Podziemia Górnego Śląska - warto je poznać

Podziemia Górnego Śląska - warto je poznać

Śląsk to bardzo ciekawy i zróżnicowany region naszego kraju, który skrywa w sobie całą masę ciekawych atrakcji turystycznych, wśród nich te najbardziej fascynujące - podziemne.

Odkryj podziemny Śląsk - atrakcje turystyczne

W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dominującym od wieków był przemysł wydobywczy, a kopalnie węgla na stałe wpisały się w krajobraz województwa. Ale świat i technologia się zmieniają. Wiele koplani przestało działać, ale to nie znaczy, że ich nie ma. Na Śląsku doskonale widać, jak dawne kopalnie i zabytki przemysłowe zamienion w atrakcje turystyczne. Dziś pokażemy właśnie takie miejsca - podziemia Śląska. To będzie emocjonująca wycieczka!

Miejsca, które powstały w miejscu kopalń pełnią wiele ważnych ról. Są nie tylko ciekawą i niepowtarzalną atrakcją turystyczną Śląska, pokazują, jak można zrobić coś wyjątkowego z nieczynnych obiektów, pełnią także rolę kulturotwórczą i edukacyjną. Muzea w miejscacch koplani, trasy podziemne – pokazują jak dawniej wyglądały przemysł wydobywczy, praca gorników i ich codzienne życie. Uczą historii Śląska i pokazują jego odrębność kultrurową i splątane dzieje historyczne.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to 41 miast i gmin., rozległy, zróżnicowany historycznie i geograficznie obszar. Z takimi miastami jak Katowice, Chorzów, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Mysłowice, Sosnowiec, Tarnowskie Góry. Główne atrakcje tego regionu Śląska to przede wszystkim ślady przeszłości industrialnej, pozostałości po przemyśle wydobywczym, zabytki techniki oraz miasta z bogatą historią, unikalnymi zabytkami wpisanymi w kulturę i historię śląską. Na Śląsku utworzono dla turystów wyjatkowy Szlak Zabytków Tehniki. Warto go bliżej poznać i wybrać się na wycieczkę w tajemnicze i viekawe podziemia.

POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Nigdy nie zapomnisz swojej przygody w legendarnych zabrzańskich podziemiach.

Zabrze, śląskie
Wyświetl szczegóły
Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Ponad 40 atrakcji do zabawy dla całych rodzin! Przenieś się do świata magicznej zabawy.

Chorzów, śląskie
Wyświetl szczegóły
Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu

Kopalnia Guido to najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce.

Zabrze, śląskie
Wyświetl szczegóły
Funzeum

Funzeum, wyjątkowe Muzeum Światła i Koloru w Polsce, gdzie zabawa i nauka łączą się w jedno.

Gliwice, śląskie
Wyświetl szczegóły

SPIS TREŚCI:

Zabrze - poznaj wyjątkową Kopalnię Guido

Kopalnia Guido Zabrze

Techniczne zabytki, urozmaicone zwiedzaniem podziemi czekają na turystów w Zabrzu. Są to Sztolnia Królowa Luiza oraz Kopalnia Guido. Zjazdy w dół górniczą kolejką, to tylko jedna z wielu atrakcji. Kopalnia Guido jest to unikatowy w skali Europy obiekt turystyczny, w którym można zjechać w podziemia oryginalną szolą, zobaczyć i poczuć, jak wyglądała i wygląda praca górników. Wyjątkowa atrakcja turystyczna Śląska.

Na zwiedzających czeka 5 km tras turystycznych w podziemnych korytarzach. Odwiedzający poznają techniki wydobycia i zabezpieczania kopalń od XIX wieku do czasów współczesnych. Niewątpliwą atrakcją jest pokonanie części trasy elektryczną kolejką podwieszaną. To prawdziwy rarytas i frajda nie tylko dla dzieci. Zjazd szolą czyli windą, prosto do podziemnego świata - tak zjeżdża się do dziś w czynnych kopalniach to kolejny mocny punkt na trasie wycieczki do Guido.

Kopalnia Guido Zabrze

Turyści zobaczą także pokaz pracy potężnych kombajnów górniczych - to widoki i dźwięki, których nie da się zapomnieć. Trasy turystyczne w kopalni Guido są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Gdzie na znajdziesz? 

Zabrze, ul. 3 Maja 93

www.podziemnaprzygoda.pl

Sztolnia Królowa Luiza 

Sztolnia Królowa Luiza to kolejna kopalnia-muzem w Zabrzu warta polecenia turystom. Obiekt można śmiało polecić dzieciom i dorosłym, w sam raz na rodzinną wyprawę. W częsci podziemnej obejrzymy oblicze górnictwa z lat 70. XX wieku w czterech strefach tematycznych: tradycji, legend i kultury, geostrefie, strefie techniki i strefie działań. Ekspozycja zawiera efekty multimedialne oraz działające maszyny górnicze.

sztolnia krolowa luiza zabrze

Atrakcją części podziemnej, która z pewnością przypadnie do gustu dzieciom, jest przejazd górniczą kolejką szynową typu Karlik. Kolejka porusza się po specjalnie przygotowanej trasie. Ale to nie koniec atrakcji. Podziemna Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza to jedna z najbardziej niesamowitych, podziemnych tras turystycznych w Polsce. Fragment podziemnych, historycznych wyrobisk trzeba przejśc pieszo. Ponad 1100 metrów tej trasy to unikatowy podziemny spływ łodziami.

W trakcie zwiedzania spotkacie także legendarne dla Górnego Śląska postaci, Skarbnika i Utopka. Serdecznie polecamy!

Gdzie na znajdziesz? 

Zabrze, ul. Mochnackiego 12 i ul. Wolności 408

www.podziemnaprzygoda.pl

 

ulotka slakieopolskie

Tarnowskie Góry i ich podziemia

Kolejnym miastem, które wykorzystało poindustrialną infrastrukturę do celów turystycznych są Tarnowskie Góry. Na turystów czekają Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga. Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to miejsce, które koniecznie musi zobaczyć turysta odwiedzający Śląsk. To wyjątkowe miejsce. Na głębokości 40 metrów mieści się podziemne miasto - labirynt korytarzy po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk.

W podziemiach panują surowe warunki, co pozwala zwiedzającym kopalnię poczuć klimat dawnej pracy górników. Szlak łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze. Turyści zobaczą tu wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami pomiędzy dwoma szybami górniczymi. Kopalnia jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To wyjątkowa atrakcja turystyczna Śląska. W Tarnowskich Górach warto także odwiedzić Sztolnię Czarnego Pstrąga. Jest to unikatowy, 600-metrowy fragment XIX wiecznej sztolni Fryderyk, odwadniającej podziemia tarnogórskie, który pokonuje się łodziami. Sztolnia położona jest na terenie Parku Repeckiego.

Po podziemi w Dąbrowie Górniczej

W tym mieście też podziemia są udostępnione turystom. Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego Sztygarka powstała w 1927 roku dla młodych adpetów górnictwa. Obecnie, składająca się z 3 poziomów kopalnia została udostępniona do zwiedzania jako podziemna trasa turystyczna i stanowi interesującą atrakcję dla turystów. Kopalnia Ćwiczebna prezentuje, w jaki sposób szkolono w ramach praktyk uczniowskich średnią kadrę górniczą.

Można w niej obejrzeć stanowiska szkoleniowe z zakresu mechaniki i elektryki oraz zabezpieczania wyrobisk górniczych za pomocą specjalistycznych obudów. Jednym słowem - zwiedzjący koplanię poznają tajniki górniczej pracy. Dotakowymi atrakcjami i ciekawostkami dąbrowskich podziemi są: osinobusz prezentacją multimedialną dotycząca historii przemysłowej Dąbrowy Górniczej, ściana węglowa z kombajnem górniczym, stanowiska szkoleniowe dla uczniów, surowy charakter wyrobisk.

Kopalnia Ignacy zaprasza

Na naszym szklaku śląskich podziemi trafiamy do Rybnika. Zabytkowa Kopalnia Ignacy to miejsce niezwykłe w historii Rybnika, które w nowoczesny sposób łączy funkcje muzealne z organizacją wydarzeń kulturalnych. Nas interesują podziemia. Nie brakuje w nich atrakcji dla miłośników zabytkowych maszyn, dawnych technologii i historii. Perełką ekspozycji jest unikatowa parowa maszyna wyciągowa z 1900 roku. Warto obejrzeć też inne maszyny. Z podziemi można udać się na punkt widokowy, w który zamieniono wieżę ciśnień.

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024