Odkryj Słowacje zimą - najlepsze stoki narciarskie na Słowacji
Słowacja, choć niewielka, kryje w sobie multum niesamowitych atrakcji, które będą idealnym wyborem na zimowy urlop.
Zima tutaj to czas, kiedy na turystów czekają doskonale przygotowane trasy narciarskie z możliwością wypożyczenia sprzętu narciarskiego. Tatry Wysokie spotykają się z niesamowitymi zamkami znajdującymi się na tle bajkowych krajobrazów. Piesze wędrówki, zwiedzanie jaskiń, podziemne wodospady i jeziora to tylko początek tego, co oferuje dla nas niesamowita Słowacja!
SPIS TREŚCI:
- Co musisz wiedzieć o Słowacji? Praktyczne informacje, które pomogą w zaplanowaniu urlopu
- Zimowe atrakcje na Słowacji - sezon narciarski
- Zima na Słowacji to nie tylko narty - odkryj pozostałe atrakcje podczas zimowego urlopu
- Malownicze słowackie jaskinie warte odwiedzenia
- Słowackie zamki
- Góry - Słowackie Tatry Wysokie, gdzie wybrać się na narty? Niezliczone górskie atrakcje
- Słowackie miasta warte odwiedzenia
- Dlaczego warto odwiedzić Słowację?
POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W POLSCE
Brama w Gorce to wyjątkowe Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne, oferujące bliski kontakt z naturą i fascynujące atrakcje dla całej rodziny. Odkryj malowniczą ścieżkę edukacyjną przez karpacką puszczę, spektakularne wieże widokowe, tunel podziemny.
Kopalnia Guido to najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce.
Odkryj Bachledka Ski & Sun – letnią oazę przygód i relaksu! Czekają na Ciebie: ścieżka w koronach drzew, trójkołowce górskie, największy tor bobslejowy w Tatrach oraz magiczny plac zabaw dla dzieci. Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek w sercu gór!
Nigdy nie zapomnisz swojej przygody w legendarnych zabrzańskich podziemiach.
Co musisz wiedzieć o Słowacji? Praktyczne informacje, które pomogą w zaplanowaniu urlopu
Słowacja to przede wszystkim kraj pełen naturalnych piękności, malowniczych górskich krajobrazów i bogatej kultury. Jeśli planujesz podróż te informację zdecydowanie ułatwią Ci wyjazd. Na Słowacji obowiązuje euro, karty płatnicze są powszechnie akceptowane, jednak w mniejszych miejscowościach, szczególnie w górskich rejonach, lepiej mieć przy sobie gotówkę. Oficjalnym językiem jest słowacki, ale w popularnych turystycznie miejscach, bez problemu można porozumieć się po angielsku, a czasami także po niemiecku.
Słowacja to także dobrze rozwinięte sieci dróg więc jeśli planujesz jazdę samochodem, pamiętaj o obowiązkowej winiecie na autostrady - można ją kupić online lub na stacjach benzynowych. Transport publiczny jest także wygodny, zwłaszcza między większymi miastami. W górach dostępne są kolejki linowe i wyciągi narciarskie.
Klimat Słowacji charakteryzuje się chłodnymi zimami i ciepłymi latami. Zimą w górach można spodziewać się mrozu i obfitych opadów śniegu, co sprawia, że warunki do uprawiania sportów zimowych są doskonałe. Jeśli chodzi o ochronę zdrowia, posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do opieki medycznej w nagłych przypadkach, ale warto także rozważyć dodatkowe ubezpieczenie, zwłaszcza jeśli planujesz aktywności sportowe.
Słowacja oferuje wiele atrakcji turystycznych. Turyści chętnie odwiedzają Tatry Wysokie, jaskinie, zamki, a ich lokalna kuchnia, oparta jest na prostych składnikach. Potrawy takie jak bryndzové halušky (kluski ziemniaczane z bryndzą) czy zupy z kapusty kiszonej, są warte spróbowania podczas pobytu!
Zimowe atrakcje na Słowacji - sezon narciarski
Zima w tym górzystym kraju oferuje najlepsze warunki narciarskie, m.in. wyciągi krzesełkowe, szkółki narciarskie oraz stoki idealne na narty z dziećmi, a taże liczne udogodnienia, umilające pobyt. Poza nartami, popularne są tu także snowboard, narciarstwo biegowe i oczywiście piesze wędrówki po zasypanych śniegiem szlakach.
Zimowe spacery wśród malowniczych krajobrazów Tatr, Małej Fatry czy Słowackiego Raju to idealna propozycja dla tych, którzy chcą cieszyć się ciszą i spokojem. Dostępne są również takie jak snowkiting, zjazdy na sankach czy jazda na skuterach śnieżnych. Jednym z ciekawszych sposobów spędzania zimy na Słowacji są także wizyty w gorących źródłach termalnych, gdzie można odpocząć w basenach z pięknymi widokami na okoliczne góry.
Ośrodek Bachledka Ski&SUN - ośrodki narciarskie na Słowacji z 10 km tras zjazdowych
Jednym z najatrakcyjniejszych ośrodków zimowych na Słowacji jest Bachledka Ski&SUN, położony w okolicy Zdziaru, w rejonie Tatr Bielskich. Ośrodek oferuje łącznie około 10 km tras zjazdowych. Wśród nich znajdują się szerokie stoki idealne dla rodzin z dziećmi i osób zaczynających swoją przygodę na nartach, jak i bardziej wymagające trasy dla doświadczonych narciarzy. W Bachledce dostępna jest również nowoczesna kolejka linowa, która zapewnia szybki i komfortowy transport na szczyty z widokami na Tatry Bielskie i Pieniny.
Dodatkowo ośrodek słynie z wyjątkowej ścieżki w koronach drzew, która jest dostępna przez cały rok, także zimą. Spacer po tej konstrukcji, prowadzącej wysoko nad ziemią, to niepowtarzalna okazja do podziwiania zimowych krajobrazów. Oprócz narciarstwa i pieszych wędrówek, znajdziemy tutaj sanki i specjalnie przygotowane tory do zjazdów na oponach, co jest świetną zabawą dla całych rodzin. Wypożyczalnia sprzętu zimowego oraz szkoła narciarska, w której instruktorzy pomagają zdobywać i doskonalić umiejętności na stoku będzie dobrą opcją na dłuższy pobyt.
Ośrodek oferuje również przytulne restauracje i bary, gdzie można odpocząć i spróbować tradycyjnych słowackich dań.
Zima na Słowacji to nie tylko narty - odkryj pozostałe atrakcje podczas zimowego urlopu
Słowacja, która nieustannie zachwyca swoją różnorodnością zimowych atrakcji - można tu spróbować swoich sił w snowkitingu, zjeżdżać na sankach z ośnieżonych wzgórz, wybrać się na wycieczkę skuterami śnieżnymi, po dniu pełnym aktywności, relaks w termalnych basenach, zapewni regenerację i odpoczynek. Dodatkowo wielu turystów wybiera również zimowe wędrówki po słowackich parkach narodowych, które stają się baśniową krainą, a spacery po ścieżkach w koronach drzew, które oferują niesamowite widoki na ośnieżone góry i lasy.
Słowacki Raj
Słowacki Raj to jeden z najpiękniejszych parków narodowych w kraju. Choć jest bardziej znany z letnich pieszych wędrówek, zimą staje się prawdziwą krainą śniegu i lodu. Wąwozy i kaniony, które latem pełne są rwących potoków, zimą zamieniają się w zamrożone wodospady i lodowe formacje. Dla miłośników przygód dostępne są liczne szlaki turystyczne, które wymagają odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Najpopularniejsze trasy wiodą przez wąwóz Suchá Belá czy kanion Veľký Sokol.
Podczas wędrówki napotkamy ośnieżone drzewa, zamarznięte kaskady i lodowe mosty - pomimo tego, że niektóre odcinki mogą być trudniejsze do pokonania z powodu lodu, są one zabezpieczone drabinkami i łańcuchami, co pozwala turystom na bezpieczne przejście.
Bachledka - Ścieżka w koronach drzew
Bachledka czyli Ścieżka w koronach drzew jest dostępna przez cały rok. Ścieżka umożliwia turystom spacerować po drewnianych kładkach zawieszonych nad ziemią na wysokości około 24 metrów. Z platformy widokowej, która znajduje się na wysokości 32 metrów, można podziwiać panoramę Tatr Bielskich oraz Pienin.
Ścieżka w koronach drzew to doskonała atrakcja dla całej rodziny. Nie tylko oferuje możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach widoków, ale także edukuje – na trasie znajdują się liczne tablice informacyjne, które przybliżają turystom ekosystem lasu, różnorodność fauny i flory oraz ciekawe fakty o regionie. Jeśli szukamy odrobiny adrenaliny dostępna jest także zjeżdżalnia, którą można szybko zjechać z wieży widokowej!
Tatralandia - tropikalny aquapark
Tatralandia jest największym parkiem wodnym i kompleksem termalny na Słowacji oraz jeden z najbardziej popularnych obiektów tego typu w Europie Środkowej. Położony w okolicy Liptowa, u stóp Tatr Zachodnich. Tatralandia to istny raj dla całej rodziny, oferujący ponad 14 basenów. Zarówno baseny zewnętrzne jak i wewnętrzne wypełnione są wodą termalną o temperaturze od 24 do 39°C. Baseny mają różne funkcje: od relaksacyjnych po sportowe, a każdy z nich oferuje coś innego.
Dużą atrakcją są liczne zjeżdżalnie wodne – park oferuje ich aż 28, w tym zarówno łagodne zjeżdżalnie dla dzieci, jak i bardziej ekstremalne opcje. Kompleks oferuje również rozbudowaną strefę wellness & spa, gdzie można skorzystać z różnorodnych saun (parowych, fińskich, solnych), masaży oraz zabiegów relaksacyjnych. Tatralandia oferuje również strefę tropikalną, która pozwala cieszyć się egzotyczną atmosferą przez cały rok, a w środku panuje stała temperatura 30°C. Strefa pełna jest tropikalnych roślin, palm i wodospadów. Jeśli poszukujemy zabawy, relaksu i regenracji w jednym to lepiej nie można trafić - to wszystko zapewnia właśnie Tatralandia!
Jezioro Szczyrbskie - warto odwiedzić podczas wyjazdu na narty
Jezioro Szczyrbskie (Štrbské Pleso) w Tatrach Wysokich jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na Słowacji. Położone na wysokości 1346 metrów n.p.m., jest drugim co do wielkości naturalnym jeziorem tatrzańskim. Wokół jeziora rozciągają się doskonale przygotowane trasy narciarstwa biegowego. Dzięki idealnym warunkom zimowym i długiej tradycji, Jezioro Szczyrbskie jest jednym z głównych ośrodków narciarstwa biegowego na Słowacji, a także regularnie gości międzynarodowe zawody sportowe.
Dla tych, którzy szukają bardziej rekreacyjnych aktywności, popularne są także wędrówki na rakietach śnieżnych po zasypanych śniegiem szlakach otaczających jezioro. Jedną z wyjątkowych atrakcji zimowych jest możliwość spacerów po zamarzniętej tafli jeziora, która jest niesamowitym przeżyciem umożliwiającym podziwianie gór z innej perspektywy. W pobliżu jeziora znajduje się także kompleks skoczni narciarskich, będący miejscem wielu zimowych wydarzeń sportowych, a także popularną atrakcją dla turystów, którzy mogą podziwiać śmiałków skaczących na nartach.
Jezioro Szczyrbskie to także świetna baza wypadowa do pieszych wędrówek po Tatrach Wysokich. Szlaki prowadzące w kierunku Rysów, Popradzkiego Stawu czy wodospadów Skok oferują niesamowite widoki i kontakt z tatrzańską przyrodą. W samym miasteczku Szczyrbskie Jezioro znajdują się liczne hotele, pensjonaty i restauracje, co sprawia, że jest to miejsce idealne zarówno na krótki wypad, jak i dłuższy pobyt w górach.
Malownicze słowackie jaskinie warte odwiedzenia
Jednym z największych skarbów Słowacji są liczne, malownicze jaskinie. Te naturalne formacje skalne zachwycają swoimi niezwykłymi wnętrzami, pełnymi stalaktytów, stalagmitów i podziemnych rzek. Jaskinie Słowacji, rozsiane po całym kraju, mają nie tylko walory estetyczne, ale również geologiczne i historyczne. Większość z nich została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co dodatkowo świadczy o ich wyjątkowości.
Jaskinie - Demanovska jaskinia slobody
Demianowska Jaskinia Wolności znajduje się w Dolinie Demianowskiej w Niżnych Tatrach. Odkryta w 1921 roku zachwyca swoimi bogatymi formacjami naciekowymi, które tworzą niesamowity podziemny krajobraz pełen kolorowych stalaktytów, stalagmitów, kaskadowych wodospadów i podziemnych jezior. Ta malownicza jaskinia jest dostępna dla turystów przez cały rok i oferuje różne trasy zwiedzania – od standardowych, półtoragodzinnych wycieczek po dłuższe i bardziej wymagające trasy.
Jaskinia rozciąga się na długości ponad 8 kilometrów, z czego około 2 kilometry są udostępnione dla zwiedzających. Podczas wizyty w jaskini można podziwiać niesamowite formacje skalne, takie jak nacieki przypominające wodospady, kolumny skalne czy delikatne stalaktyty zwisające z sufitów. Kolorowe nacieki, zabarwione przez minerały, takie jak wapień i żelazo, nadają jaskini niezwykłego charakteru. Oprócz formacji skalnych, w jaskini znajdują się również podziemne jeziora o krystalicznie czystej wodzie. Jaskinia jest świetnie przygotowana na przyjęcie turystów – dobrze oświetlone trasy, schody i poręcze sprawiają, że zwiedzanie jest bezpieczne i komfortowe.
Jaskinia Bielańska
Jaskinia Bielańska, położona w Tatrach Bielskich, to jedna z niewielu jaskiń na Słowacji, które można zwiedzać w Tatrach Wysokich. Jest to także jedna z najbardziej znanych jaskiń wapiennych w kraju, a jej historia jako atrakcji turystycznej sięga połowy XIX wieku, kiedy to została odkryta i udostępniona zwiedzającym. Trasa turystyczna, która ma długość około 1 kilometra, prowadzi przez różne części jaskini, gdzie można podziwiać niezwykle bogate i różnorodne formacje skalne. Stalagmity i stalaktyty przybierają różne, często fantazyjne kształty, a wiele z nich ma swoje nazwy, takie jak „Palmowa Sala” czy „Wielki Dom”.
Jaskinia jest również znana z imponujących stalagnatów (połączenie stalaktytu i stalagmitu), które tworzą wysokie kolumny, sięgające od podłoża po sufit. Jednym z najciekawszych punktów w jaskini jest tzw. "Sala Muzyczna", charakteryzująca się doskonałą akustyką. Zwiedzanie trwa około 70 minut i pozwala także dowiedzieć się więcej o historii regionu i procesach geologicznych, które ukształtowały jaskinię
Słowackie zamki
W Słowacji zamki są rozsiane po całym kraju, a ich imponujące sylwetki dominują nad malowniczymi krajobrazami. Te średniowieczne twierdze, warownie i rezydencje szlacheckie stanowią fascynujące świadectwo przeszłości, a także stanowią jedne z najpiękniejszych zabytków architektonicznych.
Zamek Spiski
Zamek Spiski (Spišský hrad) został zbudowany na wapiennym wzgórzu, jest widoczny z daleka i przyciąga uwagę. Jego historia sięga XII wieku, a w późniejszych wiekach był rozbudowywany, stając się jednym z najważniejszych centrów politycznych i militarnych regionu. Obecnie Zamek Spiski znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najważniejszych zabytków Słowacji. Zamek Spiski rozciąga się na ponad 4 hektarach, co oznacza, że jest jednym z największych kompleksów zamkowych w Europie.
Zwiedzający mogą spacerować po rozległych ruinach oraz odwiedzać różne części zamku, takie jak mury obronne, wieże czy kaplica. W zamku mieści się również muzeum, w którym można dowiedzieć się więcej historii zamku i jego znaczeniu militarnym. W zamku odbywają się także różnorodne wydarzenia historyczne i rekonstrukcje bitew. Spacerując po zamku, można zobaczyć dobrze zachowane fragmenty średniowiecznych budowli, a także wystawy przedstawiające dawne uzbrojenie, stroje i narzędzia codziennego użytku.
Zamek Orawski
Zamek Orawski (Oravský hrad), położony na skalistym wzgórzu nad rzeką Orawą, jest jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zamków w Słowacji. Zamek przez stulecia był ważnym punktem obronnym oraz siedzibą różnych rodów szlacheckich. Dzięki swojej strategicznej lokalizacji odgrywał kluczową rolę w obronie północnych granic Królestwa Węgier przed najazdami z północy.
Zamek składa się z kilku części położonych na różnych poziomach wzgórza, a podczas zwiedzania turyści mogą przechadzać się po licznych dziedzińcach, komnatach, wieżach i korytarzach, które oferują również wspaniałe widoki na okolice. Na terenie zamku znajduje się także muzeum historyczne, które urozmaica zwiedzanie. Zamek Orawski to także miejsce, które od wieków fascynuje artystów i filmowców. To tutaj kręcono niektóre sceny do jednego z najsłynniejszych filmów grozy – "Nosferatu" z 1922 roku.
Zamek w Bojnicach
Zamek w Bojnicach to jeden z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych zamków w Słowacji. Znajduje się w zachodniej części kraju, w przepięknej miejscowości Bojnice. Jego początki sięgają XI wieku, jednak przez wieki był rozbudowywany i przekształcany, aż stał się jednym z najbardziej zachwycających zamków w stylu neogotyckim. Zamek ten słynie ze swojego bajkowego wyglądu, który przypomina francuskie zamki nad Loarą. Otoczony jest pięknym parkiem i fosą. Wnętrza zamku są równie zachwycające jak fasada.
Bogato zdobione komnaty, kolekcje sztuki mebli i gobelinów przenoszą odwiedzających w świat szlachty i arystokracji. Duże zainteresowanie budzi słynna Sala Złota, której sufit zdobią misternie rzeźbione drewniane elementy, a wnętrza wypełniają cenne obrazy i przedmioty. Jedną z największych atrakcji zamku jest corocznie organizowany Festiwal Duchów i Straszydeł, który przyciąga tysiące turystów. W czasie festiwalu zamek zamienia się w miejsce pełne tajemniczych postaci, a jego korytarze stają się sceną dla przedstawień teatralnych, inspirowanych legendami i opowieściami o duchach.
Góry - Słowackie Tatry Wysokie, gdzie wybrać się na narty? Niezliczone górskie atrakcje
Tatry Wysokie położone na granicy Słowacji i Polski. Część słowacka Tatr Wysokich oferuje niezliczone atrakcje dla miłośników górskich wędrówek, wspinaczki, narciarstwa oraz turystyki przyrodniczej. W Tatrach Wysokich znajduje się wiele popularnych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności.
Najwyższym szczytem Tatr, a zarazem Słowacji, jest Gerlach, osiągający wysokość 2655 metrów n.p.m. Do innych znanych szczytów należą Łomnica (2634 m n.p.m.), Rysy (2503 m n.p.m.) oraz Krywań (2495 m n.p.m.), który uważany jest za narodową górę Słowacji. Tatry Wysokie są także domem dla licznych jezior, zwanych stawami, a jednym z najpiękniejszych jest Jezioro Szczyrbskie (Štrbské Pleso) wspomniane już wcześniej.
Słowackie miasta warte odwiedzenia
Słowacja to kraj o bogatej historii i kulturze, której ślady można odnaleźć w urokliwych miastach i miasteczkach, których opisy wyszczególnionych dwóch miast, upewnią Cię w tym, że zdecydowanie warto je odwiedzić podczas podróży po Słowacji.
Bratysława
Bratysława jest stolicą Słowacji. Miasto zachwyca turystów swoją zabytkową starówką, malowniczymi uliczkami. Znana z imponującego Zamku Bratysławskiego, który góruje nad miastem, jest idealnym miejscem na krótki, ale pełen wrażeń wypad. Zamek, położony na wzgórzu nad Dunajem, to nie tylko symbol miasta, ale także miejsce pełne historii. W jego wnętrzach znajduje się muzeum, w którym można poznać dzieje Słowacji oraz zobaczyć liczne eksponaty archeologiczne i artystyczne.
Z tarasu zamku roztacza się niesamowity widok na Dunaj, okoliczne tereny oraz w oddali granicę z Austrią. Stare Miasto w Bratysławie to labirynt urokliwych uliczek pełnych kawiarenek, restauracji i sklepów z pamiątkami. W Katedrze św. Marcina, przez wieki koronowano władców Węgier, oraz Michalska Brama, która jest jedyną zachowana brama miejska z czasów średniowiecza. W mieście znajdują się również liczne teatry, muzea i galerie sztuki. Dodatkowo dzięki swojemu położeniu Bratysława oferuje również rejsy statkami.
Bardejov
Bardejov to średniowieczne miasto w Słowacji, położone na północnym wschodzie kraju. Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Centralnym punktem Bardejova jest Rynek, otoczony renesansowymi i gotyckimi kamienicami. Na środku rynku znajduje się Ratusz, który dziś mieści muzeum regionalne, prezentujące historię miasta oraz cenne zbiory sztuki sakralnej i rzemiosła. Warto także odwiedzić również imponującą Bazylikę św. Idziego, której majestatyczna sylwetka dominuje nad miastem. Wnętrze kościoła kryje bogato zdobione ołtarze oraz cenne zabytki gotyckiej sztuki sakralnej. Miejsce dodatkowo znane jest z tradycyjnych uzdrowisk, a w pobliskiej miejscowości Bardejovské Kúpele znajdują się słynne źródła mineralne.
Koszyce
Koszyce to drugie co do wielkości miasto Słowacji, położone we wschodniej części kraju. Miasto jest kulturalnym i przemysłowym centrum wschodniej Słowacji, a ich urokliwa starówka, pełna klimatycznych uliczek, zabytków i przytulnych kawiarni, sprawia, że miasto jest popularnym celem turystycznym. Serce Koszyc stanowi Hlavná ulica – główna ulica, będąca jedną z najpiękniejszych w Słowacji.
To tutaj znajdują się najważniejsze zabytki miasta, takie jak Katedra św. Elżbiety – największa gotycka świątynia w kraju i symbol Koszyc. Wnętrze katedry zachwyca bogatymi zdobieniami, a szczególną uwagę przyciągają ołtarz główny oraz wieża, z której rozciąga się widok na całe miasto. Tuż obok znajduje się Kaplica św. Michała, będąca kolejnym przykładem gotyckiej architektury. W mieście znajduje się także Śpiewająca Fontanna, która w rytm muzyki tworzy wspaniałe widowisko świetlno-dźwiękowe, szczególnie wieczorami.
Levoca
Lewocza (Levoča) - miasto, było ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym w średniowieczu, do dziś zachowało swój unikalny charakter, dzięki czemu również zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lewocza urzeka doskonale zachowaną architekturą, malowniczym rynkiem oraz niezwykłą atmosferą. Najważniejszym punktem miasta jest Rynek, który otaczają zabytkowe, renesansowe kamienice z bogato zdobionymi fasadami, będące niegdyś własnością zamożnych kupców i mieszczan.
W centrum rynku znajduje się Ratusz czyli perełka architektury renesansowej. Dziś mieści się tu muzeum, które prezentuje historię Lewoczy oraz regionu Spisza. Warto również zobaczyć Klatkę hańby, będącą średniowiecznym narzędziem kar. Największą perłą Lewoczy jest jednak Bazylika św. Jakuba, słynąca z najwyższego gotyckiego ołtarza na świecie, stworzonego przez mistrza Pawła z Lewoczy. Ołtarz, wykonany z drewna lipowego, osiąga wysokość prawie 19 metrów i jest prawdziwym arcydziełem sztuki sakralnej.
Wnętrze bazyliki zachwyca również pięknymi witrażami, licznymi ołtarzami bocznymi oraz freskami. Miejsce związane jest również z pielgrzymkami – na wzgórzu nad miastem znajduje się Mariánska Hora, jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na Słowacji.
Dlaczego warto odwiedzić Słowację?
Zjawiskowe krajobrazy Tatr Wysokich, malownicze zamki, fascynujące jaskinie i urokliwe miasta sprawiają, że każdy znajdzie tu coś, co go zachwyci. Słowacja bogata w ośrodki narciarskie, idealnie naśnieżone stoki do jazdy na nartach, liczne aquaparki z możliwością relaksu, trasy biegowe to idealne opcje niezależnie czy planujemy dłuższy pobyt, czy spontaniczny weekend. Gościnność Słowaków i pyszne jedzeniu w przystępnych cenach, które sprawiają, że podróż do tego kraju jest naprawdę bardzo komfortowa. Połączenie dzikiej przyrody, bogatej historii i współczesnej kultury czyni ten kraj wyjątkowym celem podróży.