku Królewskiego, z daleka widać poprzedzającą go Kolumnę Zygmunta. Warto go zwiedzić, żeby zobaczyć Bibliotekę Królewską, Galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta, Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Sale Sejmowe, Apartament Wielki i Królewski, Pokoje Królewiczowskie, Galerię Czterech Pór Roku oraz Gabinet Numizmatyczny. I tak dochodzimy do Starego Miasta, wpisanego na listę UNESCO. To zachwycające miejsce tętni życiem o każdej porze roku. Wokół usytuowane są klimatyczne kamieniczki, a w nich znane restauracje. W centrum - pomnik Syrenki, godło i symbol Warszawy.

Nasza wędrówka może też zaprowadzić nas na ulicę Nowy Świat, po której spacer wart jest zaproponowania. To również swoistego rodzaju „salon” Warszawy. Pełen kawiarni, restauracji, dobrych sklepów. Idąc Nowym Światem możemy dojść na plac Zbawiciela, przez miejscowych zwany „Zbawixem”. Tu toczy się życie towarzyskie miasta. To miejsce nigdy nie zasypia. Aby spacer był jeszcze przyjemniejszy, proponujemy przechadzkę nad Wisłą pięknymi bulwarami.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Dlaczego warto zobaczyć Pałac Kultury i Nauki tuż przy Dworcu Centralnym? Dokładnie nie wiadomo. Fajnie jest za to wjechać na ostatnie piętro tego gmachu, bo panorama miasta jaką można stamtąd oglądać, jest tego warta. Co jeszcze trzeba zobaczyć zwiedzając stolicę? Barbakan - średniowieczną fortyfikację obronną, Pałac w Wilanowie - Muzeum Jana III Sobieskiego wraz z jego pięknymi ogrodami. Łazienki Królewskie to absolutny top na turystycznej mapie Warszawy. Miejsce jak mało które łączy w sobie możliwość obejrzenia cudownych budowli takich jak Pałac na Wodzie, Teatr na Wodzie, Pałac Myśliwiecki, Pomarańczarnia oraz Świątynia Egipska. Potem można odpocząć w cieniu drzew, na przykład obok pomnika Fryderyka Chopina. No i wiewiórki! Są wszędzie i także stanowią o wyjątkowości tego miejsca. Warszawskim hitem turystycznym ostatnich lat jest Centrum Nauki Kopernik. Szczególnie przyciąga dzieci i młodzież, ale dorośli też nie będą się tam nudzić. Zarezerwujcie kilka godzin, nauka może być naprawdę ciekawa!

Warszawa - miastem muzeów

Warszawa szczyci się - i słusznie - wspaniałymi muzeami. Oprócz już wcześniej wymienionych koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Absolutny hit, wspaniałe multimedialne muzeum, przenoszące nas w świat, którego już nie ma, w krainę, gdzie kwitła kultura żydowska. Historia polskich Żydów na przestrzeni wieków. Muzeum mieści się na ul. Anielewicza. Muzeum Powstania Warszawskiego na ul. Grzybowskiej to kolejne miejsce, które warto zaplanować spędzając weekend czy część wakacji w stolicy. Kolejne niezwykłe miejsce, które podobnie jak „Polin” jest także centrum edukacyjnym i ważnym ośrodkiem na mapie miasta. Inne muzea godne polecenia to m.in.: Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Więzienia Pawiak, Muzeum Neonów, Muzeum Życia w PRL i wiele innych. Zarezerwujcie dużo czasu!

Atrakcje przyrodnicze Mazowsza

Wiadomo, że zgiełk wielkiego miasta może zmęczyć nawet najwytrawniejszego turystę. Dlatego warto poszukać na Mazowszu miejsc, gdzie można rozkoszować się pięknem przyrody i zaznać spokoju. Warszawa sąsiaduje z Puszczą Kampinowską, warto się tam wybrać. Kampinoski Park Narodowy jest drugim pod względem wielkości parkiem tego typu w Polsce. To jeden z najpiękniejszych rejonów w kraju, ciekawy pod względem krajobrazowym, przyrodniczym i historycznym. Na uwagę zasługują wysokie piaszczyste wydmy, dzięki którym Kampinoski Park Narodowy trafił na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO.

Puszczę zamieszkuje kilkanaście tysięcy gatunków zwierząt, oprócz łosi m.in. bobry, rysie, żurawie. Na terenie Parku wyznaczono 22 obszary ścisłej ochrony, a 1105 drzew w puszczy i wokół niej to pomniki przyrody. Bliski kontakt z przyrodą i szansę na obserwowanie natury umożliwia gęsta sieć szlaków, oznakowanych, oznaczonych kolorami i opisanych szczegółowo na stronie internetowej Puszczy Kampinoskiej. Część z nich ma charakter tras spacerowych.

Zalew Zegrzyński to świetne miejsce na wypady weekendowe. Dobrze rozwinięta sieć dróg dojazdowych wiąże leżące nad nim miejscowości bezpośrednio z Warszawą. Nad brzegami jeziora działają liczne porty, stanice wodne, ośrodki wczasowe konferencyjne i domy wypoczynkowe. Akwen wyśmienicie nadaje się do uprawiania sportów wodnych. Od końca wiosny do późnej jesieni goszczą tutaj amatorzy żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu, wioślarstwa, kajakarstwa.

Także pasjonaci wędkarstwa znajdą tu coś dla siebie. Jezioro Zegrzyńskie jest bowiem obfite w ryby takie jak: leszcze, liny, karpie, okonie, sandacze, szczupaki, sumy, wzdręgi, bolenie, jazgarze, miętusy, węgorze, karasie, jazie, klenie oraz tołpygi. Wokół Zalewu Zegrzyńskiego znajduje się dwanaście szlaków rowerowych.

Twierdza Modlin

Jest porównywana z francuskim Verdun. Cytadela wraz z koszarami to jeden z najdłuższych budynków na świecie. Obecnie z tarasu widokowego na Wieży Tatarskiej (czynnego w weekendy w sezonie turystycznym) można podziwiać malownicze ujście Narwi do Wisły oraz ruiny trudno dostępnego, bo leżącego na wyspie, XIX-wiecznego spichlerza obronnego. Do dziś zachowały się też otaczające cytadelę forty w Kazuniu, Janówku, Pomiechówku i Zakroczymiu. Spacer wzdłuż murów cytadeli można uwieńczyć obiadem w restauracji w jednej z bram twierdzy. To nie lada atrakcja dla miłośników militariów i historii. Będąc na Mazowszu, warto pamiętać o tym miejscu.

Skansen w Sierpcu

To jedno z największych muzeów otwartych w Polsce. 80 budynków pokazuje wieś mazowiecką z XIX i XX wieku. Zobaczymy tu zmieniające się wraz z porami roku wnętrza zagrody chłopskiej z malowanymi skrzyniami, rzeźbę ludową, pojazdy konne i akcesoria podróżne, kuźnię i pokazy kowalstwa, dwór szlachecki, kościół, kaplicę, a także ponad 200-letnią karczmę „Pohulankę”, której wnętrza upodobali sobie filmowcy. Niejedną scenę tu nakręcono. Skansen przypomina tętniącą życiem wieś. W Sierpcu warto zatrzymać się także na Rynku, aby zwiedzić ponad 150-letni ratusz oraz jeden z najstarszych kościołów na Mazowszu, na którego murach zachowały się ślady swastyk, które symbolizują pogańskie symbole solarne. Bardzo ciekawe miejsce.

Płock na wzgórzu

Będąc w województwie mazowieckim, warto wybrać się do Płocka. Wzgórze Tumskie to symbol miasta, rozciąga się z niego wspaniały widok na Wisłę. Na miłośników historii i architektury sporą atrakcją będzie zwiedzania 900-letniej katedry i odlanych z brązu Drzwi Płockiej, które są arcydziełem sztuki romańskiej. Wędrując po Płocku, warto zatrzymać się w jednej z restauracji na Starym Rynku i przyjrzeć się jednemu z najpiękniejszych ratuszów w Polsce. W samo południe spod tarczy zegarowej wynurzy się postać Władysława Hermana, pasującego na rycerza swojego syna Bolesława. Zaś Muzeum Mazowieckie zachwyci turystów odtworzonymi wnętrzami mieszkań w stylu secesji i art deco z przełomu XIX i XX wieku.

Podwarszawski Otwock - co warto zobaczyć?

Na koniec coś wyjątkowego, choć jak widać wyjątkowych miejsc w województwie mazowieckiem nie brakuje. W podwarszawskim Otwocku można zobaczyć unikalne perełki architektoniczne i choć częściowo poczuć klimat przedwojennego letniska. Warszawiacy zjeżdżali tam, aby odpoczywać i wdychać sosnowe, zdrowe powietrze. Zachowały się jeszcze wyjątkowe wille drewniane w stylu świdermajer, nawiązującym do architektury szwajcarskiej, Warto przejść się dawnym parkiem zdrojowym do budynku dawnego kasyna miejskiego.

Niedaleko znajduje się dawne Uzdrowisko Gurewicza, jeden z największych domów drewnianych w Europie i esencja stylu świdermajer. Tuż za Otwockiem można odwiedzić uzdrowisko Śródborze, w którym odpoczywał  Julian Tuwim i inni pisarze. Natomiast 10 km od Otwocka, w Otwocku Wielkim, warto zobaczyć  barokowy pałac, jedną z najlepiej zachowanych polskich siedzib magnackich. Po drodze można wybrać się na wycieczkę do rezerwatu „Na torfach” w granicach Karczewa.

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024