Świdnica - odkryj z nami atrakcje miasta

Świdnica - co warto zobaczyć?

Świdnica to niemal 70-tysięczne miasto z bogatą historią i niezliczoną ilością zabytków oraz atrakcji turystycznych. Zapraszamy do zwiedzania!

Zwiedzaj z nami Świdnicę

Naszą wycieczkę rozpoczniemy w Rynku, gdzie znajduje się Informacja Turystyczna, w której można otrzymać wiele publikacji dotyczących miasta i okolicy. Tuż obok niej znajduje się Wieża Ratuszowa. Jest to już czwarta konstrukcja stojąca w tym miejscu, trzy poprzednie ulegały zniszczeniu na przestrzeni ostatnich siedmiu wieków. Obecna konstrukcja spełnia rolę wieży widokowej, skąd roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta oraz nieodległe pasma górskie. Przechadzając się po Rynku dostrzeżemy misternie odrestaurowane kamieniczki oraz przepiękne fontanny, które nadają tej zabytkowej tkance dodatkowego kolorytu.

Poznaj atrakcje turystyczne

Przed wejściem do Muzeum Dawnego Kupiectwa znajduje się ławka, na której „siedzi” Maria Kunic. Rzeźba znanej astronomki została ustawiona w 2009 roku, by uczcić fakt, że znaczna część jej życia związana była ze Świdnicą. Muzeum, jak sama nazwa wskazuje, opowiada o bogatych tradycjach kupieckich miasta. Na parterze zainscenizowano aptekę, sklep kolonialny, kramy bogatych kramarzy oraz ekspozycję piwowarską. Na piętrze możemy zobaczyć zabytkową Salę Rajców, salonik oraz galerię obrazów.

rynek

Opuszczamy Rynek i ulicą Długą udajemy się w stronę katedry. Po drodze mijamy wiele zabytkowych witryn sklepowych, pochodzących nierzadko z XIX wieku. Warto przystanąć przy nich, by zobaczyć kunszt i precyzję, z jaką zostały wykonane. Świdnicka katedra to gotycka budowla z XIV wieku. Jest to najwyższy zabytkowy budynek na Dolnym Śląsku, jej wieża ma 101 metrów wysokości. We wnętrzu zobaczyć można ogromny, przepięknie zdobiony ołtarz główny, misternie wykonane sklepienia, ambonę z końca XVII wieku oraz organy ozdobione Orkiestrą Niebiańską. Na uwagę zasługują także ogromne obrazy w kunsztownych ramach, które obecnie przechodzą prace renowacyjne.

Cały z drewna

kościół pokoju Archiwum UM Świdnica

Pozostając przy budowlach sakralnych, udajemy się w stronę Kościoła Pokoju. Jest to 365-letnia świątynia, która powstała wyłącznie z drewna, bez użycia stalowych elementów. Było to podyktowane obwarowaniami Traktatu Wersalskiego. Sztachulcowa konstrukcja wykonana została na planie krzyża greckiego, wyróżnia ją wiele krużganków, które stanową zewnętrzne wejścia do empor. Wnętrze kościoła zachwyca ilością i jakością detali. Należy podkreśli przede wszystkim misternie wykonany ołtarz główny, organy oraz mównicę, która umiejscowiona jest w środkowej części kościoła. Uwagę należy zwrócić także na mnogość oraz piękno wykonania empor, dzięki którym w budynku mogło pomieścić się do pięciu tysięcy wiernych.

Aktywnie i barwnie

Park Centralny fot.Wiktor Bąkiewicz

Świdnica to także mnóstwo terenów zielonych, które zachęcają do spacerów oraz aktywnego wypoczynku. Wśród ośmiu parków uwagę zwraca Park Centralny, który przeszedł niedawno ogromną metamorfozę. Uroku nadają mu mosty, altany oraz przepływająca rzeka Witoszówka. W Parku Gen. Sikorskiego możemy podziwiać replikę Fokkera Dr.I, samolotu na którym latał słynny Czerwony Baron, czyli Manfred von Richthofen. Jedną z najnowszych rewitalizacji jest Ogród Różany, który powstał na placu 1000-lecia Państwa Polskiego. Inwestycja ta otrzymała nagrodę „Modernizacji Roku”, trzeba przyznać, że prezentuje się wyśmienicie. Wracając na Rynek, warto zajrzeć na skwer przy ulicy Franciszkańskiej, znajdują się tam wykonane z brązu rzeźby dzików oraz Skrzynia Pamięci Świdniczan.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
 

 

 aplikacja to

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024