Długopole Zdrój - co warto zobaczyć?

Długopole Zdrój - co warto zobaczyć?

Długopole Zdrój to maleńka miejscowość uzdrowiskowa na Dolnym Śląsku, malowniczo położona w południowej części Kotliny Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką. To turystyczna propozycja dla lubiących klimat uzdrowiska, ale bardziej spokojnego i zacisznego. Miejsce na relaks i weekendową wycieczkę.

Ziemia Kłodzka to piękne miejsce, pełne uroczych zakątków, pasm górskich, miejscowości turystycznych mniejszych i większych. Nie brakuje tu także uzdrowisk, ponieważ rejon ten jest bogaty w wody o właściwościach leczniczych. Jedną z miejscowości uzdrowiskowych, lubianą przez turystów i kuracjuszy, choc mniej popularną od Kudowy Zdroju czy Polanicy Zdrój, jest Długopole Zdrój. Ale nie tylko z tego znane jest to miejsce. Jest również doskonałą bazą wypadową w inne zakątki tej niezwykle atrakcyjnej turystycznie części Polski.

Spacery po Parku Zdrojowym

Atrakcją zabiegową w Długopolu są tzw. suche kąpiele dwutlenkiem węgla.Występują tu szczawy alkaiczne, w tym uzdrowisku leczy się choroby wątroby, cukrzycę, choroby gastryczne, choroby układu krążenia oraz astmę. Pobyt w tym miejscu to także możliwość relaksu, spacerowania i wypoczynku. Do spacerów, jak to w uzdrowiskach, doskonale nadaje się Park Zdrojowy. Znajduje się w centrum miejscowości. Urocze miejsce, w którym znajdują się niewielkie stawy z wodną roślinnością, drewniane altany, mini skalne groty, fontanny. Piękny Park Zdrojowy został  zrewitalizowany i unowocześniony. W parku zachwyca drewniana konstrukcja. Drewniane sa tutaj małe elementy archtektoniczne, takie jak tarasy widokowe, platformy i schody. Dodaje to temu miejscu niepowtarzalnego uroku. Drewniane pomosty ciągnące się wzdłuż sporej części parku stanowią zarazem połączenie górnej i dolnej jego części. Alejki są szerokie i jest mnóstwo ławeczek, a drzewa i klomby dopełniają całości. Teren parku jest duży - to 30-hektarowy teren, stworzony do kojącego odpoczynku na łonie natury. Park Zdrojowy w Długopolu ma dwie wyraźnie odmienne części. Z jednej strony “dziki” las na wschodnim brzegu Nysy Kłodzkiej. Z drugiej część typowo uzdrowiskowa, pełna uporządkowanej zieleni, pięknych alejek, sadzawek i fontann z wodą mineralną. Stoi tu też kilka pomników. Jednym z największych atutów parku jest ogromna różnorodność rosnących gatunków krzewów i pięknych drzew - jaworów, lip, klonów, cisów, buków i sosen. W parku mieszczą się dwa obiekty sanatoryjne, amfiteatr z miejscami dla widowni oraz Dom Zdrojowy z kawiarenką i pijalnią wód. Ujęcia z miejscowych uzdrawiających źródeł mieszczą się również na świeżym powietrzu - jedno z nich wieńczy oryginalna rzeźba łososia. Park Zdrojowy w Długopolu Zdroju ma swoją historię. Założono go w 1819 roku, był mkilkakrotnie powiększany, aby w obecnym kształcie przyciągać turystów i kuracjuszy. Doskonałe miejsce na spacer.

baner dwor elizy

Woda z Domu Zdrojowego

Centrum Uzdrowiska stanowi Dom Zdrojowy, czyli Pijalnia Wód. Bez picia wody o właściwościach leczniczych i wzmacniających, pobyt w miejscowości uzdrowiskowej nie jest kompletny. To prawdopodobnie najlepiej rozpoznawalny obiekt uzdrowiskowy w Długopolu-Zdroju. Bowiem w tej okolicy zbiera się najwięcej kuracjuszy i turystów poszukujących miejsca na odpoczynek. Pijania wód mineralnych czyli Dom Zdrojowy w Długopolu Zdrój to budowla drewniana, parterowa. Piękna architektura obiektu nawiązuje do historii budownictwa na tych terenach. Budynek Pijalni jest pięknie wkomponowany w parkowy deptak, Początkowo, w XIX wieku, gdy go zbudowano, mieściła się tu wyłącznie zadaszona, drewniana hala spacerowa. Jej powstanie to inicjatywa doktora Juliusza Hanckego, ówczesnego właściciela uzdrowiska, który położył ogromne zasługi dla rozbudowy infrastruktury Długopola. W 1930 roku obiekt gruntowanie zmodernizowano - otworzono wtedy pijalnię wód mineralnych i cukiernię. Po II wojnie światowej halę spacerową odcięto od parku dobudowaniem na całej szerokości przeszkleń - w tak powstałym pawilonie działały kawiarnia, świetlica oraz czytelnia. Powódź w 1997 roku niemal w całości zniszczyła zabytkowy obiekt. 12 lat później otworzono nowy dom zdrojowy, wyglądem nawiązujący do historycznego pierwowzoru. Dom Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych, halą spacerową, centrum obsługi kuracjuszy i klimatyczną kawiarnią mieści się na skraju Parku Zdrojowego. Spróbować można tu wody z kilku źródeł. Wnętrze dosłownie tonie w zieleni. Wygodne skórzane kanapy oraz kącik prasowy dopełniają całości. Tuż przed Domem Zdrojowym stoją wygodne ławeczki i zabytkowa studnia.

Teatr Zdrojowy

Od 1830 roku mieściła się tu tylko drewniana „Wanderhalle” - kryta hala pozwalająca na krótkie spacerki niezależnie od pogody. W 1848 roku obiekt przebudowano i powstała murowana kolumnada w stylu neoklasycystycznym. Poza teatralną niewielką sceną, wykorzystywaną również do kameralnych koncertów i imprez tanecznych, w budynku mieszczą się kawiarnia, restauracja oraz mały kącik czytelniczy z prasą i książkami.

Kawiarnia w dawnym kościele

Z daleka wygląda jak chrześcijańska świątynia, bo kiedyś w istocie była kościołem ewangelickim. Jednak od kilku lat w dawnym protestanckim kościele mieści się wyjątkowego rodzaju kawiarnia. Ewangelicki kościół wybudowano na pod koniec XIX wieku, wzniesiono go we wschodniej części Parku Zdrojowego, między korytem Nysy Kłodzkiej a drogą do miejscowej stacji kolejowej. Środki na niewielki, neogotycki kamienno-ceglany kościół z pojedynczą wieżą przekazała fundacja „Związek Gustawa Adolfa i hrabiny von Richthofen”. We wnętrzu do dziś zachowały się trzy reliefy na piaskowcowych płytach, ilustrujące sceny z życia świętego Jana Nepomucena: Spowiedź królowej Zofii, Pielgrzymka do Starej Bolesławii i Zrzucenie z Mostu Karola do Wełtawy. Płaskorzeźby nie znajdują się w idealnym stanie, prawdopodobnie stanowią fragment większej, rozbitej na kawałki całości. Po II wojnie światowej kościół przestał być wykorzystywany do religijnych obrzędów. Budowla figuruje w rejestrze zabytków województwa dolnośląskiego. Interesujące miejsce.

Główny Szlak Sudecki

Przez centrum Długopola-Zdroju przebiega czerwony szlak, prowadzący przez najbardziej interesujące miejsca w polskich Sudetach - Główny Szlak Sudecki. Znaczona ścieżka ma w sumie 440 kilometrów długości. Wytrwali wędrowcy mogą spróbować pójść z Długopola w kierunku wschodnim, na Śnieżnik (1426 m n.p.m.). Taka wyprawa to niespełna 24 km, na pokonanie których trzeba przeznaczyć przynajmniej 7 godzin. Po drodze nie brakuje też dodatkowych atrakcji, usytuowanych bezpośrednio na szlaku lub w jego pobliżu. Należą do nich: Sanktuarium Maria Śnieżna, wodospad Wilczki, Ogród Bajek. To wspaniałe miejsca, dodatkowa atrakcja tego regionu. Po drodze napotkamy schroniska. Z Długopola można wyprawić się także w Góry Orlickie. Pokonanie 9 km do Przełęczy Spalonej i Schroniska Jagodna to ok. 3,5 godziny wędrówki. Dłuższe wycieczki w tym kierunku pozwolą dojść m.in. do Zieleńca lub do Dusznik-Zdroju.

Kościół świętych Piotra i Pawła

Będąc w Długopolu-Zdroju warto odwiedzić ten zabytek z epoki renesansu. Ewangelicy wybudowali tę świątynię w 1595 roku i była ona jak wszystkie protestanckie kościoły - skromna i surowo urządzona. Jednak po kilkudziesięciu latach przejęli ją katolicy i urządzili po swojemu - bogato i barokowo. W kościele św. Piotra i Pawła wyróżniają się m.in. ołtarz główny zawierający obraz patronów i polichromie. Warto zwrócić uwagę na kamienną chrzcielnicę z 1600 roku czy rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem.

Świątynia św. Jerzego

Kolejny zabytek sakralny godny odwiedzenia. Kościół wybudowano pod koniec XVIII wieku, na miejsce świątyni z 1503 roku. Przeszedł w swojej historii kilka remontów, najpoważniejsza była przebudowa w II połowie XIX stulecia. Jest w całości murowany, składa się z pojedynczej sali i trójbocznego, zamkniętego (choć nie wydzielonego z całości konstrukcji) prezbiterium. Na tle odmalowanej elewacji wyróżnia się (w sposób jak najbardziej pozytywny) surowa, kamienno-ceglana wieża. W środku zachowało się kilka malunków i rzeźb z XVIII wieku. Warto zwrócić uwagę na miniaturową pietę czy obrazy drogi krzyżowej. Szczodrze złocone ołtarz główny i ambonę wykonał uznany rzeźbiarz z Habelschwerdt (czyli Bystrzycy Kłodzkiej) Albert Thamm.

Z Długopola w góry!

Okolice Długopola-Zdroju zachęcają do pieszych wycieczek. Najbliższe pasma górskie to Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie. To idealne miejsce na  aktywny wypoczynek lub relaks w w otoczeniu przyrody, z dala od zgiełku miasta i tłumu turystów, odwiedzających najpopularniejsze górskie szlaki. Autostradą Sudecką to droga z pięknymi widokami -  przejażdżka jedną z najwyżej położonych dróg asfaltowych w kraju pozwala podziwiać Masyw Śnieżnika, Dolinę Orlicy czy Kotlinę Kłodzką. Cechą charakterystyczną obu pasm są gęste lasy świerkowe i mieszane. Sieć szlaków turystycznych nie jest zbyt gęsta, co może stanowić zaletę dla lubiących spokojne wędrówki. Tereny Gór Bystrzyckich i Orlickich są świetne dla wytrzymałych piechurów i amatorów kolarstwa górskiego, a zimą oczywiście narciarstwa biegowego. Wierzchołki są z reguły rozległe i płaskie, więc po dotarciu na szczyt można kontynuować wycieczkę bez większego wysiłku. W Górach Bystrzyckich warto wybrać się na Sasankę (985 m n.p.m. i  Jagodną (977 m n.p.m.), ale nie tylko. Góry Orlickie są wyższe. Godne polecenia są trasy na Wielką Desztną (1115 m n.p.m.), Orlicę (1084 m n.p.m) lub Sołtysią Kopę (896 m n.p.m). Na terenie Gór Bystrzyckich i Orlickich ustanowiono obszar chronionego krajobrazu. Rośnie tutaj ponad 850 gatunków roślin, warto odwiedzić Torfowisko pod Zieleńcem. W tym rezerwacie przyrody, na ponad 230 hektarach, kwitnie życie wielu gatunków objętych ścisłą ochroną. Są to m.in. rosiczki, brzozy karłowate, sosny drzewokose, pierwiosnki wyniosłe oraz żurawiny błotne. Występują tutaj również rzadkie ważki i motyle.

Ciekawe okolice

Wycieczki z Długopola-Zdroju mogą być naprawdę inteersujące. W regionie łatwo znaleźć zabytkowe kościółki, pozostałości zamków i wojskowych twierdz czy muzea przypominające o kulturze i rzemieślniczych tradycjach. Godne polecenia są również Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, gdzie można własnoręcznie średniowiecznymi metodami oraz Muzeum Filumenistyczne - w Bystrzycy Kłodzkiej można dokładnie zapoznać się z historią i metodami wyrobu zapałek. Urocze miasta aż się proszą o odwiedzenie. W pobliżu nie brakuje atrakcji dla narciarzy. Po polskiej stronie najciekawsze warunki oferują stacje w Zieleńcu i Podgórzu.

Przeczytaj także:

Ziemia Kłodzka - 25 atrakcji, które musisz odwiedzić

Gmina Stronie Śląskie na wakacje, czyli dlaczego spędzić urlop właśnie tu?

25 powodów dla których warto odwiedzić Gminę Radków

 

 

 

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024