Pogórze Kaczawskie

Kalendarz imprez - koncerty, wydarzenia, festiwale

Miasto Złotoryja - poznaj atrakcje turystyczne

dolny śląsk atrakcje turystyczne, pogórze kaczawskie, góry kaczawskie, złotoryja, złotoryja atrakcje, złotoryja co zwiedzić, wakacje w polsce, turystyka w polsce, polskie miasta

Złotoryja to miasto, znane przede wszystkim z licznych zabytków, takich jak: Baszta Kowalska, kościół św. Jadwigi, zabytkowy rynek z ratuszem, niesamowite fontanny górników oraz delfinów, a także fragmenty murów miejskich. 

Złotoryja - atrakcje, które musisz zwiedzić

Złotoryja to urokliwe miasto położone w Krainie Wygasłych Wulkanów, czyli na Pogórzu Kaczawskim. Jak łatwo się domyślić jest to ciekawie ukształtowany teren, który malowniczo wpisuje się w krajobraz miejscowości. Nie bez znaczenia jest również sama nazwa – historia Złotoryi jest ściśle związana z cennym kruszcem, który był tu wydobywany od XIII wieku. To najstarsze miasto w dzisiejszej Polsce na prawach magdeburskim, Złotoryja nabyła je już w 1211 roku.

Złotoryja położona jest na kilku pagórkach, co nadaje miastu niesamowitego kolorytu. W oczy rzuca się mnóstwo zieleni, zabytki i kamienice, które podkreślają malowniczość miasta. Wszystko to możemy zobaczyć tu przemierzając liczne ścieżki pieszo-rowerowe. Wartym podkreślenia jest fakt, że w Złotoryi możemy wypożyczyć rower miejski, by w pełni móc docenić zarówno piękno wiekowego miasta jak, i bogate ukształtowanie terenu. To także doskonałe miejsce do uprawiania aktywnej turystyki. Ze Złotoryi wychodzi wiele szlaków pieszych wiodących do Gozdna (wieża widokowa) czy Proboszczowa (Ostrzyca Proboszczowicka). Miasto oraz okolicę pokochają także miłośnicy kolarstwa szosowego oraz górskiego, ukształtowanie terenu daje możliwości sprawdzenia swych umiejętności.

Poznaj atrakcje turystyczne miasta

muzeum zlota

Powróćmy jednak do złota, które do dziś rozpala wyobraźnię. Kruszec ten występuje na tych ziemiach zarówno w postaci rudy, jak i samorodków niesionych przez rzekę Kaczawę. Drobne okruszki można odnaleźć pod dziś dzień, osoba płucząca złoto nie budzi tu sensacji. Pozostałością po wydobyciu w postaci rudy jest dzisiejsza Kopalnia Złota Aurelia – udostępniona do zwiedzania około 100-metrowa sztolnia z XVII wieku. Nieopodal Rynku znajduje się także Muzeum Złota, zlokalizowane w klimatycznej, wolnostojącej kamienicy z połowy XVIII wieku. Zgromadzono tu wiele eksponatów związanych z wydobywaniem kruszcu oraz bogatą kolekcję minerałów z okolicznych rzek, gór i pagórków. By podkreślić tradycje wydobywcze, od 1994 roku organizowane są Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota – impreza która doskonale promuje miasto i ściąga miłośników „Gorączki Złota”. W 2000 i 2011 roku Złotoryja była gospodarzem Mistrzostw Świata w Płukaniu Złota. Kolejna impreza z tej serii odbędzie się tu w 2022 roku. W tym czasie do miasta zjeżdżają się tysiące zawodników i fanów z różnych części naszego globu.

Dlaczego warto odwiedzić Złotoryję?

Panorama miasta

Złotoryja jest wspaniałym miejscem dla każdego turysty. Doskonale odnajdą się tu zarówno rodziny z dziećmi w różnym wieku, jak i młodzież pragnąca aktywnego wypoczynku. Schronienie przed słońcem dają liczne tereny zielone, można wybrać także swoje smaki ze sporej oferty gastronomicznej. Warto przyjechać tu na cały dzień, ponieważ mnogość atrakcji w samym mieście jak i na jego obrzeżach (Wilcza Góra, Krucze Skały czy Wiszące Tory) daje wiele możliwości spędzenia wolnego czasu.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

KARKONOSZE - 27 ATRAKCJI WARTYCH ZOBACZENIA

ZIEMIA KŁODZKA - ATRAKCJE, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ

ATRAKCJE ZIEMI WAŁBRZYSKIEJ - POZNAJ JE Z NAMI

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024