Marzec na nartach? Tylko w Zieleńcu
Choć do wiosny coraz bliżej, są na południu Polski miejsca, w których zima ma się doskonale. Rzecz dotyczy szczególnie niektórych pasm Sudetów, gdzie wciąż utrzymuje się solidna warstwa śniegu, a co za tym idzie, nadal panują wspaniałe warunki do uprawiania sportów zimowych.
Tak jest oczywiście w Karkonoszach, gdzie biało będzie jeszcze długo. Tam nawet w maju w polodowcowych kotłach zalega jeszcze spora ilość śniegu. Dziś w pełni zimowe warunki wciąż panują również w Zieleńcu - jednym z większych, ale też ważniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Długoterminowe prognozy, do których podchodzić należy oczywiście z odpowiednią dozą dystansu, mówią o możliwości korzystania ze stoków nawet z początkiem kwietnia.
Taka perspektyw sprawia, że marzec to świetny czas na zaplanowanie nawet krótkiego urlopu w górach. Dłuższe dni i stabilna aura stwarzają doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku i odkrywania nowych, ciekawych zakątków kraju. Oczywiście sama stacja narciarskia znana jest już w całej Polsce. Jednak bez wątpienia na Ziemi Kłodzkiej dla wielu turystów wciąż sporo jest miejsc, które dopiero czekają na poznanie i odwiedzenie.
Zieleniec Sport Arena - szeroki wachlarz zimowych aktywności
W tej części Dolnego Śląska naprawdę trudno o nudę. Miłośnicy aktywności na śniegu mogą spędzić wolne dni na górskich szlakach czy na szerokich i świetnie wyprofilowanych stokach w Zieleniec Sport Arena. W przerwach od szusowania warto spróbować lokalnej kuchni, zrelaksować się w SPA czy odkryć niezwykle urokliwe miejscowości w pobliżu Zieleńca - najwyżej położonej części uzdrowiska Duszniki-Zdrój.
W Zieleńcu do dyspozycji koneserów szusowania pozostaje 23 km szerokich i malowniczo poprowadzonych tras. Narciarze i snowboardziści mogą korzystać z aż 31 kolei i wyciągów (w tym 7 kolei kanapowych). Co ważne, rozbudowana infrastruktura jest dostępna w ramach jednego karnetu. Trasy narciarskie w Zieleniec Sport Arena są zróżnicowane pod względem trudności, dzięki czemu są chętnie wybierane przez początkujących narciarzy i snowboardzistów.
Rozpoczynający swoją przygodę z deskami mogą skorzystać z pomocy profesjonalnej kadry instruktorskiej uczestniczyć w zajęciach grupowych czy indywidualnych. Do zdobywania i doskonalenia umiejętności stacja przeznaczyła stoki dydaktyczne z talerzykami i wyciągami taśmowymi. Wszystko po to, by pierwsze kroki na jednej, czy dwóch deskach były jak najbardziej bezpieczne i przyjemne.
W okolicy Zieleniec Sport Arena można spróbować swoich sił także w innych dyscyplinach - na nartach biegowych czy w jeździe konnej. Tuż przy jednym ze stoków przez cały rok działa Stajnia Gryglówka, która oferuje szkolenia dla dzieci i dorosłych.
Szusowanie od śniadania do kolacji
Zachód słońca kończy dzień, ale nie jazdę na stokach, którą w Zieleńcu można się cieszyć codziennie od godziny 9.00 aż do 20.00. Wieczorne szusowanie to atrakcja sama w sobie - biały śnieg pięknie odbijający się na tle ciemnego nieba, mniejsze stłoczenie na stokach i towarzystwo tysięcy błyszczących gwiazd.
Po emocjonującym dniu spędzonym na jednej lub dwóch deskach warto pomyśleć o odpowiedniej regeneracji. Tu z pomocą przychodzą lokalne gabinety SPA, sauna, czy jacuzzi. Wieczór w Zieleńcu można także spędzić w gronie najbliższych podczas kolacji czy rozgrywki w kręgle lub bilard.
Marzec pod Orlicą
Marzec to wyjątkowy miesiąc w zimowym kalendarzu w tej części Sudetów. Wspaniałe warunki, gruba pokrywa śnieżna, na stokach mniejszy ruch - a do końca sezonu nadal daleko! W tym czasie wiele hoteli i pensjonatów pod Orlicą obniża ceny oraz przygotowuje nową ofertę dla odwiedzających.
Dłuższe dni w marcu sprzyjają także wędrówkom, które można zaplanować w pobliskich Górach Bystrzyckich, Orlickich, Stołowych czy Sowich. W sąsiedztwie stacji narciarskiej znajdują się także liczne szlaki piesze i wieże widokowe, z których można podziwiać niesamowite, sudeckie panoramy - najbliżej zlokalizowane są Wieża na Orlicy i Wielka Desztna (tuż za czeską granicą).
Region z (mikro)klimatem
Zieleniec od lat słynie z najdłuższego sezonu narciarskiego, który pod Orlicą może trwać nawet 150 dni! Na ten niemal rekordowy wynik składa się kilka czynników, w tym położenie między grzbietami Gór Orlickich i Bystrzyckich. Duże znaczenie ma także unikatowy mikroklimat panujący w Zieleńcu, który od lat doceniają sportowcy i kuracjusze.
Nietypowy układ mas powietrza przyczynia się do zwiększonej produkcji czerwonych krwinek, tym samym dotleniając organizm i zwiększając odporność. Nawet kilkudniowy pobyt w Zieleńcu pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie.
Ziemia Kłodzka - więcej niż labirynty, jaskinie i zamki
Ziemia Kłodzka to prawdziwa mozaika atrakcji. Miłośnicy sztuki i architektury z pewnością odnajdą się wśród urokliwych miasteczek, wiekowych zamków i pałaców, których nie brakuje w tej części województwa dolnośląskiego. Na szczególną uwagę zasługuje Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim czy w Zamek w Międzylesiu. Barokowe dzieła można podziwiać między innymi w pobliskim Bardzie czy Wambierzycach.
Nie brakuje tu także przyrodniczych “zaskoczeń”. Na poszukiwaczy pięknych kadrów, czy obserwatorów przyrody czeka wyjątkowa flora i fauna. Będąc w tych stronach, warto odwiedzić Góry Stołowe z unikatowymi formacjami skalnymi, czy najdłuższą w Sudetach Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie. Atrakcje dla całej będzie także wizyta w Kopalni Złota w Złotym Stoku, czy wędrówka szlakiem Dawnych Zawodów w Kudowie-Zdrój.