Nowa Ruda - miejscowości turystyczne Ziemi Kłodzkiej

nowa ruda, nowa ruda atrakcje turystyczne, nowa ruda kopalnia, nowa ruda dla dzieci, atrakcje dla dzieci ziemia kłodzka, atrakcje turystyczne dolny śląsk, wakacje w polsce, gdzie na weekend dolny śląsk

Gmina Miejska Nowa Ruda położona jest w północno-zachodniej części powiatu kłodzkiego, w dolinie rzeki Włodzicy i Woliborki, pomiędzy Górami Sowimi, a Wzgórzami Włodzickimi.

Nowa Ruda - co warto zobaczyć?

atrakcja dla dzieci rower naniepogode

Tarasowy układ miasta, urozmaicona rzeźba terenu, ciekawie krzyżujące się ulice, liczne mosty i wiadukty czynią z niej atrakcyjne krajobrazowo i turystycznie miejsce.

Powierzchnia miasta wynosi 37,2 km2 i wznosi się na średniej wysokości 360-420 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie – Góra Wszystkich Świętych – 648 m n.p.m. Gmina podzielona jest na trzy części: Słupiec, Centrum i Drogosław. Miasto nazywane jest „krainą czerwonego piaskowca, położoną na siedmiu tarasach”. Zachwyca ukształtowaniem, różnorodnością krajobrazu, zabudową architektoniczną oraz możliwością uprawiania wielu form turystyki. Wśród Honorowych Obywateli Miasta wyróżnione zostały takie osoby jak: Olga Tokarczuk, Robert Więckiewicz, Krzysztof Tyniec, Edyta Geppert, Dorota Nowak-Idzi, prof. Janusz Trzciński.

Atrakcje turystyczne Nowej Rudy

Wieże widokowe na Górze św. Anny oraz Górze Wszystkich Świętych

Wieza na Gorze sw Anny

Jednymi z najbardziej znanych atrakcji w Nowej Rudzie są dwie wieże widokowe z czerwonego piaskowca. Na Górze św. Anny odnajdziecie wieżę o wysokości 14 metrówm, natomiast na Górze Wszystkich Świętych, wieża wznosi się na wysokość 15 metrów. 

Dawna Kopalnia Nowa Ruda

kolejka 2

Dawna Kopalnia powstała na bazie części obiektów zlikwidowanej KWK „Nowa Ruda”. W skład placówki wchodzi Podziemna Trasa Turystyczna o długości 700 m, wykorzystująca sztolnię ćwiczebną. W skład ekspozycji, prezentowanej w budynku dawnej dyspozytorni wchodzi wystawa, prezentująca noworudzkie tradycje górnicze: jego historię i organizację, narzędzia,, urządzenia, stroje i ubiory robocze oraz modele dawnych budynków i maszyn.

Rynek z ratuszem

Symbol Miasta

Rynek z ratuszem ma kształt prostokąta lekko pochylonego na północ, otoczonego budynkami wybudowanymi w różnych latach. Wychodzi z niego 6 ulic. Warta uwagi jest pierzeja północno-wschodnia, najstarsza, z zachowanymi podcieniami. Ratusz, określany jako jeden z najpiękniejszych w Polsce, zbudowany został w 1884 r. w stylu biedermeier, obecnie pełni funkcję siedziby władz gminy miejskiej. Ciekawostką są również znajdujące się w nim gabloty z odciskiem paleozoicznego gada (Dateosaurus macrourus), żyjącego kiedyś na tym terenie.

Domy Tkaczy

Dom Tkaczy to pamiątka po czasach przemysłu tkackiego i włókienniczego w mieście. Ciąg 6 budynków, zwróconych podcieniami w kierunku rzeki Włodzicy. Znajdują się w najstarszej części miasta i obok Fontanny Rudek (wykutej z czerwonego piaskowca) są jedną z najciekawszych atrakcji Szlaku Grodu nad Rzeką Włodzicą.

Referat Turystyki i Promocji

Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie

tel.74 872 03 08
e-mail: it@um.nowaruda.pl

Facebook:https://m.facebook.com/nowarudait/

Instagram: nowaruda_it

ulotka ziemia klodzka 2024

 PRZECZYTAJ TAKŻE:

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024