Miasta województwa pomorskiego

Kalendarz imprez - koncerty, wydarzenia, festiwale

Pomorskie - miasta które warto odwiedzić

Miasta województwa pomorskiego

Wakacje nad Bałtykiem mogą być naprawdę interesujące i pełne wrażeń. Miejscowości turystyczne to jeden z magnesów przyciągających rzeszę turystów, spragnionych relaksu, atrakcji niedostępnych na co dzień i wielu wrażeń.

Jakie miasta nad morzem wybrać?

Są takie miejscowości w Pomorskim, które zna każdy, ale nie każdy w nich był i poznał ich atrakcje turystyczne. Jest ich mnóstwo. Jakie miasta nad morzem wybrać? To zależy czego poszukujemy, bo wielość i różnorodność oferty turystycznej robią wrażenie. Przedstawimy kilka miejscowości i ich warte polecenia atrakcje.

POLECANE ATRAKCJE:

Rejsy na foki Mikoszewo

Zapraszamy na rejs na foki na Wiśle! Odkryj piękno ujścia Wisły i zanurz się w świat dzikiej przyrody podczas naszej wyjątkowej, godzinnej przygody. Podczas rejsu będziesz miał okazję do bezpośredniej obserwacji fok i bogatej fauny ptaków wodnych.

Stegna, pomorskie
Wyświetl szczegóły

Zabytki i atrakcje Gdańska

W Gdańsku nie można się nudzić - rejsy statkami wycieczkowymi, zabytki, wspaniała architektura, niezwykłe muzea. To miasto zachwyca zabytkami, większość z nich skupionych jest przy najbardziej reprezentacyjnym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej, ale także przy uliczkach do niej przyległych oraz przy deptaku nad Motławą zwanym Długim Pobrzeżem. Sercem miasta i jego niekwestionowanym centrum jest Długi Targ, na którym znajduje się znany z kartek pocztowych symbol Gdańska, czyli Fontanna Neptuna, króla mórz. Warto zatrzymać się przy przystani Żeglugi Gdańskiej. Zawijają tu statki pływające do Sopotu, Gdyni czy na Hel. Nieco dalej, przy Baszcie Łabędź, w czasie wakacji mają tu swój przystanek tramwaje wodne oraz piracki statek wycieczkowy. W Gdańsku warto też zwiedzić Bazylikę Mariacką, wspaniałą gotycką świątynię z wieżą widokową. Gdańsk to także miejsca ważne dla historii najnowszej i wspaniałe muzea. Muzeum Poczty Polskiej, Muzeum II Wojny Światowej, Pomnik Poległych Stoczniowców, Stocznia Gdańska, gdzie narodziła się historia wolnej Polski, czy Europejskie Centrum Solidarności - to miejsca, które będąc w Gdańsku trzeba koniecznie zobaczyć. Na spacer brzegiem morza można się wybrać do Jelitkowa lub na Stogi.

Spacer po Sopockim molo

Sopot to miasto pełne niepowtarzalnego uroku. Co robić na wakacjach w Pomorskim? Korzystać z uroków jasnej i szerokiej plaży i zachwycać się pięknem Bałtyku. Nadmorska infrastruktura przygotowana jest tak, aby uatrakcyjnić turystom pobyt w tym ciekawym i urokliwym mieście. Spacer wspaniałym molo to punkt obowiązkowy każdej wycieczki do Sopotu i wielka przyjemność. Ten pomost to wizytówka miasta i jednocześnie najdłuższy taki obiekt w Europie. Wybudowany został na przełomie XIX i XX wieku. Część spacerowa liczy przeszło pół kilometra, z czego część wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Molo pochwalić się może również nowoczesną mariną, gdzie cumują luksusowe jachty i łodzie. To miejsce spacerów, randek, spotkań, odpoczynku i relaksu w pięknym otoczeniu, między innymi monumentalnego Grand Hotelu. W sąsiedztwie molo znajdują się historyczne parki  - Łazienki Północne i Południowe. Centrum kurortu to reprezentacyjny deptak przy ul. Bohaterów Monte Cassino, zwany „Monciakiem”. Znajdują się tu głównie restauracje, kawiarnie, kluby, a także Scena Kameralna Teatru Wybrzeże i charakterystyczny Krzywy Domek. Warto zobaczyć także słynną Operę Leśną, amfiteatr, w którym odbywa się festiwal piosenki. w którym dowiemy się o historii rybołówstwa. Dodatkowo można skosztować lokalnych ryb w strefie gastronomicznej przystani. Urokliwym widokiem są kutry rybackie, które znajdują się na plaży przed przystanią.

Gdynia i jej statki

To raj dla miłośników morza, statków i historii oraz pięknych widoków. Sercem miasta jest Skwer Kościuszki z cumującymi na pobrzeżu statkami. Atrakcje w Gdyni to także niezliczone restauracje położone w centrum miasta. To także zabytkowe statki. Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica” to miejsce, które w Gdyni trzeba i warto zobaczyć. Cumuje przy Molo Południowym i jest odwiedzany przez rzesze turystów. Pod pokładem, gdzie mieści się wystawa muzealna, oglądać można przyznany jednostce Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari, uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną. Śródmieście Gdyni to gratka dla miłośników architektury, a zwłaszcza modernizmu. W Gdyni działa drugi największy port w Polsce specjalizujący się przede wszystkim w przeładunkach. Stąd rejsy rozpoczynają promy pasażerskie do Skandynawii, a w dwudziestoleciu międzywojennym oraz po II wojnie światowej z Gdyni odpływały słynne statki takie jak Batory, pływające na linii Gdynia - USA. Historie podróżujących gdynian, marynarzy i ludności napływowej stały się inspiracją do utworzenia w mieście wyjątkowego Muzeum Emigracji. Założono je w dawnym Dworcu Morskim, który znajduje się przy Nabrzeżu Francuskim. Warto zwiedzić to muzeum, które pokazuje nie tylko część historii Gdyni, ale także Polski. Gdynia to także piękne panoramy. Chcąc popatrzeć z góry na piękno miasta, podziwiać port, gdyńską stocznię, plaże czy Zatokę Gdańską, warto wjechać kolejką na Kamienną Górę. Roztacza się stąd malownicza panorama. Świeże morskie powietrze turyści odnajdą w Orłowie. Brzegiem morza warto dojść do orłowskiego molo, w pobliskiej tawernie skosztować świeżej ryby, a następnie przespacerować się na Klif Redłowski, skąd podziwiać można panoramę Zatoki Gdańskiej oraz Sopotu i Gdańska.

Łeba - tu słońce opala najlepiej

Pobyt w Łebie, położonej w sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego, pozwala korzystać w pełni z dobrodziejstw unikalnej przyrody, ruchomych wydm, oryginalnej roślinności i rozległych lasów porastających wybrzeża tutejszych jezior. Piękne okolice, w które warto się wybrać. Co jeszcze można robić tym nadmorskim mieście? Proponujemy wycieczki po morzu i jeziorach na pokładach statków pasażerskich. Na przykład rejs “Gryfem”, wyglądającym jak wyjęty wprost z XVII wieku. Wyprawy po Łebsku proponują przede wszystkim dotarcie do fascynujących muzeów w mieście i okolicy. Jednym z takich miejsc jest Muzeum Motyli w Łebie z kolorową i niepowtarzalną kolekcją ponad 4000 eksponatów! Okazy duże i małe, kolorowe i jednobarwne, pochodzące z Europy, Azji a nawet Afryki. Illuzeum w Łebie to niesamowite miejsce, gdzie nauka i magia spotykają się i dają przedziwne efekty. Interaktywna wystawa, łamigłówki, ciekawostki, eksperymenty naukowe. To miejsce, gdzie dorośli i dzieci odkryją zupełnie nowe światy i będą się doskonale bawić. W Łebie podobno słońce opala intensywniej dzięki promieniom odbitym w nieskazitelnie jasnym piasku. I to jest dopiero argument!

Hel zaskakuje

Półwysep Helski jest niezwykły, a Bałtyk widziany z helskich plaż jest jeszcze piękniejszy. Na Helu spotkamy się także z historią. Polecamy odwiedzenie Fortyfikacji Helskich, znajdujące się na cyplu helskim. Fortyfikacje to pozostałość największej na świecie baterii obrony wybrzeża. Można zobaczyć i poznać: historię Morskiego Dywizjonu Lotniczego, nowoczesną, multimedialną ekspozycję poświęconą 32 dniom obrony Helu, największą w Polsce, wystawę granatów, wystawę uzbrojenia. Drugi obiekt to dziewięciokondygnacyjna wieża kierowania ogniem. Różnorodność obiektów militarnych, bunkrów, pamiątek powoduje, że turyści w każdym wieku odnajdą tu coś dla siebie. Wzdłuż całej Mierzei Helskiej od Helu aż po Władysławowo dostępna jest zmodernizowana ścieżka rowerowa, prowadząca z Władysławowa do Pucka. Jest położona w pobliżu morza. Dzięki temu jadąc rowerem można napajać się pięknymi morskimi widokami.

Chałupy witają

Kiedyś były wioską rybacką, dziś to popularne, a w niektórych kręgach nawet modne letnisko. Upodobali je sobie szczególnie miłośnicy kite i windsurfingu. A wszystko to z powodu panujących tu warunków. Chałupy, położone nad spokojną oraz płytką Zatoką Pucką to cudowne wręcz miejsce do nauki tych sportów. Działa tu mnóstwo szkółek i wypożyczalni sprzętu. Chałupy to także albo nade wszystkim, plaża i połączone z nią kąpiele morskie i słoneczne. Turystów wita czysta, szeroka oraz piaszczysta plaża, na której nie ma tłoku. To największa atrakcja turystyczna tej miejscowości. Kolejna to Port w Chałupach - przystań z drewnianymi pomostami, umożliwiająca cumowanie jednostek o zanurzeniu do 1,2 metra. Port oferuje także wypożyczalnię tradycyjnych drewnianych łodzi żaglowych, wiosłowych i motorowych, a także rowerów wodnych.

Jastarnia z latarnią morską

Jastarnia to nieduże miasteczko leżące mniej więcej w połowie helskiej mierzei. Podobnie jak Chałupy, niegdyś była spokojną osadą rybacką. W latach dwudziestych ubiegłego wieku wraz z budową linii kolejowej i portu – nastąpił jej rozkwit miejscowości. Dziś Jastarnia to duży ośrodek urlopowy. Na wczasowiczów oczekują liczne, strzeżone kąpieliska wraz z piaszczystymi plażami. Jedną z atrakcji turystycznych Jastarni jest latarnia morska, której kształt przypomina stalowy walec o wysokości 13,3 m i średnicy 1,6 m. Latarnia wybudowana została w roku 1950 i posadowiona jest na wydmie. Warto zobaczyć także znajdujące się tu bunkry i lotnisko oraz odwiedzić port.

Jurata - kurort z tradycjami

Jeszcze w latach dwudziestych ubiegłego wieku były tu tylko wydmy i rósł sosnowy las. Później w Juracie powstały miejsca letniego odpoczynku nad morzem. To było miejsce prestiżowe, zjeżdżali tu artyści, politycy, przedwojenni inteligenci, co przydawało temu miejscu prestiżu. Mieści się tu także ośrodek wypoczynkowy dla polskich prezydentów. Są tu dwie plaże. Jedna szeroka, położona nad otwartym morzem z barami i osłonami dla plażowiczów, kształtem przypominające te, które były na plaży przed wojną. Druga plaża znajduje się nad zatoką Pucką. To właśnie ją ze względu na płytkie wody Zatoki Puckiej, wybierają pasjonaci wind i kitesurfingu. Molo w Juracie jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w tej okolicy. To drewniana konstrukcja o długości 320 metrów.

Odkryj z nami województwo pomorskie

Popularne miejscowości turystyczne na Pomorzu przyciągają turystów z całej Polski i nie tylko. Wakacje nad Bałtykiem to propozycja dla rodzin, dla lubiących szerokie plaże, piękne nadmorskie krajobrazy. Pobyt w popularnych kurortach to możliwość plażowania, zwiedzania, uprawiania sportów wodnych oraz bogata oferta gastronomiczna. Można także zwiedzać. W każdy z miast są zabytki, historyczne budowle. W Gdańsku - świetne i godne polecenia muzea, na Helu - fortyfikacje i zabytki militarne. Gdy ktoś chce poczuć klimat przedwojennego letniska powinien odwiedzić Jastarnię i Juratę. Miasta turystyczne województwa pomorskiego są godne polecenia!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

POZNAJ POMORSKIE!

UROKI WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

TRÓJMIASTO - ATRAKCJE TURYSTYCZNE

 

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024