Wycieczki do 150 kilometrów od Wrocławia 2024 - co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca Dolny Śląsk
To propozycja wycieczek w miejsca znajdujące się niedaleko Wrocławia. Przedstawiamy trzy kierunki podróży w ciekawe turystycznie miejscowości, znajdujące się w odległości do 150 km od stolicy Dolnego Śląska.
Dolny Śląsk - co warto zobaczyć?
Za naszą bazę wypadową wybraliśmy Wrocław - stolicę Dolnego Śląska. Podczas wycieczki zabierzemy Was do Karpacza i w jego okolice, do Kłodzka, Radkowa, Stronia Śląskiego i Złotoryji oraz do Krasiejowa w województwie Opolskim. Aby zobaczyć coś ciekawego, zwiedzić miejsce atrakcyjnie turystycznie, nie zawsze trzeba wyprawiać się bardzo daleko. To propozycja wyjazdu jednodniowego, ale intersującego, który może pozostawić wiele wrażeń i miłych wspomnień. Gotowi na rozpoczęcie podróży?
POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Odkryj Kolejkowo Wrocław - niezwykłą atrakcję, która zabierze Cię w podróż przez Dolny Śląsk w miniaturze. Zanurz się w magiczny świat pełen detalów, gdzie każdy element makiety został stworzony z pasją i dbałością o najmniejsze szczegóły.
Największa górska twierdza w Europie, niezwykli przewodnicy i moc fantastycznych atrakcji oraz historii! Odwiedźcie Twierdzę Srebrna Góra na Dolnym Śląsku!
Karkonoskie Tajemnice to wyjątkowa multimedialna i interaktywna wystawa znajdująca się w samym centrum Karpacza. Przedstawia najwspanialsze legendy, opowieści z Karkonoszy i historie ich władcy Ducha Gór.
Odwiedź Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju i przeżyj niezapomnianą podróż przez historię zabawek. Odkryj fascynujące eksponaty i zanurz się w świat dziecięcych marzeń. Idealne dla rodzin i miłośników historii.
SPIS TREŚCI
- Karpacz - największe atrakcje miasta (121 km od Wrocławia)
- Muzeum Zabawek w Karpaczu
- Karkonoskie Tajemnice - atrakcja, którą musisz odwiedzić
- Muzeum Sentymentów w Kowarach
- Chata na głowie w Miłkowie
- Siedlisko Pstrąga w Mysłakowicach
- POGÓRZE KACZAWSKIE
- Radków - poznaj atrakcje Ziemi Kłodzkiej (102 km od Wrocławia)
- Kłodzko - ciekawe miejsca, które musisz zobaczyć (90 km od Wrocławia)
- Łowisko w Boguszynie "Złoty Pstrąg" (89 km od Wrocławia)
- Stronie Śląskie - co warto zobaczyć? (113 km od Wrocławia)
- Świdnica i jej atrakcje - (54 km od Wrocławia)
- Złotoryja (89 km od Wrocławia)
- JuraPark w Krasiejowie (124 km od Wrocławia)
Karpacz - największe atrakcje miasta (121 km od Wrocławia)
W Karpaczu nie można się nudzić. To doskonała baz wypadowa w góry, a Śnieżka jest piękna o każdej porze roku i zawsze przyciąga turystów. Podobnie jak zbudowana bez gwoździ Świątyni Wang, unikalny zabytek kultury skandynawskiej z XII wieku. Tego miejsca nie można pominąć pod żadnym pozorem. Prowadzi do niego przyjemna trasa, podczas której podziwiamy wspaniałe widoki i pasma górskie. Krucze Skały, Dziki Wodospad, Zapora na Łomnicy to propozycje dla piechurów. Okolice Karpacza również obfitują w ciekawe miejsca relaksu i rozrywki. Pokażemy Wam dzisiaj kilka atrakcji turystycznych Karkonoszy. Jesteśmy pewni, że jeżeli do nich traficie, nie będziecie żałowali.
Muzeum Zabawek w Karpaczu
Muzeum Zabawek to miejsce dla dzieci, choć i dorośli z przyjemnością pooglądają zabawki swojego dzieciństwa, albo zabawki, którymi bawiono się w dawnych czasach. Miejskie Muzeum Zabawek, stworzone zostało w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego, słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Można w nim zobaczyć fantastyczne zabawki, jakimi bawiły się dzieci na przełomie 300 lat, od XVIII - wiecznych figurek, umieszczanych w szopkach, poprzez porcelanowe lalki z XIX wieku, aż po zabawki, które znamy. Zbiory pochodzą z rożnych stron świata: z Japonii, Australii, Meksyku, Rosji, Niemiec. Wizyta w muzeum to prawdziwa nostalgiczna podróż w czasie, różnorodność eksponatów zadziwi turystów.
Karkonoskie Tajemnice - atrakcja, którą musisz odwiedzić
Będąc w Karpaczu, nie sposób pominąć Karkonoskich Tajemnic. To wyjątkowa multimedialna wystawa zorganizowana w podziemiach. Jedna z wiodących atrakcji turystycznych Karpacza. Przedstawia świat magiczny Karkonoszy, osnuty legendą Ducha Gór. Są tu historie o zielarzach, poszukiwaczach skarbów naturalnych, których w górach nie brakuje, Walończykach i hutnikach. Można zobaczyć siedzibę Ducha Gór i Alchemiczną Komnatę pełną niezwykłości.
Ekspozycja „Karkonoskie Tajemnice” została nagrodzona w prestiżowym konkursie zorganizowanym przez National Geographic „7 Nowych Cudów Polski”. Zaaranżowana przez artystów ekspozycja przyciąga zwiedzających, a wykorzystanie najnowszych technologii powoduje, że zwiedzający czują się częścią tajemniczego świata Karkonoszy wraz z całym jego bogactwem. Już same nazwy poszczególnych części wystawy powodują ciekawość i po prostu chce się ją zwiedzać.
Muzeum Sentymentów w Kowarach
Odkryjcie z nami jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Karkonoszach - Muzeum Sentymentów w Kowarach. To miejsce, które przeniesie Was w czasie o 20-30 lat! Znajdziecie tu eksponaty z minionej epoki. Przypomnicie sobie eksponaty znane Wam przed laty z kuchni babci czy salonu rodziców. Ale to nie wszystko! Odnajdziecie tu wiele wyjątkowych pokoi m.in. Pokój Prezesa, który koniecznie musicie odwiedzić! Muzeum Sentymentów to także wspomnienia i sentymenty. Wyjątkowy klimat tego miejsca z pewnością zrobi na Was ogromne wrażenie, tak jak nas!
Chata na głowie w Miłkowie
Kolejne miejsce niedaleko Karpacza, od którego nie tylko w przenośni zakręci Wam się w głowie, to Chata na głowie, znajdująca się w Miłkowie, pomiędzy Jelenią Górą a Karpaczem. Jedyne takie miejsce na południu Polski, gdzie można obejrzeć świat odwrócony o 180 stopni. Jak to możliwe? Aby wejść do budynku, należy przekroczyć progi okna szczytowego i rozpocząć swój, co najmniej dziwny, spacer po suficie. Wszystko jest odwrócone, a prawa grawitacji jakby nie działały, co sprawia niesamowite wrażenie. Warto zajrzeć do tej chaty, dobra zabawa gwarantowana!
Siedlisko Pstrąga w Mysłakowicach
To miejsce wprost wymarzone na wypoczynek w słoneczny dzień. Jeżeli zmęczycie się zwiedzaniem atrakcji turystycznych Karpacza i okolic, powinniście je odwiedzić. No i przy okazji zjeść pyszną rybę. Siedlisko Pstrąga w Mysłakowicach gwarantuje ucztę dla ciała i dla ducha, dla dorosłych i dzieci. Pyszne ryby i inne regionalne produkty należące do Karkonoskiej Marki Lokalnej, piękna przyroda wokół i moc atrakcji. Siedlisko Pstrąga znajduje się w Mysłakowicach, przy ul. Łąkowej. Położone jest w Karkonoszach, pomiędzy Karpaczem a Jelenią Górą, w zacisznym miejscu, z dala od zgiełku miasta.
Siedlisko Pstrąga prowadzi hodowlę ryb, które można samemu złowić, co może być nie lada przygodą, zwłaszcza dla początkujących. Obiekt dysponuje dwoma łowiskami - łowiskiem ogólnym oraz łowiskiem pstrągowym. To atrakcja turystyczna dla wprawionych wędkarzy, ale swoich sił mogą spróbować także początkujący miłośnicy wędkowania oraz dzieci. Wspaniałe położenie miejsca, oprócz kulinarnych atrakcji gwarantuje także wrażenia estetyczne i relaks w pięknych okolicznościach przyrody. Któż nie chciałby jeść pysznego dania na tarasie z widokiem na panoramę Karkonoszy? To właśnie oferuje Siedlisko Pstrąga, proponując gościom zjedzenie posiłku na rozległym tarasie, skąd można podziwiać górskie widoki. Czas na coś dla ciała.
Co zatem poleca restauracja w Mysłakowicach? Specjalnością kuchni, zgodną z nazwą tego uroczego miejsca, jest oczywiście pstrąg w ziołach, z pieca. Jego receptura jest unikalna i objęta tajemnicą szefa kuchni… Dzieci z radością zwiedzą Park Mega Ryb i poznają życie, jakie toczy się na dnie jeziora oraz pobawią się w Skoczylandii. Warto zaznaczyć, że Siedlisko Pstrąga należy do Karkonoskiej Marki Lokalnej Skarby Ducha Gór. To projekt, który oferuje wszystko co najlepsze w Karkonoszach.
Różnorodność atrakcji turystycznych w Karpaczu i okolicach powoduje, że jest to ośrodek popularny o każdej porze roku. Na jednodniową wycieczkę nadaje się doskonale.
POGÓRZE KACZAWSKIE
Odwiedź Złotoryję (90 km od Wrocławia)
W drodze powrotnej warto zahaczyć o Złotoryję. Jej największą atrakcją dla turystów są złotnicze tradycje i wszystko, co się z nimi wiąże. Do zwiedzania udostępniono około 100-metrową sztolnię z XVII wieku. Nieopodal Rynku znajduje się także Muzeum Złota, zlokalizowane w klimatycznej, wolnostojącej kamienicy z połowy XVIII wieku. Zgromadzono tu wiele eksponatów związanych z wydobywaniem kruszcu oraz bogatą kolekcję minerałów z okolicznych rzek, gór i pagórków.
W centrum miasta znajdziemy sporo zabytkowych kamienic. Miasto położone jest na kilku pagórkach, co nadaje mu niepowtarzalnego uroku i kolorytu. Widoczne jest mnóstwo zieleni, odnowione zabytki i kamienice oraz dbałość o każdy szczegół architektury.
Radków - poznaj atrakcje Ziemi Kłodzkiej (102 km od Wrocławia)
Kolejna trasa wycieczkowa 150 kilometrów od Wrocławia wiedzie przez Kłodzko i Radków. Radków to centrum Gór Stołowych, stamtąd wyprawimy się na szlaki turystyczne. To małe, średniowieczne miasteczko, będące często miejscem skąd turyści wyruszają na górskie szlaki. Z pewnością warto odwiedzić klimatyczny Rynek z renesansowym XVI-wiecznym ratuszem, Obeliskiem Przeszłości i Kolumną Maryjną. Z Radkowa miłośnicy górskich wycieczek mogą udać się wprost na Szczeliniec Wielki. To nazwa najwyższego szczytu w Górach Stołowych, chętnie odwiedzanego przez turystów, ale także rezerwatu krajobrazowego. Widoki ze szczytu góry to wspaniała atrakcja i uczta dla oka i duszy.
Kłodzko - ciekawe miejsca, które musisz zobaczyć (90 km od Wrocławia)
W Kłodzku nie brakuje atrakcji turystycznych i warto wybrać się choćby na jeden dzień do tego uroczego miasta. Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku to miejsce w sam raz na krótką wycieczkę. Pod kłodzką starówką ciągną się podziemia, udostępniane częściowo do zwiedzania. Podziemne tunele, chodniki i korytarze są efektem pracy mieszczan, którzy już od XIII powiększali i udoskonalali swoje piwnice.
Ciekawa trasa, pokazująca dane życie mieszkańców tych ziem i historię tego niezwykłego miejsca. Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się u podnóża twierdzy, wyjście - poniżej kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Zawiszy Czarnego. W Twierdzy Kłodzkiej czekają na Was niezapomniane przygody, przejścia wąskimi tunelami, opowieści o więźniach i żołnierzach, tajemnice i mroczne zagadki. W wieży widokowej widać wspaniałą panoramę Ziemi Kłodzkiej.
Łowisko w Boguszynie "Złoty Pstrąg" (89 km od Wrocławia)
Po zwiedzaniu Kłodzka warto udać się do Boguszyna. Mieści się tam Łowisko „Złoty Pstrąg”. Łowisko dysponuje dwoma zbiornikami wodnymi. Znajdziecie w nich takie gatunki ryb jak: karp, pstrąg, sum, szczupak, sandacz czy jesiotr. To świetny pomysł na spędzenie czasu z dala od zgiełku miasta, w bliskim kontakcie z przyrodą.
Stronie Śląskie - co warto zobaczyć? (113 km od Wrocławia)
Stronie Śląskie to dla niektórych znany kierunek podróży po Dolnym Śląsku. Gmina znana jest z licznych atrakcji turystycznych - m.in. Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie czy Kopalni Uranu w tej samej miejscowości. Wielbicielom górskich wędrówek polecamy wycieczkę na Śnieżnik, natomiast jeśli w głowie Wam nieco mniej aktywności, warto skierować swoje kroki do tamtejszego Muzeum Minerałów. Możecie również podziwiać Wapiennik "Łaskawy kamień", który znajduje się w Starej Morawie.
Świdnica i jej atrakcje - (54 km od Wrocławia)
fot.Wiktor Bąkiewicz
Organizowane w Świdnicy imprezy są dodatkowym magnesem na turystów, jednak trzeba przyznać, że miasto samo z siebie ma sporo atrakcji! Świdnicki rynek z kolorowymi kamieniczkami dookoła, przepiękny Kościół Pokoju, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO czy wieża ratuszowa, z której podziwiać można panoramę miasta i okolic to tylko niektóre z miejsc wartych zobaczenia przy okazji wizyty w Świdnicy. Nie sposób przejść też obojętnie obok Katedry św. Stanisława i św. Wacława, która posiada najwyższą wieżę na całym Śląsku, a także obok Muzeum Dawnego Kupiectwa. To w końcu z kupiectwem silnie związana jest historia miasta. Oprócz tego spacer po Świdnicy to osobliwe budynki, zabytkowe kamienice i replika samolotu Fokker Dr. I, na którym podczas I wojny światowej latał as lotnictwa, nazywany Czerwonym Baronem. Świdnica to miasto tętniące życiem. Zwiedzanie połączone ze świdnickimi imprezami to doskonały pomysł na weekend, nie tylko dla mieszkańców!
Złotoryja (89 km od Wrocławia)
Uważane za najstarsze polskie miasto na prawie magdeburskim Złotoryja przyciąga swoją “złotą historią” i samorodkami, które i dziś przy odrobinie szczęścia można znaleźć w przepływającej tu rzece Kaczawie. Złotoryja jest bazą wypadową na Pogórze Kaczawskie - to właśnie tu znajduje się słynna Kraina Wygasłych Wulkanów. Jedną z najważniejszych atrakcji Złotoryi jest jednak…
Muzeum Złota
Muzeum znajduje się w zabytkowym, XVIII-wiecznym budynku i gromadzi minerały i skały występujące na Pogórzu Kaczawskim. Bogactwo geologiczne tej części Polski jest ogromne - świadczą o tym formy skalne jak chociażby bazaltowe Organy Wielisławskie oraz znana na tym terenie Ostrzyca Proboszczowicka, będąca dziś wygasłym wulkanem. Toteż do Muzeum Złota warto wstąpić chociaż na kilka chwil.
JuraPark w Krasiejowie (124 km od Wrocławia)
Ostatnia propozycja wycieczki 150 km od Wrocławia to Krasiejów na Opolszczyźnie. Mieści się tam Park Dinozaurów Jura Park. Warto wybrać się tam z dziećmi w każdym wieku, bo atrakcji jest co niemiara. To rodzinne miejsce przygody i rozrywki, oferujące relaks i naukę w jednym miejscu. Spacer wśród dinozaurów o wyjątkowa przygoda. W parku jest ponad 250 figur dinozaurów naturalnej wielkości, zobaczyć można 70 gatunków prehistorycznych stworzeń, można zobaczyć rekonstrukcję największego dinozaura na świecie.
W parku zobaczymy też wykopaliska – skamieniałości triasowych płazów i gadów. Warto wiedzieć, że w tym rejonie paleontolodzy od lat znajdują skamieniałości i kości tych pradawnych zwierząt. Edukacyjne walory wycieczki do Krasiejowa są nie do przecenienia. W Parku Nauki i Ewolucji Człowieka czy w Prehistorycznym Oceanarium poznamy wiele interesujących faktów z prehistorii i wzbogacimy swoją wiedzę. Tunel Czasu, Kino Emocji Cinema 5D i Park Rozrywki to wisienki na torcie wycieczki do Jura Parku. Miejsce świetnie na rodzinny wyjazd.
Gotowy na przygodę?
Mamy nadzieję, że nasze propozycje na wycieczki do 150km od Wrocławia przypadły Wam do gustu. Nasze podpowiedzi idealnie nadają się na wypad z dziećmi, rodziną, a także w grupie przyjaciół. Do zobaczenia w trasie!
PRZECZYTAJ TAKŻE:
KARKONOSZE - ATRAKCJE TURYSTYCZNE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
ZIEMIA KŁODZKA - ATRAKCJE, KTÓRE MUSISZ ODWIEDZIĆ
WROCŁAW DLA AKTYWNYCH - CO WARTO ZOBACZYĆ?
GMINA RADKÓW - TOP 10 ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH