Miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej, które warto odwiedzić
Ziemia Kłodzka to magiczny region, położony na terenie Dolnego Śląska. Jeśli wybieracie się tu na urlop, bądź weekendowy wyjazd, powinniście poznać miejscowości turystyczne, które z pewnością dostarczą Wam mnóstwa atrakcji. Wybór miejscowości nie jest przypadkowy. Znajdziecie tu miejsca, które słyną z turystyki oraz te mniejsze miejscowości, w których zaznacie ciszy i spokoju.
Przygotowaliśmy dla Was spis miast i miasteczek – począwszy od Kłodzka, po Polanicę-Zdrój, Kudowę-Zdrój, Stronie Śląskie, Duszniki-Zdrój oraz Międzygórze. Wśród przygotowanej przez nas listy z pewnością odnajdziecie miejsce, które Was zainteresuje.
Postaramy się również przedstawić Wam atrakcje, które czekają na Was w tych miejscowościach. Zapraszamy do lektury!
Atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej
Kłodzko
Kłodzko leży w wojewódzkie dolnośląskim i jest głównym miastem ziemi kłodzkiej. Pierwsze historyczne wspomnienia tego miasta sięgają roku 981. Na terenie Kłodzka znajdują się liczne renesansowe, barokowe i klasycystyczne zabytkowe kamieniczki. Ale główne zabytkowe budowle mieszczą się Wyspie Piasek, która położona jest w centralnej części miasta pomiędzy korytem Nysy Kłodzkiej a kanałem Młynówka. Z miastem wyspa połączona jest dziewięcioma mostami. Jednym z nich jest zabytkowy gotycki most św. Jana nad Młynówką przypominający most Karola w Pradze. Największą budowlą na wyspie jest kościół Matki Bożej Różańcowej. Najbardziej znaną budowlą w Kłodzku jest Twierdza Kłodzko z której rozciąga się widok na panoramę miasta. Oprócz twierdzy inne atrakcje tego miejsca to Podziemna Trasa Turystyczna oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Wartym odwiedzenia jest również Minieuroland Kłodzko.
Kudowa-Zdrój
Kudowa Zdrój to miasto uzdrowiskowe w powiecie kłodzkim w województwie dolnośląskim. Dookoła miejscowości rozciągają się Góry Stołowe i Wzgórza Lewińskie, ich zbocza stanowią naturalna barierę chroniącą przed nieprzyjemnym wiatrem i dzięki temu klimat jest tu łagodniejszy niż na pozostałym obszarze Ziemi Kłodzkiej. Szczególnie ważnym czynnikiem uzdrowiska są naturalne źródła wód mineralnych. Kudowa Zdrój jest wypełniona wieloma atrakcjami i miejscami wartymi zobaczenia dla osób w każdym wieku. To tu znajduje się Muzeum Zabawek, Park Zdrojowy, Szlak Ginących Zawodów czy kaplica Czaszek w jednej z dzielnic miasta - Czeremnej.
Polanica-Zdrój
Polanica-Zdrój to miasto uzdrowiskowe w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Położona jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża masywu Piekielnej Góry, a południowa część miasta na zboczach Gór Bystrzyckich w pobliżu Kamiennej Góry. To miasteczko, które przypadnie do gustu osobom lubiącym poczuć turystyczny klimat. Czeka tu na Was doskonale przygotowana baza noclegowa i gastronomiczna oraz wiele ciekawych miejsc spacerowych. Jeśli planujecie podróż z dziećmi, Polanica okaże się doskonałym wyborem. Niedawno powstał tu FunPark przygotowany specjalnie dla nich. Dobra zabawa jest więc gwarantowana!
Międzygórze
Międzygórze to wieś w województwie dolnośląskim położona w dolinie u podnóża Śnieżnika. Jest to jedyna wioska w Polsce, której klimat przypomina miejscowości położone wysoko w alpejskich górach Szwajcarii lub Austrii. Oficjalnie jest to górska stacja klimatyczna. Przez jej centrum przepływa górski potok Wilczka. Widok malowniczych willi w stylu tyrolskim, dodatkowo uprzyjemnia chwile odpoczynku w czasie przerwy pomiędzy zdobywaniem kolejnych szczytów górskich. Co warto tu zobaczyć? Na pewno zaporę wodną, a właściwie kamienną tamę z początków XX wieku, która została wybudowana na rzece Wilczka jako zabezpieczenie przed powodzią, Wodospad Wilczki, który mieści się w obrębie rezerwatu przyrody o tej samej nazwie ,,Wodospad Wilczki’’ i jest największym i najwyższym w masywie Śnieżnika oraz Ogród Bajek, który położony jest na stromym zboczu Leśnica.
Stronie Śląskie
Gmina Stronie Śląskie należy do powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim. Położona jest we wschodnich Sudetach na obszarze Masywu Śnieżnika, Gór Bialskich i Złotych, w granicach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Gmina Stronie Śląskie to taki zakątek Polski gdzie można zaplanować wyjazd o każdej porze roku, bowiem zawsze znajdziemy coś dla siebie. Stonie Śląskie zimą oferuje wspaniale przygotowane stacje narciarskie gdzie znajdują się znakomicie przygotowane trasy zjazdowe dla początkujących i zaawansowanych narciarzy oraz 300 km tras narciarstwa biegowego w obszarze polsko - czeskiego pogranicza. Wiosną i jesienią w ciszy można podziwiać Śnieżnicki Park Krajobrazowy. To raj dla turystów kochających dziką przyrodę gdyż znaczna część Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika należy do europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Osobom lubiącym aktywny wypoczynek polecamy liczne szlaki górskie, trasy rowerowe, latem przepięknie położony Zalew w Starej Morawie oraz wiele innych atrakcji. Najsławniejszą atrakcją gminy jest znajdująca się w miejscowości Kletno – Jaskinia Niedźwiedzia. To jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce – głównie ze względu na bardzo ciekawą szatę naciekową. Godną uwagi jest również Kopalnia Uranu w Kletnie.
Nowa Ruda
Nowa Ruda jest położona nad rzeką Włodzicą u podnóża Gór Sowich. Tarasowy układ miasta, urozmaicona rzeźba terenu, ciekawie krzyżujące się ulice, liczne mosty i wiadukty czynią z niej atrakcyjne krajobrazowo i turystycznie miejsce. To miasto czerwonego piaskowca. Najpiękniejsze panoramy na okolice rozpościerają się z dwóch wież widokowych, które znajdują się na sąsiadujących wzniesieniach: Górze Anny oraz Górze Wszystkich Świętych. Na aktywnych czekają systemy dobrze zintegrowanych ścieżek rowerowych (miejskich i górskich), które łączą polsko-czeskie pogranicze. Do najciekawszych atrakcji tego miasta należy również Dawna Kopalnia Nowa Ruda, którą warto poznać będąc w okolicy.
Ząbkowice Śląskie
Ząbkowice Śl. należą do tych miast na Dolnym Śląsku, które nie zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Lata powojenne uczyniły z Ząbkowic Śl. ośrodek rozwiniętego przemysłu, szczególnie elektrotechnicznego i jeden z bogatszych rejonów rolniczych województwa. Dziś Ząbkowice Ślaskie są ważnym ośrodkiem administracyjnym, centrum życia gospodarczego i kulturalnego powiatu ząbkowickiego. Na gości, turystów i mieszkańców Ząbkowic Śląskich czeka nowo przygotowany Szlak Frankensteina, Zamek, Krzywa Wieża i Izba Pamiątek Regionalnych z Laboratorium Frankensteina oraz z ciekawą atrakcją turystyczną – Salą Grabarzy. Przedstawiona tam będzie historia procesu ośmiu grabarzy z miasta Frankenstein, którzy byli odpowiedzialni za wybuch epidemii tragicznej w skutkach.
Duszniki-Zdrój
Duszniki Zdrój to małe, uzdrowiskowe miasto, które leży na dawnym szlaku handlowym prowadzącym z Pragi czeskiej do wojewódzkiego miasta Wrocławia. Duszniki położone są w wąskiej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, która z jednej strony otoczona Górami Bystrzyckimi, a z drugiej Górami Orlickimi. Latem to jedne z najbardziej znanych miast uzdrowiskowych, natomiast zimą zamienia się w prawdziwą wioskę narciarską, a to za sprawą nieopodal położonej stacji narciarskiej Ski Zieleniec. Wielbicieli przyrody zainteresuje fakt, że występuje tu szereg gatunków roślin, które przetrwały aż od czasów epoki lodowcowej. Historia miasta jest nierozerwalnie związana z historią uzdrowiska. O jego powstaniu zadecydowało odkrycie licznych źródeł wód leczniczych. Lecznicze właściwości źródła "Zimny Zdrój" znane są już w 1408 roku. Sława wód dusznickich wybiegała daleko poza granice kraju. Ze względu na swój przyjemny smak były poszukiwane jako napój biesiadny przez znakomite rody. Jedną z najsławniejszych atrakcji jest Muzeum Papiernictwa. Duszniki to doskonałe miejsce wypoczynku i regeneracji sił. Znajdą tu coś dla siebie zarówno ci, którzy szukają ciszy i spokoju jak i wytrawni turyści.
Lądek Zdrój
Lądek Zdrój to miasto w powiecie kłodzkim, położone nad rzeką Biała Lądecka w Sudetach Wschodnich, a właściwie pomiędzy Górami Złotymi a Krowiarkami W Lądku Zdrój istnieje więcej zabytków niż typowych atrakcji turystycznych, ale to nie przeszkadza turystom licznie przyjeżdżać do tej części województwa dolnośląskiego. Przyciąga ich między innymi jeden z niewielu płaskich rynków na Ziemi Kłodzkiej. W jego centralnym punkcie znajduje się ratusz otoczony zabytkowymi, barokowymi kamieniczkami. Obok ratusza można obejrzeć piaskowcowy pręgierz z 1666 roku, który ma ponad 3 metry wysokości. Oprócz najstarszego obiektu uzdrowiskowego w Lądku Zdrój znajduje się też wiele innych takich obiektów, a wśród nich wartym odwiedzenia jest sanatorium ,,Wojciech’’. Ten budynek położony jest w parku zdrojowym, a każdy gość zwraca tu szczególną uwagę na basen pod okazałą kopułą, który widzi podczas kosztowania pitnych wód leczniczych. Jeszcze jedną wizytówką miasta jest most św. Jana położony w centrum Lądka Zdrój na rzece Białej Lądeckiej. A skoro już mowa o rzece to warto przyjrzeć się jeszcze jaskini przy której zobaczymy krzyż. Arboretum w Lądku Zdrój im. Mieczysława Wilczkiewicza to ogród dendrologiczny, w którym kolekcjonuje i prowadzi się badania nad drzewami i krzewami. Jest to miejsce gdzie można odpocząć od codziennego szumu, ponieważ zostało zrobione w charakterze spacerowego parku, a spośród innych tego typu obiektów wyróżnia go naturalność i zachowanie przyrody w takim stanie jaką ja tu kiedyś zastano. Arboretum można zwiedzać od maja do końca października od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Ceny biletów: ulgowy 2 zł i normalny 4 zł. Choć jaskinia Radochowska nie leży w samej miejscowości, to warto o niej wspomnieć przy okazji Lądka Zdrój gdyż to tylko 15 minut samochodem z centrum miasta.
Dlaczego warto odwiedzić Ziemię Kłodzką?
Ziemia Kłodzka to region przepełniony klimatycznymi miastami i miasteczkami. Odnajdziecie tu także liczne atrakcje turystyczne, atrakcje przyrodnicze oraz szlaki górskie, które zachwycą każdego miłośnika pieszych wędrówek. Swoje miejsce znajdą tu także wielbiciele wycieczek rowerowych.
przeczytaj także:
STRONIE ŚLĄSKIE - CO WARTO ZOBACZYĆ?
KŁODZKO - MIEJSCOWOŚCI TURYSTYCZNE ZIEMI KŁODZKIEJ
KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU - ATRAKCJE ZIEMI KŁODZKIEJ