Czorsztyn - dlaczego warto odwiedzić?
Czorsztyn to interesująca i pięknie położona miejscowość leżąca około 30 km od Nowego Targu, nad samym Jeziorem Czorsztyńskim. Perełka turystyczna Małopolski i Pienin. Wspaniały krajobraz, intersujące miejsca, zachwycająca przyroda. Warto tu przyjechać i skorzystać z atrakcji turystycznych Czorsztyna i jego okolic.
Pomimo, że miejscowość jest stosunkowo mała, to ma wiele do zaoferowania. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy pieszych wędrówek, wypoczynku nad wodą, a także turyści, którzy lubią zabytkowe obiekty pełne historii.
POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W MAŁOPOLSCE
Odkryj Bachledka Ski & Sun – letnią oazę przygód i relaksu! Czekają na Ciebie: ścieżka w koronach drzew, trójkołowce górskie, największy tor bobslejowy w Tatrach oraz magiczny plac zabaw dla dzieci. Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek w sercu gór!
Brama w Gorce to wyjątkowe Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne, oferujące bliski kontakt z naturą i fascynujące atrakcje dla całej rodziny. Odkryj malowniczą ścieżkę edukacyjną przez karpacką puszczę, spektakularne wieże widokowe, tunel podziemny.
Chcąc poczuć dreszczyk emocji i radosnej zabawy, warto wybrać się na spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem z Góral Ponton.
Czas na jedną z najlepszych przygód w Polsce: spływ Przełomem Dunajca!
SPIS TREŚCI:
Zamek w Czorsztynie
To najbardziej znana atrakcja turystyczna tej miejscowości letniskowej, ale zapewniamy, że niejedyna. Zamek w Czorsztynie. Na odwiedzających te okolice czeka interesujący widok. Ponad malowniczym Jeziorem Czorsztyńskim, na skalistym wzgórzu, wznoszą się okazałe ruiny zamku z XIV wieku, z czasów króla Kazimierza Wielkiego. Wiedzie do niego trasa przez las z pobliskiego Czorsztyna (około 0,5 km). Zamek można zwiedzać przez cały rok, ruiny zamku są zabezpieczone przed osunięciem, są więc całkowicie bezpieczne dla zwiedzających. Różne fragmenty ruin zamku są opisane na tabliczkach, można się więc czegoś dowiedzieć na temat tego miejsca. Do zwiedzania udostępnione są zachowane i częściowo utrwalone ruiny zamku średniego i górnego, renesansowa baszta Baranowskiego i Zieleniec. Z tarasów zamku górnego roztacza się ciekawa panorama na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry. Z okien baszty Baranowskiego podziwiać można panoramę Podhala, Gorców i fragmentu Pienin Czorsztyńskich.
Na zamku górnym znajduje się wystawa o historii zamku i starostwa czorsztyńskiego oraz niewielkie lapidarium. W baszcie Baranowskiego umieszczono wystawę najciekawszych reprodukcji kart pocztowych, przedstawiających Pieniny. O Zamku krąży wiele legend. Niedaleko zamku mieszkał rycerz herbu Szreniawa, który miał dwóch synów-bliźniaków. Byli prawie identyczni z wyglądu, ale charaktery mieli całkiem inne. Janusz był porywczy, a Staszek rozważny i serdeczny. Pewnego dnia Janusz wygrał turniej z niemieckim rycerzem, który zaczął rozgłaszać, że został pokonany niehonorowo. Janusz wyzwał go na pojedynek, podczas którego rycerz niemiecki zginął, a że działo to się na oczach króla, nad Januszem wisiał wyrok śmierci. Rycerz miał jednak wielu przyjaciół, więc udało mu się uciec. Za Januszem brat i ojciec bardzo tęsknili, lecz o mężczyźnie ślad na długo zaginął. W tym czasie rozbójnicy w Czorsztynie stali się bardzo dokuczliwi, więc szykowano wyprawę przeciw nim. Chciał w niej wziąć udział Staszek, bo słyszał wiele plotek, o których wiarygodności chciał się sam przekonać. Gdy wraz w wojskiem podszedł pod Czorsztyn, w ich obozie pojawił się zbieg z zamku , który pokazał tajne wejście do piwnic zamkowych.
W warowni nie obawiano się ataku. Twierdza wydawała się nie do zdobycia, więc gospodarze spokojnie balowali. Zabawę przerwali strażnicy zamkowi, którzy poinformowali o człowieku, który dostał się do podziemia. Herszt bandy zdziwił się, że ta istota jeszcze żyje, lecz wytłumaczono mu, że jest bliski śmierci i natychmiast chce się z nim widzieć. Herszt poszedł do piwnicy i natychmiast w konającym człowieku rozpoznał swego brata Staszka. Ten zdążył mu wyjawić, że Janusz został zdradzony przez swoich służących i radził mu, aby się dobrze schował, aby ojciec nigdy się nie dowiedział o losach swojego syna Janusza, rozbójnika z Czorsztyna. Ten powiedział, że zna dobrą kryjówkę i go nie opuści. Powiadomił swoich kompanów o zdradzie, a sam wziął zwłoki brata i skoczył z okna w przepaść Dunajca.
Jezioro Czorsztyńskie i jego uroki
Walory turystyczne Czorsztyna i okolic są nie do przecenienia. Nic dziwnego, bo jest to pieknie. Atrakcje turystyczne są zróżnicowane. Jedną z nich bez watpienia przyciągającą odwiedzających, jest Jezioro Czorsztyńskie. To przepięknie położony sztuczny zbiornik, rozlewający się na Podhalu, u stóp Pienin, pomiędzy Niedzicą i Czorsztynem. Okolica jeziora jest niezwykle malownicza. Nic dziwnego zatem, że jest to ulubione miejsce przystankowe dla turystów zmierzających w Pieniny. Rozległy Zalew Czorsztyński powstał poprzez spiętrzenie wód Dunajca, po wybudowaniu zapory wodnej w Niedzicy. Podstawowe cele powstania zbiornika to ochrona przeciwpowodziowa i przeciwpożarowa, ale dzięki powstaniu jeziora znacząco podniosły się też walory turystyczne tego regionu, co widać każdego roku. Jezioro nie tylko można podziwiać, można także po nim pływać. Po malowniczym Jeziorze Czorsztyńskim w sezonie kursują statki wycieczkowe i gondole. Podczas rejsu można podziwiac i poznawać tę piękną okolicę.
Rejsy to nie lada atrakcja, turyści podczas nich mogą podziwiac także średniowieczne zamki, stojące nad brzegami jeziora i odbijające się w tafli wody. Chodzi oczywiście o cudny zamek Dunajec w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie. Wspaniały widok! Obie warownie są udostępnione dla turystów, a pod ich murami powstały przystanie dla statków i gondoli. Zarówno statek, jak i gondola oferują niezapomniane wrażenia, ponieważ pozwalają podziwiać piękno zamków i okolicy z innej perspektywy, zwykle niedostępnej. Można wykupić rejs pomiędzy zamkami, w jedną stronę lub dwie, albo objazdowy rejs po całym jeziorze. To wspaniała atrakcja, nie tylko dla dzieci, zachwyci turystów w każdym wieku, a wrażenia będą niezapomniane. Kolejną atrakcją związaną z Jeziorem Czorsztyńskim jest Przystań gondoli w Czorsztynie znana też jako Port Gondolowy. Przystań położona jest na niewielkim cyplu wysuniętym w głąb wód Jeziora Czorsztyńskiego, u podnóża ruin czorsztyńskiego zamku. Do przystani idzie się wąską leśną ścieżką, a po dojściu oczom ukazują się niewielkie drewniane gondole, które cumują w porcie. To bardzo malowniczy widok, którego można zakosztować, niekoniecznie wybierając się w rejs. Gondole wypływaja na jezioro średnio co 15 minut. Można podziwiać, jak kołyszą się na tafli jeziora. W porcie powstała też drewniana tawerna z taresem widokowym.To pełne uroku miejsce, które warto odwiedzić.
Zapora Niedzica
Warto odwiedzić to miejsce, gdy będziemy w okolicy Czorsztyna. Zapora w Niedzicy, zbudowana z ziemi i betonu, nosząca imię Gabriela Narutowicza, ma długość 400 m i wysokość około 50 m. Spowodowała ona spiętrzenie Dunajca, w efekcie czego powstał malowniczy Zalew Czorsztyński, o którym już wiemy. Polecamy spacer po koronie zapory. Przy drodze znajdują się płatne pargingi z których można skorzystac. Zapora ma długość 404 metrów i prawie 60 metrów wysokości. Poniżej zbiornika znajdziecie drugie, znacznie mniejsze, Jezioro Sromowieckie. Służy ono jako zbiornik wyrównawczy dla Jeziora Czorsztyńskiego. Z zapory można podziwiać Zamek w Niedzicy i jest to widok warty zachodu! Zapora w Niedzicy jest jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicy. Można na niej zobaczyć namalowany obraz 3D „Moc Żywiołów”.
Plaża Pieniny
Znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, w Niedzicy Zamku. W sam raz na wakacje dla miłośników wypoczynku nad wodą. Jest to jedyna piaszczysta plaża z kąpieliskiem strzeżonym na Jeziorze Czorsztyńskim. Przy plaży znajdują się: domki do wynajęcia, pole biwakowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, punkt gastronomiczny, grill, wędzarnia ryb, lodziarnia, boisko do siatkówki plażowej, salon gier, miejsca ogniskowe, parking i toalety. Wstęp na plażę jest bezpłatny. Plaża nad Jeziorem Czorsztyńskim znajduje się w malowniczym miejscu, dosłownie pod murami Zamku Dunajec w Niedzicy. Dokładnie tam, gdzie jest przystań dla statków wyruszających w rejs po tafli jeziora. Zatem znamy już kolejną atrakcję Czorsztyna i okolic.
Szlaki piesze gminy Czorsztyn
Niewatpliwą atrakcją tego regionu są góry. Wiemy już, że Pieniny są przepiękne o każdej porze roku, przyciągają turystów, dostarczają moc wrażeń. To doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek i podziwianie piękna przyrody. Szlaków turystycznych w okolicy Czorsztyna jest bardzo duzo, są zróżnicowane pod względem stopnia trudności, każdy piechur znajdzie zatem trasę najodpowiedniejszą dla siebie. Szlak turystyczny z Zamku Czorsztyn na szczyt Trzy Korony to pierwszy, który chcemy Wam przedstawić. Szlak jest łatwy i dostępny dla każdego. Jest jedno strome podejście od Przełęczy Szopka na szczyt Trzech Koron. Czas przejścia wynosi około 3 godziny, długość trasy - około 9 km. Idziemy szlakami zielony i niebieskim. Trasa wiedzie przez miejscowość Czorsztyn, przełęcz Osice (uwaga na samochody, ponieważ szlak przecina drogę asfaltową), Macelak, Przełęcz Trzy Kopce, Przełęcz Szopka. Na końcu wędrówki czakają na nas Trzy Korony. Przed wejściem na Trzy Korony trzeba zapłacić za wejście do Pienińskiego Parku Narodowego.
Z biletem z Trzech Koron można wejść na Sokolicę, nie płacąc dodatkowo. Na szczycie Okrąglicy znajduje się taras widokowy. Szlakiem żółtym możemy wybrac się w trasę: Osada turystyczna Czorsztyn Kluszkowce - Jaworzyny Ochotnickie – Lubań. Jej długość to 8,7 km, jest to najłagodniejszy szlak na Lubań, dolna część szlaku przebiega obok Rezerwatu Modrzewie, gdzie znajduje się ścieżka przyrodnicza z przystankami, pięknie opisanymi tablicami informacyjnymi oraz ławeczkami, skąd można podziwiać Tatry, jezioro i zamki. Szlakami czerwonymi turyści mogą wybrać się Na Lubań, Krościenko i Macelak. Długość tych szlaków od 8 do 13 km. Czas potrzebny do przejścia - 4 godziny.
Trasy rowerowe
Kolejna atrakcja turystyczna Czorsztyna dla ceniących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Trasy są malownicze (jak większość miejsc w Pieninach) i zachęcają do wycieczek. Pętla dookoła Jeziora Czorsztyńskiego wiedzie drogami asfaltowymi, dostępna dla rowerów każdego rodzaju. Po drodze podziwiamy wspaniałe widoki na jezioro, zamki, Gorce i Pieniny. Długość trasy to 39,3 km, czas wycieczki - ok. 4 - 5 godzin. Zaczynamy w oklicy Zamek w Niedzicy, nastepne są: Falsztyn - Dębno - Przełęcz Snozka - Krośnica - skrzyżowanie (Czorsztyn) - skrzyżowanie (do przystani) - mała zapora - i wracamy do nidzickiego zamku.
Można wybrać się również na wycieczkę w okolice Czorsztyna. Jest ona niedługa, biegnie drogami kamienisto-błotnistymi, w pobliżu brzegów Zalewu Czorsztyńskiego. Długość trasy wynosi 6,7 km, czas trwania to 40 - 50 minut. Przebieg wycieczki: skrzyżowanie - Jezioro Czorsztyńskie - skrzyżowanie. Oddanie do użytku kładki pieszo-rowerowej na rzece Dunajec w Sromowcach Niżnych daje możliwość korzystania ze szlaku rowerowego wzdłuż przełomu Dunajca. Trasa o długości ok. 13 km łączy Czerwony Klasztor na Słowacji ze Szczawnicą i dalej z Krościenkiem, umożliwia przebycie malowniczego pienińskiego przełomu drogą lądową. Kolejny pomysł warty rozważenia.