Śląsk - atrakcje przyrodnicze
Śląsk jest bogaty we wszystkie rodzaje atrakcji turystycznych, nie brakuje tu także miejsc wartych do obejrzenia ze względu na walory przyrodnicze.
Atrakcje przyrodnicze na Śląsku - co warto zobaczyć?
Ponieważ Śląsk podzielony jest na cztery regiony, opiszemy ciekawe przyrodniczo i krajobrazowo miejsca każdego z nich. Czekają tam piękne widoki, wspaniała roślinność i cenne przyrodniczo obiekty. Niektórych z pewnością się nie spodziewacie, ale Śląsk to rejon bardzo urozmaicony krajobrazowo, kulturowo i przyrodniczo. Niektóre miejsca mogą zaskoczyć!
Region Beskidy i Śląsk Cieszyński
To region bogaty w pasma górskie, rzeki, potoki, parki krajobrazowe. Beskidy to wyjątkowy region, są piękne zarówno latem, jesienią jak i zimą. Na początek Barania Góra, to stąd wypływa Wisła. Na stokach Baraniej Góry istnieją dwa rezerwaty przyrody Barania Góra oraz Wisła. Ich bogactwem są dolnoreglowych bory i lasy mieszane oraz górnoreglowych bory świerkowe, porastające tereny źródliskowe Białej i Czarnej Wisełki oraz w rezerwacie Wisła, obejmującego potoki Malinka, Biała i Czarna Wisełka warte ochrony są źródła jako miejsc bytowania i rozrodu rodzimej populacji pstrąga potokowego. Pięknymi lasami warto wybrać się na Baranią Górę, drugi co do wielkości szczyt Beskidu Śląskiego (1220 m n.p.m.). Jeżeli przyjedziemy w odpowiednim czasie, będziemy mogli podziwiać cudowne krokusy, których w Beskidach nie brakuje. Hala Rysianka (1322 m n.p.m.) to następny szczyt, który warto zdobyć, bo widoki z góry zachwycają. Na Hali Rysiance jestjedna z najbardziej widokowych polan w Beskidzie Żywieckim. Rozpościera się z niej rozległa panorama na Pilsko i Babią Górę, a także Tatry. Dolina Wapienicy to kolejny interesujący przyrodniczo obszar należący do Beskidu Śląskiego, niedaleko Bielska-Białej. Polecamy też szlaki w Bieskidzie Żywieckim i na Śląsku Cieszyńskim. Z pewnością warto wybrać się także na Wielką Czantorię, malownicza trasa wychodzi z Wisły. W Beskidach nie brakuje także ciekawych obiektów skalnych. Można je napotkać na trasie górskiej wiodącej na szczyt Malinów w Beskidzie Śląskim i Malinowską Skałę. Na trasie znajdują się liczne wychodnie skalne, jaskinie w tym najdłuższa jaskinia polskiego fliszu karpackiego (Jaskinia Wiślańska) oraz udostępniona do zwiedzania Jaskinia Malinowska oraz Malinowskie zlepieńce skalne. To naprawdę interesujące obiekty przyrodnicze. W Istebnej natomiast znajduje się coś, co z pewnością zainteresuje miłośników przyrody. To istebniański świerk - wyjątkowy gatunek świerka, który rośnie wyłącznie w tych okolicach. Jest niezwykle wytrzymały i szybko rośnie. Wykorzystywany jest do produkcji instrumentów lutniczych, jako materiał rezonansowy. Aby chronić genetyczne wartości świerkowych lasów i zachować je dla potomnych, utworzono Regionalny Bank Genów Świerka. Nie tylko świerk jest tą przyrodniczą perełką tego regionu. Jest nim także głuszec, piękny chroniony ptak, cenny przyrodniczo. W miejscu ich hodowli utworzono dla turystów Wolierę Pokazową Głuszczów w Jaworzynce Wyrchczadeczce. Wolierę można zwiedzać od poniedziałku do piątku. Cenne atrakcje przyrodnicze są w zasięgu ręki.
Dla lubiących wypoczynek nad wodą polecamy Jezioro Żywieckie i Jezioro Międzybrodzkie. To popularne akweny wykorzystywanymi w celach turystycznych. Tu jest wszystko, co najlepsze w Beskidach - piękny widok jezior ze zboczami górskimi.
Kraina jaskiń i skał - Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska oferuje ciekawe przyrodnicze atrakcje turystyczne. O wyjątkowości tego rejonu świadczą liczne rezerwaty przyrody, wzniesienia skalne, jaskinie. Nie brakuje ich na przykład w okolicach Olsztyna, leżącego nieopodal Częstochowy. To piękne przyrodnicze: Sokole Góry, Góry Towarne, Kamieniołom w Kielnikach i jeziorko krasowe w Kusiętach. Będąc w Olsztynie trzeba koniecznie zobaczyć ruiny zamku Olsztyn. Ruiny zamku Olsztyn koło Częstochowy należą do najlepiej rozpoznawalnych warowni jurajskich. Dolina Wodąca to jeden z atrakcyjniejszych obszarów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Można tu zobaczyć elementy jurajskiego krajobrazu, wapienie, jaskinie oraz malownicze ruiny wznoszącego się na wzgórzu Pilcza w Smoleniu. Góra Zborów w Podlesicach to kolejne miejsce warte odwiedzenia. To także ciekawy punkt widokowy na Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Roztacza się stąd panorama na jurajski krajobraz. W masywie Góry Zborów mieści się Jaskinia Głęboka, która jest siedliskiem nietoperzy. Złoty Potok i Pustynia Siedlecka to następne atrakcje przyrodnicze Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pustynia Błędowska, rozciągająca się na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego- od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) do Kluczy, to największy w Polsce obszar lotnych piasków. Teren piaszczysty jest zresztą znacznie większy niż sam obszar Pustyni Błędowskiej. Ta „polska Sahara” to także jedna z bardziej interesujących atrakcji Śląska. Turystów zainteresują także malownicze okolice Złotego Potoku, rezerwat „Parkowe” i znajdująca się niedaleko Pustynia Siedlecka … kolejne pustynne miejsce na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Polecamy także wybrać się w podróż Jurajskim Szlakiem Zygmunta Krasińskiego Częstochowa Myszków. Z atrakcji przyrodniczych warto zatrzymać się dłużej przy wapiennym ostańcu o romantycznej nazwie „Skała Miłości”, jeden z odcinków trasy można pokonać kajakiem, rozkoszując się malowniczymi widokami.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia na piesze wędrówki
Obszar Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to nie tylko miasta i pokopalniane zabytki. Region ten można śmiało polecić do pieszych wędrówek, ponieważ nie zabraknie w nim także atrakcji przyrodniczych. Niezwykłe przyrodniczo obiekty znajdziemy na Ziemi Tarnogórskiej. Od wieków była przekopywana w poszukiwaniu rud ołowiu, srebra oraz żelaza. Pamiątkami po tym czasie są szyby, kopalnie, kamieniołomy, wyrobiska i hałdy. W Tarnowskich Górach tereny i obiekty, które przez dziesiątki, a nawet setki lat były związane z górnictwem, dziś wpisane są na światową listę dziedzictwa UNESCO. Są to Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga. Polecamy wycieczki na Hałdę Popłuczkową oraz Suchogórski Labirynt Skalny i kamieniołom Blachówka. Znajdują się w Bytomiu na terenach poprzemysłowych, w wyrobisku dawnej kopalni dolomitu. Ponad trzydziestohektarowy teren otacza olbrzymi las z wyjątkowo pięknym i bogatym przyrodniczo rezerwatem Segiet z okazałymi i wiekowymi bukami. Las i skały dolomitowe stwarzają wyjątkowy, zdrowotny mikroklimat, co dodatkowo zachęca do relaksu i uprawiania sportów. Z wielu miejsc na terenie dolomitów rozciąga się niesamowity widok. Interesujące miejsce. Warte polecenia są malownicze zbiorniki wodne: Kamieniołom Blachówka w Bytomiu, zbiornik Kozłowa Góra, uroczysko Buczyna w Chorzowie. Suchogórski Labirynt Skalny w Bytomiu to obszar wyrobisk pogórniczych, ciekawe miejsce. Na mapie atrakcji przyrodniczych Śląska znajduje się także Park Gródek (Arboretum w Jaworznie), nazywany Śląską Chorwacją. To unikalne miejsce na mapie województwa śląskiego. Kiedyś znajdowały się tam wyrobiska cementowni i zakładów dolomitowych. Obecnie park zachwyca mieszkańców Śląska i turystów, którzy mogą obejrzeć turkusowe stawy, piękne paprocie, łąki kwietne. W parku znajdują się też punkty widokowe. Miłośnicy kwiatów, a zwłaszcza róż, będą zachwyceni Rosarium w Chorzowie. To największy tego typu obiekt w Polsce. Róże rosną na 7 hektarach powierzchni ogrodu. Piękne lasy także są domeną tego regionu warto wybrać się szlakami przyrody do Rezerwatu Segiet w Bytomiu, Lasu Muckowskiego w Katowicach, Lasów Panewnickich w Katowicach, Lasu Zagórskiego w Sosnowcu czy Lasu Łabędzkiego w Gliwicach. Godne polecenia są również Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Żabie Doły w Bytomiu (Szlak Przyrody) , Rezerwat Las Dąbrowa w Gliwicach i gminie Sośnicowice oraz Śląski Ogród Botaniczny Mikołów Mokre.
Kraina Górnej Odry - gdzie warto się wybrać?
Kraina Górnej Odry to malowniczy obszar terenów rolniczych, lasów i wód. Sporą część terenu obejmuje Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Na obszarze Natura 2000 - Graniczne Meandry Odry występują liczne gatunki ptaków. Atrakcyjnym miejscem jest też Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu (ścieżka edukacyjna, mini ZOO) z jego najnowszą atrakcją „Zaczarowanym Ogrodem”, na który możemy spojrzeć także z góry, bowiem tuż nad nim stoi jedna z pięciu wież Szlaku Wież i platform widokowych „Silesianka”. Z wież w Pogrzebieniu i Grabówce turyści mogą popatrzeć na malownicze tereny Doliny Górnej Odry. To świetne miejsce na rekreację i aktywny wypoczynek, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Godna polecenia jest ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Bociek”, właśnie w Pogrzebieniu. Trasa ścieżki przebiega przez najbardziej malownicze obszary tych okolic. Trasa nie jest długa, ma cztery kilometry, ale obfituje w przyrodnicze atrakcje, takie jak kilka typów różnych siedlisk przyrodniczych - murawy ciepłolubne, zadrzewienia śródpolne, rozległe pola rozdzielone miedzami oraz stawy. Po drodze mija się potoki, łąki, rozlewiska. Piękna pofalowana panorama Płaskowyżu Rybnickiego urozmaica wędrówkę, widoki są malownicze, kojące i relaksujące. Idealne miejsce na rodzinną wycieczkę.
Kraina oferuje atrakcje związane z wodą (żeglarstwo, kajakarstwo, wędkowanie). Oprócz wspomnianej Odry z dopływami, w wodnej „promocji” tego regionu udział biorą wody stojące: sztuczny Zbiornik Rybnicki, stawy „Łężczok” i „Wielikąt”, tzw. „Pojezierze Palowickie” w okolicy Żor. Ten region Śląska doskonale nadaje się wycieczki rowerowe po świetnie utrzymanych szlakach.