Atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej
Ziemia Kłodzka to magiczne miejsce, gdzie za każdym razem możemy odkryć coś zupełnie nowego. To wspaniałe, malownicze miejscowości, to zamki, zabytki, budowle obronne, to niesamowite obiekty architektoniczne. To miejsce nauki, zabawy i wiele ciekawych atrakcji.
To wspaniałe strumyki i wodospady. Miejsce z fascynującą historią i głęboką przeszłością. To ogromne, ponad stumetrowe jaskinie, zalewy wodne z atrakcjami dla całych rodzin, to sławne w całej Polsce uzdrowiska oraz ciekawe muzea. To malownicze formy skalne, urokliwe szlaki górskie o różnym stopniu trudności, to miejsce, które zadba o Ciebie o każdej porze roku, to unikatowe, podziemne trasy turystyczne obok których nie można przejść obojętnie.
POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE:
Karkonoskie Tajemnice to wyjątkowa multimedialna i interaktywna wystawa znajdująca się w samym centrum Karpacza. Przedstawia najwspanialsze legendy, opowieści z Karkonoszy i historie ich władcy Ducha Gór.
Odwiedź Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju i przeżyj niezapomnianą podróż przez historię zabawek. Odkryj fascynujące eksponaty i zanurz się w świat dziecięcych marzeń. Idealne dla rodzin i miłośników historii.
Największa górska twierdza w Europie, niezwykli przewodnicy i moc fantastycznych atrakcji oraz historii! Odwiedźcie Twierdzę Srebrna Góra na Dolnym Śląsku!
Odkryj Kolejkowo Wrocław - niezwykłą atrakcję, która zabierze Cię w podróż przez Dolny Śląsk w miniaturze. Zanurz się w magiczny świat pełen detalów, gdzie każdy element makiety został stworzony z pasją i dbałością o najmniejsze szczegóły.
Atrakcje, które warto zobaczyć
Przyjeżdżając do Ziemi Kłodzkiej możemy być pewni, że dokonaliśmy dobrego wyboru, gdyż to wspaniałe miejsce dla miłośników atrakcji i wędrówek górskich oraz dla tych, którzy pragną wypocząć w ciszy i spokoju. To odpowiednie miejsce dla młodzieży, rodzin z dziećmi i seniorów. W Ząbkowicach Śląskich zobazcycie najwyższą Krzywą Wieżę w Polsce o wysokości 34m, odwiedzicie Laboratorium Doktora Frankensteina oraz Salę Grabarzy, gdzie przeniesiecie się do mrocznych czasów roku 1606 miasta Frankenstein. Ciekawą atrakcję stanowi również tamtejszy renesansowy zamek. W Kamieńcu Ząbkowickim zobaczycie monumentalny pałac neogotycki Marianny Orańskiej z XIX wieku.
W malowniczej gminie Stronie Śląskie, w miejscowości Kletno odkryjecie najbardziej kolorową sztolnię w Polsce - Kopalnię Uranu. Odbędziesz tam prehistoryczną podróż przedstawiającą ostatnie 500 milionów lat ewolucji na tle historii geologicznej Masywu Śnieżnika. Kolejną atrakcją, której nie można przegapić jest sławna Jaskinia Niedźwiedzia - królowa jaskiń sudeckich. W Srebrnej Górze zwiedzicie największą górską twierdzę w Europie - Twierdzę Srebrna Góra. To jednak wciąż nie koniec atrakcji Kotliny Kłodzkiej i jej okolic. Zachęcamy Was do odwiedzenia Ziemi Noworudzkiej, gdzie znajduje się Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie.
Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko to niezwykle interesujący obiekt. Turyści mają szansę zdobyć m.in. ostateczny punkt obrony twierdzy. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem rozciąga się piękna panorama miasta i gór. Śmiałkowie mogą przejść przeszkolenie artyleryjskie, a na żądnych przygód wrażeń czeka podziemny labirynt. Do czego służył? Dowiecie się podczas zwiedzania Twierdzy Kłodzko.
Turystyczna Trasa Podziemna Nowa Ruda
Misja tego miejsca jest prosta – pokazuje trud pracy górniczej rzeszom turystów. Magiczna podróż labiryntem ciemnych, podziemnych korytarzy pośród sztolni i maszyn górniczych, sprawia że to wspaniałe miejsce do zwiedzania i spędzenia wolnego czasu z rodziną i w grupie przyjaciół.
Zwiedzanie kopalni dzieli się na dwie części – muzealną i podziemną. Na każdej z czterech sal wystawowych turyści zapoznają się z inną tematyką dotyczącą kopalni. Pierwsza sala dotyczy samego węgla. Można na niej prześledzić proces jego węgla, dowiedzieć się o jego właściwościach oraz zobaczyć jego różne rodzaje. Kolejna sala dotyczy historii górnictwa, e trzeciej sali turyści dowiedzą się, dlaczego noworudzka kopalnia była jedną z najniebezpieczniejszych kopalń w Europie. Ostatnia sala to dyspozytornia, zwana "sercem kopalni". W samej kopalni turyści będą mogli poczuć się, jakby wkroczyli do wciąż działającego miejsca. Nie tylko wszystko można zobaczyć, ale i samemu dotknąć, a nawet popracować górniczymi narzędziami. Pozostawione po górnikach sprzęty dalej działają. W akcji można zobaczyć na przykład przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny czy lutnię wentylacyjną.
Dowiedz się więcej: www.kopalnia-muzeum.pl
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt, a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Twierdza składa się bowiem aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Podczas pobytu odwiedzający goście mają możliwość spotkać się z przewodnikiem- żołnierzem, który w interesujący sposób przedstawia historię i ciekawostki Twierdzy.
W programie zawarte jest m.in. zwiedzanie kazamat, w tym z podziemnym ujęciem wody wraz ze studnią (53m głębokości wykute w skale) i mechanizmem poboru, podziemnym mostem zwodzonym, przejście przez najgłębszą fosę w Polsce. Dorośli, dzieci, czy młodzież poznają również cały wachlarz artylerii fortecznej stosowanej do obrony twierdzy wraz z wystrzałem z repliki największego na Śląsku działa.
Dowiedz się więcej: Dowiedz się więcej: www.forty.pl
Kopalnia Uranu w Kletnie
Kopalnie Uranu w Kletnie to wyjątkowe miejsce, gdzie miliony lat procesów geologicznych oraz przeszło sześć wieków tradycji górniczych stworzyło unikalną w skali kraju atrakcję turystyczną. U nas zachwycisz się pięknem kolorowych minerałów oraz poznasz tajemniczą historię tajnej sowieckiej kopalni uranu. Zapraszamy turystów indywidualnych oraz grupy zorganizowane, zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Tradycje wyrobu papieru w Dusznikach sięgają połowy XVI wieku. Pierwsza papiernia została zniszczona w 1601 r. przez powódź, jednakże młyn odbudowano i już w 1605 r. wznowiono czerpanie papieru. Arkusze z Dusznik zyskały sławę na całym Śląsku – wykorzystywano je m.in. w urzędach, kancelariach i drukarniach Wrocławia oraz innych miast i miasteczek w całym regionie. W XVIII wieku, po przejęciu Śląska przez Prusy, dusznicki papier zagościł na dworze w Berlinie, a właściciel młyna zyskał miano nadwornego papiernika króla Prus. Dochody ze sprzedaży papieru przez wieki inwestowano w papiernię, która stała się jednym z najciekawszych obiektów przemysłowych w Europie.
Przepięknie odrestaurowany dusznicki młyn papierniczy jest dziś jedną z najcenniejszych pereł architektury regionu. Działające w nim Muzeum Papiernictwa prezentuje chlubne tradycje przemysłowe, ale również pozwala przeżyć niepowtarzalną przygodę. Można tu obejrzeć zabytkowe urządzenia papiernicze, modele maszyn, przykłady banknotów z różnych epok oraz kolekcje arkuszy ze znakami wodnymi. Zwiedzający mogą wykonać własny arkusz papieru, który będzie pamiątką z pobytu w Dusznikach-Zdroju.
Podziemne Miasto Osówka
Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Jego przeznaczenie nie jest jasne, mogła to być tajna kwatera Adolfa Hitlera lub hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych przy produkcji tajnej broni. Wiadomo, że prace nad tym kompleksem rozpoczęto w 1943 roku. Stanowią ogromny system betonowych korytarzy, umocnień i hal, które obecnie udostępnione są dla ruchu turystycznego.
Największym zainteresowaniem cieszą się dwa obiekty nazwane „Kasyno” i „Siłownia”. Pierwszy ma 50 metrów długości – posiada otwory okienne, stop żelbetonowy, przewody kominkowe, rury instalacyjne oraz wewnętrzne ocieplenie z płyt wiórowo-cementowych. Strop wylany jest w formie niecki, którą docelowo zamierzano wypełnić ziemią i roślinnością. „Siłownia” to blok betonowy, składający się ze zbiorników oraz pomieszczeń do których prowadzą włazy ze stalowymi klamrami.
Jest to najciekawszy kompleks wybudowany w Górach Sowich. Ze względu na swą wyjątkową wartość historyczną i ogromne rozmiary, jest jedną z najchętniej odsiedzianych atrakcji turystycznych przez wszystkich miłośników militariów i historii II wojny światowej. Zwiedzanie odbywa się pod okiem przewodnika, który zna niejedna ciekawą historię, związaną właśnie z tym miejscem.
Dowiedz się więcej: Dowiedz się więcej: www.osowka.pl
Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich
Średniowieczna Krzywa Wieża jest jedną z największych ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Wysokość wieży wynosi 34m – jest ot najwyższa krzywa wieża w Polsce! Pokonując 139 stopni, można zobaczyć Ząbkowice Śląskie i okolice ze szczytu korony - panorama jest niezapomniana. Jej przeszłość jest tajemnicza, a historia niewyjaśniona. Do dziś nie można z całą pewnością stwierdzić, kiedy dokładnie powstała Krzywa Wieża, w jakim celu ją zbudowano, ani dlaczego jest pochylona. Krzywa Wieża kryje w sobie tajemnicę i legendę, którą koniecznie trzeba poznać.
W pomieszczeniu Krzywej Wieży znajduje się wystawa: "Średniowieczna izba tortur i więzienie w lochu głodowym". Dodatkowo, każdy z odwiedzających może zrobić sobie zdjęcie w dybach. Początki krzywej wieży nie są dziś znane z powodu braku źródeł pisanych. Kilku niemieckich badaczy twierdziło, że wieża jest pozostałością przedlokacyjnego zamku (tzw. Bergfried). Zamek ten miał zostać wzniesiony przez książąt świdnickich, a zniszczony przez wojska walczące z czeskim królem Jerzym z Podiebradów.
Dowiedz się więcej: www.krzywawieza.eu
Muzeum Zabawek Kudowa-Zdrój
Magiczne miejsce dla dzieci i ich rodziców. Dorośli, którzy nadal czują się młodzi duchem, również znajda tu coś dla siebie. Pokaźna kolekcja zabawek z przeszłości uświadomi młodszemu pokoleniu i przypomni starszemu, w jaki sposób bawiły się dzieci przed erą komputerów.
Muzeum powstało w 2002 roku. Na powierzchni blisko 400m2 zgromadzona została największa w Polsce wystawa zabawek. Łącznie kilka tysięcy unikalnych egzemplarzy. W zbiorach muzeum znajdują się domowe teatrzyki, ręcznie wykonane szopki bożonarodzeniowe, lalki, zabawki blaszane, militaria chłopięce, drewniane klocki, pluszowe zwierzątka, samograje i wiele innych. W tym miniaturowym świecie można odnaleźć prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego – od starożytności po lata 80-te XX wieku.
Warto poznać historię zabawek, gdyż to one zawsze odzwierciedlały kulturę i tradycje danej epoki.
Jaskinia Radochowska
Jaskinia Radochowska to jedna z największych jaskiń w Sudetach. Zlokalizowana wewnątrz góry Bzowiec w Górach Złotych, w gminie Lądek Zdrój. Znana już od XVIII wieku ale wciąż kryje wiele tajemnic. Wycieczka po jaskini to pełna emocji przeprawa przez krasowe szczeliny i korytarze. W części środkowej można zobaczyć różnorodną szatę naciekową i jeziorko, w którym żyją endemiczne skorupiaki – studniczki tatrzańskie.
Jaskinia nie jest oświetlona, w każdy uczestnik wycieczki na czas zwiedzania otrzymuje kask z latarką czołową. Zwiedzanie odbywa się z wykwalifikowanym przewodnikiem.
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac Marianny Orańskiej wraz z otaczającym go parkiem, powstał w XIX wieku. Po latach znów stał się wizytówką gminy Kamieniec Ząbkowicki. To prawdziwa perła architektoniczna na skalę europejską. Imponuje okazałą formą, wielkością oraz bogactwem rozwiązań architektonicznych.
Kuźnia Alchemiczna
Kuźnia Alchemiczna to miejscy styku nauki i magii, w którym znajdziecie: galerię i sklep z minerałami, biżuterią i wyrobami z kamieni regionalnych, wystawę minerałów UV oraz jajek z kamieni ozdobnych, Plenerowe Muzeum Skał Regionalnych. Dla aktywnych: poszukiwanie minerałów na Skalnym Rozłupisku, płukanie złota, warsztaty geologiczne, pokazy przecinania i obróbki kamieni, gra terenowa na ścieżce geologicznej na Górę Siniak.
Zamek Międzylesie
Zamek Międzylesie to jeden z najstarszych i największych kompleksów zamkowo-pałacowych w Polsce. Najstarsze wzmianki o grodzie warownym sięgają IX w, kiedy tereny te należały do czeskich władców. Kolejni właściciele rozbudowywali Zamek – do dzisiaj zachowały się średniowieczna wieża, renesansowe skrzydło i dwa skrzydła pałacowe utrzymane w stylu barokowym.
Obecnie w skrzydle barokowym funkcjonuje restauracja, kameralny hotel oraz sale konferencyjne. Ponadto funkcjonuje galeria sztuki, organizowane są koncerty muzyki i plenery artystyczne. Codziennie odbywa się zwiedzanie dzienne z przewodnikiem (podczas zwiedzania oglądamy m.in. sgraffito z 1580r., kaflowe piece, salę balową, paradną klatkę schodową, zabudowany krużganek i wiele innych), można również umówić się telefonicznie na zwiedzanie nocne „z duchami”.
Kopalnia Niklu Szklary
To unikatowe miejsce w świecie, ze względu na wyjątkowe występujące tutaj wysoko cenione kamienie jubilerskie, takie jak zielone Chryzoprazy, mlecznobiałe Opale i czerwone Karneole. Lubował się w nich ogromnie król Prus - Fryderyk II Wielki.
W 1890 roku uruchomiona zostaje tutaj kopalnia rud niklu i cennych, jubilerskich kamieni, która to zostaje ostatecznie zamknięta w 1993 roku. Dziś funkcjonuje tutaj Podziemna Trasa Edukacyjna, która w 2018 roku i ze względu na wyjątkowe walory geologiczno - przyrodnicze otrzymała status tzw. "Stanowiska Dokumentacyjnego".
W prostym tłumaczeniu oznacza to, iż Podziemna Trasa posiada status Rezerwatu Geologicznego, Prawem Chronionego i o przeznaczeniu turystyczno – edukacyjnym.
W trakcie podziemnej wycieczki dowiecie się o historii górnictwa i hutnictwa w Szklarach, poznacie cenne minerały, oraz odwiedzicie schron przeciwatomowy z okresu PRL-u, z wystawionymi tam niezwykle atrakcyjnymi Chryzoprazami, Opalami, Karneolami i innymi minerałami masywu Szklar.
Leśny Park Przygody Skalisko
Między niebem, a ziemią, w pięknym lesie nad Złotym Potokiem, znajdują się atrakcje zapewniające moc wyjątkowych wrażeń. To niepowtarzalny rodzaj napowietrznego trekingu, którego bazą są przejścia akrobatyczne między drzewami takie jak: balansujące pomosty, przejścia po linie, przejścia siatkowe, powietrzny surfing, skok Tarzana, tyrolki – zjazdy na linie o łącznej długości 1650 metrów oraz wiele innych.
FunPark Polanica-Zdrój
W Polanicy stworzono miejsce specjalnie dla Twoich pociech. Park rozrywki FunPark to synonim uśmiechu i świetnej zabawy na świeżym powietrzu. Zapewniamy 14 niesamowitych atrakcji: potężne dmuchańce, tyrolkę, rozbudowany wieżyczkowy plac zabaw oraz piaskownice i brodziki z łódeczkami dla mniejszych dzieci. To wszystko osłodzone pysznymi goframi i lodami oraz aromatyczną kawą dla rodziców i opiekunów.
Dowiedz się więcej: www.funpark-polanica.pl
Adrenalina Park
Adrenalina Park to miejsce, gdzie możecie w ciekawy sposób spędzić swój wolny czas. Wśród atrakcji parku znajdziecie m.in. labirynt, którego powierzchnia sięga 1200 m kw, na której znajduje się 1000m korytarzy, sala luster, pomosty, taras widokowy oraz tajemnicze i zabawne skrytki. Dodatkową atrakcję stanowią hulajnogi. To pierwsze w Polsce terenowe hulajnogi na kołach FAT. Do wyboru kilka tras zjazdowych o różnej trudności i długości zjazdu od 300 m do 8 km.
Dowiedz się więcej: www.adrenalinapark.com.pl
Golfowa Wioska w Szczytnej
Ciekawi Was jak wygląda gra w golfa? Co jest istotą gry i jakie są zasady? W Szczytnej odnajdziecie jedyne górskie pole golfowe, położone 565 m n.p.m. W przyjaznej, rodzinnej atmosferze pod okiem instruktorów, będziecie mieć okazję rozpocząć swoją przygodę z tym sportem. Na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu, infrastruktura do ćwiczeń (Putting Green i Driving Range) dla początkujących, jak i zaawansowanych golfistów oraz miejsca noclegowe.
Szlak Ginących Zawodów
Miejsce, w którym zatrzymuje się czas zarówno dorosłym jak i dzieciom. To niesamowita podróż w przeszłość i możliwość poznania zawodów, których albo już nie ma, albo wkrótce nie będzie. Postępująca automatyzacja i rozwój technologii sprawiają, że dla wielu niegdyś popularnych zawodów, obecnie nie ma już miejsca. Jednak skansen taki jak Szlak Ginących Zawodów, nie pozwala o nich całkowicie zapomnieć.
W pracowni garncarskiej można na własne oczy zobaczyć, jak powstają gliniane naczynia. Chętni mogą również własnoręcznie wytworzyć takie naczynie. Z kolei w domu chleba można zapoznać się z tradycyjnym sposobem pozyskiwania mąki i zobaczyć prawdziwy piec do wypieku chleba. W chatce robótek ręcznych i dawnego sprzętu gospodarstwa domowego zwiedzający mają okazję obejrzeć przedmioty codziennego użytku. Zawsze największą popularnością cieszy się kuźnia w której można zobaczyć jak z kawałka żelaza powstawały na przykład podkowy. Turyści mają także możliwość wejść na wiatrak typu Koźlak z 1902 roku, a także obejrzeć zwierzyniec, a w nim mniej lub bardziej egzotyczne gatunki zwierząt.
Dowiedz się więcej: www.szlakginacychzawodow.com.pl
Ruchoma Szopka w Czermnej
Ruchoma Szopka to dziełko twórcy Frantiska Stepana, który rozpoczął rzeźbić swoje dzieło w wieku zaledwie 15 lat. Po dwudziestu latach żmudnej pracy, wykonał ponad 250 figurek, które poruszane ręcznie stanowiły szopkę. Figurki z szopki przedstawiają sceny z życia pasterzy, mieszczan oraz narodzin Jezusa Chrystusa.
Ziemia Kłodzka - podsumowanie
Inspiracji do odkrywania Ziemi Kłodzkiej jest naprawdę wiele. Przedstawiliśmy Wam niektóre z nich. Ziemia Kłodzka to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, seniorów, a także młodzieży. Nie brak tu sporej ilości zabytków, ciekawych muzeów, a także atrakcji pełnych aktywności! Jeżeli szukacie pomysłu na udane wakacje lub weekendowy wyjazd - Ziemia Kłodzka bez wątpienai spełni wszystkie Wasze oczekiwania.
POZNAJ 44 ATRAKCJE ZIEMI KŁODZKIEJ
Poniżej przedstawiamy kolejne artykuły, które warto przeczytać, wybierając się na Ziemię Kłodzką.