Zamki i pałace Dolnego Śląska, które warto zobaczyć
Dolny Śląsk słynie z zamków i pałaców. Wiele z nich w ostatnich latach odzyskało swoją świetność, a ich losy często były bardzo burzliwe, znaczone wojnami i pożarami.
Odkryj najpiękniejsze zamki i pałace Dolnego Śląska
Wiele podupadło w czasach PRL, ale jeszcze więcej się podniosło. Wycieczka ich szlakiem będzie wyjątkowym przeżyciem, atrakcją i przygodą. Warto się w nią wybrać. Jakie obiekty pałacowe warto zobaczyć w województwie dolnośląskim? Europejski Szlak Zamków i Pałaców to niewątpliwa atrakcja turystyczna Polski. Nie da się zwiedzić wszystkich od razu, bo pierwsza szesnastka fantastycznych obiektów to nie wszystko. Można jeszcze zobaczyć pozostałe 30. To przygoda z cyklu „oko w oko z historią”, niektóre zamki mają ponad 1000 lat!
SPIS TREŚCI:
- Tajemnice Zamku Książ w Wałbrzychu
- Zamek Międzylesie i jego 700 lat historii
- Zamek Topacz - zwiedzanie i relaks
- Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
- Zamek Grodziec i jego atrakcje
- Zamek Chojnik - dlaczego warto odwiedzić?
- Zamek Czocha - zwiedzanie
- Pałac Łomnica - muzeum i hotel
- Strażnik Gór czyli Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim
- Odkryj pozostałe zamki i pałace na Dolnym Śląsku
POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Odkryj Kolejkowo Wrocław - niezwykłą atrakcję, która zabierze Cię w podróż przez Dolny Śląsk w miniaturze. Zanurz się w magiczny świat pełen detalów, gdzie każdy element makiety został stworzony z pasją i dbałością o najmniejsze szczegóły.
Odwiedź Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju i przeżyj niezapomnianą podróż przez historię zabawek. Odkryj fascynujące eksponaty i zanurz się w świat dziecięcych marzeń. Idealne dla rodzin i miłośników historii.
Karkonoskie Tajemnice to wyjątkowa multimedialna i interaktywna wystawa znajdująca się w samym centrum Karpacza. Przedstawia najwspanialsze legendy, opowieści z Karkonoszy i historie ich władcy Ducha Gór.
Największa górska twierdza w Europie, niezwykli przewodnicy i moc fantastycznych atrakcji oraz historii! Odwiedźcie Twierdzę Srebrna Góra na Dolnym Śląsku!
Tajemnice Zamku Książ w Wałbrzychu
To top of the top zamków na Dolnym Śląsku i w Polsce. Opisywany we wszystkich przewodnikach turystycznych, rozsławiony legendą (a może nie legendą?) o złotym pociągu i ukrytym skarbie. Wspaniała budowla, wybudowana w XIII wieku, początkowo jako zamek warowny, przebudowany w XVII wieku. Zamek był upiększany, zmieniany, przebudowywany, widać tu różne style architektoniczne. Na turystów czekają wspaniałe zamkowe komnaty, podziemia, przepiękny park, ogrody, palmiarnia, a także Arboteum Sudeckiego Ogrodu Dendrologicznego, usytuowane w obrębie Książańskiego Parku Narodowego.
Zamek Międzylesie i jego 700 lat historii
Ma 700 lat i stanowi niewątpliwą atrakcję Dolnego Śląska. Najpierw był małym zamkiem wybudowanym w stylu gotyckim, by później stać się pięknym i pokaźnym barkowym pałacem. Zwiedzanie Zamku warto rozpocząć od zapoznania się z jego burzliwą historią. To w nim zatrzymał się król Jan III Sobieski po Odsieczy Wiedeńskiej, być także świadkiem napadów husytów. Dziś to hotel z punktem widokowym, muzeum i doskonałe miejsce na wypoczynek.
Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://zamekmiedzylesie.pl/
Zamek Topacz - zwiedzanie i relaks
Zamek Topacz, to średniowieczny obiekt, który zmienił się w luksusowy hotel. Jego początek sięga XIV wieku. Czy warto wybrać się do Zamku Topacz na wycieczkę? Z pewnością. Zamkowy klimat i oddech historii łączy się z turystycznymi atrakcjami dla starszych i młodszych. Czekają na nich restauracja, tereny rekreacyjne ze ścieżkami rowerowymi i dla rolkarzy, plażą, kortami tenisowymi, rozległymi ogrodami. Mieści się tam również Muzeum Motoryzacji z wieloma cennymi okazami.
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
Aby zwiedzić pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, trzeba wspiąć się wysoko. Ale warto, bo to największa atrakcja turystyczna tego miasta. Powstała z inicjatywy Marianny Oriańskiej, która chciała, aby pałac stanowił także rodzaj twierdzy i bezpiecznego miejsca. Pałac okala park. Atmosfera tego miejsca jest dość tajemnicza, prawdziwa gratka dla miłośników średniowiecznych klimatów.
Zamek Grodziec i jego atrakcje
Legnicki książę Fryderyk I był inicjatorem wybudowania Zamku Grodziec. Powstał w 1470 roku. Był on kłopotliwy dla okolicznych mieszkańców, piękna rezydencja przyciągała najeźdźców. Budowla przeszła przebudowę w 1800 roku, swoją świetność osiągnął 100 lat później. Dziś cieszy oczy turystów, w obiekcie znajduje się też baza noclegowa, w okolicy jest punkt widokowy.
Zamek Chojnik - dlaczego warto odwiedzić?
Aby zwiedzić zamek i znajdujące się tam muzeum, trzeba zdobyć górę Chojnik. To atrakcja Dolnego Śląska, którą warto zobaczyć. Zamek Chojnik zbudowany jest z kamienia, a usytuowany na skalistej górze. Już samo wejście na nią daje ogromną satysfakcję. Na szczycie na turystów czeka dużo wrażeń. Piękna budowla, kręte trasy i wspaniały widok z wieży zamkowej, są warte wysiłku i bólu nóg. To bardzo atrakcyjny cel wędrówek pieszych. Dla turystów przygotowano także infrastrukturę, na przykład sklepik z pamiątkami.
Zamek Czocha - zwiedzanie
To wspaniały XIII-wieczny zamek, który w XXI wieku łączy pasję i zamiłowanie historii z nowoczesnością i dbaniem o turystów. Warto zwiedzić go z przewodnikiem, bo jeden z piękniejszych obiektów turystycznych Dolnego Śląska kryje w sobie wiele tajemnic, także tych mrocznych. Sala Marmurowa, Sala Rycerska, Skarbiec, Sala Biblioteczna - to tylko niektóre atrakcje Zamku Czocha. Aby zasmakować wszystkich, warto wybrać się tam na weekend. Otoczenie zamku jest świetnym miejscem na romantyczną sesję zdjęciową.
Pałac Łomnica - muzeum i hotel
Pałac Łomnica. To historyczna budowla wraz z przylegającymi do niej innymi atrakcjami turystycznymi. W sklepach lnianym i folwarcznym można kupić lokalne produkty, rękodzieła i pamiątki, zjeść obiad w restauracji, zwiedzić historyczną kuźnię oraz pooglądać mieszkające w stajniach zwierzęta domowe. W Kuchni Ziemiańskiej odbywają się pokazy produkcji wyrobów spożywczych. Hotel, restauracja i muzeum w jednym. Historycznie to pałac, park i dawny folwark. Muzeum Pałacowe przeniesie zwiedzających w dawne, piękne czasy.
Strażnik Gór czyli Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim
Tak nazywany jest Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Usytuowany jest na wzgórzu Choina 450 m n.p.m. Strzeże granicy Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich. Podobnie jak wiele zamków na Dolnym Śląsku, początkowo był średniowieczną warownia, by potem zmienić się w renesansową rezydencję. Zachowało się sporo średniowiecznych murów, jak i renesansowych pomieszczeń. Warto wybrać się na wycieczkę do Zamku Grodno. Widok z wieży też wzbudzi zachwyt turystów.
Odkryj pozostałe zamki i pałace na Dolnym Śląsku
Pałac Wojanów
To okazała rezydencja, w której mieści się hotel, zamieszkała od 400 lat. Zachowane historyczne wnętrza i piękne otoczenie to atuty turystyczne tego miejsca. Warto spędzić weekend w wojanowskim pałacu.
Pałac Kamieniec
Kłodzko to piękne i bardzo klimatyczne miasto. Taki sam jest znajdujący się w Kotlinie Kłodzkiej Pałac Kamieniec, w którym mieści się hotel. Architektoniczny rarytas, rezydencja zbudowana jest w stylu eklektycznym, przyciąga uwagę i stanowi atrakcję dla turystów. Pałac położony jest pośród wzgórz, wokół znajduje się park krajobrazowy. Można go zwiedzać.
Zamek Książęcy w Oleśnicy
To najbardziej okazały zabytek tego dolnośląskiego miasta, atrakcja turystyczna Dolnego Śląska, jeden z cenniejszych okazów. Zbudowany w XIV wieku zachwyca swoją wielkością i rozmachem. Zamek Książęcy to hotel, zaplecze konferencyjne, centrum kulturalne, ale przed wszystkim wspaniały zabytek. Na trasie zamków i pałaców nie może go zabraknąć.
Pałac Pakoszów
To barokowy pałac usytuowany u stóp Karkonoszy, w Piechowicach, niedaleko Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby. Warto go odwiedzić. Pałac otacza 15-hektarowy park, całość prezentuje się klasycznie i elegancko. Najcenniejszym pomieszczeniem jest salonik z kominkiem, który pokrywają fajansowe kafelki. Mieści się w nim hotel, walory przyrodnicze otoczenia pałacu zachęcają do zatrzymania się w nim na kilka dni.
Zamek na skale
Zamek Sarny w Ścinawce Górnej to wspaniały kompleks pałacowo-folwarczny, jeden z najciekawszych na Dolnym Śląsku. Pochodzi z XVI wieku, zachwyca turystów i zachęca do powrotów. Do niedawna zapomniany, odzyskuje dawne piękno. Na zamku działa kawiarnia, noclegi są możliwe w Domu Kompozytorów.
Pałac Krobielowice
Na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy leży wieś Krobielowice, a w niej Pałac, będący hotelem, świetnie odrestaurowane miejsce, idealne na odpoczynek od zgiełku i hałasy miasta. To historyczne miejsce otoczone zielenią. Godne obejrzenia są zdobione arkady pałacu, brama, pałacowy trakt.
Zamek książąt W Głogowie
Zamek Książąt Głogowskich jest siedzibą Muzeum Archeologiczno-Historycznego, warto wybrać się na jego zwiedzanie. Dawniej był siedzibą władców Księstwa Głogowskiego. To bardzo interesująca budowla, która przerwała wiatry historii. Wzniesiono go w połowie XIII wieku (najstarszą częścią jest cylindryczna, romańska wieża), potem wielokrotnie przebudowywano i odbudowywano po wojennych pożogach. W pobliżu zamku znajduje się amfiteatr zamkowy.
Zamek Wleń (Lenno)
Zamek Wleń położony jest w nadbobrzańskim miasteczku o malowniczym położeniu. Jego historia sięga XII wieku, gdy z inicjatywy księcia Bolesława Wysokiego wzniesiono pierwszy zamkowy budynek. Potem dobudowano wieże obronne. Zamek otoczono murem. Obiekt można zwiedzać, od kilku lat jest pod opieką Konsorcjum Warownia.