Żyjemy w symbiozie z lasami

Lasy Państwowe - atrakcje turystyczne

W Polsce udało się wypracować taki system gospodarki, którego priorytetem jest ochrona lasów i ich trwałość.

Żyjemy w symbiozie z lasami

Lasy Państwowe wydały broszurę „Lasy dla ludzi, ludzie dla lasu”, w której ukazano ich piękno, użyteczność oraz ważną rolę, jaką pełnią w życiu człowieka. Ciągle niewiele wiemy o tym, jakie atrakcje i dobra nam oferują. Istotne jest także ich znaczenie turystyczne.

Las daje przeróżne możliwości spędzania wolnego czasu. Wakacje, piknik, wycieczka? Warto skorzystać z wielu możliwości. Aktywnie, spokojnie dla relaksu, z noclegiem lub bez? Turyści i odwiedzający mogą sami zadecydować. Warto poznać leśne atrakcje. W Lasach Państwowych czeka na turystów 4500 parkingów i miejsc postoju, 500 miejsc biwakowania. Ponadto wytyczono 607 szlaków konnych, 3824 tras rowerowych i 4373 szlaki piesze. Do wyboru jest również 261 szlaków kajakowych i 151 innych. To duży potencjał, czas go wykorzytać! Czas na las!

Odpoczynek od codzienności

W gąszczu Krzysztof Pawłowski

fot. Krzysztof Pawłowski

Badania potwierdzają dobroczynny wpływ natury, lasów i drzew na kondycję człowieka. W lesie można zregenerować siły, oderwać się od codziennych obowiązków, pobyć blisko przyrody i poczuć jej piękno. Pobyt wśród drzew to wspaniały relaks. Mamy tu wiele możliwości spędzania wolnego czasu w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. To miejsce, w którym spacerujemy - sami, z rodziną lub przyjaciółmi. Jeździmy rowerami, konno, zbieramy grzyby, jagody, obserwujemy zwierzęta i ptaki. Wędrówki piesze i spacery to ulubiona forma spędzania czasu w naszych lasach.

Wiatr we włosach

szlak konny 2 fot. Olga Buczyńska

fot. Olga Buczyńska

Aktywny wypoczynek i las to idealne połączenie. Wiedzą o tym miłośnicy jazdy konnej. Warto przypomnieć, że w lesie konno można poruszać się tylko drogami wyznaczonymi do tego celu przez nadleśniczego. Jeżdżący konno chwalą leśne drogi za ich widoczność, spokojne trasy, cień dający ochłodę jeźdźcowi i zwierzęciu. Można śmiało spróbować galopu i poczuć wiatr we włosach i końskiej grzywie. Nie tylko ludzie uwielbiają las. Konie także czują się w nim doskonale. W polskich lasach powstaje coraz więcej szlaków konnych- Łódzki Szlak Konny (ponad 2 tys. km) jest jednym z najdłuższych w Europie.

Walory edukacyjne

Edukacja Robert Michałowski

fot. Robert Michałowski

Las daje także niezliczone możliwości edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Zajęcia rozbudzają ciekawość świata i zjawisk przyrodniczych, dzieci poznają gatunki roślin, zwierząt i drzew, gospodarkę leśną i cały leśny ekosystem. Uczą jak ważne jest to środowisko, ile niesie korzyści i jak o nie dbać. Te wszystkie treści można też przekazywać będąc z dziećmi na wycieczce czy pikniku. Liczne szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne, wytyczone i oznaczone we współpracy z leśnikami, zaprowadzą nas w najbardziej urokliwe zakamarki lasów, pozwolą podczas spaceru poznać ich specyfikę i zapoznać się z pracą leśników.

Dla rowerzystów

Fot. 3 MTB Energy

fot. MTB Energy

W polskich lasach rowerem można jeździć wszędzie - po drogach, ścieżkach, a także na wyznaczonych trasach rowerowych o różnym stopniu trudności. Jest ich naprawdę sporo. Dla ceniących wyzwania powstają specjalne trasy do kolarstwa górskiego. Tworzone są głównie na terenach Lasów Państwowych. Znane rekreacyjne ścieżki do kolarstwa górskiego na terenach Lasów Polskich znajdują się w nadleśnictwach: Ruszów, Świeradów, Szklarska Poręba, Śnieżka, Międzylesie, Lądek Zdrój, Bielsko, Złotoryja, Jugów, Bardo Śląskie, Henryków, Bystrzyca Kłodzka, Cisna i Sucha. Sieć szlaków rowerowych w Lasach Państwowych staje się coraz gęstsza

Platformy i tarasy widokowe

Bieszczadzka panorama Paweł Jach

fot. Paweł Jach

W lasach można spotkać również wiele punktów widokowych. Turyści bardzo je lubią. To także ulubione miejsca coraz liczniejszej grupy fotografów i miłośników przyrody. Specjalne pomosty umożliwiają dotarcie do niedostępnych, najczęściej podmokłych fragmentów lasów. Większość osób nigdy nie mogłaby podziwiać tych miejsc, gdyby nie infrastruktura turystyczna przygotowana przez leśników. Liczba takich obiektów wciąż rośnie. Szczegółowe informacje na temat infrastruktury turystycznej i miejsc szczególnie wartych odwiedzenia, można znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw.

Zdrowe powietrze i kontakt z przyrodą

20190710 202142

fot. EDC Marek Lewandowski

Lasy państwowe są dostępne dla wszystkich i stają się coraz częstszym celem wycieczek. Piękno przyrody, spokój, cisza i czyste powietrze przyciągają turystów. Miłośnicy spacerów, jagód, malin i grzybów wiedzą jak przyjemnie jest wdychać sosnowe, jodłowe, po prostu świeże leśne powietrze. Jest tu od 50 do 70 razy mniej zanieczyszczeń niż w powietrzu miast. To kolejny, bardzo ważny argument, aby przebywać w lasach jak najdłużej, a wakacyjna pora nadaje się do tego idealnie.

Ochrona roślin i zwierząt

04.2020 Andrzej Bejger

fot. Andrzej Bejger

Lasy są ekosystemami najbardziej zróżnicowanymi biologicznie. Chroni się w nich ponad 60% rodzimych gatunków. Dla tych zagrożonych tworzy się strefy ochronne, rezerwaty przyrody z rzadkimi okazami roślinności i zwierząt. Są nadleśnictwa, w których funkcjonuje nawet 50–60 stref ochronnych. W Lasach Państwowych jest ich prawie 3700 to strefy ochronne ptaków. Liczba rezerwatów przyrody sięga 1300.

Wspólne działania

droga leśna z Funduszu Leśnego

fot. Paweł Fabijański

Ekolodzy, hodowcy i inni specjaliści badają środowisko leśne od lat. Pozwala to planować zadania ochronne i gospodarcze w lesie. Stosuje się najnowocześniejsze metody badawcze, takie jak skanowanie laserowe drzew w celu ich dokładnego pomiaru. Las integruje do wspólnych działań, wiele z nich powstaje w oparciu o współpracę samorządów z Lasami Państwowymi. Lasy dofinansowują budowę leśnej infrastruktury drogowej. To także miejsce pracy i cenne źródło drewna. O zaletach lasu można pisać bardzo wiele- jest ich w końcu niezliczona ilość!

Wypoczynek wśród drzew

dzieci w lesie fot. Olga Buczyśnka

fot. Olga Buczyńska

Piękno przyrody, spokój, cisza i czyste powietrze przyciągają turystów. Leśnicy wychodzą naprzeciw tej grupie użytkowników lasu. Należy jednak pamiętać o głównych zasadach bezpieczeństwa. Powinien je znać każdy odwiedzający las. W lesie i w odległości mniejszej niż 100 metrów od niego, nie wolno posługiwać się otwartym ogniem. Leśnicy zachęcają do wypoczynku w kniei, przygotowali do tego infrastrukturę. Na turystów czekają w najatrakcyjniejszych miejscach wiaty turystyczne, stoły i ławki. Można tu odpocząć, urządzić piknik w pięknej scenerii. Wyznaczane są specjalne miejsca, w których można rozpalić ognisko czy przyrządzić posiłek na grillu. Są one zabezpieczone w sposób uniemożliwiający niekontrolowane rozprzestrzenienie się ognia, co eliminuje ryzyko powstania pożaru. Wypoczynek w lesie to przede wszystkim ucieczka od hałasu i zanieczyszczenia powietrza. W trosce o las, jego mieszkańców, a także dla zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym go turystom, po leśnych duktach nie wolno poruszać się pojazdami silnikowymi. Na zmotoryzowanych turystów czekają parkingi, zlokalizowane na obrzeżach kompleksów leśnych lub przy najciekawszych turystycznie miejscach. Można tu zostawić auto i udać się w dalszą wędrówkę pieszo lub rowerem. W Lasach Państwowych są liczne szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne. Wytyczone i oznaczone we współpracy z leśnikami zaprowadzą nas w najbardziej urokliwe zakamarki lasów, pozwolą podczas spaceru poznać ich specyfikę, zapoznać się z pracą leśników. Wędrówki piesze i spacery to ulubiona forma spędzania czasu w naszych lasach.

Baza turystyczna i atrakcje

fot. Olga Buczyńska

lesna Olga BuczynskaNa potrzeby turystów Lasy Państwowe udostępniają też swoją bazę noclegową. Dysponują 4 500 miejsc w ośrodkach wypoczynkowo-szkoleniowych, pokojach gościnnych i kwaterach myśliwskich. Szczegółowe informacje na temat bazy turystycznej udostępnianej przez Lasy Państwowe można znaleźć w Leśnym Przewodniku Turystycznym Czaswlas.pl. Co lasy polecają turystom? Proponujemy kilka atrakcji umiejscowionych w lesie, może to być propozycja na wakacyjne wyprawy.

Bieszczadzka Kolejka Leśna to pierwsza propozycja. Kolejka kursuje od 1 maja do 30 września na trasie z Majdanu do Przysłupia. Kamienne Kręgi w Nadleśnictwie Bobolice to tajemnicze miejsce kultu skandynawskiego plemienia Gotów z przełomu I i II w. n.e. Kilkanaście kręgów utworzonych z postawionych na sztorc głazów lub kuliste mozaiki z kamieni ułożonych na płasko robią spore wrażenie. Naukowcy twierdzą, że Gotowie odbywali tu wiece plemienne i chowali swoich zmarłych. Kamienne kręgi znajdują się w okolicach miejscowości Grzybnica, około15 km na południe od Koszalina. Godne polecenia są także jaskinie w Nadleśnictwie Bielsko. Na terenie Szczyrku znajdują się Jaskinia u Jakubca, Jaskinia Pajęcza. W pobliżu można zwiedzić też Jaskinię w Jaworzynie, Jaskinię Lodową i Jaskinię Ali Baby w Klimczoku. Z pewnością intrygującym i godnym polecenia miejscem będzie Leśny Bank Genów Kostrzyca. Gromadzi się tu nasiona gatunków lasotwórczych drzew i roślin z całej Polski oraz rośliny zielne i tkanki zwierząt. Przechowywane są w sterylnych warunkach w niskiej temperaturze. Mogą spokojnie przetrwać każdą katastrofę ekologiczną, a później posłużyć do odbudowy zniszczonego ekosystemu leśnego.

Zapraszamy także do Puszczy Białowieskiej, gdzie znajdują się Wąskotorowe Kolejki Leśne. Puszczańska ciuchcia wozi turystów uroczą trasą z Hajnówki do Topiła. Na stacji początkowej w Hajnówce można zobaczyć miniskansen kolejki, w którym zgromadzono tabor i narzędzia używane w czasach, kiedy z puszczy wywożono po wąskim torze setki tysięcy metrów sześciennych drewna. Przed stacją końcową pociąg zatrzymuje się na moście nad rzeką Leśną Prawą, skąd rozpościera się wspaniały widok na puszczańskie bagna i ostępy. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć brodate łosie brodzące w bagnie, a na pewno wypatrzymy w szuwarach różne gatunki ptactwa wodnego. Stacja końcowa to Topiło - mała osada leśna ukryta niemal w samym środku wielkiej puszczy.

Do lasu warto wybrać się także, aby zobaczyć cenne zabytki przyrodnicze. Nadleśnictwo Durowo zaprasza do Rezerwatu Przyrody „Dębina”. W rezerwacie chroniony jest najpiękniejszy starodrzew dębowy w Wielkopolsce liczący około 280 lat, unikalny w skali Polski.

Dla miłośników lasu

Lasy Państwowe przygotowały bazę noclegową, parkingi, miejsca do postoju i wypoczynku na leśnych trasach. Warto zajrzeć na stronę www.czaswlas.pl., gdzie jest dostępny spis obiektów. Zaznaczono tam miejsca postojów na szlakach rowerowych, miejsca biwakowania, a także miejsca, gdzie bezpiecznie można rozpalić ognisko. W jakiejkolwiek części Polski będziecie podczas wakacji, warto wejść do lasu i skorzysta z oferty Lasów Państwowych, które chcą, aby lasy stały się miejscem odpoczynku, relaksu i niezapomnianych wrażeń. Atrakcji turystycznych w polskich lasach nie brakuje. To doskonała propozycja na letni, aktywny wypoczynek.

LP logo PL A1

 

 

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

KARKONOSZE - 27 ATRAKCJI WARTYCH ZOBACZENIA

ZIEMIA KŁODZKA - ATRAKCJE, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ

ATRAKCJE ZIEMI WAŁBRZYSKIEJ - POZNAJ JE Z NAMI

 

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024