Przedstawiamy Władysławowo, miasto w województwie pomorskim, wakacyjny tętniący życiem kurort. To także miejsce, gdzie można zobaczyć ciekawą nadmorską przyrodę, skorzystać z oferty rejsów. Rozrywek i atrakcji turystycznych we Władysławowie i okolicy z pewnością nie zabraknie.
Miasto Władysławowo położone jest u nasady mierzei Helskiej, co także stanowi o jego atrakcyjności. Stąd jest tylko 48 km do Gdyni i 33 km do Helu. Turyści chętnie przyjeżdżają do Władysławowa dla morskiego klimatu z dużym nasłonecznieniem i bogatym w jod powietrzem oraz piaszczystej i szerokiej plaży. Ale nie tylko dlatego. Zatoka Pucka i jej niewielka głębokość oraz odpowiednie wiatry stwarzają miłośnikom windsurfingu i kitesurfingu najlepsze warunki w Polsce do uprawiania tych sportów.
Ich amatorów ciągle przybywa. Centralna część Władysławowa, gdzie w sezonie przewija się rzesza turystów, słynie z tutejszej plaży. Nie brakuje także innych atrakcji. Poznajcie niektóre z nich. Polecamy również odwiedzenie pobliskich miejscowości takich jak Chłapowo, Karwia, Jastrzębia Góra, czy położonych nieco dalej Helu, Łeby, Dąbek i Gniewna.
POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE:
Odkryj Bachledka Ski & Sun – letnią oazę przygód i relaksu! Czekają na Ciebie: ścieżka w koronach drzew, trójkołowce górskie, największy tor bobslejowy w Tatrach oraz magiczny plac zabaw dla dzieci. Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek w sercu gór!
Kopalnia Guido to najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce.
Nigdy nie zapomnisz swojej przygody w legendarnych zabrzańskich podziemiach.
Brama w Gorce to wyjątkowe Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne, oferujące bliski kontakt z naturą i fascynujące atrakcje dla całej rodziny. Odkryj malowniczą ścieżkę edukacyjną przez karpacką puszczę, spektakularne wieże widokowe, tunel podziemny.
SPIS TREŚCI
- Gdzie najlepiej zaparkować we Władysławowie?
- Poznaj najlepsze atrakcje we Władysławowie
- Aktywny wypoczynek we Władysławowie - sport, relaks i przygoda dla całej rodziny
- Co robić we Władysławowie, gdy pada? Poznaj atrakcje pod dachem
- Gdzie dobrze zjeść w Władysławowie?
- Atrakcje turystyczne w okolicy Władysławowa - co warto zobaczyć?
- Kaszubskie Oko
- Plaża w Dębkach
- Ujście Piaśnicy w Dębkach
- Chłapowo
- Cypel Rozewie
- Plaże w Łebie
- Park Ewolucji
- Park Dinozaurów „Łeba Park”
- Muzeum Motyli w Łebie
- Sea Park Sarbsk
- Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
- Labirynt Park Łeba
- Illuzeum w Łebie
- Półwysep Helski
- Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu
- Fokarium na Helu
- Tramwaj wodny na Helu
- Gdynia i jej statki
Gdzie najlepiej zaparkować we Władysławowie?
We Władysławowie można znaleźć sporo miejsc, w których można zostawić auto. Są to parkingi płatne jaki i bezpłatne. W sezonie letnim większość ulic prowadzących do plaży jest objęta strefą płatnego parkowania. Parkingi płatne: Parking Port (ul. Portowa 22), Parking Solar Hryniewieckiego (ul. Hryniewieckiego 1), oraz Parking Władysławowo - 24h - Carpark (ul. Spokojna 9 a). Bezpłatne parkingi we Władysławowie: Bezpłatny Parking Miejski (ul. Żeromskiego 2), Surf Parking (z częścią płatną).
Poznaj najlepsze atrakcje we Władysławowie
Władysławowo to miasto, które powinien odwiedzić każdy miłośnik morskich klimatów, białych plaż i niezwykłych atrakcji. Położone nad otwartym morzem i Zatoką Pucką, to idealne miejsce na letnie wakacje, ale również na weekendowy wypad o każdej porze roku. Kuszące są tu nie tylko złote plaże i chrupiący pod stopami piasek, ale przede wszystkim atrakcje, które zachwycą zarówno najmłodszych, jak i dorosłych
Port Władysławowo
Zaczynamy od ul. Portowej, gdzie znajduje się Port Władysławowo, jeden z najważniejszych portów rybackich na Bałtyku pod względem ilości wyładowywanej ryby, liczby obsługiwanych kutrów rybackich i wyposażenia. To duża atrakcja turystyczna. Z portu pasażerskiego można wypłynąć statkiem w rejs po Bałtyku. Zachodni falochron pełni rolę mola i jest ulubionym miejscem wędkarzy i turystów.
Plaże
Władysławowo posiada pięć dużych strzeżonych plaż, które w okresie wakacyjnym dodatkowo wyposażane są w inne atrakcje turystyczne. Na plażach we Władysławowie nie brakuje zjeżdżalni wodnych dla dzieci, wypożyczalni sprzętu sportowego i licznych punktów gastronomicznych. Przede wszystkim jest tutaj bezpiecznie. Wyszkoleni ratownicy przeczesują wzrokiem kąpielisko i dbają, by wypoczynek odbył się bez zbędnych przygód. Łączna długość plaży to 23 km! Główna plaża, oddalona od centrum miasta zaledwie o kilometr, ma kilkanaście wejść usytuowanych wśród wydm i lasów.
Aleja Gwiazd Sportu
Znajduje się na promenadzie. Upamiętnia tych, którzy osiągnęli sukces w sporcie. Na ulicy znajduje się 36 mosiężnych gwiazd wmurowanych w granitowych płytach, na których wygrawerowane są nazwiska sławnych polskich sportowców. Swoją gwiazdę posiadają tu m.in.: Irena Szewińska, Halina Konopacka, Kazimierz Deyna, Robert Korzeniowski, Andrzej Supron, Jerzy Kulej, Janusz Kusociński, Kazimierz Górski.
Park Rozrywki Ocean Park
Fot. Park Rozrywki Ocean Park
Ocean Park we Władysławowie to miejsce, gdzie zobaczymy wieloryby, rekiny, żółwie, delfiny oraz wiele innych zwierząt morskich i oceanicznych. Ekspozycja została przygotowana przy zachowaniu naturalnych rozmiarów i szczegółów budowy wszystkich zgromadzonych okazów. Lokalizacja: ul. Żwirowa 23.
Farma Alexa
Adres: ul. Łebska 27. Wyjątkowa atrakcja dla dzieci, czynna codziennie w godz. 10:00 - 18:00. Na dzieci czekają atrakcje w farmerskim stylu, takie jak: zwierzęta - od królików, przez amerykańskie kury, górskie kozy, owce po alpaki, traktory, labirynt w polu kukurydzy, show z Alexem na żywo, Wiejska Szkoła Alexa, magiczne ogrody, wioska z siana.
Labirynt w Polu Kukurydzy
Znajduje się w Swarzewie, 3 km od Władysławowa. Labirynt utworzony z roślin szybkorosnącej kukurydzy o wysokości 3 metrów. Rozciąga się na powierzchni 2,5 ha, a łączna długość jego korytarzy to 3,5 km. To zabawa dla całej rodziny! W trakcie błądzenia krętymi ścieżkami napotykamy niespodzianki - zwierzątka, samoloty, a nawet UFO…
Rejs widokowy jachtem Arkun
Udajcie się do Portu Władysławowo, gdzie czeka na Was wodna przygoda. Rejs jachtem Arkun trwa około 45 minut, można spróbować swoich sił za sterami. To jeden z atutów jachtu Arkun, który ma podwójną sterówkę. Armator oferuje również romantyczne rejsy o zachodzie słońca z szampanem. O morskich przygodach opowiada Kapitan Wiśniewski.
Dom Rybaka
Dom Rybaka to największa socrealistyczna budowla jaka powstała na Wybrzeżu Kaszubskim. Główną atrakcją Domu Rybaka jest wieża, z której rozpościera się przepiękny widok na morze. Na dolny taras możemy dostać się w dwojaki sposób. Możemy przejechać się tam windą lub skorzystać z klatki schodowej. Mieszczą się tu również: restauracja, wystawa fotograficzna i Muzeum Motyli. Lokalizacja: ul. Hellera 19.
Motylarnia Władysławowo Port
Fot. Motylarnia Władysławowo Port
Ulica Portowa 22 - tu mieści się miejsce niezwykłe, wyjątkowa atrakcja we Władysławowie. Turyści poczują się tutaj jak w tropikach, podziwiając egzotyczne motyle i ćmy ze wszystkich stron świata. Feeria kolorów i imponujące rozmiary motyli zaskoczą każdego. Motylarnia Władysławowo to dom dla wielu gatunków motyli i tropikalnych roślin, to największa motylarnia w Polsce.
Lunapark Sowiński
Fot. Lunapark Sowiński
Mieści się przy ul. Hallera 19. Dla miłośników wesołych miasteczek. Najbardziej popularne atrakcje, to: „Diabelski Młyn”, największa w Polsce kolejka wysokogórska, najróżniejsze karuzele i wirówki, kino 3D, małe ZOO, tor jeździecki, konie, tor do jazdy quadami, samochody terenowe.
Hallerówka
Lokalizacja: ul. Morska 6. Drewniana willa wybudowana w 1922 roku należała do gen. Józefa Hallera i jego rodziny. Na cześć generała tworzące się wokół willi letnisko nazwano Hallerowem. Józef Haller spędzał w niej wakacje letnie. W 2000 roku otwarto w „Hallerówce” Centrum Pamięci gen. J. Hallera i Błękitnej Armii. Od czerwca 2013 r. obiekt stał się oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku.
Stuletni buk
Jedną z atrakcji turystycznych w Chłapowie jest Dolina Chłapowska lub inaczej nazywana Wąwozem Chłapowskim, a przez tubylców Rudnikiem. W wąwozie oprócz fauny i flory, która podlega ochronie rośnie też stary stuletni buk, który jest chyba najbardziej ciekawą jego atrakcją, a zarazem pomnikiem przyrody.
Wąwóz Lisi Jar
Lisi Jar stanowi cześć Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Wąwóz ciągnie się wąskim pasem do wybrzeża Bałtyku, osiągając głębokość nawet do 50 metrów. Zbocza wąwozu porastają ponad stuletnie buki, tworzące mikroklimat okolicy. Legenda głosi, że u wejścia do Lisiego Jaru hrabia de Rosset wybudował pierwsze w Polsce nadmorskie schronisko turystyczne "Nad Lisim Jarem" a w jego pobliżu usytuował obelisk upamiętniający legendę, jakoby Zygmunt III Waza wylądował właśnie w Lisim Jarze po nieudanej wyprawie na Szwecję.
Taras widokowy Klif w Chłapowie
Lokalizacja: Pasaż Chłapowo. Chłapowska plaża z pięknym piaskiem położona jest przy klifie, z którego roztacza się niezwykły widok na morze. Trzeba pokonać wiele schodów, ale naprawdę warto. Na samej górze znajduje się taras widokowy. Chłapowski klif porośnięty jest bujną i urozmaiconą roślinnością. Okolica zachęca do spacerów i jest świetną propozycją dla osób, które szukają ciszy i spokoju. Urocze miejsce.
Aktywny wypoczynek we Władysławowie - sport, relaks i przygoda dla całej rodziny
Władysławowo, które tętni życiem i oferuje swoim gościom mnóstwo atrakcji, stało się popularnym celem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Jego malownicze, piaszczyste plaże, gwarantujące relaks pod słońcem, to jednak tylko jeden z elementów pełnego obrazu tego wyjątkowego miejsca. Kierując się na północ Polski, możemy odkryć bogactwo różnych form aktywności, które są doskonałą alternatywą dla tradycyjnego leniuchowania na plaży.
Baseny i aquaparki
Fot. Aquapark Reda
We Władysławowie znajdziemy sporych rozmiarów basen, aquapark natomiast znajduje się na przykład w Jastrzębiej Górze. Sporo podobnych obiektów znajduje się również w najbliższym sąsiedztwie miasta.
Basen Aquarius we Władysławowie
Mieści się przy ul. Żeromskiego 52, w Centralnym Ośrodku Sportu Cetniewo. Aquarius to nowoczesny kompleks basenowo - rekreacyjny przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Obiekt posiada basen sportowy, basen rekreacyjny, dysze do masażu, jacuzzi, sSauny suche, parowe, infrared (na podczerwień) Można skorzystać także z usług kompleksu odnowy biologicznej (fizykoterapia, hydroterapia, kinezyterapia, krioterapia, masaże).
Aquapark w Redzie
Zaledwie 25 km od Władysławowa w Redzie znajdziemy idealny obiekt w postaci Aquaparku – Centrum Rodzinnej Rozrywki. Największą jego atrakcją są rekiny - wchodzimy do paszczy rekina, z której zjeżdża się 60-metrowym oszklonym tunelem w otoczeniu pływających w akwarium rekinów. Są obrotowe zjeżdżalnie i cała moc innych atrakcji, Znakomite miejsce! Lokalizacja: ul. Morska 5.
Aquapark Primavera w Jastrzębiej Górze
Znajduje się przy ul. Rozewskiej 40. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mamy bowiem basen rekreacyjny, brodzik dla dzieci z mini-zjeżdżalniami i zabawkami wodnymi. Na gości czekają także przeciwprąd - silny strumień wody to doskonały sposób na masaż całego ciała. Kilka minut w takim miejscu wystarczy, żeby po wyjściu ze strefy przeciwprądu poczuć się błogo odprężonym oraz rwąca rzeka - świetna zabawa połączona ze skokiem adrenaliny. Do dyspozycji gości są też sauny i zjeżdżalnie.
Szlaki turystyczne
W okolicy Władysławowa nie brakuje szlaków turystycznych. Możemy na przykład wybrać się na wycieczkę nadmorskim szlakiem czerwonym o długości 32 km, wiodącym z Żarnowca do Łeby. Po drodze warto zwiedzić Klasztor Cystersek (obecnie Benedyktynek), chałupy rybackie, drewniany kościół, wysokie wydmy. Szlak niebieski także wiedzie wzdłuż brzegów Bałtyku, ma długość 28 km. Przebieg szlaku: Krokowa - Ostrowo - Jastrzębia Góra - Rozewie - Władysławowo.
Możemy wyruszyć również nieco krótszym niebieskim szlakiem: Władysławowo - Chałupy - Kuźnica - Jastarnia - Jurata. Szlak żółty ma długość 12 km i prowadzi z Pucka do Władysławowa. Szlak biegnie wzdłuż krawędzi Kępy Puckiej. Z Pucka idziemy przez Dolinę Płutnicy, brzegiem klifowym dochodzimy do Swarzewa, gdzie warto zwrócić uwagę na sanktuarium MB Swarzewskiej Królowej Morza, neogotycki kościół z XIX wieku oraz kapliczkę z XVIII wieku. Idąc brzegiem zatoki Puckiej dojdziemy do Władysławowa.
Windsurfing
Największym powodzeniem wśród miłośników tego sportu cieszy się rejon zatoki pomiędzy Władysławowem a Chałupami. Półwysep Helski to miejsce idealne, wręcz wymarzone. Wąska, długa plaża, piaszczysta mierzeja nieustannie rzeźbiona przez wiatr i przez morze. Oddziela od wód Morza Bałtyckiego Zatokę Pucką. Jej część wewnętrzna, nazywana Małą Zatoką Pucką charakteryzuje się płytką i prędko nagrzewająca się wodą. Przewaga wiatrów zachodnich, wiejących niemal wzdłuż brzegu, stwarzają idealne warunki dla amatorów żagla na desce, zarówno o wysokim stopniu wtajemniczenia jak i początkujących. Półwysep Helski oferuje dobrze zaopatrzone sklepy i wypożyczalnie sprzętu wodnego, fachową pomoc instruktorów i szkółki dla tych, co stawiają dopiero pierwsze kroki. Szkoły windsurfingu: „Oddech”, „Board School”.
Kitesurfing
Swoich sił można też spróbować w kitesurfingu. Szkoła „Kite Crew” mieści się na Kempingu Chałupy 6 na Półwyspie Helskim. Prowadzi kursy kitesurfingu na wszystkich poziomach. Strefa szkoły to wypożyczalnia sprzętu kitesurfingowego, wypożyczania przyczep kempingowych, strefa chill out z pufkami, leżakami i muzyką, taras widokowy i plaża z miejscem do startowania i lądowania latawców.
Żeglarstwo
Port we Władysławowie, oprócz wypełniania swych podstawowych funkcji tj. poławiania i przetwórstwa ryb, chętnie gości turystów żądnych niecodziennych widoków i morskiej przygody. Na campingu "Małe Morze" znajduje się ośrodek żeglarski, gdzie można na przykład wyczarterować jacht, wypożyczyć sprzęt wodny, czy też przycumować własny. Wody Zatoki Puckiej ze względu na swoją płytkość oraz sprzyjające wiatry są nie lada gratką dla amatorów sportów wodnych, także żeglarstwa.
Rejsy wodne
Jako miasto portowe, Władysławowo oferuje sporo możliwości wypłynięcia w morze. Można poczuć adrenalinę podczas rejsów szybkimi łodziami typu RIB. Na łodziach można w niedługim czasie przepłynąć sporą odległość, poznając piękno polskiego wybrzeża od strony morza. Lokalizacja: ul. Hryniewieckiego. Duński statek Athena w okresie wakacyjnym pełni funkcje statku wycieczkowego. Statek prezentuje się wspaniale, a na pokładzie znajdują się eksponaty bohaterów filmu "Piraci z Karaibów" oraz inne ciekawe atrakcje. Na głównym pokładzie znajduje się 12 miejsc dla pasażerów, a na dolnym pokładzie może się wygodnie rozsiąść 30 osób.
Rejs trwa 40 minut i podczas tego rejsu podziwiać można piękny nadmorski krajobraz. Pytajcie na ul. Portowej. Także tam cumuje statek Drakkar. Jest to niezwykły statek wikingów, gdzie panuje wspaniała atmosfera, a na pokładzie statku spacerują prawdziwi wikingowie. Najpiękniejsze rejsy odbywają się ku zachodowi słońca. Wspaniała wyprawa, która na długo pozostanie w waszej pamięci. Spodoba się dzieciom.
Wędkarstwo
Władysławowski port to doskonałe miejsce na relaks z wędką. Wędkarze wybierają zazwyczaj wewnętrzną część wschodniego falochronu. W porcie łowi się przede wszystkim płastugi i okonie. Jedną z głównych atrakcji portu są śledzie, jeśli tylko akurat wejdą z morza do portu. Wystarczy zwykłe wędzisko spinningowe, a jeszcze lepiej wędka typu feeder i można łowić śledzie. Latem port jest masowo odwiedzany przez wczasowiczów.
Dlatego najlepiej wybrać się na ryby we wczesnych godzinach porannych. Pozwolenie na wędkowanie można wykupić w kapitanacie portu. Na miejscu znajduje się sklep wędkarski, w którym można nabyć niezbędne akcesoria.
Jazda konna
Amatorzy konnej jazdy mają możliwość skorzystania z nauki jazdy konnej, przejazdów po maneżu, oprowadzania na koniu lub kucu, przejazdów po terenie oraz wyjazdów na plażę. Jednym z organizatorów takich przejażdżek jest Ośrodek Turystyki i Rekreacji Konnej OLAND w Chłapowie, Aleja Żeromskiego 43. Malowniczo położony nad samą Zatoką Pucką, kameralny ośrodek jeździecki Zwierzińc w Swarzewie zadowoli rodziny z dziećmi. Jazdy zależą od indywidualnych umiejętności i osobistych preferencji.
Najmłodsze dzieci i kompletni amatorzy powinni zacząć od oprowadzania - za uzdę lub na lonży. Samodzielne kierowanie z siodła można tutaj ćwiczyć na maneżu pod gołym niebem lub w hali pod dachem. Zaawansowani wybierają się na długie, dalekie rajdy w terenie. Miłym dodatkiem będzie wizyta w tutejszym mini-zoo. Stadnina koni w Białogórze przy ul. Bałtyckiej 2, to raj dla miłośników jeździectwa. 80 koni żyje tu na rozległych łąkach wokół Rezydencji Myśliwskiej. Stadnina to idealne miejsce do wytrawnych jeźdźców. W ofercie jest również nauka jazdy. Dla zaawansowanych jeźdźców właściciele stadniny otwierają możliwość jazdy w terenie po plaży, okolicznych lasach i polnych ścieżkach.
Co robić we Władysławowie, gdy pada? Poznaj atrakcje pod dachem
Z pewnością można wybrać się na kryty basen we Władysławowie bądź skorzystać z bogatej oferty pobliskich aquaparków. Władysławowo proponuje także inne rozrywki. Na przykład odwiedziny w Muzeum Figur Woskowych. To atrakcja i rozrywka dla całej rodziny. Można tu spotkać figury ludzi, którzy zapisali się w kinowej, politycznej i sportowej historii ludzkości. Do tego bajkowe i piękne prezentacje dla dzieci. Muzeum znajduje się przy ul. Hallera 1.
Można odwiedzić Muzeum Motyli i Muzeum Iluzji w Domu Rybaka. Muzeum we Władysławowie stanowi tak naprawdę drugą wystawę motyli pochodzącą z tej samej kolekcji liczącej ponad 6 tys. Okazów z całego świata. Kolekcja obejmuje nie tylko same motyle, ale także inne owady, takie jak chrząszcze, oraz pająki i skorpiony. Pierwsza wystawa kolekcji otwarta została w Łebie. Natomiast w Muzeum Iluzji znajduje się interaktywna wystawa stała o nazwie Magiczny Zawrót Głowy. Muzeum czynne jest tylko przez trzy miesiące w roku (lipiec-wrzesień). Eksponaty na wystawie stałej pozwalają przede wszystkim na badanie własnej percepcji i obserwowania zmian w niej zachodzących w zależności od czynników zewnętrznych.
Gdzie dobrze zjeść w Władysławowie?
Fot. Tawerna Klipper
Jesteśmy nad morzem, lubimy ryby i nie wyobrażamy sobie urlopu bez ich degustacji. Poza tym, podczas wyjazdów warto skosztować nowych potraw, zjeść coś, czego nie jemy codziennie. We Władysławowie jest sporo miejsc, gdzie można dobrze zjeść. Oto niektóre z nich. Przy ul. Gdańskiej 20 znajduje się smażalnia ryb Tawerna Klipper gdzie można skosztować świeżych ryb z własnego połowu, takich jak turbot, flądra lub dorsz. W menu, oprócz dań rybnych, są też smaczne dania mięsne i znakomite desery.
Jedna z lepiej ocenianych restauracji we Władysławowie. Gdańska 13 to lokalizacja restauracji Trzy Siostry. Klienci chwalą znakomite schabowe, flądrę, surówki oraz naleśniki z serem i polewą. Na deser warto zjeść pyszną bezę lub sernik i napić się lemoniady.
Velaves Restauracja Smażalnia przy ul. Żeromskiego 14 A serwuje różne rodzaje ryb prosto z patelni. Do tego smaczna surówka i frytki. Restauracja Przystanek Władek serwuje bardzo smaczne, tradycyjne domowe jedzenie, mieści się przy ul. Wyzwolenia 102. Miłośnicy włoskiej kuchni mogą zajrzeć na ul. Siedleckiego 32, gdzie mieści się restauracja Imola. Serwują w niej makarony oraz pizzę z pieca opalanego drewnem. Klienci chwalą pizzę tamburello, zupę krem, sałatkę z ricottą oraz kawę.
Atrakcje turystyczne w okolicy Władysławowa - co warto zobaczyć?
Zapewne niektórzy z Was zastanawiają się, czy warto skupić się wyłącznie na tym mieście, czy też można znaleźć coś ciekawego w jego okolicach. Otóż warto zwrócić uwagę na miejsca położone nieopodal Władysławowa, które również kryją wiele uroków i atrakcji. Biorąc pod uwagę liczbę atrakcji, które oferuje samo Władysławowo i jego najbliższa okolica, można powiedzieć, że jest to wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem. A jeszcze bogatsze doświadczenia zapewni rozszerzenie planów o pobliskie miejscowości. Dlatego zachęcamy do odkrywania nie tylko samego Władysławowa, ale i jego okolic.
Kaszubskie Oko
Wieża widokowa znajdująca się w kompleksie Kaszubskie Oko to jedna z najbardziej popularnych atrakcji w Karwi. Wytrwałych turystów, którzy pokonają wszystkie schody i dotrą na szczyt wieży czeka niesamowity widok. Ze szczytu wieży rozpościera się panorama na przepiękną okolicę: morenowe wzgórza Jeziora Żarnowieckiego, pozostałości po budowie elektrowni jądrowej, zbiornik górny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, farmę Elektrowni Wiatrowych oraz Morze Bałtyckie. Kompleks został zaprojektowany w ten sposób, aby kształtem i wyglądem przypominał oko.
Plaża w Dębkach
Dobrze Wam radzimy, aby odwiedzić to miejsce. Plaża w Dębkach jest bowiem najładniejszą plażą w Polsce, co potwierdzają rankingi. Jest bardzo szeroka, a fachowcy mówią, że "łączy złocisty kolor z idealną konsystencją", piasek jest czysty i przyjemny. Dębki mają także inną zaletę - nadal jest to niewielka miejscowość, a plaża jest długa i szeroka. Dzięki temu nawet w sezonie nie ma tu tłoku. Z każdego miejsca w Dębkach do plaży dojdziemy w max. 15 minut. Ale możemy także dojechać: meleksem, rowerem, hulajnogą, skuterem (to wszystko można wypożyczyć w Dębkach).Plaża rozciąga się pomiędzy 18 a 26 wejściem.
Ujście Piaśnicy w Dębkach
Wejście na plażę nr 24 to ujście rzeki Piaśnicy, przepiękne miejsce. Można je polecić przede wszystkim na wypoczynek dla rodzin z dziećmi, dla których morze może być za zimne lub za wietrzne. Wtedy świetną alternatywą jest plaża u ujścia Piaśnicy. Bialutki piasek, szeroka plaża czynią to miejsce jednym z najfajniejszych nad Bałtykiem. Ujście rzeki Piaśnicy znajduję się na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Cicha, leniwa rzeka, porośnięte bogatą roślinnością brzegi i las tworzący zasłonę przed wiatrem. Polecamy!
Chłapowo
To niegdyś nadmorska osada rybacka na Pobrzeżu Kaszubskim, dzisiaj prężnie rozwija się w niej turystyka. Miejscowość jest malowniczo położona na urwistym wybrzeżu klifowym, nadmorska część Chłapowa stanowi fragment Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jest tu piękna, klifowa plaża. Wytyczone są tu dwa piaszczyste kąpieliska, za kąpieliskiem plaża zmienia swój charakter, pojawiają się na niej spore kamyki. Na plaży możemy dostrzec również łódki rybackie miejscowych, po dziś dzień łowiących rybaków..
Cypel Rozewie
W pobliżu miejscowości leży cypel Rozewie uważany za najdalej wysunięte na północ miejsce w granicach Polski. Znajduje się tam też udostępniana do odwiedzania Latarnia Rozewie im. Stefana Żeromskiego, a także małe Muzeum Latarnictwa.
Plaże w Łebie
Plaże w tej miejscowości od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Plaże są piaszczyste i szerokie, co sprzyja przyjemnemu wypoczynkowi. Amatorów spacerów wzdłuż morskiego brzegu zachwycają różnorodne krajobrazy i niejednostajna linia brzegowa, w Łebie bardzo długa. Na 10-kilometrowej długości znajduje się wiele szerokich, pięknych plaż, do których z miasta prowadzą liczne zejścia. Latem są tu wydzielane dwa duże, strzeżone kąpieliska. Długa linia brzegowa z Bałtykiem sprawia, że wzdłuż niej można znaleźć zarówno popularne, tłumnie odwiedzane, pełne nadmorskich atrakcji i plażowych barów odcinki, jak i niemal puste, dzikie plaże.
Rzeka Łeba, która uchodzi tu do morza, dzieli tutejszą plażę na dwie części - wschodnią i zachodnią. W Łebie wydzielone są trzy główne plaże. Najpopularniejsza jest plaża A. Turyści znajdą tutaj nie tylko restauracje, bary, ale także ratowników, którzy czuwają nad bezpieczeństwem turystów. Nad terenem plaży króluje Hotel Neptun, który jest wizytówką miasta i, szczególnie w czasie zachodów słońca, dodaje plaży niesamowitego uroku. Do plaży dojdziemy od ulicy Wojska Polskiego lub ulicy Sosnowej. Plaża B znajduje się po drugiej stronie betonowego mola. Jest to plaża strzeżona, ale nieco mniej uczęszczana niż plaża A. Można na nią dostać się ul. Turystyczną. Ostatnią jest plaża C.
Park Ewolucji
Fot. Park Ewolucji Sławutówko
W miejscowości Sławutówko to miejsce dla rodzin, atrakcja na wakacje z dziećmi. Dostarczy niezapomnianych emocji pośród jurajskiej przyrody. Wszak dzieci kochają dinozaury! Zwiedzanie zaczyna się w Kinie Prehistorycznym, niemal 4,5 miliarda lat wstecz. Interaktywny dinozaur przedstawia narodziny naszej planety oraz historię powstania życia na Ziemi, udajemy się w podwodną podróż batyskafem.
Ogromny ekran przenosi widza do innego wymiaru, sprawiając wrażenie obecności w przestrzeni akcji filmu. Kolejną jest park makiet prehistorycznych zwierząt. Prehistoryczny świat jest niezwykle ciekawy.
Park Dinozaurów „Łeba Park”
Fot. Park Dinozaurów „Łeba Park”
Dzieci uwielbiają dinozaury. Park położony jest w otoczeniu lasów i naturalnej przyrody. Na najmłodszych czeka 100 gadów, a wśród nich dwa największe - seismosaurus mający 45 metrów długości i 13-metrowy brachiosaurus. W Mini ZOO dzieci mogą karmić kozy, owce, daniele, jelenie oraz ujeżdżać kucyki. Są też place zabaw i kino.
Muzeum Motyli w Łebie
Fot. Muzeum Motyli w Łebie
Ciekawe miejsce z kolorową i niepowtarzalną kolekcją ponad 4000 eksponatów! Okazy duże i małe, kolorowe i jednobarwne, pochodzące z Europy, Azji a nawet Afryki. Dzieci będą zachwycone ich różnorodnością.
Sea Park Sarbsk
Fot. Sea Park Sarbsk
To idealne miejsce na spędzenie czasu w gronie rodziny. Na pewno nikt się nie będzie nudzić, atrakcji nie zabraknie ani dla małych ani dla dużych. W Sea Parku organizowane są pokazy z udziałem fok szarych, pospolitych i uchatek kalifornijskich, które wykonują sztuczki pełne humoru i zabawy. Poznamy tu także podwodny świat roślin i zwierząt, historie pirackie oraz inne ciekawe opowieści. Znajduje się na ul. Foki 1.
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Fot. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Ciekawa atrakcja dla rodzin, a zwłaszcza najmłodszych. Dzieci poznają życie dawnej wsi słowińskiej. Można spróbować swoich sił w młóceniu zboża, siekaniu słomy czy obrządku zwierząt gospodarczych, a także wykazać się umiejętnością gotowania na starej kuchni kaflowej czy wypieku chleba w piecu. Lokalizacja: Kluki 27.
Labirynt Park Łeba
Fot. Labirynt Park Łeba
To dopiero przygoda! Na powierzchni 5000 m kw. znajduje się największy w Polsce naturalny labirynt z platformami widokowymi i 5 bazami do zdobycia po drodze do wyjścia. Można także zagrać w bule i pogłówkować w magicznym ogrodzie gier. Świetne miejsce dla dzieci w każdym wieku. Szukajcie na ul. Wspólnej.
Illuzeum w Łebie
Niesamowite miejsce, gdzie nauka i magia spotykają się i dają przedziwne efekty. Interaktywna wystawa, łamigłówki, ciekawostki, eksperymenty naukowe. To miejsce, gdzie dorośli i dzieci odkryją zupełnie nowe światy i będą się doskonale bawić. Lokalizacja: ul. Kościuszki 67.
Półwysep Helski
Półwysep Helski to wąska mierzeja, utworzona przez płynący od wschodu wzdłuż wybrzeża prąd morski niosący piasek z dna - stanowi wyjątkową osobliwość w polskim krajobrazie Półwysep Helski należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, piękne miejsce na mapie Polski. W okolicy Władysławowa, półwysep jest najwęższy (ma tylko około 100 metrów), zaś jego szerokość na końcu, w okolicy Helu to około 3 kilometry.
Przez cały Półwysep Helski przebiega linia kolejowa oraz wygodna droga, przy której biegnie ścieżka rowerowa. Turyści tutaj przebywający mogą korzystać z pięknych, niezatłoczonych plaż nad otwartym morzem lub z plaż położonych nad Zatoką Pucką. Nad Zatoką ulokowanych jest wiele campingów specjalizujących się w obsłudze windsurferów, bo - jak wiadomo - panują tu bardzo dobre warunki do uprawiania tego sportu. Na terenie mierzei helskiej znajdują się dwa porty rybackie w Jastarni i Helu oraz port wojenny - Hel. Port helski rozwija działalności rekreacyjne - sporty wodne, wypożyczalnie sprzętów. Porty morskie to miejsca, które będąc w miejscowościach nadmorskich, należy odwiedzić.
Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu
Fot. Muzeum Obrony Wybrzeża
Mieści się przy ul. Helskiej 16. Głównym obiektem wystawienniczym muzeum jest stanowisko ogniowe B-2 „Bruno”, w którym obecnie mieści się kilkanaście wystaw stałych i czasowych, m.in. sala komandora Zbigniewa Przybyszewskiego (dowódcy jednej z baterii, patrona muzeum), wystawa „Morski Dywizjon Lotniczy w Pucku”, „32 dni Obrony Helu”, „Wojna i Medycyna” oraz największa ekspozycja granatów w Polsce. W lesie znajduje się skansen militarny z armatami, minami, torpedami i taborem kolejowym. W wieży kierowania ogniem znajdują się kolejne ekspozycje, a na szczycie taras widokowy.
Fokarium na Helu
To atrakcja wyjątkowa, rodzinna, dająca dużo radości dzieciom w każdym wieku. Miejsce, w którym ratuje się foki z Bałtyku, dba o nie, bada i pokazuje zwiedzającym życie tych cudownych ssaków. Cudowne foki, możliwość przebywania w ich towarzystwie to prawdziwa radość. Atrakcją przyciągającą rzesze turystów jest trening medyczny połączony z karmieniem fok. To nie lada atrakcja, bo udział w treningu to niesamowite przeżycie. Lokalizacja: ul. Morska 2.
Tramwaj wodny na Helu
W sezonie wakacyjnym warto pokusić się o rejs drogą morską, który na pewno będzie niezapomnianą atrakcją dla dzieci przebywających tu na wakacjach. Między Trójmiastem i dwoma miejscowościami półwyspu - Helem i Jastarnią kursuje bowiem tramwaj wodny.
Gdynia i jej statki
Będąc w okolicach Władysławowa warto odwiedzić Gdynię. Sercem miasta jest Skwer Kościuszki z cumującymi na pobrzeżu statkami. Atrakcje w Gdyni to także niezliczone restauracje położone w centrum miasta. To także zabytkowe statki. Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica” to miejsce, które w Gdyni trzeba i warto zobaczyć. Cumuje przy Molo Południowym i jest odwiedzany przez rzesze turystów. Pod pokładem, gdzie mieści się wystawa muzealna, oglądać można przyznany jednostce Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari, uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną. Śródmieście Gdyni to gratka dla miłośników architektury, a zwłaszcza modernizmu.
W Gdyni działa drugi największy port w Polsce specjalizujący się przede wszystkim w przeładunkach. Stąd rejsy rozpoczynają promy pasażerskie do Skandynawii, a w dwudziestoleciu międzywojennym oraz po II wojnie światowej z Gdyni odpływały słynne statki takie jak Batory, pływające na linii Gdynia - USA. Historie podróżujących gdynian, marynarzy i ludności napływowej stały się inspiracją do utworzenia w mieście wyjątkowego Muzeum Emigracji. Założono je w dawnym Dworcu Morskim, który znajduje się przy Nabrzeżu Francuskim. Gdynia to także piękne panoramy. Chcąc popatrzeć z góry na piękno miasta, podziwiać port, gdyńską stocznię, plaże czy Zatokę Gdańską, warto wjechać kolejką na Kamienną Górę.