Gdzie na weekend w Polsce?
Długi weekend - czy to majówkowy, świąteczny, sierpniowy czy listopadowy to zawsze czas, kiedy wielu z nas chce odpocząć poza domem. Wówczas często szukamy miejsc, w które warto się wybrać, by spędzić tam swój krótki urlop.
Ponieważ pogoda nawet latem może spłatać figle, warto mieć plan, który uwzględnia miejsca zadaszone, w których nie będziemy musieli martwić się o kapiący na głowy deszcz. Ale długi wyjazd weekendowy może udać się nawet w pozostałe pory roku. Niezależnie od czasu wyjazdu każdemu przyświeca jeden cel: dobra zabawa i odpoczynek od codzienności.
Gdzie więc warto wyjechać na weekend w Polsce? Przedstawiamy swoje pomysły na weekend w poszczególnych województwach. Są wśród nich atrakcje dla aktywnych, atrakcje na łonie natury i atrakcje dla rodzin z dziećmi, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zapraszamy do lektury!
POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Odkryj Bachledka Ski & Sun – letnią oazę przygód i relaksu! Czekają na Ciebie: ścieżka w koronach drzew, trójkołowce górskie, największy tor bobslejowy w Tatrach oraz magiczny plac zabaw dla dzieci. Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek w sercu gór!
Kopalnia Guido to najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce.
Brama w Gorce to wyjątkowe Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne, oferujące bliski kontakt z naturą i fascynujące atrakcje dla całej rodziny. Odkryj malowniczą ścieżkę edukacyjną przez karpacką puszczę, spektakularne wieże widokowe, tunel podziemny.
Nigdy nie zapomnisz swojej przygody w legendarnych zabrzańskich podziemiach.
SPIS TREŚCI:
- Województwo dolnośląskie
- Karkonosze - atrakcje turystyczne
- Karkonoskie Tajemnice
- Centrum Rekreacji i Sportu “Kolorowa” w Karpaczu
- Muzeum Klocków LEGO Karpacz
- Huta Julia w Piechowicach
- Wystawa Klocków LEGO Szklarska Poręba Brick City
- Leśna Huta w Szklarskiej Porębie
- Kuligi, dorożki, melexy Koń-Rad
- Park Rozrywki Esplanada w Szklarskiej Porębie
- Gigantei - Karkonoski Park Ducha Gór w Pakoszowie
- Muzeum Sentymentów - Kowary
- Kopalnia Podgórze - Kowary
- Ziemia Kłodzka i okolice - atrakcje turystyczne
- Spływy pontonowe Ski-Raft
- Twierdza Srebrna Góra
- Złoty Pstrąg w Boguszynie
- Złoty Stok - odkryj miasto
- Kopalnia Złota w Złotym Stoku
- Uzdrowiska Kłodzkie
- Ząbkowice Śląskie - Krzywa Wieża, Frankenstein
- Pałac Marianny Orańskiej - Kamieniec Ząbkowicki
- Szlak Ginących Zawodów - Kudowa-Zdrój
- Muzeum Zabawek - Kudowa-Zdrój
- Minieuroland - Kłodzko
- Sztolnie Walimskie
- Zamek Grodno
- Wrocław - miasto pełne niesamowitych atrakcji
- Pozostałe regiony Dolnego Śląska
- Województwo łódzkie
- Województwo małopolskie
- Województwo śląskie
- Województwo zachodniopomorskie
- Województwo pomorskie
- Województwo opolskie
- Fabryka robotów Moszna
- Województwo mazowieckie
- Województwo wielkopolskie
- Odkryj z nami najciekawsze polskie atrakcje!
Województwo dolnośląskie
Województwo dolnośląskie to województwo z największą liczbą atrakcji turystycznych - licząc wszystkie jest ich tu ponad 1200! Dolny Śląsk nazywa się krainą zamków i pałaców - na południu województwa jest ich tutaj naprawdę wiele. Mamy tu też pasma górskie - Góry Sowie, Izerskie, Złote, Bialskie, Masyw Śnieżnika czy Karkonosze to częsty cel miłośników górskich wędrówek.
Czytaj więcej: Dolny Śląsk - co warto zobaczyć? atrakcje turystyczne 2022
Karkonosze - atrakcje turystyczne
Weźmy pod lupę Karkonosze - najbardziej znane pasmo górskie w tej części Polski (i Czech, bo Karkonosze dzielimy z naszymi południowymi sąsiadami). Jasnym jest, że Karkonosze przyciągają możliwością zdobywania szczytów takich jak Śnieżka czy Szrenica oraz podziwiania innych przyrodniczych cudów tego miejsca, takich jak Śnieżne Kotły. Jednak mamy tu także atrakcje, które okażą się świetną alternatywą po górskich wędrówkach lub w przypadku, kiedy pogoda nie dopisuje.
Czytaj więcej: Karkonosze - odkryj 31 atrakcji turystycznych regionu
Karkonoskie Tajemnice
Karkonoskie Tajemnice to wyjątkowa multimedialna wystawa zlokalizowana w centrum Karpacza. Jest to jedna z najsławniejszych atrakcji Karpacza, dlatego i Was gorąco zachęcamy do jej odwiedzenia. Poznacie tutaj magiczny świat Karkonoszy, a także spotkacie legendarnego Ducha Gór. Odkryjecie wiele ciekawych historii m.in. o poszukiwaczach skarbów czy zielarzach, a także niezwykłą Alchemiczną Komnatę.
Więcej informacji znajdziecie tutaj: Karkonoskie Tajemnice - poznaj atrakcje Karkonoszy
Centrum Rekreacji i Sportu “Kolorowa” w Karpaczu
Wybierając się w Karkonosze pierwsze miasto, które przychodzi na myśl to Karpacz właśnie. I słusznie, bo oprócz tego, że można stąd zacząć swoją wędrówkę po górskich szlakach warto też odwiedzić pozostałe atrakcje - w tym także Centrum Rekreacji i Sportu “Kolorowa”. Czeka tam na Was jeden z najdłuższych w Polsce, rozwijający prędkość do 35 km/h letni tor saneczkowy, całoroczny Alpine Coaster z wirażem ponad 400 stopni, wystawa na temat narciarstwa zjazdowego i dwie restauracje z widokiem na Karkonosze.
Z toru saneczkowego korzystać można przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe. W środku zmieszczą się dwie osoby o łącznej masie 170 kg. Świetne miejsce jako punkt podczas weekendowego wyjazdu także dla rodzin z dziećmi.
Muzeum Klocków LEGO Karpacz
W Karpaczu działa również Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO i Muzeum Konsol Gier Video, znajdujące się w tym samym budynku. Klockowe Western City, strefa wodna, modele ze Star Warsów i Harrego Pottera, szalona makieta straży pożarnej - tu nie ma rzeczy niemożliwych. Muzeum na pewno przypadnie do gustu dzieciom, choć jak wiadomo, często dzieci są tylko pretekstem do kupienia LEGO. Wniosek? Każdy znajdzie tu coś dla siebie!
Huta Julia w Piechowicach
Położona w Piechowicach pod Szklarską Porębą huta szkła kryształowego Julia przyciąga nie tylko estetów, ale i miłośników historii. Historia tworzenia szkła na tych terenach sięga 1866 roku i kontynuowana jest do dziś. W Polsce nie ma już zbyt wielu producentów szkła kryształowego, więc Hutę Julia traktować należy jako swego rodzaju dziedzictwo. W trakcie wycieczki po hucie na własne oczy zaobserwujecie proces tworzenia szkła, a dodatkowo można wziąć udział w warsztatach dla dzieci - malowaniu na szkle, tworzeniu koralików lub grawerowaniu na szkle.
Wystawa Klocków LEGO Szklarska Poręba Brick City
Była wystawa LEGO w Karpaczu, to może coś dla fanów drugiej z karkonoskich stolic? W Szklarskiej Porębie warto odwiedzić wystawę modeli z klocków LEGO Brick City. Tysiące klocków ułożonych w rozmaite scenki, przedstawiające również historię regionu - to miejsce mógł stworzyć tylko geniusz! Wśród dzieci i młodzieży fanów LEGO nie brakuje, więc macie pewność, że taka wystawa będzie zawsze dobrym pomysłem na rodzinny wyjazd weekendowy.
Leśna Huta w Szklarskiej Porębie
Zastanawialiście się kiedyś skąd wzięła się nazwa Szklarskiej Poręby? Karkonoskie lasy od zawsze bogate były w złoża kwarcu, stąd też już w XIV wieku w Szklarskiej Porębie powstała pierwsza huta, a tradycja szklarska trwa tam do dziś! Jeśli jesteście ciekawi skąd biorą się kryształy, w jaki sposób tworzy się szkło lub jak powstają kolorowe wazony, to wizyta w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie pozwoli poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania. Wizyta w udostępnionej do zwiedzania hucie jest punktem obowiązkowym dla odpoczywających w długi weekend w rejonie Karkonoszy.
Kuligi, dorożki, melexy Koń-Rad
Nawet słaba kondycja i wiek nie oznaczają, że nie można zdobyć Wodospadu Kamieńczyka! Na miejsce, pod największy dolnośląski wodospad dowiezie Was elektryczny meleks Koń-Rad, który jest nie tylko udogodnieniem w niepogodę, ale i dużym ułatwieniem dla tych, którzy mają problemy z poruszaniem się, podróżują z małymi dziećmi bądź mają mało czasu na wspinaczkę ze względu na napięty harmonogram wycieczkowy. Jeśli planujecie natomiast zimowy długi weekend to zapraszamy na kulig - taki prawdziwy, z ogniskiem i kiełbaskami na koniec!
Park Rozrywki Esplanada w Szklarskiej Porębie
Rodzinny Park Rozrywki Esplanada oferuje atrakcje dla dużych i małych przez cały rok w centrum Szklarskiej Poręby! Wśród nich znajdziemy m.in. ponad 500-metrowy zjazd między drzewami kolejką grawitacyjną Alpine-Coaster, 12-metrową wieżę emocji, na której podczas spadania można poczuć stan nieważkości, tory do mini golfa, a dla najmłodszych Labirynt i Ogród Dmuchańców z torami przeszkód, zjeżdżalnią, suchym basenem, ślizgawkami i górką wspinaczkową.
Dzieci mogą mogły poczuć się jak Robert Kubica, ścigając się na elektrycznych samochodach i motorach. Są tu nawet strzelające laserową wiązką pontony i symulator Rodeo, a na głodnych czekają napoje, desery i regionalne piwa serwowane na tarasie z widokiem na Karkonosze.
Gigantei - Karkonoski Park Ducha Gór w Pakoszowie
Gigantei, czyli Karkonoski Park Ducha Gór to miejsce rodzinnej rozrywki, gdzie rzeczywistość miesza się z legendami. Dzieci poznając szalonego chemika Olo i ducha gór Karkonosza będą mogły wkroczyć w niezwykły świat... Spacer alejkami to nie tylko spotkania z gigantycznymi owadami i strażnikami górskimi, ale i dawka wiedzy o Karkonoszach. Poznacie Karkonosze nieco inaczej niż klasycznie: zdobędziecie Śnieżkę, Skalny Stół i Pielgrzymy, zajrzycie do Śnieżnych Kotłów i zrelaksujecie się przy wodospadzie Kamieńczyka. Co prawda pomniejszonym, ale równie uroczym co ten oryginalny! Dzieci mogą wziąć udział w zabawie terenowej, której przejście będzie odpowiednio nagrodzone. :)
Muzeum Sentymentów - Kowary
Muzeum Sentymentów to miejsce absolutnie kultowe, w którym będzie można odbyć podróż w czasie. To nie jest zwykłe muzeum z eksponatami schowanymi za szybą - to pomieszczenia z wystrojem sprzed 40 lat. Wizyta w Muzeum to moc wzruszeń, śmiechu i przywołanie wspomnień. Dla jednych to teleportacja do codzienności tamtych lat, dla innych całe dzieciństwo, a dla najmłodszych “prehistoria”. Muzeum to m.in. salon, w którym na honorowym miejscu stoi telewizor z “pudłem”, łazienka, gdzie ważną rolę pełni pralka Frania, czy też pokój młodzieżowy z kultową meblościanką.
Kopalnia Podgórze - Kowary
Dawna kopalnia uranu Podgórze jest największą kopalnią w Kowarach i drugą największą co do wielkości wydobycia kopalnią w kraju. Na turystów czeka specjalnie przygotowana podziemna trasa turystyczna, w trakcie której przewodnicy przybliżą ciekawą historię górnictwa, trwającą od XII w. aż po czasy PRL-u. To świetne miejsce nie tylko dla pasjonatów historii, ale i małych odkrywców, chętnych na eksplorowanie podziemnych korytarzy.
Ziemia Kłodzka i okolice - atrakcje turystyczne
Ziemia Kłodzka to druga po Karkonoszach skarbnica dolnośląskich atrakcji. Mamy tu góry, rzeki, zbiorniki wodne, zamki, uzdrowiska i budowle fortyfikacyjne. Ziemia Kłodzka to miejsce właściwie dla każdego - dla seniorów, kurujących się mineralnymi wodami, dla dzieci, szalejących i uczących się jednocześnie, dla aktywnych i dla tych, którzy cenią sobie kontakt z przyrodą. Poznajcie nasze propozycje atrakcji turystycznych na Ziemi Kłodzkiej i w jej okolicach.
Przeczytaj także: Ziemia Kłodzka – 25 Atrakcje Które Musisz Zobaczyć
Spływy pontonowe Ski-Raft
Spływ pontonowy Przełomem Bardzkim to wyprawa pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej. Odcinek, który trzeba przepłynąć to jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy. Cisza, mnóstwo zieleni, woda i nierzadko spotykane po drodze dzikie zwierzęta to przepis na udany wypoczynek z rodziną lub przyjaciółmi. Do wyboru są pontony (opcja bezpieczniejsza, w której uczestniczyć mogą nawet małe dzieci) lub kajaki, na których pokonać musimy około 10 km.
Koniec spływu ma miejsce w Bardzie - to urocza miejscowość, w której polecamy zostać na dłużej. Po spływie możemy uraczyć podniebienia pysznym pstrągiem, który smażony jest na miejscu, przy przystani Ski-Raft, a potem udać się na dalszą wycieczkę szlakami turystycznymi Barda.
Twierdza Srebrna Góra
Największa górska twierdza w Europie z 1777 roku z 6 fortami i 151 kazamatami, zbudowana przez 4,5 tys. osób w ciągu 12 lat. Uznana przez Prezydenta RP za Pomnik Historii, dziś służy turystom, którzy zwiedzać mogą zarówno serce Twierdzy - trzykondygnacyjny Donjon, jak i otaczający go pierścień bastionów z ponad 300-letnimi podziemnymi pomieszczeniami, które niegdyś pełniły rolę izb żołnierskich, zbrojowni, magazynów czy kazamat studziennych. Po twierdzy oprowadzają przebrani w stroje z epoki napoleońskiej przewodnicy.
Złoty Pstrąg w Boguszynie
Mamy tu fanów wędkowania? Jeśli tak, to zapraszamy do Boguszyna na odprężający seans wędkarski wśród mnóstwa zieleni, wody i ciszy. I siebie pośród tych drzew, z wędką w ręku. Siedzisz nad czystym stawem. Dzieci wyszaleją się w parku zabaw, w których dostępne są dmuchańce, statek piratów, mini tyrolka i piaskownicą, a w wiejskiej zagrodzie będą mogły poznać się z kozami, kurami, królikami czy owcami fryzyjskimi. Złoty Pstrąg to także karczma rybna, serwująca świeże ryby i specjały takie jak gulasz rybny czy zupa rybna. Czeka Was więc nie tylko uczta dla duszy, ale i ciała. Jeśli chcecie zostać na Ziemi Kłodzkiej na dłużej, to przy łowisku znajduje się całoroczny, drewniany domek. Na długi weekend idealny!
Złoty Stok - odkryj miasto
fot. Damian Białas
Urokliwe miasteczko Złoty Stok, którego układ pozostaje niezmieniony od XVI w. ma swoją własną Miejską Trasę Turystyczną, na której zobaczymy stare kamienice i kręte uliczki, skrywające niejedną tajemnicę oraz niezwykłe zabytki, które były świadkami rozgrywającej się tu historii. Aby zwiedzić trasę można to zrobić podczas wyprawy ekologicznym meleksem - repliką Forda Buicka z początku XX w.
Przewodnicy opowiedzą m.in. o mennicy, w której bito złote dukaty, wieży kościoła ewangelickiego, którego dzwony miały swój udział w dwóch wojnach światowych, najstarszej czynnej fabryce prochu na świecie, znajdującej się zaledwie 3 km od centrum miasta, a także pokażą wyremontowane mauzoleum rodziny Guttlerów, wyglądem przypominające rzymski Panteon. Ważną, o ile nie najważniejszą atrakcją Złotego Stoku jest także…
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Dawne sztolnie, w których niegdyś wydobywano złoto i przez które przeprowadzi nas przewodnik, przybliżający swoją barwną, pełną humoru opowieścią historię tego miejsca, zjazd jedyną w Polsce podziemną zjeżdżalnią, przejazd prawdziwą, górniczą kolejką podziemną i podziwianie podziemnego wodospadu. To jednak nie wszystkie atrakcje - pod ziemią znajduje się też kultowe Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, a po drugiej stronie ulicy Średniowieczna Osada Górnicza, w której sami będziemy mogli użyć średniowiecznych maszyn i narzędzi. W kompleksie spokojnie można spędzić cały dzień!
Uzdrowiska Kłodzkie
Ziemia Kłodzka to także skupisko miast uzdrowiskowych - dzięki źródłom leczniczych wód zbudowano tu kilka ważnych obiektów zdrojowych. Ważne uzdrowisko w tym regionie to Polanica - miasto nazywane perłą polskich uzdrowiska, oprócz wyjątkowych krajobrazów, przykuwający uwagę oryginalną architekturą, specyficznym klimatem i walorami leczniczymi - wodami lecznicze, borowiną czy solanką.
Następne kłodzkie uzdrowisko to Kudowa - miasto uzdrowiskowe, które pochwalić się może leczniczymi wodami, wieloma obiektami uzdrowiskowymi, szpitalami i sanatoriami. W sanatorium można zażyć kąpieli kwasowęglowych, masaży, inhalacji i okładów borowinowych.
Jednym z uzdrowisk miast na Ziemi Kłodzkiej są także Duszniki. W uzdrowisku Duszniki-Zdrój tryska aż pięć podziemnych źródeł wód mineralnych- szczawów alkalicznych wysokozmineralizowanych. Każde z wymienionych miast to nie tylko miejsce przebywania kuracjuszy, ale i miejsce aktywnego wypoczynku czy pieszych wędrówek.
Ząbkowice Śląskie - Krzywa Wieża, Frankenstein
Ząbkowice Śląskie możecie kojarzyć z Krzywej Wieży. To symbol miasta - ma 34 m, co czyni ją najwyższą krzywą wieżą w Polsce! Na szczyt “Śląskiej Pizy” wiedzie 139 schodów, a na górze czeka punkt widokowy na miasto i okolice. W najstarszym budynku mieszkalnym w Ząbkowicach - Dworze Kauffunga można nie tylko zasiąść na ławie oskarżonych wśród grabarzy, zwiedzić podziemia laboratorium słynnego doktora Frankensteina, zobaczyć gabinet autorki opowieści o Frankensteinie - Mary Shelley, ale i pomóc jej w napisaniu nowej książki, dopisując kolejne wersy do przygotowanej księgi. Uwaga! Wizyta w Ząbkowicach to propozycja tylko dla odważnych! ;)
Pałac Marianny Orańskiej - Kamieniec Ząbkowicki
Największy na Dolnym Śląsku i jeden z największych w Europie pałac neogotycki z XIX wieku, otoczony ogromnym, dziś 160-hektarowym parkiem, górujący nad Kamieńcem Ząbkowickim i pobliskimi miejscowościami przyciąga wielu turystów ciekawych nie tylko aspektu architektonicznego, ale i historii królewny Marianny Orańskiej, uznawanej za pierwszą businesswoman XIX wieku. Coraz to piękniejsze komnaty zachwycają zwłaszcza z uwagi na fakt, że jeszcze stosunkowo niedawno pałac popadał ruinę, a dziś, dzięki ogromnym nakładom pieniężnym, jest prawdziwą perełką Ziemi Kłodzkiej.
Szlak Ginących Zawodów - Kudowa-Zdrój
O Kudowie jako uzdrowisku już pisaliśmy, jednak warto zaznaczyć, że są tutaj też inne atrakcje, które chętnie odwiedzane są przez najmłodszych turystów. Szlak Ginących Zawodów to miejsce, gdzie tylko podczas jednej wizyty można zobaczyć pokaz garncarstwa, wiatrak, kuźnię, chatkę robótek ręcznych i zjeść wiejski chleb ze smalcem. Prowadzone są tu także zajęcia warsztatowe dla grup i rodzin. Jak się okazuje - to kolejne miejsce na Dolnym Śląsku, gdzie można odbyć podróż w czasie. Ciekawe!
Muzeum Zabawek - Kudowa-Zdrój
My, dorośli, często zastanawiamy się jak by to było wrócić do czasów beztroskiego dzieciństwa. W Kudowie nie musimy się nawet zastanawiać - możemy odwiedzić Muzeum Zabawek i powrócić wspomnieniami w świat dzieciństwa. Zbiory muzeum to eksponaty sprzed nawet kilkuset lat: klocki, lalki, samochodziki czy pluszaki z różnych stron świata. Jesteście ciekawi czym bawili się nasi przodkowie?
Minieuroland - Kłodzko
Minieuroland to bajkowy wręcz park miniatur połączony z robiącym największe wrażenie cudownym ogrodem. Znajdują się tu stworzone w skali 1:25 miniatury najważniejszych europejskich budowli takich jak Wieża Eiffla czy Krzywa Wieża w Pizie, jednak to, co przyciąga prawdziwe tłumy turystów to potężne instalacje z kolorowych kwiatów. Co roku jest ich tu nasadzane ponad 100 tysięcy! Możecie wyobrazić sobie ten zapach i eksplozję kolorów.
Sztolnie Walimskie
Sztolnie Walimskie czyli kompleks “Rzeczka” to jeden z siedmiu obiektów wojennego kompleksu “Riese” - tajemniczej sieci podziemi w Górach Sowich. Nigdy niedokończona militarna inwestycja III Rzeszy rozpala umysły poszukiwaczy przygód i badaczy historii. 500-metrowa podziemna trasa turystyczna to historyczny spacer, wzbogacony o efekty audiowizualne. To miejsce z trudną historią, ale ważną nie tylko dla dorosłych.
Zamek Grodno
Średniowieczna warownia malowniczo położona na wzgórzu Grodno, sięgająca czasów Piastów Śląskich, przebudowana częściowo w renesansową rezydencję sąsiaduje ze Sztolniami Walimskimi. Wycieczkę więc do obu tych obiektów można połączyć w jedno. Dziś zamek pozostaje częściowo odbudowaną półruiną, dostępną do zwiedzania samodzielnie (np. z audioprzewodnikiem) lub z przewodnikiem, który zdradzi ciekawostki, legendy i tajemnice związane z zamkiem. Poniżej Zamku Grodno przez Jezioro Bystrzyckie prowadzi wyjątkowa kładka - najdłuższa w Polsce wisząca kładka o konstrukcji wstęgowej, wieczorami pięknie oświetlona.
Wrocław - miasto pełne niesamowitych atrakcji
Stolicą województwa dolnośląskiego jest Wrocław - miasto stu mostów (choć w rzeczywistości jest ich nawet więcej!), wspaniałych zabytków, bogatej historii i atrakcji przyjaznych dzieciom. Mimo, iż jest (według oficjalnych danych) ponad 600-tysięcznym miastem, to można znaleźć tam kameralne miejsca do odpoczynku w ciszy i spokoju.
Przeczytaj także: Wrocław - co warto zobaczyć we Wrocławiu?
Ogród Botaniczny - Wrocław
Wrocław to duże i gwarne miasto, dlatego czasami przydają się takie miejsca jak uniwersytecki Ogród Botaniczny. Zieleń działa uspokajająco, ale jesteśmy przekonani, że szum wody z działających tu małych fontann, ławeczki i dróżki również podziałają na Wasze zmysły relaksująco. Przebywanie na łonie przyrody będzie świetnym pomysłem na wzięcie oddechu i… ruszenie do dalszej eksploracji miasta, w tym najstarszej części miasta - oddalonego od Ogrodu Botanicznego o kilka kroków Ostrowa Tumskiego.
KLOCKOWNIA - Wrocław
Klockownia we Wrocławiu to niezwykłe miejsce, w którym dzieci w każdym wieku mogą oddać się kreatywnej zabawie i puścić wodze wyobraźni. To przestrzeń, gdzie klocki służą nie tylko jako źródło rozrywki, ale również jako narzędzie edukacyjne wspierające rozwój motoryczny, logiczne myślenie i kreatywność. W Klockowni, dzięki starannie wyselekcjonowanym zestawom klocków, dzieci mają okazję tworzyć niepowtarzalne konstrukcje, co pobudza ich do eksperymentowania i poszukiwania nowych rozwiązań.
Centrum oferuje różnorodne strefy zabawy i nauki, zapewniając bezpieczne i inspirujące środowisko dla dzieci i dorosłych. W Klockowni dzieci uczą się poprzez zabawę, rozwijając swoje umiejętności w atmosferze sprzyjającej kreatywności. To miejsce promuje nie tylko indywidualną twórczość, ale również współpracę i komunikację, stwarzając idealne warunki do rodzinnej zabawy. Odwiedzający mają szansę spędzić razem czas, budując mocne więzi, podczas gdy dzieci rozwijają się w harmonijnym otoczeniu.
Każde dziecko może stać się architektem swojej wyobraźni, a zabawa klockami zamienia się w fascynującą przygodę edukacyjną. Klockownia we Wrocławiu to nie tylko przestrzeń zabaw, ale także centrum edukacji i rozwoju, gdzie nauka idzie w parze z zabawą.
Loopy’s World - Wrocław
Loopy’s World to miejsce stworzone dla rodzin z dziećmi. To duży park rozrywki, w którym oprócz dmuchańców, zjeżdżalni i drabinek dzieciaki skorzystać mogą z kolejek, pokonywać tory przeszkód czy czołgać się przez tunele. Każde dziecko przyzna, że to jedna z najlepszych rozrywek. Zwłaszcza, że najmłodsi szybko nudzą się zwiedzaniem zabytków czy wizytami w muzeach. Rodzice w czasie, gdy dzieci pożytkują swoją energię podczas szalonej zabawy, mogą odpocząć w kawiarence.
Rejsy Wratislavia - Statek Wrocław
Nie da się ukryć, że ogromną rolę w także turystycznym życiu miasta odgrywa rzeka - Odra, przepływająca przez Wrocław. A skoro rzeka, to i statki! Zapraszamy Was na zwiedzanie miasta z perspektywy Odry! Do wyboru jest kilka jednostek: Nereida, Wiktoria, Driada, Goplana lub Gucio. Rejsy startują z Przystani Kardynalskiej na Wyspie Piasek w centrum Wrocławia oraz przystani ZOO. Zachęcamy także do złożenia wizyty w niezwykłej restauracji zlokalizowanej na statku Wratislavia przy tętniącym życiem Bulwarze X. Dunikowskiego.
ZOO Wrocław
Nie da się ukryć, że jedną z najbardziej popularnych wrocławskich atrakcji jest Wrocławski Ogród Zoologiczny. Ogromna powierzchnia ZOO (aż 33 hektary!) sprawia, że na jego dokładne zwiedzenie trzeba zarezerwować kilka godzin. ZOO we Wrocławiu jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. Prawdziwym hitem na terenie ZOO jest Afrykarium, czyli oceanarium poświęcone zwierzętom Afryki, mieszczące w 21 basenach aż 15 milionów litrów wody.
Spotkacie tam ryby, hipopotamy, żółwie, pingwiny, kotiki, manaty, płaszczki, krokodyle i wiele wiele innych zwierząt. Najczęściej fotografowanym miejscem w Afrykarium jest podwodny tunel - można się poczuć tak, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w kapsule wodnej. Poza Afrykarium znajdują się liczne zewnętrzne wybiegi, woliery z ptakami, Odrarium, akwarium, fokarium, motylarnia czy terrarium.
Hydropolis - Wrocław
Jeśli muzeum, to tylko takie jak Hydropolis! Zgromadzone tu technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. Skąd biorą się fale? Jak to możliwe, że woda płonie? Jak działa drukarka wodna? Jak powstaje śnieg? To tylko niektóre z pytań, które często nurtują dzieci (i dorosłych też!) i na które będziemy mogli odpowiedzieć niemal dotykając wodnych zjawisk.
W Hydropolis zaobserwujemy jak działa najdłuższa w Europie drukarka wodna, staniemy w samym środku sceny polowania żarłacza tygrysiego na ławicę 1500 tuńczyków, wejdziemy do legendarnego batyskafu Trieste, będziemy podziwiać najdokładniejszą na świecie akrylową kopię rzeźby Dawida, a nawet sprawdzimy zasady działania najważniejszych starożytnych wynalazków wodnych.
Kwatera Główna - Wrocław
Wrocław jest pięknym miastem, ale co robić, gdy zwiedzimy już wszystkie interesujące nas atrakcje? Może urządzimy… strzelaninę? To propozycja dla tych, którzy lubią adrenalinę (spokojnie, nikomu nie stanie się krzywda!). W podziemnym, wypełnionym sztucznym dymem labiryncie Kwatery Głównej czekają na Was rozgrywki z użyciem broni laserowej - dwie bazy, tunele, antresole, przeszkody w postaci zapór z opon i worków z piaskiem. Wszystko to okraszone niezwykłymi efektami dźwiękowymi i świetlnymi.
Można przyjść w parze albo większą grupą, do czego zachęcamy! Aha, i jeszcze jedno! Kamizelki “kuloodporne” rejestrują każdy strzał i każde trafienie, więc łatwo zweryfikować zwycięzcę. A ten może być tylko jeden.
Pozostałe regiony Dolnego Śląska
Dolny Śląsk to jednak nie tylko Karkonosze i Ziemia Kłodzka - część z atrakcji znajdziemy na północy województwa, część w jego środkowej części. Właściwie każdy zakątek dolnośląskiego jest nieco inny, ale łączy je to, że warto poznać je wszystkie!
SkyWalk - Świeradów-Zdrój
Położony w Świeradowie w Górach Izerskich Sky Walk to najwyższa wieża widokowa w Polsce! Na wysokości 62 metrów czekają piękne widoki na miasto i górskie panoramy. Zachwycająca konstrukcja jest uzupełniona o edukacyjne, kulturowe i ekstremalne elementy, które napotkasz w trakcie spaceru po kładce o długości 850 metrów. Odważni mogą wejść n siatkę, pod którą… nie ma nic albo na przeszklony balkon, po wejściu na który mamy wrażenie jakbyśmy unosili się w powietrzu!
A jeśli po spacerze na górę nie chce nam się schodzić, to w kilka sekund możemy zjechać na dół 105 metrową zjeżdżalnią. Na SkyWalku często organizowane są dodatkowe wydarzenia - polecamy sprawdzić przed planowanym przyjazdem.
Spływy pontonowe Doliną Bobru BERGA - Nielestno
Spływ po pięknym parku krajobrazowym Doliny Bobru to smak prawdziwej przygody, a przede wszystkim relaksu w otoczeniu zachwycającej przyrody. Organizatorzy przygotowali do wyboru dwie trasy: krótsza ma 6 km, a jej przepłynięcie zajmuje około 1,5 godziny – to dogodna propozycja dla rodzin z dziećmi. Dłuższa trasa przygotowana została dla osób o nieco większej sprawności fizycznej, trasa liczy 10 km, a jej pokonanie zajmuje około 2,5 godziny. Na pokład pontonu wejść może od 3 do 10 osób, więc jedyne, czego potrzebujemy do dobrej zabawy to ekipa i ładna pogoda. Oby w długi weekend jej nie zabrakło!
ZOO Łączna
ZOO w Łącznej jest doskonałą alternatywą dla tych, którzy kochają zwierzaki. To jedyny w Polsce ogród zoologiczny położony w górach! Ale zaznaczamy - to nie jest zwykłe zoo. To bardziej miejsce na rodzinny wypoczynek w towarzystwie nietuzinkowych koleżków. Są nimi między innymi kozy i owce, które można nakarmić (to szczególnie miłe doświadczenie dla osób, głównie dzieci, które uwielbiają wręcz kontakt z puchatymi przyjaciółmi).
Oprócz tego w ogrodzie mieszkają ptaki z aż czterech kontynentów - Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Australii. Tutaj również można nakarmić papugi, ibisy szkarłatne czy spotkać uszaki, pawie, sowy i inne ptaki, których na co dzień nie spotkamy nigdzie indziej. Największą sensację budzą jednak lemury, do których również można wejść, a nawet zrobić sobie zdjęcie!
Kajakiem po Bobrze
Kolejny nasz pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu na łonie natury to spływy kajakowe w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Były już pontony - to opcja bardziej rodzinna, na kajaki możemy się wybrać natomiast także we dwójkę. Więc jeśli szukacie romantycznego pomysłu na długi weekend, to oto on! “Kajakiem po Bobrze” ma swoją wypożyczalnię najlepszej jakości sprzętu. Istnieją trzy opcje spływu (Nielestno-Marczów, Nielestno-Dębowy Gaj, Nielestno-Lwówek Śląski), różniące się długością i czasem ich pokonania. W spływie mogą uczestniczyć również dzieci - pamiętajcie jednak, że wiosłowanie wymaga nieco wysiłku!
Muzeum Kolejnictwa - Jaworzyna Śląska
Mamy tu miłośników kolejek? Jedną z naszych weekendowych propozycji jest Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Muzeum mieści się na terenie najstarszego węzła kolejowego na Dolnym Śląsku i trzeba przyznać - jest co oglądać! Na 3 km torów zgromadzone jest aż 150 zabytkowych pojazdów kolejowych - lokomotyw, wagonów i pojazdów specjalistycznych z XIX i XX wieku. Ozdobą kolekcji jest zabytkowa, sprawna lokomotywa parowa, unikatowe drezyny kolejowe i zabytkowe polskie lokomotywy.
Oprócz zwiedzenia ich od środka możecie wstąpić do kolejowego bistro, które swoją siedzibę ma… w wagonie, a jakże!
Manufaktura Bolesławiec
Jeśli ktoś kojarzy Bolesławiec, to prawie pewne, że z tutejszej kultowej już ceramiki. Sklepy z ceramicznymi naczyniami z charakterystycznymi ornamentami można spotkać we wszystkich największych miastach Polski, a nawet za granicą. Manufaktura Ceramiki w Bolesławcu oprócz tworzenia unikalnej, ręcznie zdobionej, znanej na cały świat ceramiki, prowadzi też warsztaty, w trakcie których można na własne oczy zaobserwować jak przebiega proces produkcyjny, a nawet stworzyć własne naczynie! Jesteśmy pewni, że będziecie pod wrażeniem!
Kościół Pokoju - Świdnica
To unikalny, stworzony w całości z drewna, jeden z dwóch w Polsce Kościołów Pokoju i największa barokowa drewniana świątynia na świecie, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W środku zobaczymy wyrzeźbione w drewnie, pozłacane ornamenty, płaskorzeźby, zapierający dech w piersiach ołtarz. Będąc w Kościele Pokoju warto wybrać się też na spacer po Placu Pokoju czy do pobliskiej kawiarenki. Nawet, jeśli nie jesteśmy wielkimi fanami architektury sakralnej, to akurat Kościół Pokoju jest tym obiektem, który po prostu trzeba zobaczyć.
Arboretum Wojsławice
Fot. Hanna Grzeszczak Nowak
To unikatowy na skalę światową, jeden z najpiękniejszych w Polsce ogród dendrologiczny, bogaty w okazy azalii, liliowców i bukszpanów (14 tys. gatunków), malowniczo położony wśród Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich. Ten ponad 60-cio hektarowy ośrodek jest największym zbiorowiskiem różaneczników i azalii w naszym kraju i jedynym, zawierającym wzorcowe kolekcje narodowe liliowców i różaneczników. Najlepiej odwiedzać go od maja, kiedy wszystkie krzewy kwitną, a arboretum zamienia się w jeden ogromny, kolorowy park, więc chyba już macie gotowy pomysł na majówkowy odpoczynek na łonie natury!
Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów
Wiedzieliście, że mamy na Dolnym Śląsku wulkany? Wygasłe co prawda, ale jednak! Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów znajduje się na obszarze - jak nazwa wskazuje - wygasłych przed milionami lat wulkanów. Do zwiedzenia są “Śląska Fudżijama”, “Wilkołak”, Organy Myśliborskie, Organy Wielisławskie, ponad 60 km tras single trackowych, a także atrakcje typowo dla dzieci - Centrum Nauk o Ziemi - Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie. Góry Kaczawskie to idealny pomysł na niewymagający, ale mimo wszystko aktywny weekend, okraszony ciekawostkami o ziemi. Do wysłuchania macie też sporo legend o królach, świętych, o rabusiach i ukrytych przez nich skarbach…
Województwo łódzkie
Województwo łódzkie kojarzy się z postindustrialnymi krajobrazami, ale nie brak tu “smaczków” przyrodniczych. Jedno z największych polskich miast - stolica województwa raczej nie jest głównym celem wycieczkowiczów z Polski. A szkoda, bo tu także znajdziemy ciekawe, unikalne atrakcje! W województwie łódzkim znajdziemy też kilka ciekawych atrakcji dla dzieci - poniżej przedstawiamy słynną Mandorię oraz Sady Klemensa.
Sady Klemensa - Podskarbice Szlacheckie
Przenieśmy się do województwa łódzkiego, które przez wielu turystów nie jest brane zbyt poważnie. Więc dementujemy - łódzkie też ma swoje ciekawe atrakcje. Jedną z nich są Sady Klemensa - wyjątkowe miejsce na mapie województwa. To edukacyjno-rozrywkowy park rozrywki na terenie dawnych sadów jabłkowych, w którym główne atrakcje to wszechobecne drzewa.
W parku między nimi znajdują się drewniane kładki, tężnia jodowo-solankowa, brzozowy labirynt, małpi gaj, park linowy, gigantyczna piaskownica, dmuchańce, strefa relaksu z leżakami i hamakami i przejażdżki gokartami. Są tu też tabliczki edukacyjne o roślinach i zwierzętach, które będziemy mijać podczas spacerów po Sadach Klemensa. Na rodzinny długi weekend na łonie natury w sam raz!
Mandoria
Mandoria - Miasto Przygód w Rzgowie to z kolei miejsce, które będzie idealne nie tylko w ładną pogodę, ale i podczas niepogody - wszystkie atrakcje parku znajdują się bowiem pod dachem. Na powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych znajdziemy rollercoastery, wirujący okręt, największy drewniany place zabaw w Polsce, jedyną w kraju rzekę pod dachem i jedyny roller-coaster jeżdżący w ciemności, zjeżdżalnie, karuzele i wszystko to, co potrzeba do świetnej zabawy dla mniejszych i większych dzieci. Nie brak tu też rowerków wodnych i wodnej karuzeli - całość stylizowana na renesansowe miasto handlowe.
Województwo małopolskie
To drugi obok Dolnego Śląska najbogatszy w atrakcje i zabytki region w kraju. Znajdziemy tu nie tylko ślady fascynującej historii, ale i uzdrowiska, rzeki oraz najbardziej znane pasma górskie. Województwo małopolskie ma też najwięcej w Polsce parków narodowych i innych unikalnych atrakcji, które przyciągają co roku ponad 15 milionów turystów.
Park Rozrywki Energylandia
Energylandia w Zatorze to największy w naszym kraju park rozrywki, gdzie jest aż 6 stref, różniących się od siebie stopniem trudności roller coasterów: familijna - o umiarkowanym stopniu, w której najlepiej bawić się będą całe rodziny, bajkolandia - strefa dla najmłodszych, urządzona w bajkowym klimacie, strefa ekstremalna - dostępna dla tych, którzy nie boją się maksymalnego poziomu adrenaliny, Water Park - tropikalna wyspie, Smoczy Gród - strefa stylizowana na średniowieczne miasteczko oraz najnowsza, tajemnicza wyspa na środku oceanu - Aqualantis. Hitem Energylandii jest 77-metrowego Hyperion, rozpędzający się do 142 km/h, największa na świecie drewniana kolejka górska i Speed Water Coaster - 60-metrowa kolejka, której trasa przecinana jest wodnymi przeszkodami. To oczywiście tylko kilka z atrakcji parku - żeby skorzystać ze wszystkich jeden dzień będzie prawdopodobnie za krótki. Karnet dwudniowy uratuje sytuację!
Zatorland
Zator to też druga atrakcja - Zatorland. Na jego terenie znajduje się jeden z największych w Europie park ruchomych dinozaurów, park owadów i park związany z mitologią. W środku czeka Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, plac budowy - Koparkowo, Dom Szalonego Naukowca, Labirynt Minotaura czy Koń Trojański. Zatorland to głównie miejsce dla dzieci - robotę robią tu tańczące fontanny, parki linowe, plac zabaw, rollercoaster, kolejki górskie, diabelski młyn, karuzele, kino 5D. Wszystkich atrakcji Zatorlandu nie sposób wymienić - najlepiej sprawdzić je już na miejscu. Pamiętajcie, by wcześniej zamówić pogodę!
Womai - Kraków
Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI to niezwykły obiekt, w którym możemy poznać do głębi swoje zmysły. Brzmi jak banał? Otóż nie. Co by się stało, gdyby nagle zabrakło Ci jednego z nich? WOMAI to dwie wystawy “W światłość” i “W ciemność” - pierwsza z nich pokaże Ci, jak wiele można odkryć dzięki temu, że istnieje światło. Druga to tzw. niewidzialna wystawa - oprowadzają po niej niewidomi przewodnicy. Zwiedzanie odbywa się w zupełnej ciemności, która pozwala wyostrzyć pozostałe zmysły i zrozumieć jak “wygląda” świat z perspektywy osoby niewidzącej. Obie wystawy mogą być odwiedzane i przez dorosłych i przez dzieci.
Park Miniatur Inwałd
W Parku Miniatur w Inwałdzie czekają nie tylko miniatury, ale i zielony labirynt, Dinolandia, ogrody Jana Pawła II, warownia, wystawa klocków Lego i Lunapark. Atrakcji jest tyle, że można zaplanować tu cały dzień. Właściwie ze względu na to, że jest ich tu tak wiele, jest niemal pewne, że każdy, kto przyjedzie do parku w Inwałdzie znajdzie tu coś urzekającego. Dla jednych będą to ogromne figury prehistorycznych gadów, dla innych dmuchane zjeżdżalnie, jeszcze inni docenią oglądaną z bliska pracę średniowiecznych rzemieślników, a jeszcze inni - kunszt znanych na świecie budowli, wykonanych z dbałością o niemal każdy szczegół.
Spływy Dunajcem - Flisacy
Pieniny to jeden z najpiękniejszych regionów Polski, więc nie zdziwi Was pewnie nasza polecajka dotycząca właśnie tych gór. Poza wędrowaniem pienińskimi szlakami atrakcją, której nie można przeoczyć jest spływ flisacki Dunajcem. Podziwianie niezmienionej od setek lat dzikiej przyrody z poziomu flisackiej tratwy to świetna przygoda dla tych, którzy nie przepadają za długimi, pieszymi wędrówkami albo po prostu chcą zachłysnąć się pienińskimi krajobrazami z poziomu rzeki.
To jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Pienin i jednocześnie jedna z najstarszych atrakcji turystycznych w historii Polski, która cieszy się niesłabnącą popularnością do dziś. Spływowi towarzyszy opowieść Flisaka. Jesteście gotowi, by poznać pienińskie legendy i opowieści o Janosiku?
Statek Czorsztyn
Czorsztyn i Niedzica to jedne z, jeśli nie najchętniej odwiedzane miejsca w Pieninach. Oczywistym i obowiązkowym punktem wycieczki są dwa średniowieczne zamki, położone malowniczo nad Jeziorem Czorsztyńskim. Po zwiedzeniu murów zamku zapraszamy nad jezioro, gdzie pływają statki wycieczkowe, wykonujące rejsy między Zamkiem Czorsztyn i Zamkiem Niedzica. Okolica jest iście bajkowa, więc widokowy rejs w samym sercu Pienin będzie fantastyczną przygodą, szczególnie w któryś z ciepłych długich weekendów.
Tatrzańskie ZOO - Zakopane
Przenieśmy się w wyższe partie gór - do Zakopanego, gdzie działa mini ZOO, w którym nie tylko można spacerować wśród zwierząt, ale i przytulać się do nich czy karmić specjalną karmą. W ZOO mieszkają alpaki, kozy, owce, jeleń, kangury, osły, mundżaki i inne zwierzaki. Prawdziwym hitem jest myszojeleń, znany jako najmniejszy przeżuwacz świata, który ma ma ma ma ma małe nóżki, a do tego duży tułów… Nieważne, po prostu wpadnijcie! ;)
Dom Do Góry Nogami - Zakopane
Niecodziennym doświadczeniem, które czeka na turystów w Zakopanem jest wizyta w domku do góry nogami. Jak to jest oszukać grawitację? Jak wyglądałby świat, gdyby stał na głowie? Jak zareaguje błędnik po wejściu do domu, w którym meble, przedmioty codziennego użytku całe wyposażenie jest postawione… na głowie? Chatka jest świetnym miejscem na zrobienie ciekawych zdjęć czy nagranie nietuzinkowych filmików. I to nieprawda, że spodoba się tylko dzieciom. Czasem to właśnie u dorosłych rozbudzane są tu dziecięce żądze i to właśnie oni bawią się tam najlepiej!
Illusion House - Zakopane
Illusion House to niezwykły obiekt, w którym wyjątkowe obrazy 3D i zwierciadła tworzyć będą iluzje optyczne i lustrzane, a łamigłówki logiczne rozruszają szare komórki, wędrujących po Zakopanem turystów. Czy mózg może nas aż tak oszukiwać? Dlaczego czasami widzimy to, co w rzeczywistości jest czymś zupełnie innym? Illusion House to również świetne miejsce do zrobienia kreatywnych zdjęć!
Park Rozrywki Rabkoland - Rabka-Zdrój
Na długi weekend polecamy też Rabkę-Zdrój, gdzie znajduje się rodzinny park rozrywki Rabkoland, miejsce idealne dla poszukiwaczy adrenaliny, ale i dzieci, których pokłady energii wydają się nie kończyć. Jest tu m.in. Dom Klauna Mareczka, Krzywe Lustra, Latający Autobus, Góralsko Dżungla, Klub Gąsienicy, dedykowany najmłodszym dzieciom, Ścieżka Gołych Stóp i wiele innych mniejszych i większych atrakcji dla rodzin, które chcą spędzić wspólnie miły czas.
W sezonie w Rabkolandzie organizowane są wydarzenia specjalne jak Mistrzostwa Polski w Dojeniu Sztucznej Krowy czy Urodziny Owieczek Irenek - przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie program.
Województwo śląskie
Większość nas Śląsk kojarzy głównie jako zagłębie węglowe. I słusznie, bo wiele z kopalni działa tu do dziś. Niektóre z nich nie są już czynne pod względem wydobycia, ale służą jako atrakcje turystyczne. Mamy tu też sporo rodzinnych parków rozrywki, co stawia województwo śląskie w dobrym świetle jeśli chodzi o wyjazdy na długi weekend z rodziną.
Śląskie Wesołe Miasteczko Legendia - Chorzów
W Chorzowie rodziny z dziećmi bardzo chętnie robią przystanek w Legendii - Śląskim Wesołym Miasteczku. To park rozrywki - wesołe miasteczko z 40 atrakcjami takimi jak diabelski młyn, duże samoloty, zjeżdżalnie do wody czy inne, również ekstremalne rollercoastery. Wszystkie atrakcje tworzą 5 stref tematycznych, a szaleńczej zabawie dopełniają fascynujące rośliny, rosnące na terenie całego parku. W Legendii każde dziecko znajdzie atrakcje odpowiednie dla siebie - od maluszków po starsze i bardziej wymagające dzieci, które skorzystać mogą na przykład z rollercoastera, osiągającego prędkość aż 95 km/h!
Papugarnia Carmen - Katowice
Papugi skradają serca małych i dużych z kilku powodów - są piękne, kolorowe, mądre i… potrafią gadać! Do papugarni Carmen - największej papugarni w Polsce zapraszamy dorosłych i dzieci, które chcą zaprzyjaźnić się z tymi niesamowitymi ptakami, przyjrzeć im się z bliska, nakarmić, a nawet potrzymać na ramieniu! Spotkamy tu takie gatunki papug jak ara, kakadu, amazonka, żoko, barwnica, nimfa i wiele innych. Wszystkie piękne i wszystkie robiące niesamowite wrażenie!
Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza - Zabrze
Innym obowiązkowym miejscem do zwiedzenia na Śląsku jest Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza. Jak powstaje węgiel? Czym jest kultura śląska? Kim jest hajer? Na te i na inne pytania odpowiedzi znajdziecie podczas zwiedzania kopalni z przewodnikiem. Dodatkowo, kto wie, może wcielicie się w rolę górników i sami wydobędziecie trochę węgla? Dostępnych jest kilka tras zwiedzania - Podziemna Szychta, Podziemny Spacer Górniczy, Mroki Kopalni, Podziemne Królestwo Maszyn i Rodzinna Szychta. W Sztolni Królowa Luiza można nawet odbyć podziemny spływ łodzią - to dopiero przygoda!
Funzeum - Gliwice
Będąc w Gliwicach koniecznie warto wziąć pod uwagę Funzeum, które zachwyca niezliczoną ilością interaktywnych eksponatów. Nazwa Funzeum, które tłumaczyć można jako Muzeum Radości odzwierciedla to, co czeka na gości odwiedzających to miejsce. Dwie wystawy - Wystawa Światła i Wystawa Koloru to nie tylko kilkadziesiąt instalacji artystycznych, będących tłem do kreatywnych zdjęć, ale i dawka wiedzy podana w przystępny sposób, na przykładach z codziennego życia.
Wychodząc z Funzeum będziecie więc bogatsi nie tylko o wspaniałe selfie, ale i o informacje, które na pewno zostaną w głowie na dłużej, niż gdyby pochodziły z nudnych podręczników!
Amerykański Park Rozrywki Twinpigs - Żory
Park rozrywki Twinpigs w Żorach stworzony został w iście amerykańskim stylu. Podzielony jest na kilka tematycznych stref jak Dziki Zachód, Las Przygód, Hawaje, Powrót do przyszłości, Meksyk, Rock’N’Roll czy Las Vegas. Na terenie Twinpigs jest nawet zwierzyniec, w którym mieszkają kozy, daniele i owce kameruńskie. Co ciekawe - kozy chętnie dają się głaskać, a nawet pozują do zdjęć! Więc jeśli nie było Wam dane do tej pory odwiedzić Ameryki, to zapraszamy do Ameryki w Polsce, która od tej oryginalnej wcale gorsza nie jest.
Województwo zachodniopomorskie
Ogromną zaletą naszego kraju jest to, że mamy i góry i jeziora i morze. Bałtyk to nasz wielki atut i jednocześnie miejsce weekendowego i urlopowego wypoczynku wielu z nas. Oprócz piaszczystych plaż czekają na nas też inne atrakcje, warte odwiedzenia także z dziećmi.
Rejsy promem Unity Line - Świnoujście
Tych, którzy przyjeżdżają nad morze i mają już dość leżenia na plaży zapraszamy do Świnoujścia, skąd startują rejsy promem do szwedzkiego Ystad czy duńskiej Kopenhagi. Żeby tego było mało - Unity Line organizuje także kompleksową organizację każdej wycieczki do Skandynawii, z przejazdem i pobytem. Nieważne, czy interesuje Cię szybki trip w tę i z powrotem czy trochę dłuższy pobyt kilkudniowy, jedno jest pewne - będziecie czuli się zaopiekowani i oczarowani wspaniałym bałtyckim rejsem. Morze Bałtyckie potrafi być naprawdę wspaniałe - a my mamy szczęście, że dzielimy je z tak pięknymi krajami, do których możemy wybrać się tak prosto i szybko.
Wielka Wystawa Klocków LEGO - Kołobrzeg, Rewal, Międzyzdroje
Czy istnieje jakiekolwiek dziecko, które nie lubi bawić się klockami? Zostawmy plażowanie i przenieśmy się, by skorzystać z innej atrakcji, jaką dają nam aż trzy nadmorskie miejscowości. Mowa o Wielkiej Wystawie Klocków LEGO w Kołobrzegu, Rewalu i Międzyzdrojach. Zabawa klockami rozbudza kreatywność, poprawia zdolności manualne i rozwija dziecięcy mózg, co w przyszłości może nieść pozytywne skutki przy matematycznych czy technicznych łamigłówkach.
Klocków jest tyle, że można z nich zbudować niemal wszystko, czego dusza zapragnie. Wielki statek? A może kolejowe miasteczko? Zamek? Nie ma problemu - temat dowolny!
Województwo pomorskie
Pomorze to iście bajkowa kraina - dostęp do Bałtyku, złoty piasek, klify, unikalna przyroda, chroniona parkami narodowymi. Większość urlopowiczów będąc na Pomorzu dużo czasu spędza opalając się na plaży, jednak chcemy zaznaczyć, że mamy tu też inne ciekawe miejsca, jak chociażby Trójmiasto ze zbudowanym z czerwonej cegły Gdańskiem, rozrywkowym Sopotem i industrialną Gdynią. Sprawdźcie co można robić na Pomorzu!
Loopy’s World Gdańsk
To największa sala zabaw dla dzieci nie tylko w Gdańsku, ale i całym Trójmieście. Na 3000 metrach kwadratowych znajdują się zjeżdżalnie, tor saneczkowy, trampoliny, boiska do gier, tunele, labirynty, gokarty, laboratorium woskowych odlewów, mini ścianka wspinaczkowa, a nawet studio malowanych tatuaży! Za prawdziwą rywalizację odpowiedzialne będą armatki na sprężone powietrze - a pamiętajmy, że dzieci kochają takie rozgrywki! Podczas gdy pociechy będą szaleć na kolejnych atrakcjach, rodzice mogą odpocząć w kawiarni. A między kawą zapraszamy oczywiście na wspólną zabawę! Służy do tego m.in. rodzinna zjeżdżalnia, z której możecie zjechać wszyscy razem.
Województwo opolskie
Opolskie to często niedoceniany pod względem turystycznym region Polski. Zupełnie niesłusznie zresztą - mamy tu przecież ciekawe zabytki, szlaki turystyczne, zamki, muzea i kilka innych atrakcji, stworzonych z myślą o dzieciach. Zerknijcie gdzie warto pojechać na długi weekend w opolskim!
Zamek Moszna
Jedną z cenniejszych atrakcji, a na pewno zabytków województwa opolskiego jest Zamek Moszna. Zamek, a właściwie Pałac w Mosznej to jeden z najpiękniejszych polskich zamków. Przypomina wyglądem zamek z intro Disneya - to za sprawą uroczych wież i wieżyczek, których podobno jest aż 99! Stojąc pod progami pałacu mamy wrażenie, że zaraz przekroczymy progi realnego świata i znajdziemy się w bajce. Wrażenia tego dopełnia fakt, że przy zamku jest rozległy, 20-hektarowy park z prastarymi dębami i lipami.
Przemierzając parkowe alejki i zaglądając do legendarnych 365 pomieszczeń zamku poczujemy się jak prawdziwi książęta i księżniczki! Zamek można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, który zdradzi tajemnice, jakie skrywają mury Zamku w Mosznej. Dla każdego fana zabytków i zamkowych historii miejsce obowiązkowe!
Fabryka robotów Moszna
Odrywając się od zamkowej części dalsza wędrówka po Mosznej zaprowadzi nas do Fabryki Robotów. To jedyne takie miejsce w naszym kraju i w Europie, gdzie na własne oczy podziwiać możemy ogromne, stalowe roboty zbudowane przez jednego człowieka! Patrząc na to, co wyszło spod ręki autora trudno jest uwierzyć, że zostało to zrobione ze złomu samochodowego i innych odpadów, które mogły skończyć na wysypisku, a skończyły jako atrakcja turystyczna.
Wszyscy fani science-fiction powinni docenić kunszt robotów, które powstawały przez nawet 700 godzin - to m.in. roboty, które pojawiły się w takich filmach jak Gwiezdne Wojny czy Transformers.
Województwo mazowieckie
Rynek atrakcji w województwie mazowieckim zdominowała Warszawa - wspaniałe budowle, ogromne wieżowce, wyjątkowe parki i zabytki uczyniły z niej miejsce licznych wycieczek, w tym także tych weekendowych. Choć przyznajemy - jeden weekend to zdecydowanie za mało, by zobaczyć atrakcje Warszawy czy w szczególności całego Mazowsza. Ale jeśli ten weekend będzie trwał co najmniej kilka dni? Spróbujmy…
TEPfactor - Warszawa
Jeśli swój długi weekend planujecie spędzić w Warszawie to poza oczywistymi zabytkami i miejscami rozrywki warto odwiedzić TEPfactor, czyli park rozrywki, w labiryncie którego znajduje się 25 wyzwań. Każde z nich możemy pokonać w grupie 2-6 osób. Do podjęcia są rozgrywki z czterech kategorii - siła fizyczna, logiczne myślenie, cierpliwość i zręczność manualna.
Przejście wszystkich gier zajmuje 3-4 godziny, a gry mają 3 poziomy trudności. Jeśli szukacie pomysłu na weekend pełen śmiechu, współpracy, adrenaliny TEPfactor będzie opcją idealną. Labirynt znajduje się w jaskini - niech fakt ten będzie dodatkową zachętą!
Województwo wielkopolskie
Jeśli Wielkopolska do tej pory kojarzyła Wam się tylko z “pyrami” to znak, że macie jeszcze dużo do nadrobienia! W województwie wielkopolskim mamy kilka wspaniałych zamków i pałaców, a Poznań - stolica województwa oprócz kolorowych kamieniczek, Parku Cytadela, Zamku Cesarskiego, Kolei Wąskotorowej Maltanka i kultowego koziołka, wyskakującego z jednego z okien Ratusza, ma też inne atrakcje.
HistoryLand - Poznań
Poznań bez dwóch zdań może pochwalić się pięknymi zabytkami i wspaniałą historią. I właśnie do historii nawiązuje wystawa zbudowana z ponad półtora miliona klocków LEGO w HistoryLand. Makiety mają elementy interaktywne - wzbogacają one przedstawione tu wydarzenia z historii Polski, w szczególności wielkie bitwy jak ta pod gdańską Oliwą, na polach Grunwaldu, na Jasnej Górze, Westerplatte czy pod Monte Cassino. Dla wszystkich fanów historii i wszystkich fanów LEGO to będzie miejsce obowiązkowe!
Odkryj z nami najciekawsze polskie atrakcje!
I to już wszystkie nasze propozycje na weekend w Polsce. Mamy nadzieję, że wybierzecie spośród nich takie, które będą idealnie pasowały do Waszych predyspozycji oraz, że nasza lista zdecydowanie skróci proces planowania weekendowego wyjazdu. Życzymy zatem udanego wypoczynku i pięknych wspomnień!
PRZECZYTAJ TAKŻE:
100 pomysłów na wakacje w Polsce
24 pomysły na wyjazd integracyjny - organizacja imprez firmowych, eventy dla firm
60 pomysłów na wycieczkę szkolną, zielone szkoły - gdzie pojechać na klasowy wyjazd?
Zakopane atrakcje i ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w Zakopanem?