Atrakcje województwa pomorskiego

Kalendarz imprez - koncerty, wydarzenia, festiwale

Poznaj najciekawsze atrakcje przyrodnicze w Pomorskim

Pomorskie atrakcje przyrodnicze

Pomorskie jest malownicze, jego krajobraz jest zróżnicowany i pełen pięknych widoków. Znajdziemy tu piaszczyste plaże, wydmy, klify, namorskie panoramy i bogatą roślinność. To także wojeództwo pełne jezior, rzek, lasów. W sam raz do spędzania wolnego czasu, weekendu, wakacji.

Odkryj piękno natury nad morzem

Warto poznać walory przyrodnicze Pomorza. Piesza wędrówka w piękne rejony parków narodowych, spacer po plaży czy wydmach pozwolą na relaks i wypoczynek. Pomorskie jest pełne atrakcji przyrodniczych. Trójmiasto, Kaszuby, Żuławy, Powiśle, Bory Tucholskie i Kociewie to regiony bogate w atrakcyjne miejsca i ciekawe okazy natury. Warto spędzić wakacje nad morzem.

Słowiński Park Narodowy

To jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Pomorskiego. Znajdziemy tutaj pustynne krajobrazy powstałe dzięki ruchomym wydmom, unikatowe torfowiska i łąki a nawet bory. To wyjątkowa atrakcja przyrodnicza. Na turystów czeka kilkanaście szlaków o różnej trudności i charakterze, o łącznej długości około 150 kilometrów. Proponujemy szlaki niezbyt długie, na które można wybrać się całą rodziną. Pierwszy to Smołdziński Las - Czołpino o długości 3 km, Smołdzino - Słowiński Park Narodowy - 6 km, Gardna Wielka - Słowiński Park Narodowy 5,4 km. Są to główne szlaki w parku, czarne, zwane łącznikowymi. Umożliwiają turystom korzystającym z bazy noclegowej, zlokalizowanej w otulinie Parku, dotarcie do głównych bram wejściowych, a ich przebieg zapewnia również połączenie pomiędzy Szlakiem Północnym i Południowym, co znacznie uatrakcyjnia i sprzyja wędrówkom po pięknym terenie Parku. Szlaki zielone są dłuższe, a ich trasy to Rowy - Dołgie Małe - Rowy - 17 km oraz Łeba - Wydmy - Łeba - 17 km. Pozostałe mają nawet 40 km.

Rowerem wokół kaszubskich jezior

Dobrym sposobem na podziwianie przyrody Pomorza jest wyprawa rowerowa jedną z wielu dostępnych w tym regionie tras rowerowych. Bardzo malowniczy jest szlak rowerowy dookoła Jezior Wdzydzkich. Prowadzi przez malownicze tereny Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, ukazując piękno przyrody Kaszub Południowych i z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom rowerów i malowniczych krajobrazów. Wiedzie dookoła słynnego Krzyża Jezior Wdzydzkich, największego kompleksu jezior na Kaszubach, przez lasy, pola, łąki i wsie. Trasa została wyznaczona tak, by ukazać jak najwięcej walorów krajobrazowych tego obszaru. Prowadzi brzegami rozległych jezior, gruntowymi drogami przez niekończące się bory, odwiedza malownicze wsie i pozwala poznać naturę ziemi kaszubskiej. Po drodze polecamy odwiedzić wieżę widokową we Wdzydzach oraz punkty widokowe w Przytarni i we Wdzydzach Tucholskich. Na szlaku turyści napotkają pomniki przyrody, zabytki sakralne, tradycyjną architekturę kaszubskiej wsi w Juszkach, rzekę Wda i Kanał Wdy. Łączna długość trasy to 48,5 km. Ścieżka oznakowana za pomocą malowanych zielonych znaków na drzewach i drogowskazach. Warto zatem wsiąść na rower i poznać piękno Kaszub.

Nadmorski Park Krajobrazowy

Ponad połowa powierzchni Parku to wody Zatoki Puckiej Wewnętrznej, która oddzielona jest od reszty akwenu piaszczystym, podłużnym wypłyceniem zwanym Ryfem Mew. Część lądowa obejmuje całość Półwyspu Helskiego oraz wąski pas wybrzeża morskiego od Białogóry do Władysławowa. Warto wybrać się w to miejsce. Zobaczymy tu wszystkie typy brzegów morskich, charakterystyczne dla południowego Bałtyku, takie jak wybrzeża klifowe, wydmowe i niskie wybrzeża zalewowe. Występuje tu także wiele gatunków roślin, będących pod ochroną m.in: mikołajek nadmorski, lnica wonna oraz aster solny. Ponad 40% powierzchni lądowej Parku pokrywają lasy, w tym charakterystyczny dla wybrzeża bór bażynowy z wyróżniającą to zbiorowisko krzewinką - bażyną czarną. Pełnią one przede wszystkim funkcje ochronne - umacniają wydmy i klify nadmorskie. Na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego spotkać można także wiele gatunków ptaków. Interesującym miejscem na tym terenie jest także Wąwóz Chłapowski. U wylotu wąwozu, na wysokim do około 50 m urwistym brzegu, widać warstwy skalne odkryte przez fale Bałtyku.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Jeziora, wydmy, lasy, torfowiska – to wszystko znajdziemy w obrębie Parku. Poszukiwacze atrakcji przyrodniczych muszą wybrać się do tego miejsca. Jest to jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Zajmuje powierzchnię ponad 46 kilometrów kwadratowych. Lasy stanowią to ponad 83% jego terenu. Choć dominują tu sosny, dąb Bartuś jest tu najstarszym drzewem i swoistym pomnikiem przyrody. Park to również wspaniałe jeziora, które stanowią ponad 11% powierzchni. Akwenów jest 21. Największe jezioro Ostrowite z jeziorem Charzykowskim łączy Struga Siedmiu Jezior. To także świetne miejsce dla miłośników ptaków, wszędzie słychać ich śpiew. Park zamieszkuje ponad 80 gatunków ptaków.W Parku spotkać można zarówno jelenia jak i zająca. Park zwiedza się, przechadzając się tylko wyznaczonymi szlakami turystycznymi i ścieżkami edukacyjnymi. Zwiedzać go można również rowerem. To znakomite miejsce na wycieczki z dziećmi, wiedza o przyrodzie tam uzyskana jest bezcenna.

Rezerwat Paraszyńskie Wąwozy

Występują tu cenne zbiorowiska roślinne z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin i zwierząt. Szczególnie cenne są występujące tu populacje roślin o charakterze podgórskim. Cenne jest także stanowisko storzana bezlistnego - gatunku zamieszczonego w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin. Wartość przyrodnicza i duże nagromadzenie źródlisk na małym obszarze stały się głównym celem ochronnym rezerwatu Paraszyńskie Wąwozy. Pomyślano także o turystach i miłośnikach pzryrody. Leśna Ścieżka Edukacyjna „Wokół Rezerwatu” pozwili na zwiedzenie terenu i poznanie jego przyrodniczych atrakcji. Na trasie ścieżki przedstawiono zagadnienia związane z ochroną przyrody, ochroną lasu przed zwierzyną oraz gospodarką łowiecką. Przygotowano 11 specjalnych stanowisk, które wyposażono w tablicę z krótką informacją. Ścieżka jest pętlą o długości około 4 km, czas przejścia z omówieniem poszczególnych stanowisk zajmuje 3 godz. Oznakowana zielonym znakiem sowy na żółtym tle. Początek i koniec trasy znajduje się nieopodal leśniczówki Paraszynek, na polu biwakowym przy wiacie turystycznej. Warto też wejść na platformę widokową na Jeleniej Górze (221 m n.p.m), najwyższy punkty w Nadleśnictwie Strzebielino. Z jego wierzchołka rozpościera się widok na pradolinę Łeby-Redy, która jest Obszarem Chronionego Krajobrazu. Oprócz Leśnej Ścieżki Edukacyjnej, atrakcją turystyczną są także krótkie szlaki piesze o długości 10  i 7 km. Zaczynają się niedaleko przejazdu kolejowego w Bożympolu Wielkim.

Półwysep Lipa

Półwysep Lipa leży na wschodnim brzegu Jeziora Wdzydze. To miejsce bardzo bogate przyrodniczo. Występuje tu wiele gatunków ryb, takich jak troć jeziorowa, zwana wdzydzką, będąca gatunkiem występującym w warunkach naturalnych tylko w jeziorze Wdzydze. Żyje tu także wiele chronionych gatunków zwierząt i ptaków. Najcenniejszym z nich jest tracz długodzioby, gniazdujący na brzegach wysp oraz w zatokach Jeziora Wdzydze. Miejscową ciekawostką są bobry, które wieczorami lubią pływać wzdłuż brzegu jeziora. To piękne miejsce, sprzyjające podziwianiu natury. Lasy sosnowe sprzyjają wędrówkom pieszym, spacerom nordic walking i rekreacyjnej jeździe na rowerze. Turyści znajdą tu liczne ścieżki rowerowe i malownicze szlaki piesze.

Kaszubski Park Krajobrazowy

Liczne jeziora polodowcowe, połączone rzekami, tworzą jeden z piękniejszych w Polsce szlaków wodnych. Jednym z nich jest tzw. „Kółko Raduńskie” - szlak łączący 14 jezior. To miejsce wprost sworzone dla turystów szukających atrakcji przyrodniczych. Lasy kryją w sobie bogactwo natury, a liczne rezerwaty przyrody można zwiedzać wyznaczonymi szlakami turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Dużym walorem Kaszubskiego Parku Krajobrazowego jest rzeźba terenu - wysoczyzny morenowe, pasma moren czołowych i rozcinające je rynny polodowcowe. Liczne wzniesienia i doliny gęsto poprzetykane rynnowymi jeziorami sprawiają, iż naturalny krajobraz jest wyjątkowy na skalę Pomorza. Warto wybrać się w to unikalne miejsce podczas tegorocznych wakacji.

Bursztynowa Góra

Do rezerwatu Bursztynowa Góra można dojść oznakowaną ścieżką od parkingu w miejscowości Bąkowo, które znajduje się na trasie nr 221 Gdańsk-Kolbudy-Kościerzyna. Jest to malowniczo położony rezerwat przyrody nieożywionej. Znajdują się tu wyeksploatowane wyrobiska kopalni odkrywkowej bursztynu, datowane nawet na średniowiecze. Wyrobiska mają postać lejów, największy z nich, o postaci odwróconego stożka ma 40 metrów średnicy i 15 metrów głębokości. W rezerwacie znajduje się ścieżka turystyczna. Okolica ta, bujnie zalesiona, świetnie nadaje się do spacerów, biegania, czy jazdy na rowerze. Liczne wzniesienia pozwalają oglądać rezerwat także z góry. Podobne pozostałości po kopalni bursztynu znajdują się w lesie pomiędzy Sopotem a Gdyńskim osiedlem Karwiny.

Rezerwat Skotawskie Łąki

Zajmuje powierzchnię 54,78 ha i położony jest w źródliskowym odcinku rzeki Skotawy. Obejmuje jeziora Lipieniec Duży i Mały i Spokojne. Ponad połowę powierzchni zajmują torfowiska. Największą powierzchnię zajmuje torfowisko pojeziorne, które wypełnia prawie całą dolinę. Żyje tu wiele chronionych gatunków. To piękne miejsce, pełne uroczych tras pieszych i rowerowych. Polecane są wycieczki piesze, na przykład 12-kilometrową trasą - Skotawskie Łąki - Słupia – Jeziora Soszyckie - Jezioro Modre lub wycieczkę z Łupawska do do Rezerwatu Skotwaskie Łąki i źródeł rzeki Skotawy (8 km).

Pomorskie bogate przyrodniczo - zapewniamy, że warto tu przyjechać!

Warto wybrać się na wakacje w Pomorskie. Zróżnicowanie przyrodnicze tego województwa robi wrażenie. Wielość Parków Narodowych, Rezerwatów Przyrody i innych interesujących obiektów przyrody przyciągają turystów i miłośników natury. Dla turystów przygotowano liczne trasy spacerowe, szlaki piesze i rowerowe. Nadmorskie krajobrazy z unikalną roślinnością i fauną, jeziora z mnóstwem pięknych i niepowtarzalnych obszarów, lasy, łąki, wzniesienia i bogactwo przyrodnicze powodują, że warto odkryć województwo pomorskie. Wakacje są do tego doskonałą porą. Zapraszamy!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

POZNAJ NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE RODZINNE W POMORSKIM

POMORSKIE - ATRAKCJE DLA AKTYWNYCH

UROKI WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

KASZUBY – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024