Złoty Stok - dlaczego warto odwiedzić?

Złoty Stok

Złoty Stok to miasto w województwie dolnośląskim warte uwagi turystów. Słynie głównie z zabytkowej kopalni złota, ale nie tylko.

W XVI wieku miasto było europejską potęgą w wydobyciu złota, turystyka w tym regionie czerpie z tego do dziś. Warto odwiedzić Złoty Stok i zachwycić się jego okolicami Niewielkie miasto ma swój urok, klimat i atrakcje turystyczne, które mogą zaciekawić gości. Złoty Stok leży na skraju Kotliny Kłodzkiej, w Sudetach, na zboczach Gór Złotych.

Położenie sprawia, że miejscowość jest malownicza i stanowi dobre miejsce na spokojny, ale także aktywny wypoczynek. Lasy, góry, ładne widoki to niejedyne atrakcje turystyczne Złotego Stoku. Są tu również godne uwagi zabytki.

SPIS TREŚCI:

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

kopalnia złota złoty stok

Miasto zawdzięcza swoją nazwę tradycjom wydobywczym. Wydobywanie złotego kruszcu przyniosło mu sławę i rozwój. Teraz czerpie z nich turystyka. Dlatego pierwszym miejscem, które polecimy odwiedzającym Złoty Stok, będzie Kopalnia Złota. Dlaczego warto ją odwiedzić? Bo będzie to wyprawa pełna niesamowitych wrażeń. Polecamy ją zwłaszcza rodzinom z dziećmi. Zapewniamy, że nikt nie będzie się nudził. Z przewodnikiem zwiedzimy Muzeum Kopalni Złota, Średniowieczną Osadę Górniczą oraz Sztolnię Ochrową. Zwiedzając to niesamowite i tajemnicze miejsce, turyści poznają tajemnice ukryte głęboko pod ziemią. Podziemna Trasa Turystyczna w Kopalni Złota zachwyca tysiące turystów z całego świata. To miejsce, gdzie historia regionu i złotnictwa w doskonały sposób łączą się, tworząc miejsce, w którym można się uczyć i bawić.

Dla miłośników mocniejszych wrażeń proponuje się zwiedzanie ekstremalne zawierające zjazd na linie do sztolni. Kolejną atrakcją jest odcinek Sztolni Gertruda, gdzie turyści poznają kulisy pracy górników oraz narzędzia jakich dawniej używano. Można tu zobaczyć między innymi: bogatą ekspozycję map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku (w tym tajemniczą mapę Sztolni Czarnej), narzędzia górnicze i hutnicze, minerały, wystawę lamp górniczych, piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto oraz osiemnastowieczny wózek do transportu rudy. Płukanie złota i wybijanie złotych monet z pewnością spodobają się młodszym turystom. Koniecznie trzeba odwiedzić „Chodnik Śmierci”. Nie zdradzamy szczegółów, trzeba wybrać się do Złotego Stoku.

Spływ pod ziemią i pomarańczowy tramwaj

kopalnia złota

Niewątpliwą atrakcją godną polecenia w starej Kopalni Złota jest podziemny spływ łodzią i podziemny wodospad w „Czarnej Sztolni”. Spływ łodzią stanowi atrakcję wyjątkową, z której można skorzystać na terenie Kopalni Złota. Spływ odbywa się w zalanej wodą części Sztolni Gertruda i wiedzie przez odcinek 200 metrów. Podczas spływu turystom towarzyszy przewodnik, który opowiada o dziejach kopalni, pracy górników i procesie wydobywania złota. Jednorazowo w spływie może brać udział 15 osób dorosłych, co oznacza, że dziennie z atrakcji może skorzystać około 150 osób. Spływ jest dostępny dla dzieci od 8 roku życia. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w Kopalni Złota jest 300-metrowa trasa podziemna, którą można pokonać jedynie pomarańczowym tramwajem. To propozycja dla młodszych i starszych dzieci. Warto dołączyć do tysiąca turystów z Polski i ze świata, którzy zobaczyli to niezwykłe miejsce pełne dobrej zabawy i pozytywnej energii.

Więcej atrakcji i park rozrywki

osada gornicza górnicza złoty stok

Poza samą Kopalnią, zwiedzić tu można bardzo ciekawy i unikatowy park rozrywki - Średniowieczną Osadę Górniczą z dawnymi machinami napędzanymi siłą mięśni. Jest to świetna atrakcja nie tylko dla dzieci. W 2017 roku w ramach kompleksu otwarto też Sztolnię Ochrową, która przez wiele lat była zalana i zapomniana. Średniowieczna Osada Górnicza (dawny Średniowieczny Park Techniki) to replika średniowiecznej osady z urządzeniami, które dawniej stosowano. Turyści zobaczą tu na przykład 15-metrowy kierat obsługiwany niegdyś przez konie, oraz 3-tonowe koło deptakowe obsługiwane w średniowieczu przez dzieci. Dodatkowo w Osadzie Górniczej zwiedza się pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończy się wizytą w Chacie Kata. Atrakcja nawiązuje do średniowiecznego Urzędu Kata w Złotym Stoku.

osada gornicza górnicza złoty stok

Taka przygoda nie zdarza się zbyt często! W tym miejscu poznamy działanie przeróżnych średniowiecznych machin i wynalazków, poruszanych siłą mięśni, bez użycia elektryczności. O wszystkim co najciekawsze opowie przewodnik, który oprowadza po parku. Pobyt w Parku Techniki to idealne połączenie nauki poprzez zabawę, nawet dorośli z pewnością dowiedzą się tutaj czegoś nowego. To wyjątkowa atrakcja turystyczna dla całej rodziny. Sztolnia Ochrowa to kolejne miejsce związane z tradycjami wydobywania cennego kruszcu w Złotym Stoku. Znajduje się pomiędzy Osadą Górniczą a Kopalnią. Jest to tajemniczy zakątek, bo przez setki lat chodniki te były zatopione i zapomniane. Dziś sztolnia została przygotowana do zwiedzania jako ponad 100-metrowy chodnik. Przed wejściem znajduje się źródło arsenowo-żelazowe, z którego można pić wodę do woli. Żelazowy element daje wodzie czerwonawe zabarwienie i charakterystyczny smak, zaś arsenowy element sprawia, że picie tej wody powoduje odmładzanie.

Miejska Trasa Turystyczna w Złotym Stoku

miejska trasa turystyczna złoty stok

To kolejna atrakcja turystyczna Złotego Stoku. Propozycja dla tych, którzy lubią spacerować, poznawać zabytki i ducha miejsca, które odwiedzają. Piesza trasa po mieście ukazuje jego najważniejsze zabytki. Zabytki miasta, z których najstarsze sięgają XV wieku. Poruszając się trasą możemy zapoznać się także z rozwojem przestrzennym Złotego Stoku na przestrzeni wieków. Trasę można zwiedzić w ciągu około dwóch godzin, a towarzyszyć będzie Wam przewodnik, który przedstawi całą historię miasta.

mapa złoty stok

Na tej trasie jest wiele ciekawych i uroczych kamieniczek z różnych wieków, dawna Książęca Mennica, kościół katolicki oraz kościół ewangelicki. Na trasie znajdziemy także dawną miejską zagrodę rolniczą z zachowanym podwórzem i bramą wjazdową dla konnych wozów. Niedaleko Rynku stoi zaś bardzo okazała, pięknie zdobiona kamienica dawnego właściciela Kopalni Złota - Hermana Guttlera. Na początku trasy zobaczymy Rynek i ratusz zbudowany w 1801 roku w stylu eklektycznym.

Obok ratusza stoi pomnik śpiącego lwa, ustawiony w hołdzie żołnierzom ze Złotego Stoku, którzy zginęli na frontach I wojny światowej. Następnym zabytkiem jest Kamienica Fuggerów z XVI wieku, kolejno – budynek XVI-wiecznej mennicy, która biła guldeny i dukaty z miejscowego złota oraz srebrne grosze. Kolejne przystanki na trasie to kościół ewangelicki pw. św. Krzysztofa, łaźnia górnicza, ewangelicki dom parafialny, Dom Stolarza i kolejne zabytkowe kamienice.

Czas zwiedzania: ok. 2h

Koszt: bilet normalny 15 zł/os., bilet ulgowy 12 zł/os.

W cenie wstęp do wyremontowanego Mauzoleum rodziny Guttlerów, które mieści się na jednym z najstarszych cmentarzy w Polsce. 

Retro City Tour

miejska trasa turystyczna

Zwiedzanie Miejskiej Trasy Turystycznej możliwe jest także niezwykle klimatycznym meleksem - repliką forda buicka z początku XX wieku. W trakcie przejazdu przewodnik opowiada o historii miasta, pokazuje najważniejsze zabytki i na co warto zwrócić szczególną uwagę. Ta niezapomniana podróż z pewnością dostarczy Wam mnóstwa wrażeń. W cenie biletu wstęp do Mauzoleum rodziny Guttlerów.

Czas zwiedzania: ok. 1 h.

Koszt: bilet normalny- 20 zł/ os., bilet ulgowy- 17 zł/os.

Max. ilość uczestników 5 os. na jednego meleksa.

Zwiedzanie wieży widokowej

wieża widokowa złoty stok

Dla turystów ustostępniona do zwiedzania została wieża nowozrewitalizowanego kościoła poewangelickiego. Wejścia odbywają się w godzinach pracy Punktu o pełnych i połówkach godzin. W trakcie wejścia przewodnik opowiada o historii obiektu, a ze szczytu można podziwiać przepiękną panoramę na miasto oraz pasma górskie. 

Czas zwiedzania: 30 min

Leśny Park Przygody „Skalisko”

Utworzony został w obrębie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego obejmuje obszary leśne oraz teren dawnego kamieniołomu. To miejsce polecamy na wycieczkę rodzinną. W pięknym lesie nad Złotym Potokiem, na terenie ponad 7 hektarów, znajdują się atrakcje zapewniające moc wyjątkowych wrażeń. Na spragnionych zabawy i aktywnego wypoczynku czekają: przejścia akrobatyczne między drzewami takie jak, balansujące pomosty, przejścia po linie, przejścia siatkowe, powietrzny surfing, skok Tarzana, tyrolki - zjazdy na linie o łącznej długości 1050 metrów oraz wiele innych atrakcji. Uczestnicy samodzielnie pokonują przygotowaną trasę. Stopień trudności poszczególnych odcinków jest zróżnicowany, od bardzo łatwego i stopniowo wzrasta. W Parku wydzielona została specjalna trasa dla dzieci. Każdy znajdzie tu dla siebie coś na miarę swoich sił i możliwości.

Osoby korzystające z atrakcji otrzymują sprzęt wyposażenia indywidualnego i przechodzą obowiązkowe szkolenie w zakresie poruszania się po trasie. W trakcie przechodzenia po instalacjach każdy z uczestników wpięty jest do specjalnej liny (zwanej "linią życia"), gwarantującej uniknięcie upadku z wysokości. Wszystko dzieje się pod okiem instruktorów. W okolicy Leśnego Parku „Skalisko” znajdują się także spokojne trasy spacerowe, dla tych, którzy od adrenaliny wolą podziwiać przyrodę. Można na nich odnaleźć ciekawe plansze. Obrzeżami kamieniołomu wędrują wycieczki z Kopalni Złota Złotym Stoku, aby dojść do podziemnego wodospadu. Miejsce jest urokliwe i sprzyja dobremu wypoczynkowi.

Muzeum Górnictwa i Historii Złotego Stoku

Tu dowiemy się o historii miasta i wydobywaniu złota. Muzeum oferuje wystawę obrazującą historię górnictwa złota miasta, unikalną kolekcję map geologicznych i kopalnianych, przedstawiających rozwój eksploatacji pól wydobywczych. Turyści znajdą tu wiele informacji, artefaktów i ciekawostek, które są podzielone tematycznie. W „pokoju z rycinami” są eksponaty z terenu miasta, okolicznościowe pamiątki, porcelana, monety z tutejszej mennicy oraz najstarsze widoki Reichenstein. W „izbie górniczej” umieszczono mundury związane z lokalnym górnictwem, które ma 1000-letnią tradycję. W największej sali Muzeum znajdziemy największą w Europie ekspozycję żelazek górniczych. Wiele eksponatów podarowali mieszkańcy Złotego Stoku i okolic. To prawdziwe perełki, które w Muzeum piszą swoją własną historię. Dodatkowo znajdziemy też tablice historyczne opatrzone zdjęciami i tekstem, poświęcone różnym obiektom w mieście, które przybliżą nam okres początku Złotego Stoku.

Punkt Informacji Turystycznej w Złotym Stoku

ul. Rynek 21, 57-250 Złoty Stok

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024