Odwiedzając województwo małopolskie warto zatrzymać się w tej uroczej i malowniczo położonej miejscowości. Piwniczna Zdrój to także miejscowość uzdrowiskowa. Leży u stóp Beskidu Sądeckiego. Położona jest na obszarze malowniczego Popradzkiego Parku Krajobrazowego, zaledwie 3 km od granicy słowackiej.
Piwniczna Zdrój leży nad rzeką Poprad, co czyni jej położenie malowniczym i atrakcyjnym. To także świetna baza górskich wycieczek oraz miejsce spacerów, relaksu, ładowania akumulatorów. W urokliwej dolinie Popradu, w paśmie Beskidu Sądeckiego leży uzdrowisko ze słynnym źródłem wody geomineralnej. Z tego właśnie głębinowego źródła wydobywana jest naturalna woda Piwniczanka o wysokiej zawartości oraz idealnych proporcjach magnezu i wapnia.Woda mineralna Piwniczanka dostępna jest w pijalniach przy ul. Zdrojowej.
Liczne źródła wód mineralnych z Głębokiego, Łomnicy i Wierchomli dostępne są bezpośrednio w miejscach ich wypływów. Jest to nie lada gratka, gdyż nie często można ugasić pragnienie smaczną, gazowaną wodą wypływającą wprost z ziemi czy litej skały. Walory przyrodnicze i lecznicze miejscowości nie są jedynymi. Warto poznać także inne atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, trasy, zabytki.
POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W MAŁOPOLSCE
Czas na jedną z najlepszych przygód w Polsce: spływ Przełomem Dunajca!
Odkryj Bachledka Ski & Sun – letnią oazę przygód i relaksu! Czekają na Ciebie: ścieżka w koronach drzew, trójkołowce górskie, największy tor bobslejowy w Tatrach oraz magiczny plac zabaw dla dzieci. Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek w sercu gór!
Brama w Gorce to wyjątkowe Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne, oferujące bliski kontakt z naturą i fascynujące atrakcje dla całej rodziny. Odkryj malowniczą ścieżkę edukacyjną przez karpacką puszczę, spektakularne wieże widokowe, tunel podziemny.
Chcąc poczuć dreszczyk emocji i radosnej zabawy, warto wybrać się na spływy pontonowe i kajakowe Dunajcem z Góral Ponton.
SPIS TREŚCI:
Zachwyć się pięknem przyrody
Miejscowość leży na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego, który utworzono w celu ochrony walorów przyrodniczych, krajobrazowych, uzdrowiskowych i kulturowych Sądecczyzny. Powierzchnia parku to ponad 52 tysiące hektarów. Jego otulina to dodatkowe 25 tysięcy hektarów. Jego granice niemal zupełnie pokrywają się z granicami Beskidu Sądeckiego. Park obejmuje także położoną w granicach Polski część Gór Czerchowskich. Popradzki Park Krajobrazowy uważany jest za jeden z najbogatszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo terenów Polski.
Atutem tego obszaru są potężne kompleksy leśne oraz pomniki przyrody, których tu oznaczono ponad 90. Trasy w Parku są dobrze oznaczone szlakami, piękne o każdej porze roku. Dlatego będąc W Piwnicznej Zdroju warto wybrać się na pieszą wycieczkę, aby zobaczyć to, co jest najpiękniejszego na tych terenach.
Co przyciąga turystów? Górskie szlaki
Turyści lubią odwiedzać Piwniczną ze względu na piękne krajobrazy, czystą przyrodę, ślady bogatej tradycji ludowej. Miejscowość jest także doskonałym startem w góry, wszakże leży w Bieskidzie Sądeckim. Są to góry, które wyróżniają się niezwykłą malowniczością. Okoliczne niewysokie szczyty nie są trudne do zdobycia, a pozwalają podziwiać cudne widoki. Ciekawe szczyty Beskidu Sądeckiego w obrębie Piwnicznej to: Eliaszówka (1024 m n.p.m.), Niemcowa (1001 m n.p.m.), Granica (715 m n.p.m.), Kicarz (703 m n.p.m.). Turystycznym klasykiem turystów jest trasa: Piwniczna - Zdrój - Piwowarówka - Eliaszówka - Obidza - Sucha Dolina.
Podczas wędrówki mija się kilka rozległych polan, zapewniających urokliwe widoki. Ustawione na szlaku tablice z ciekawostkami przyrodniczymi i ławeczki zachęcają do odpoczynku. Na stromych odcinkach szlaku zamontowane są schody terenowe. Na szczycie Eliaszówki wznosi się 20-metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać rozległą panoramę. Ponadto na szczycie góry znajduje się zadaszona altana, miejsce na ognisko a dla miłośników kolarstwa górskiego - tor przeszkód.
Park Węgielnik - Skałki
To propozycja dla turystów szukających spokojnego relaksu. Park znajduje się blisko centrum. Specjalnie przygotowane ścieżki rekreacyjne z udogodnieniami w postaci drewnianych schodów i poręczy wiodą na szczyt wzniesienia, gdzie znajduje się aranżacja historyczna z odtworzonymi okopami z czasów II wojny światowej. Na polanie rekreacyjnej znajdują się altana, boisko do siatkówki, ścieżka zdrowia (urządzenia do ćwiczeń siłowych), najmłodsi turyści mogą wyszaleć się na placu zabaw.
W parku znajduje się wieża obserwacyjna, z której można podziwiać najbliższą okolicę. Jedną z ciekawszych atrakcji jest platforma widokowa zawieszona na wychodni skalnej. Koło skalnej ściany prowadzona jest łańcuchowa ścieżka o wyższym stopniu trudności.
Park Zdrojowy i Pijalnia Artystyczna
Odkrycie w XIX wieku leczniczych wód mineralnych sprawiło, że Piwniczna Zdrój stała się znaną miejscowością wypoczynkową o statusie uzdrowiska. Rozwój idei uzdrowiskowego charakteru Piwnicznej Zdroju doprowadził do utworzenia w mieście Parku Zdrojowego i pijalni wód mineralnych. Pierwotnie przeznaczona była jedynie do konsumpcji wody, dziś pełni również funkcję Pijalni Artystycznej - miejsca przeznaczonego do organizacji rozmaitych wystaw, koncertów, przedstawień. W zlokalizowanym przy Pijalni Artystycznej Parku Zdrojowym znajduje się również amfiteatr wykorzystywany do koncertów plenerowych.
Urokliwe alejki parku pozwalają wyciszyć się i zrelaksować a szum płynącego nieopodal Popradu dodaje temu miejscu wyjątkowego uroku. Miejsce doskonałe na spacer, bez parku zdrojowego nie ma prawdziwego uzdrowiska. Ładne alejki, zacienione zakątki, atrakcje dla starszych i młodszych – to wszystko czeka na turystów w tym znanym uzdrowisku. Na terenie Parku Zdrojowego znajduje się również amfiteatr, który w okresie wiosenno-letnim wykorzystywany jest do organizacji koncertów plenerowych.
Spacer po Rynku
W Piwnicznej Zdroju można spacerować także po Rynku i poczuć jego historyczny charakter. Czworoboczny rynek z odchodzącymi z narożników ulicami prezentuje niemal niezmieniony układ od czasów lokacji miasta. Budynek ratusza powstał w XIX wieku i przeznaczony był na wartownię, obecnie mieści się w nim Urząd Miejski. Zachowały się również XIX-wieczne domy mieszczańskie. Na środku rynku znajduje się zabytkowa cysterna - studnia z 1913 roku.
Pierwsza studnia powstała w 1801 roku, jednak spłonęła wraz z wyposażeniem w 1876. Uratowała się wówczas tylko figura św. Floriana, która wpadła do wnętrza ujęcia. Obecna studnia jest rekonstrukcją swojej poprzedniczki. Na jednym ze zwieńczeń znajduje się portret Kazimierza Wielkiego.
Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej
Aby lepiej i bliżej poznać ten region Małopolski, warto zwiedzić lokalne muzeum. Mieści się w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury im. Danuty Szaflarskiej. W swych zasobach posiada wiele eksponatów etnograficznych, które przybliżają życie na tych terenach, takich jak stroje, instrumenty muzyczne, sprzęty domowe i gospodarskie, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, wytwory twórców ludowych. Ponadto można zobaczyć pamiątki z czasów powstania styczniowego, obu wojen światowych, reprodukcje archiwalnych dokumentów. Niezmiernie ciekawie prezentuje się kolekcja dawnego sprzętu narciarskiego, dar prof. Zygmunta Bielczyka, w ramach której obejrzeć można m. in. narty z XVIII wieku, a także nartę podarowaną przez Adama Małysza.
Muzeum przedstawia też dorobek kulturalny miasta w wymiarze historycznym i współczesnym, w tym rzeźby i obrazy miejscowych twórców, obrazy z plenerów malarskich, publikacje, dokumentacje prezentujące działalność stowarzyszeń i zespołów.
Spływ łodziami Doliną Popradu
Spływ łodziami rzeką Poprad jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Łódź prowadzi dwóch flisaków. Zatem dobrze trafiliśmy i czeka nas niezapomniana przygoda. Spływ rozpoczyna się na przystani w Piwnicznej przy ul. Gąsiorowskiego (poniżej mostu wiszącego), do którego można dojechać kierując się w kierunku przejścia granicznego. Po około 10 km spływania łodzie dobijają do przystani w Rytrze, zlokalizowanej koło pola kempingowego nieopodal ruin zamku. Organizatorzy przygotowali również krótszą wersję spływu, który na życzenie klientów może się kończyć w połowie trasy w miejscowości Młodów.
Trasa spływu jest piękna - można podziwiać przepiękne beskidzkie krajobrazy. Warto wiedzieć, że Poprad to górska rzeka, mająca swe źródła w Tatrach Słowackich na wysokości niemal 2000 m n.p.m. Rzeka ma liczne meandry, dlatego wodna wycieczka należy do tak interesujących. Na znacznej długości jest rzeką graniczną, oddzielającą terytoria Polski i Słowacji. Na turystów czekają wspaniałe widoki i niezapomniane wrażenia na łodzi flisackiej. Warto też zwrócić uwagę na bujną przyrodę, obfitującą w wyjątkowe okazy flory i fauny charakterystyczne dla terenów Beskidu Sądeckiego. Długość trasy spływu od miejscowości Piwniczna do miejscowości Rytro wynosi 10 km. Czas przepływu to ok. 2 godzin w zależności od stanu wody na rzece.
Cerkiew w Wierchomli Wielkiej
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce to zbiór wspaniałych zabytków. Jeden z nich możemy spotkać niedaleko Piwnicznej Zdroju. Jest to św. Michała Archanioła w Wierchomli Wielkiej. Cerkiew swym trójdzielnym układem i zwieńczeniami nawiązuje do architektury łemkowskiej, tradycja łemkowska jest bowiem bardzo silna na tych terenach. Polichromia w tradycji barokowo-klasycystycznej została wykonana lub odnowiona w 1928 roku. Na ścianach podziwiać można motywy architektoniczne, a na stropach figuralne sceny biblijne. W wyposażeniu znajdują się: ikonostas, XIX -wieczny ołtarz z baldachimem i tabernakulum.
Teren otoczony jest kamiennym murem, w którym znajdują się trzy z pięciu zachowanych kaplic. Warto wybrać się także na spacer po Wierochomli Wielkiej. Jest to łemkowska wieś ze wspomnianą cerkwią z 1821 roku, położona w malowniczej dolinie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, kilkanaście kilometrów od Piwnicznej Zdroju.
W pobliżu znajdują się dwa rezerwaty leśne: Wierchomla ze starodrzewem bukowo-jodłowym, oraz Lembarczek z naturalnymi drzewostanami bukowymi. Ze względu na szczególne warunki klimatyczne i ukształtowanie terenu w Wierchomli powstała stacja narciarska, zlokalizowana na stokach północno-zachodnich. Śnieg utrzymuje się tu przez ponad 100 dni w roku. Stacja Narciarska Wierchomla dysponuje najdłuższą w Polsce czteroosobową koleją linową krzesełkową, czterema wyciągami orczykowymi, łączną długością tras zjazdowych. W Wierchomli znajduje się 10 różnych źródeł wód mineralnych. Warte zobaczenia zabytki Wierchomli to drewniane domy, stodoły i spichlerzyki (XIX wiek). Miejscowość stanowi punkt wyjściowy wędrówek w Pasmo Jaworzyny. Wierchomla dzieli się na dwie wsie: Wierchomlę Wielką i Wierchomlę Małą.