27. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

26. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Już w maju odbędzie się 27. edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, zapraszając mieszkańców i turystów do odkrycia mniej znanych, a równie fascynujących elementów bogatej mozaiki kulturowej tego regionu.

Bohaterem 27. edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będzie światło. Tegoroczne wydarzenie pozwoli nam przyjrzeć się, jak jego naturalne źródła – słońce, gwiazdy czy księżyc – wpłynęły na technologiczny rozwój i zmieniały tym samym nasze życie i kulturę. Motyw przewodni MDDK każdego roku staje się okazją do nowego spojrzenia na małopolskie zabytki, osobowości i historie, które na co dzień mijamy często nieświadomie.

W dwa majowe weekendy – 17–18 maja oraz 24–25 maja – na uczestników czeka bogaty program: spacery, oprowadzania, wystawy, spotkania, opowieści, gry terenowe i wydarzenia towarzyszące. Wydarzenia odbędą się nie tylko w Krakowie, ale także w Limanowej i Zakrzowie koło Niepołomic.

Organizowane przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego należą do największych inicjatyw promujących bogactwo kulturowe regionu. Co roku otwierają drzwi do miejsc na co dzień niedostępnych – pałaców, klasztorów, domostw czy dawnych fabryk. Tegoroczna edycja zachęca do poznania tajemnic Małopolski przez pryzmat światła – jego roli w malarstwie, fotografii, architekturze oraz wynalazkach, które rozpraszały ciemność.

Rozświetlona Limanowa

Dwór Marsów w Limanowej

fot. Dwór Marsów w Limanowej fot. K. Schubert

Limanowa zaprasza na wyjątkowe wydarzenia w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego już 17 i 18 maja. Miasto otworzy się na odkrywanie swoich niezwykłych miejsc – szczególnie zapraszając do Dworu Marsów i dawnej rafinerii ropy naftowej.

W Dworze Marsów będzie można posłuchać opowieści przewodników, obejrzeć wystawę fotograficzną, wziąć udział w grze terenowej lub odpocząć podczas pikniku w parku. Na uczestników czekać będą leżaki, kawiarenka, czytelnia plenerowa, warsztaty rodzinne, pokaz latarni magicznych i prezentacja mody retro.

Miłośnicy przemysłowych historii nie mogą przegapić wizyty w dawnej rafinerii. Zaplanowano historyczne spacery śladami pracowników, plenerową wystawę zdjęć oraz wejście na rafineryjną wieżę strażniczą, skąd rozciąga się niezwykły widok na Limanową.

Sobotni wieczór rozświetlą wydarzenia w Sowlinach – pokaz latarni magicznych, spektakl pantomimy „Piknik w ramie czasu” oraz wyjątkowa projekcja diaporamy o historii rafinerii, wzbogacona muzyką na żywo.

Weekend w Limanowej to także okazja do zwiedzania Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, spacerów historycznych i poznania niezwykłej postaci Klementyny Zubrzyckiej-Bączkowskiej, której fotografie pojawią się w przestrzeni miasta w ramach wystawy Limanowa. Wyświetlone. Opowieść o jej życiu i twórczości usłyszymy podczas wykładu w Dworze Marsów.

Kraków znany – nieznany

Willa przy Józefitów w Krakowie MuFo

fot. Willa przy Józefitów w Krakowie MuFo magazyn studyjny fot. K. Schubert

Kraków znany – nieznany zaprasza na niezwykłe odkrycia podczas pierwszego weekendu Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, 17 i 18 maja. Tym razem zwiedzimy dwa miejsca, które choć znane, pokażą się nam w zupełnie nowej odsłonie.

Pierwszym z nich jest willa przy ul. Józefitów 16 – dawna siedziba Muzeum Historii Fotografii, a dziś oddział Muzeum Fotografii w Krakowie. To właśnie tutaj w 1945 roku odnaleziono setki filmów pełnometrażowych i krótkich metraży, a także sprzęt filmowy – kamery, taśmy i lampy. Choć centrum polskiej kinematografii ostatecznie powstało w Łodzi, to miejsce w Krakowie nazywane jest „Prafilmówką Krakowską”. Podczas oprowadzań poznamy historię tego miejsca, zajrzymy do pracowni konserwatorskiej, magazynów studyjnych i ciemni fotograficznej.

Klasztor kościół i muzeum oo. Dominikanów w Krakowie ekspozycja muzealna

fot. Klasztor kościół i muzeum oo. Dominikanów w Krakowie ekspozycja muzealna fot. K. Schubert

Drugim miejscem będzie klasztor Dominikanów – znany każdemu krakowianinowi, choć skrywa historie nieoczywiste. Skupimy się na symbolice światła, tak ważnej dla zakonników, zwanych „Domini canes” – psami Pańskimi. Według tradycji matce św. Dominika przyśnił się pies z pochodnią w pysku, zapowiadający przyszłą misję jej syna. Zwiedzając klasztor, kościół i Muzeum OO. Dominikanów, odkryjemy te fascynujące legendy i mniej znane fakty z życia zakonu.

Świet(l)ni ludzie z Małopolski

Gmach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie magazyn

fot. Gmach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie magazyn fot. K. Schubert

24 i 25 maja zajrzymy do Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie – najstarszej biblioteki uniwersyteckiej w Polsce, której początki sięgają XIV wieku. W nowoczesnym gmachu przy al. Mickiewicza, poza uporządkowanymi zbiorami i przestronnymi czytelniami, działa introligatornia, klinika papieru i sekcja konserwacji. Oprowadzania pozwolą nam zobaczyć te na co dzień niedostępne miejsca i poznać kulisy pracy bibliotekarzy.

Bohaterami drugiego weekendu Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będą świet(l)ni ludzie z Małopolski. Znane miejsca odkryjemy na nowo, tym razem przez pryzmat wyjątkowych osobowości, które kształtowały historię regionu.

Podążymy też śladami niezwykłych postaci. Erazm Jerzmanowski, „człowiek, który oświetlił Amerykę”, pozostawił po sobie wyjątkową pamiątkę – Pałac i Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich w Prokocimiu. Spacerując po tym miejscu, poznamy jego historię i działalność.

Kamienica Sperlinga w Krakowie obrazy Marie Sperling

fot. Kamienica Sperlinga w Krakowie obrazy Marie Sperling fot. Klaudyna Schubert

W Krakowie odkryjemy również Kamienicę Sperlinga przy ul. Sławkowskiej 12, związaną z Józefem Sperlingiem – kreatywnym przedsiębiorcą z Rzeszowa. Dziś działa tu galeria prowadzona przez jego wnuka, architekta i fotografa Christiana Leprette’a.

Na koniec przeniesiemy się do Zagrody Apolonii w Zakrzowie koło Niepołomic – niezwykłego miejsca stworzonego przez Elżbietę Graboś, konserwatorkę zabytków, dla której estetyka i tradycja są sposobem na życie. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach, kiermaszach i spotkaniach z panią Elżbietą.

We wszystkich lokalizacjach będą działały punkty informacyjne Małopolskiego Instytutu Kultury, gdzie będzie można odebrać bezpłatną książkę Radka Raka „Wszystko jasne”, opowiadającą historie miejsc i postaci tegorocznej edycji, splecione z elementami fantastyki.

Co warto wiedzieć?

Cały program Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego 17 i 18 oraz 24 i 25 maja znajdziecie na stronie internetowej: www.dnidziedzictwa.pl.

Wstęp do wszystkich zabytków oraz miejsc i udział we wszystkich aktywnościach podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego jest bezpłatny.

Na poszczególne wydarzenia obowiązują darmowe wejściówki. Ich rezerwacja będzie możliwa za pośrednictwem strony.

Parking i transport

Nie zapewniamy transportu do udostępnianych obiektów. Informacje na temat komunikacji publicznej oraz lokalizacji parkingów w poszczególnych miejscach dostępne są na stronie www.dnidziedzictwa.pl.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu i zasad realizacji wydarzenia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.dnidziedzictwa.pl

 

 

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024