11 miejsc, które warto zobaczyć w województwie łódzkim
Województwo łódzkie ma wiele uroku, a wycieczki po jego terenie mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałym doświadczeniem.
Ta część kraju, kojarzona zwykle z Łodzią i cennymi zabytkami techniki, może nas zaskoczyć swym bogactwem oraz różnorodnością. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?
Bolimowski Park Krajobrazowy
Choć region łódzki kojarzony jest z techniką i przemysłem, nie brak tu zieleni. Województwo łódzkie może zaskoczyć sporą ilością lasów i rezerwatów przyrody, nie brak tu również parków krajobrazowych, po których można wędrować w pięknej scenerii. Jednym z tych miejsc, które warto tu odwiedzić, jest Bolimowski Park Krajobrazowy, znany z Puszczy Bolimowskiej oraz wspaniałej szaty roślinnej.
Góra Kamieńsk
Góra Kamieńsk to z jednej strony ciekawy punkt widokowy, z drugiej miejsce, któremu chętnie poświęcają swój czas miłośnicy aktywnego wypoczynku. Tu, w niewielkiej odległości od przemysłowego Bełchatowa, czeka m.in. jeden z najważniejszych ośrodków sportów zimowych, jakimi może się pochwalić łódzkie. Latem można tu korzystać z toru saneczkowego, tras rowerowych oraz innych atrakcji, dzięki którym można cieszyć się aktywnym wypoczynkiem w przemysłowym otoczeniu.
Rynek w Łowiczu
Łowicz, znany z pięknych wycinanek ludowych, może się pochwalić ciekawą zabudową oraz interesującym układem urbanistycznym. Jednym z ciekawszych punktów na mapie tego miasta jest Stary Rynek, wokół którego wznoszą się wspaniałe budowle. Brama Prymasowska, okazała katedra oraz gmach miejscowego muzeum – oto najważniejsze atrakcje, jakie czekają na turystów w rejonie Starego Rynku w Łowiczu.
Punkt widokowy w Kleszczowie
Dla tych osób, które w trakcie wycieczki po województwie łódzkim chcą się spotkać z wielkim przemysłem, nie lada gratką może się stać punkt widokowy w Kleszczowie. Z tego miejsca można podziwiać wyrobiska odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów – jednego z największych zakładów tej części Polski. Widok na wyrobisko, które osiąga głębokość dochodzącą do 200 metrów, może zrobić wrażenie na każdym z nas, wielkie wrażenie robi też dobrze widoczna sylwetka Elektrowni Bełchatów.
Kościół w Gaszynie
Na terenie województwa łódzkiego nie brak ciekawych zabytków drewnianej architektury, w gronie których miejsce bardzo ważne zajmują wiejskie kościółki. Jednym z tych ciekawszych jest Najświętszego Imienia Maryi Panny Łaskawej w Gaszynie koło Wielunia. Powstał on w XVI wieku z woli Gaszyńskich – ówczesnych panów wsi, i do dziś robi wrażenie swą formą oraz wyposażeniem. Późnorenesansowy ołtarz główny, barokowe ołtarze z XVIII stulecia oraz piękne otoczenie – oto czynniki, dzięki którym zabytek ten cieszy się wielką popularnością.
Muzeum w Lipcach Reymontowskich
Wycieczki po województwie łódzkim są świetną okazją do odwiedzenia miejsc związanych ze znanymi Polakami. Jednym z ciekawszych punktów w tej części kraju są Lipce Reymontowskie, mogące się pochwalić interesującą placówką muzealną. Można się tu zapoznać z kulturą miejscowych chłopów, można też ujrzeć sporo pamiątek związanych z Władysławem Reymontem, który w tej wsi mieszkał przez pewien czas, czerpiąc jednocześnie inspiracje do stworzenia swego najsłynniejszego dzieła – powieści „Chłopi”.
Dom Tkacza w Pabianicach
Nie tylko w Łodzi tkactwo rozwijało się pomyślnie, dając zatrudnienie wielu osobom. Ta dziedzina gospodarki odegrała też bardzo ważną rolę w dziejach pobliskich Pabianic, na terenie których zachowało się sporo ciekawych zabytków techniki. Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po tym mieście jest Dom Tkacza z I połowy XIX wieku. Ta cenna perełka drewnianej architektury ma wiele uroku, a kto poświęci jej swój czas, ten z pewnością nie będzie żałować.
Zamek w Oporowie
Wycieczki do Oporowa mogą się okazać nie lada gratką dla każdego miłośnika historii, a tutejszy zamek jest ciekawym zabytkiem architektury, obok którego nie można przejść obojętnie. Ta późnogotycka rezydencja obronna może się pochwalić historią sięgającą połowy XV stulecia, a powodów, dla których warto ją zwiedzić, jest sporo. Zamek ten zachował się w dobrym stanie, a mieszczące się w jego murach Muzeum Zamek w Oporowie zrobi wielkie wrażenie na tych osobach, które interesują się dworskimi wnętrzami.
Zamek w Uniejowie
Uniejów, dzięki termom i pięknym widokom na dolinę Warty, stał się kuszącym celem niejednej wycieczki. To miasto może się pochwalić nie tylko dobrymi warunkami do wypoczynku, ale i wspaniałym zabytkiem. To zamek, który powstał z woli gnieźnieńskich arcybiskupów w okresie średniowiecza. Budowla ta do dziś może się pochwalić pięknym dziedzińcem oraz gotycką wieżą, na którą może wejść każdy zainteresowany turysta. Spora część zamku służy obecnie jako hotel, mimo to otaczający go park jest popularnym miejscem spacerów, dostępnym dla każdego.
Pałac w Nieborowie
Dla miłośników pięknych rezydencji magnackich, Nieborów bez wątpienia będzie jednym z ważniejszych punktów w programie wycieczki po województwie łódzkim. Tutejszy pałac jest jedną z najwspanialszych pamiątek po Radziwiłłach oraz interesującym przykładem stylu barokowego w polskiej architekturze. Zaprojektowany przez Tylmana z Gameren, jest jedną z najpiękniejszych rezydencji, jakie powstały pod koniec XVII wieku na ziemiach polskich. Do dziś pałac ten zachwyca zarówno swą formą, jak i wspaniałymi wnętrzami, a mieszczące się w jego murach muzeum cieszy się bardzo dużą popularnością.
Kolegiata w Tumie
Wśród zabytków sakralnych, z którymi można się spotkać na terenie województwa łódzkiego, obiektem szczególnym jest kolegiata w Tumie. Świątynia ta jest jedną z najważniejszych ciekawostek na Szlaku Romańskim, a możliwość zwiedzenia jej wnętrza sprawi wiele radości każdemu miłośnikowi sztuki średniowiecznej. Dzieje Kolegiaty Łęczyckiej sięgają XII wieku, a o jej historycznym stylu wciąż przypomina nam piękne wnętrze, w którym styl romański wciąż się wyróżnia. Romański portal, pozostałości polichromii z XII wieku oraz piękne ołtarze – wszystko to sprawia, iż wizyta w tym kościele na każdym z nas może zrobić ogromne wrażenie.
Dlaczego warto odwiedzić łódzkie?
Województwo łódzkie to nie tylko łódzkie fabryki i tętniąca życiem ulica Piotrkowska. To malownicze rynki mniejszych miast oraz średniowieczne zamki, to okazałe pałace i piękne parki, po których można spacerować do woli. Takie atrakcje sprawiają, że wycieczki po tej części kraju mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą oraz lekcją historii, która na długo zapisze się w naszej pamięci.