Miasta województwa pomorskiego

Łeba - atrakcje turystyczne miasta. Co robić w Łebie?

Łeba - atrakcje turystyczne miasta. Co robić w Łebie?

Dzisiaj przedstawimy miasto o niewątpliwych walorach turystycznych, chętnie odwiedzane przez turystów spragnionych wypoczynku nad Bałtykiem. Walory przyrodnicze oraz wiele atrakcji i rozrywek - to niejedyne zalety tej miejscowości i jej okolicy. Poznajmy to miejsce i zobaczmy co ma nam do zaoferowania.

Łeba to miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, położone na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą i Chełstem, miejscowość wypoczynkowa z portem morskim i kąpieliskami. Rozwój komunikacji kolejowej i drogowej zapoczątkował turystyczne dzieje miasta. Intensywny rozkwit miejscowości pod względem turystycznym przyniosły lata powojenne.  Łeba jest chętnie odwiedzanym kurortem letniskowym, a także ważnym ośrodkiem rybackim.

Pobyt w Łebie, położonej w sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego, pozwala korzystać w pełni z dobrodziejstw unikalnej przyrody, ruchomych wydm, oryginalnej roślinności i rozległych lasów porastających wybrzeża tutejszych jezior. Piękne okolice, w które warto się wybrać.

W Łebie podobno słońce opala intensywniej dzięki promieniom odbitym w nieskazitelnie jasnym piasku. I to jest dopiero argument! Mamy tu również wiele miejsc gwarantujących rozrywkę i wspaniałą zabawę.

SPIS TREŚCI:

Plaże w Łebie

Wakacje nad Bałtykiem są jedną z ulubionych form letniego wypoczynku. Wczasowiczów nie brakuje także w Łebie. Plaże w tej miejscowości od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Plaże są piaszczyste i szerokie, co sprzyja przyjemnemu wypoczynkowi. Amatorów spacerów wzdłuż morskiego brzegu zachwycają różnorodne krajobrazy i niejednostajna linia brzegowa, w Łebie bardzo długa.

Na 10-kilometrowej długości znajduje się wiele szerokich, pięknych plaż, do których z miasta prowadzą liczne zejścia. Latem są tu wydzielane dwa duże, strzeżone kąpieliska. Długa linia brzegowa z Bałtykiem sprawia, że wzdłuż niej można znaleźć zarówno popularne, tłumnie odwiedzane, pełne nadmorskich atrakcji i plażowych barów odcinki, jak i niemal puste, dzikie plaże. Rzeka Łeba, która uchodzi tu do morza, dzieli tutejszą plażę na dwie części - wschodnią i zachodnią.

Plaże w Łebie są piękne i czyste nie tylko latem. Jesienią i wiosną można pójść na długi spacer, wdychając rześkie powietrze, a zimą podziwiać nad wyraz spokojne o tej porze roku morze. Występuje tu specyficzny mikroklimat o podwyższonej zawartości soli i jodu, które działają leczniczo.

ul baner 13000x350px

Trzy łebskie plaże

W Łebie wydzielone są trzy główne plaże. Najpopularniejsza jest plaża A. Turyści znajdą tutaj nie tylko restauracje, bary, ale także ratowników, którzy czuwają nad bezpieczeństwem turystów. Nad terenem plaży króluje Hotel Neptun, który jest wizytówką miasta i, szczególnie w czasie zachodów słońca, dodaje plaży niesamowitego uroku. Do plaży dojdziemy od ulicy Wojska Polskiego lub ulicy Sosnowej. Plaża B znajduje się po drugiej stronie betonowego mola. Jest to plaża strzeżona, ale nieco mniej uczęszczana niż plaża A. Można na nią dostać się ul. Turystyczną. Ostatnią jest plaża C, coraz bardziej popularna, choć nie tak tłoczna jak plaża A.  

Gdzie parkować?

Warto wiedzieć, gdzie w Łebie można bezpłatnie zaparkować. Bezpłatny parking znajduje się przy ul. Turystycznej. Nie brakuje też stref płatnego parkowania. Strefa płatnego parkowania obowiązuje od 1 czerwca do 15 września.

Port rybacki w Łebie

Port mieści się przy ul. Kościuszki 1, w zachodniej części miasta. Jest to południowa część wybrzeża Morza Bałtyckiego. Port ma charakter rybacki i turystyczny. To odcinek ujściowy rzeki Łeby. Port jest otoczony dwoma jeziorami, od wschodu portu znajduje się jezioro Sarbsko, a od zachodu jezioro Łebsko. Tutaj także cumują jachty morskie. W czasie letnich wakacji z portu w Łebie organizowanych jest wiele wycieczek, są to przeważnie krótkie rejsy po morzu. Od miejscowych rybaków możemy kupić świeżą rybę, dopiero co złowioną na morzu. Port w Łebie jest również przejściem granicznym.

Port jachtowy i marina

Łebska Marina położona jest u ujścia rzeki Łeby. Nowoczesny port może pomieścić ok. 120 jednostek różnych klas, w tym także jachty żaglowe o długości do 18 m i motorowe do 24 m długości. Miejsca postojowe umożliwiają skorzystanie z przyłączy wody i energii elektrycznej. Stanowiska postojowe zlokalizowane są przy trapach pomostów pływających. Nasz port jachtowy jest to pierwsze tego rodzaju kompleksowe przedsięwzięcie na polskim wybrzeżu.

Deptak w Łebie

Turyści lubią spacerować deptakami i promenadami. Ulica Kościuszki jest takim miejscem. Mamy tu ławeczkę z pieskiem, a także pierwszą w Polsce Aleję Prezydentów.

Ścieżka Czasu  z Aleją Prezydentów

Warto tu zajrzeć, bowiem to jedyne takie miejsce w Polsce. Wzdłuż ulicy Kościuszki na kamiennych głazach umieszczone zostały odciski dłoni prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej: Ryszarda Kaczorowskiego, Wojciecha Jaruzelskiego, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego. Otwarcia alei dokonała Jadwiga Kaczorowska - córka nieżyjącego już Ryszarda Kaczorowskiego. Głównym założeniem twórców Ścieżki Czasu było oddanie szacunku urzędowi prezydenta oraz nadanie traktowi edukacyjnego charakteru. Spacer aleją może być ciekawą lekcją historii współczesnej dla całej rodziny.

Park Dinozaurów „Łeba Park”

Znajduje się w Nowęcinie niedaleko Łeby przy ul. Kolonijnej 24. Park położony jest w otoczeniu lasów i naturalnej przyrody. Na najmłodszych czeka 100 gadów, a wśród nich dwa największe - seismosaurus mający 45 metrów długości i 13-metrowy brachiosaurus. W Mini ZOO dzieci mogą karmić kozy, owce, daniele, jelenie oraz ujeżdżać kucyki. Są też place zabaw i kino.

Muzeum Motyli w Łebie

Mieści się przy ul. Wojska Polskiego 5A. Ciekawe miejsce z kolorową i niepowtarzalną kolekcją ponad 4000 eksponatów! Okazy duże i małe, kolorowe i jednobarwne, pochodzące z Europy, Azji a nawet Afryki. Dzieci i dorośli będą zachwyceni ich różnorodnością.

Labirynt Park Łeba

Zapraszamy na ul. Wspólną do niezwykłego labiryntu. To dopiero przygoda! Na powierzchni 5000 m kw. znajduje się największy w Polsce naturalny labirynt z platformami widokowymi i 5 bazami do zdobycia po drodze do wyjścia. Można także zagrać w bule i pogłówkować w magicznym ogrodzie gier. Labirynt naturalny to główna atrakcja parku przeznaczona tylko dla odważnych osób posiadających dobrą orientację w terenie. Mistrzowie labiryntu potrafią przejść labirynt w około 20 minut.

Są tu też dodatkowe atrakcje, takie jak labirynty klasyczne - bez ślepych zaułków i zdradliwych ścieżek, boule - tradycyjna francuska gra towarzyska, magiczny ogród drewnianych gier wielkoformatowych -  kilkadziesiąt gier zręcznościowych, logicznych i łamigłówek oraz Family Place, gdzie znajdziesz gry zręcznościowe, umysłowe, zabawy dla najmłodszych jak i starszych. Świetne miejsce dla dzieci w każdym wieku, dorosłym też się spodoba.

Illuzeum w Łebie

Mieści się przy ul. Kościuszki 67. Niesamowite miejsce, gdzie nauka i magia spotykają się i dają przedziwne efekty. Interaktywna wystawa, łamigłówki, ciekawostki, eksperymenty naukowe. To miejsce, gdzie dorośli i dzieci odkryją zupełnie nowe światy i będą się doskonale bawić. Osobliwe muzeum pełne iluzji optycznych i eksponatów wyjaśniających różne zjawiska. Można tu zobaczyć m.in. duży kalejdoskop oraz mnóstwo innych ciekawych zjawisk i przedmiotów.

Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek

Zapraszamy na ul. Pocztową. Dorośli powrócą do czasów dzieciństwa, a dzieci zobaczą jakimi zabawkami bawili się ich rodzice. Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek to miejsce  wielokrotnie nagradzane za działalność kulturalną i z całą pewnością warte odwiedzenia. Wystawa prezentuje bogaty zbiór zabawek dziecięcych produkowanych od lat powojennych aż do okresu przełomu gospodarczego lat 90. XX wieku.

Większość eksponatów stanowią wyroby polskich zakładów rzemieślniczych i spółdzielni zabawkarskich, ale znajdziemy tu też zabawki z krajów bloku wschodniego - czechosłowackie, radzieckie, bułgarskie czy NRD. Wystawa Zabawek PRL to fascynująca propozycja kulturalna dla całej rodziny. Ekspozycja zaciekawi dzieci w różnym wieku.

Dom do Góry Nogami

Dom do Góry Nogami mieści się przy ulicy Św. Jakuba. Ta popularna atrakcja Łeby jest czynna w sezonie w godzinach 10.00 – 22.00, a poza sezonem od 10.00 do 18.00. Tu wszystko jest na opak. Na dole, tzn. na górze znajdują się trzy pokoje. Na górze, tzn. na parterze domku jest pokój, kuchnia (z lodówką do góry nogami) oraz łazienka. Odwiedzający ten dziwny domek poczują się tak, jakby byli w innym wymiarze i przestrzeni.

Zmienia się odczucie stanu równowagi. Układ ścian i linii, które widzą goście krzywego domku w Łebie, tworzy pewną iluzję wzrokową.

Oceanarium - Delphin House

Kolejna atrakcja Łeby mieści się przy ul. Kościuszki 95 A. W Oceanarium można podziwiać żywe okazy podwodnego świata w większości niedostępne nawet dla wytrawnych płetwonurków. Można tu zobaczyć ciekawe i drapieżne ryby oraz zwierzęta wodne. Będąc w Łebie z pewnością warto zanurzyć się w niesamowity podwodny świat. - Tysiące osób każdego roku nurkuje podczas wyjazdów nurkowych, na całej kuli ziemskiej - czytamy na stronie internetowej oceanarium

- Marzą, by obserwować ten magiczny, dotąd mało zbadany, podwodny świat ryb i innych zwierząt wodnych, zarówno w oceanach, morzach, a także w jeziorach i rzekach. Setki tysięcy ma własne akwaria słodkowodne, czasami morskie, ale miliony osób nie były i nigdy nie widziały tego prawdziwego podwodnego teatru jaki tworzą symbiozy zwierząt, a także cudownych, kolorowych ryb rafowych oraz groźnych drapieżników wodnych, zarówno tych małych jak  i dużych.

Power Park Łeba

Znajduje się przy ul. Leśnej 3. To park rozrywki, w którym na obszarze dwóch hektarów przygotowano tory gokartowe, park Linowy z sześcioma trasami, skok wahadłowy, ściankę wspinaczkową, pole do gry w paintball, tor off-road, tor quadowy dla dzieci oraz plac zabaw dla najmłodszych. Na gości czekają także park linowy z sześcioma trasami, strzelnica, pole do gry w paintball. Nie brakuje zaplecza gastronomicznego. To miejsce wspaniałej rozrywki.

Kino 7D Max

Mieści się przy ul. Morskiej 2. Trójwymiarowy efekt 3D oraz dimension, czyli 7D zachwycą widzów. Oglądający wyświetlany seans widz odczuwa zmysłami- zapach, powiew powietrza, temperaturę, wibracje, zmiany pozycji, dotyk. Kino 7D max to także niesamowite nagłośnienie, co jeszcze bardziej udziela się na odbiór tego, co widz widzi na kinowym ekranie. Dodatkowym efektem wzmacniającym są unowocześnione technicznie fotele - opcja poruszania fotelem do przodu i do tyłu, i na boki.

Adventure Golf Park

Następna atrakcja znajduje się przy ul. Tysiąclecia 21. Adventure Golf Park, to miejsce na mapie Łeby dla turystów w każdym wieku. Park, w którym zagrasz w minigolfa na jednym z pierwszych w Polsce pól ze stanowiskami typu adventure. Pole zostało tak zaprojektowane, aby czuli się na nim dobrze zarówno początkujący, jak i zaawansowani gracze. Miejsce rodzinnej rozrywki.

Funlandia

Przy ul. Tysiąclecia 10 mieści się Dmuchany Park Rozrywki Funlandia. Około 400 m kw.  dmuchanego placu zabaw pod zadaszeniem zaprasza dzieci do nieskrępowanej zabawy. Mamy tu także jeden z najdłuższych w Polsce torów przeszkód na świeżym powietrzu. Jakie to przeszkody?

Wielkie ścianki wspinaczkowe, długie zjeżdżalnie, wąskie tunele. Zastrzyk adrenaliny gwarantowany! Na miejscu są też dwie specjalne strefy dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze trzech lat. To strefy malucha z osobnym wejściem na dmuchanym placu oraz samochodowy skakaniec połączony z basenem z kulkami. Na miejscu można zjeść lody, zapiekanki i inne przysmaki.

Farma Alexa

Znajduje się niedaleko Łeby, w Chabrowie, przy ul. Łebskiej 27. Co czeka nas, a zwłaszcza dzieci w tym kolorowym i wesoły miejscu? Farma Alexa to wioska przygód, w której spędzicie wyjątkowy czas. Obiekt zajmuje 20 hektarów przeznaczonych na zabawę i wypoczynek. Bez wątpienia dzieci przyciągną na farmę zwierzęta: króliki, amerykańskie kury, górskie kozy, owce i alpaki. Co jeszcze? Traktory, labirynt w polu kukurydzy, pole do gry w golfa, piłka nożną na prawie 2 hektarach, wioska z siana, wiejska szkoła Alexa oraz wiele innych atrakcji!

Muzeum Figur Woskowych

Ta atrakcja znajduje się w Łebie przy ul. Jakuba. Gwiazdy kina, piosenkarze, postaci z bajek – możemy ich tu spotkać. Turyści mogą usiąść na ławeczce z Forrest’em Gump’em , stanąć na czerwonym dywanie obok Adele, zrobić sobie zdjęcie z jedną z najlepszych tenisistek na świecie Sereną Williams. Gwiazd muzyki, sportu czy kina jest tu znacznie, znacznie więcej.  

Magiczne Lustra

Ulica Kościuszki 19 B to kolejny cel w Łebie. Mieści się tam Wystawa w Krzywym Zwierciadle w Łebie Zbudowany ze 145 luster magiczny labirynt to gwarancja wyjątkowej zabawy dla całych rodzin. Labirynt o długości 50 metrów jest tak skonstruowany, aby wyjście z niego nie było zbyt łatwe. To dopiero wyzwanie i przygoda! W środkowej części labiryntu znajduje się gabinet krzywych zwierciadeł. W tym miejscu czekają na turystów niezapomniane wrażenia.

Motylarnia Karwia

To bajeczne miejsce znajduje się w Karwii przy ul. Kopernika 29 A. Motyle są tutaj wszędzie, siadają na głowie, ramionach, fruwają wokół odwiedzających. W Motylarni można podziwiać kilkadziesiąt gatunków egzotycznych motyli. Rozpiętość skrzydeł największych osobników to prawie 30 cm! Można obserwować motyle od złożenia jaj, poprzez przepoczwarzanie się gąsienicy po stadium dorosłe. Zadziwić mogą przedziwne gąsienice i poczwarki.  To świetna propozycja także na deszczowe dni. Tu zawsze jest ciepło i przyjemnie.

Latarnia morska Czołpino

Aby dotrzeć do niej, samochód trzeba zostawić na parkingu Czołpino leśny. Latarnia jest najbardziej oddaloną od skupisk ludzkich tego rodzaju budowlą. Wybudowano ją w odległości około tysiąca metrów od brzegu, pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Latarnia, wybudowana na wysokim wzgórzu, wznosi się na wysokość 25 metrów. Do latarni można też dojść pieszo. Z tarasu latarni, można podziwiać piękne widoki rozciągające się na ruchome wydmy oddzielające jezioro Łebsko od morza.

Latarnia Morska Stilo

Dziesięć kilometrów od Łeby, a pięć od wsi Stilo położona jest Latarnia Stilo.  To charakterystyczna budowla o kształcie ściętego ostrosłupa, na szesnastokątnej podstawie. Latarnia Stilo została zbudowana na początku XX wieku i odznaczała się bardzo nowoczesną, jak na tamte czasy, techniką budowy - stalowe elementy połączono śrubami, co jest doskonale widoczne wewnątrz budynku. Wysokość latarni - 33,4 metry.

Wycieczki statkiem

Proponujemy wycieczki po morzu i jeziorach na pokładach statków pasażerskich. Na przykład rejs “Gryfem”, wyglądającym jak wyjęty wprost z XVII wieku. Wyprawy po Łebsku proponują przede wszystkim dotarcie do fascynujących muzeów w mieście i okolicy. Jak w wielu innych miejscowościach nadmorskich, szczególnie tych posiadających porty, latem można wybrać się na morską wycieczkę jednym z licznych, kursujących tu statków wycieczkowych.

Oprócz „Gryfa”, w Łebie można popłynąć także statkiem Denega. Warto zatem zapoznać się z tymi rejsami organizowanymi przez Żeglugę Pasażerską Łeba oraz Rejsami Missisipi. Statki wypływają z portu w Łebie, ul. Abrahama.

Słowiński Park Narodowy

Unikatowe miejsce, które zachwyci dzieci i dorosłych. Ogromne, wspaniałe wydmy, pustynny krajobraz, dzikie plaże i cudowna przyroda na długo pozostaną w pamięci dzieci. To jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Pomorskiego. Znajdziemy tutaj pustynne krajobrazy powstałe dzięki ruchomym wydmom, unikatowe torfowiska i łąki a nawet bory. Na turystów czeka kilkanaście szlaków o różnej trudności i charakterze, o łącznej długości około 150 kilometrów.

To także doskonała propozycja dla lubiących spędzać czas aktywnie. Można bowiem wybrać się na wycieczkę kilkoma z wielu proponowanych turystom szlaków. Proponujemy szlaki niezbyt długie, na które można wybrać się całą rodziną. Pierwszy to Smołdziński Las - Czołpino o długości 3 km, Smołdzino - Słowiński Park Narodowy - 6 km, Gardna Wielka - Słowiński Park Narodowy 5,4 km. Są to główne szlaki w parku, czarne, zwane łącznikowymi.

Umożliwiają turystom korzystającym z bazy noclegowej, zlokalizowanej w otulinie Parku, dotarcie do głównych bram wejściowych, a ich przebieg zapewnia również połączenie pomiędzy Szlakiem Północnym i Południowym, co znacznie uatrakcyjnia i sprzyja wędrówkom po pięknym terenie Parku. Szlaki zielone są dłuższe, a ich trasy to Rowy - Dołgie Małe - Rowy - 17 km oraz Łeba - Wydmy - Łeba - 17 km. Pozostałe mają nawet 40 km.

Ruchome wydmy

Położone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, między morzem a jeziorem Łebsko. Pod wpływem wiatru przemieszczający się piasek powoduje, że wydmy "wędrują" na wschód z prędkością kilku metrów rocznie, zasypując napotkane lasy.

Największa wydma ma obszar ok. 500  hektarów, najwyższa  - Łącka Góra - ma 42 metry wysokości. Z góry wydmy można podziwiać pustynny krajobraz oraz jezioro Łebsko i oczywiście Morze Batyckie. Żeby dojść do Wydmy Łąckiej, należy udać się z Łeby do miejscowości Rąbka.

Nadmorski Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10

Jest to część międzynarodowego projektu szlaku rowerowego prowadzącego wokół Morza Bałtyckiego EuroVelo (EV10). Łączna długość trasy wynosi ponad 7,9 tys. km. Łączy najważniejsze nadmorskie miasta, m.in. Gdańsk, Rygę, Tallin, Helsinki, Malmo i Kopenhagę. Cały projekt EuroVelo zakłada stworzenie dwunastu międzynarodowych tras rowerowych w całej Europie, łączna długość to ponad 60 tys. km.

W Polsce przebiega przez województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie i zachodniopomorskie. Najważniejsze miejscowości należące do trasy R-10 to: Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Mielno, Kołobrzeg, Ustka, Darłowo, Łeba, Władysławowo, Gdynia i Sopot.

Łeba dla aktywnych

Łeba to bardzo atrakcyjna miejscówka na lato. Swoją renomę Łeba zawdzięcza wspaniałym walorom naturalnym, mikroklimatycznym i bogatej infrastrukturze turystycznej. Łeba jest nie tylko miejscem plażowania i kąpieli w Bałtyku, ale także spodoba się miłośnikom aktywnego wypoczynku. To doskonałe miejsce do uprawiania sportów, szczególnie windsurfingu, żeglarstwa morskiego i śródlądowego, wędkarstwa czy jazdy konnej.

Spływy kajakowe

W okolicy Słowińskiego Parku Narodowego znajdziemy takie miasta jak Ustka, Łeba i Słupsk. Ziemia Słupska jest krainą wartą uwagi ze względu na malownicze krajobrazy, nie tylko nadmorskie, ale i rzeczne, bowiem przepływająca tutaj rzeka Słupia jest idealnym miejscem do aktywnego wypoczynku kajakowego. W Łebie można skorzystać z usług Wypożyczalni kajaków supersplyw.com.pl.

Wędkarstwo w Łebie

Wędkować w Łebie możemy w wielu miejscach. Popularnym łowiskiem jest na przykład basen portowy. W zależności od tego, z której jego strony zaczniemy połowy, taki sprzęt i technika będą potrzebne. Wędkarze mogą wybrać się także nad jezioro Łebsko. Z łodzi można wędkować na południowej części jeziora, łączącą ujście rzeki Łeby do jeziora Łebsko. Z brzegu można łowić na rzece Łebie w górnym jej biegu do mostu na trasie Izbica-Gać, po lewej stronie rzeki Łeby od mostu na trasie Izbica-Gać do ujścia do jeziora Łebsko oraz na rzece Stara Łeba.

Do łowienia dobre są także: kanał Gardno-Łebsko od przepompowni obok miejscowości Przybynin do wału ochronnego przy kanale melioracyjnym, biegnącym wzdłuż jeziora Łebsko, kanał Łupawa-Łebsko oraz odcinek brzegu jeziora Łebsko od ujścia rzeki Pustynki do kanału przy przepompowni w Klukach.

Jezioro Łebsko

To kolejne malownicze miejsce w okolicy Łeby. Jezioro rozlewa się malowniczo na Wybrzeżu Słowińskim, nieco na zachód od Łeby, na obszarze przepięknego Słowińskiego Parku Narodowego. To trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce. Przez Jezioro Łebsko przepływa rzeka Łeba, zbiornik posiada też połączenie kanałami z pobliskimi, ale już mniejszymi jeziorami Gardno i Sarbsko.

Muzeum w Klukach

Na zachodnim brzegu jeziora Łebsko leżą Kluki, a w nich znajduje się słynne Muzeum Wsi Słowińskiej. Pod numerem 27 zastaniemy skansen, w którym poznamy dawne życie wsi pomorskiej. Cechą charakterystyczną całego dawnego budownictwa ludowego na Pomorzu jest konstrukcja szkieletowa niepodzielnie panująca od XVIII wieku.

Szkielet konstrukcji szkieletowej tworzą, umieszczone w podwalinie na dole i oczepie na górze, pionowe słupy i, łączone z nimi techniką czopowo-gniazdową, poziome rygle. Takie chaty zobaczymy w skansenie. Muzeum prezentuje dawną XIX i XX-wieczną rybacką i rolniczą słowińską zagrodę z chałupami i całym jej wyposażeniem. Oprócz wystaw stałych składających się z kilku zagród, chałup, magazynu i szałasu rybackiego, możemy również oglądać wystawy czasowe. Interesujące miejsce.

Muzeum Wyrzutnia Rakiet

Muzeum Wyrzutnia Rakiet w Rąbce koło Łeby znajduje się na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego, nad Jeziorem Łebsko, na terenie dawnego niemieckiego poligonu doświadczalnego, gdzie testowano rakiet. Historię poligonu opowiada ciekawie przewodnik. W pobliżu jest też wieża widokowa z panoramą Jeziora Łebsko i okolicy. Do wyrzutni można dojść pieszo szlakiem czerwonym, dopłynąć statkiem z przystani w pobliskiej Rąbce lub dojechać z Rąbki.

Szlaki turystyczne

W okolicach Łeby turyści mogą skorzystać ze szlaków pieszych i rowerowych. Szlak zielony prowadzi z Łeby do Góry Łąckiej, jego długość wynosi 18 km. Góra Łącka to najwyższa i prawdopodobnie najsłynniejsza wydma w Łebie. Jej wierzchołek wznosi się ok. 42 metry ponad poziom morza. Droga prowadzi przez “szczyty” Mierzei Łebskiej, co zapewnia dobre widoki ok i na morze, i na jezioro.

Można odwiedzić również Muzeum Wyrzutni Rakiet. Szlak zielony prowadzący na wschód poprowadzi nas wokół jeziora Sarbsko. Prowadzi przez ruchome, ale o połowę niższe wydmy niż te na Mierzei Łebskiej. Wyprawę warto przedłużyć aż do latarni morskiej Stilo. Droga powrotna prowadzi już wzdłuż południowych brzegów jeziora. Do pokonania jest 31 kilometrów. Czerwony szlak jest częścią Europejskiego Długodystansowego Szlaku Pieszego E9 i łączy Łebę na przykład z Rowami.

W znacznej części pokrywa się on z trasą zieloną. Szlak prowadzi przez wydmy, plaże, lasy i brzegi jezior - Dołgiego Dużego oraz Gardna. Po drodze warto wstąpić na latarnię Czołpino. Droga do Rowów wynosi około 36 km. Szlak żółty zaprowadzi turystów do Gardny Wielkiej. Trasa liczy około 40 km i prowadzi przez Gać, Kluki, Żarnowska czy Smołdzino.

Poza tradycyjnymi chatami rybackimi o konstrukcji szachulcowej, wypadałoby jeszcze zobaczyć (i odwiedzić) Muzeum Wsi Słowińskiej i Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego. Istotna w rejonie jest także góra Rowokół (115 m n.p.m.).

Jada konna

Stadnina Koni w Białogórze to propozycja dla jeżdżących konno oraz dla lubiących kontakt z tymi i innymi zwierzętami. Będąc w Białogórze, 40 km od Łeby warto odwiedzić Rezydencję Myśliwską, w której znajdują się stadnina koni i mini zoo. Podziwiać można tutaj ponad 80 wytrzymałych i spokojnych koni rasy trakeńskiej - pochodzącej z Prus Wschodnich. W ośrodku jest także możliwość nauki podstaw jazdy na koniu - na lonży, a później na maneżu.

Świetne miejsce także dla małych dzieci, które zachwycą się mini zoo. Mieszkają w nim kucyki. Osobom już jeżdżącym konno - właściciele zaproponują jazdę w terenie lub galop brzegiem morza. W Rezydencji Myśliwskiej mieszczą się też hotel, domki letniskowe i restauracja. Miłośnicy jazdy konnej mogą skorzystać także z usług Stadniny Koni Maciukiewicz, a także Ośrodka Jeździeckiego Senny w Nowęcinie. W okolicy znajdują się także Stajnia Choczewo i Stadnina Koni Białogóra. 

Lębork

Warto zobaczyć także Lębork, w którym zachowało się kilka cennych i ciekawych zabytków. Należą do nich: kościół św. Jakuba z przełomu XIV i XV wieku, pozostałości miejskich murów obronnych z XIV wieku, Baszta Bluszczowa z XIV wieku, zamek krzyżacki z II połowy XIV wieku, młyn z przełomu XIV i XV wieku i tzw. Dom Młynarza z XIX w., spichlerz solny z XVI w., ratusz miejski oraz wieża ciśnień z 1912 roku.

Muzeum w Lęborku

Polecamy również odwiedzenie Muzeum przy ul. Młynarskiej 14 -15. Muzeum posiada bogate zbiory archeologiczne odkryte na tych terenach, a także zbiory historyczne, numizmatyczne, wytwory sztuki ludowej, dzieła lokalnych artystów. W Galerii „Strome Schody” na najwyższej kondygnacji budynku prezentowane są wystawy czasowe o różnorodnej tematyce. To interesująca placówka, w której można obejrzeć film 3 D o systemie obronnym średniowiecznego Lęborka.

W zrekonstruowanych basztach przy ulicach Derdowskiego i Basztowej, stanowiących integralną część średniowiecznych obwarowań miejskich, prezentowane są  m.in. kopie średniowiecznych strojów i uzbrojenia, przedmiotów codziennego użytku, wyroby  zanikającego rękodzieła i rzemiosła, wystawy lokalnych artystów z dawnych wieków itp. Muzeum zarządza  przebudowaną Wieżą ciśnień w Parku Chrobrego. Z powstałej platformy widokowej można obejrzeć panoramę miasta i okolic.

Zamek krzyżacki w Lęborku

Do najstarszych zabytków Lęborka należy również część zamku krzyżackiego. Zamek istniał już w 1363 roku i był siedzibą Dytrycha von Loupheima pierwszego krzyżackiego wójta Lęborka, który rozpoczął długi okres funkcjonowania wójtostwa lęborskiego podległego komtorii gdańskiej. Zachowany do dzisiaj budynek to dom zakonny - drugi co do wielkości w ówczesnym państwie krzyżackim.

Plaże w pobliżu Łeby

Nie tylko Łeba może poszczycić się ładnymi piaszczystymi plażami, można udać się także do okolicznych miejscowości. Jedną z takich plaż jest plaża w Sasinie. Plaża w Sasinie to miejsce, które gości niewielu turystów. Jest określana mianem dzikiej plaży, na której wypoczywają spragnieni ciszy i spokojnego wypoczynku. Plaża w Sasinie to jedna z najpiękniejszych plaż nad Morzem Bałtyckim. Jest nieskażona działalnością człowieka i zachwyca wspaniałymi widokami. Kopalino to letniskowa miejscowość, a plaża to jedno z ciekawszych miejsc. Przyjemny, czysty piasek i zielona trawa porastająca wydmy, tworzą uroczy krajobraz.

Polecamy także plażę w Czołpinie. Miejscowość ta położona jest nad samym morzem - w gminie Smołdzino na Wybrzeżu Słowińskim. To spokojne miejsce, które rozpościera się pomiędzy wielkimi letniskami turystycznymi - Ustką i Łebą. Plaża nie jest oblegana, nie ma tu tłumu turystów. Plaża w Czołpinie jest bardzo czysta, znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Plaża w Białogórze to największa atrakcja tej niewielkiej miejscowości. Plaża jest dość szeroka, piaszczysta, a co najważniejsze – niezatłoczona.

To doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą wypocząć w ciszy, spokoju i korzystać z piękna otaczającej przyrody.

Sasino - co można tu zobaczyć?

Sasino - wieś oddalona od morza o 4 km jest jedną z najciekawszych miejscowości gminy Choczewo. Jest to wieś resztkami budownictwa ryglowego, charakterystycznego dla tych terenów. Do dziś zachowało się wiele budynków z przełomu XIX i XX wieku. Urokliwa miejscowość, a jej główne atrakcje, to: łagodny niezwykły klimat, piękne sosnowe lasy, malownicze wydmy, nadmorskie tereny porośnięte wrzosem i kosodrzewiną, szerokie i nieprzeludnione plaże. Blisko stąd także do unikatowego rezerwatu "Choczewskie Cisy". Chronione jest tu stanowisko odnawiającego się cisa.

Ruiny kościoła św. Mikołaja

Ruiny Kościoła św. Mikołaja są najstarszym zabytkiem w Łebie. XIV-wieczna świątynia oraz cała osada zostały doszczętnie zniszczone poprzez olbrzymie sztormy jakie miały miejsce w latach 1557 i 1570. Niestety zniszczenia były na tyle duże, że nie zdecydowano się na odbudowę.

Winsurfing w Łebie

W mieście jest kilka miejsc, gdzie można uprawiać ten sport. Jego miłośnicy upodobali sobie plażę zachodnią. Około 20 metrów od brzegu jest jeszcze grunt. Największe fale tworzą się 50 -100 metrów od brzegu na wysokości zjeżdżalni dla dzieci. Jest tu silny prąd. Dojazd łatwy, parking blisko wody. Łebski Klub Żeglarski oferuje szkoli młodzież na windsurfingu zarówno na Morzu Bałtyckim, jak też na jeziorze Sarbsko, gdzie znajduje się jego baza.

Zaletą akwenu w Sarbsku jest jego głębokość - tylko 1 metr, dzięki temu można tu bezpiecznie stawiać pierwsze kroki w windsurfingu. Szkoła Windsurfingu Maxsurf weźmie pod skrzydła także dzieci. Baza znajduje się w bezpośrednio nad jeziorem Sarbsko oraz zaledwie 1 km od Łeby. Lokalizacja nad płytkim i piaszczystym zbiornikiem umożliwia komfortową i bezpieczną naukę windsurfingu, a niewielka odległość od plaży morskiej zapewnia wspaniały wypoczynek nad polskim morzem.

Gdzie zjeść w Łebie?

Po plażowaniu, zwiedzaniu czy wędkowaniu turyści są głodni. Co i gdzie zjemy w Łebie? Chata Rybacka przy ul. Abrahama 8 oferuje dania z ryb, pizzę i potrawy mięsne. Klienci polecają zwłaszcza rybną zupę kaszubską, smażonego pstrąga i makarony (oczywiście z rybami!). Restauracja Tam Gdzie Zawsze mieści się w hotelu Morski Tygiel przy ul. Nadmorskiej 5 A. Żurek w chlebie, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z mięsem, ryby, kotlety, makarony oraz pyszne desery – to polecają klienci.

Bar Roberto to lokal położony przy ul. Turystycznej 9 G. - Porcje duże. Smaczny sandacz, do tego pyszne opiekane ziemniaczki. Karkówka soczysta i delikatna. Do tego bardzo pomocny i uśmiechnięty pan kelner – polecają klienci.

Restauracja Bursztynowa jest zlokalizowana przy ul. Kościuszki 68. - Bursztynowa - tajemnicza, urokliwa, nastrojowa – piszą o niej klienci. - Kwintesencja smaku wydobywa się już od pierwszego kęsa, a samo podanie jest dopracowane do ostatniego szczegółu. Widać rękę mistrza, fachowca. Zwykły dodatek jakim jest piwo podawane jest w oryginalnych dużych kuflach co również na mnie zrobiło ciekawe wrażenie. Cudowne, klimatyczne Patio na wieczorną kolację, Zresztą nie tylko bo obiad w samo południe również wybornie smakował. Dla koneserów polecam tatar wołowy oraz stek wołowy. Stek skwierczy na podawanym gorącym kamieniu (…).

.

                                                                                                                                      

 

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024