Gród Rycerski w Byczynie - atrakcje Opolszczyzny

Niekwestionowana atrakcja turystyczna Opolszczyzny, gratka dla miłośników historii. To tutaj, w tej drewnianej budowli, można przenieść się w czasie do tej epoki średniowiecza. Obiekt jest umiejscowiony w malowniczym miejscu, 4 km od Byczyny, na wyspie otoczonej naturalną fosą nad zalewem Biskupice-Brzózki.

Gród Rycerski to ciekawe miejsce na wycieczkę, odbywa się tu również wiele intersujących wydarzeń, takich jak turnieje rycerskie czy pokazy. Średniowicze jest w tym niepowtarzalnym miejscu na wyciągnięcie ręki. Miejsce dla dorosłych i dzieci, idealne na rodzinny wyjazd.

Od jarmarku do grodu

Architektura Grodu Rycerskiego robi wrażenie. Wykonany jest z drzewa modrzewiowego na wzór średniowicznej osady z jej zabudowaniami i charakterystycznymi elementami. Gród powstał dzięki Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego i Urzędowi Gminy Byczyna. Jest pod opieką byczyńskiego ośrodka kultury. Budowę, trwającą dwa lata, rozpoczęto we wrześniu 2005 roku. Międzynarodowe otwarcie zebrało kilka tysięcy turystów. Pomysł stworzenia grodu narodził się w 2003 roku na pierwszym Jarmarku Średniowiecznym w Byczynie dzięki Opolskiemu Bractwu Rycerskiemu i władzom gminy Byczyna. WBractwo ma swoją siedzibę właśnie w grodzie. Należy do niego kilkudziesięciu wojów i białogłowych z różnych miast południowej Polski. Dzięki bractwu w grodzie dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Bractwo krzewi i odtwarza kulturę oraz sposób życia w średniowieczu, a jego członkowie bractwa regularnie ćwiczą na warsztatach i treningach fechtunku. Zajmują się również odtwarzaniem średniowiecznych strojów i wyposażenia. Opolskie Bractwo Rycerskie organizuje turnieje rycerskie oraz kolonii. W grodzie odbywa się także Jarmark Średniowieczny, na którym prezentowane są m.in. orientalne pokazy tańcabrzucha i średniowiecznego, pokazy iluzjonistyczne, ognia, artyleryjskie, kaskaderskie i dudziarzy oraz scenki średniowieczne. Toczą się także turnieje bojowe wojów wczesnośredniowiecznych oraz turnieje łucznicze. Organizwoane są tu także koncerty, biesiady staropolskie i zabawy plebejskie (to dopiero pomysł!). Można także przyjrzeć się pokazom pisania gęsim piórem, tkactwa, kowalstwa, płatnerstwa, mincerstwa, grawerowania, kaletnictwa i wyrobu biżuterii. Wszystko oczywiście w średniowiecznym duchu.

Rzut toporem i inne atrakcje

Na terenie grodu znajduje się karczma, stajnia, liczne warsztaty rzemieślnicze - kowalskie, tkackie, garncarskie, łucznicze i inne. Można tu poznać redniowieczne rzemiosło, używane wtedy narzędzia oraz poczuć unikalny klimet tamtych czasów. Turyści, którzy odwiedzą tę atrakcję województwa opolskiego i gminy Byczyna, będą mogli spróbować swoich sił w rzutach toporem, włócznią i nożem (takie zabawy w tym grodzie!). Jest tu również możliwość sprawdzenia się w miotaniu inną bronią. Organizatorzy zachęcają do skorzystania z kąpieli parowych w balii, a także do obejrzenia z przewodnikiem „Komnaty strachu” - wystawy narzędzi tortur. Turyści mogą także skorzystać z toru łuczniczego, strzelając do tarczy z łuku historycznego. W byczyńskim grodzie znajdują się karczma, pokoje gościnne, stajnia, zbrojownia, kuźnia. Obiekt dla przybywających turystów oferuje wiele atrakcji, wśród nich lekcje historii dla dzieci, szkolenia z zakresu fechtunku bronią średniowieczną, naukę strzelania z łuku czy jazdy konnej. Odbywają się tutaj również warsztaty rzemiosł średniowiecznych (kowalstwo, płatnerstwo, mincerstwo) oraz pokazy strojów średniowiecznych, bitywy rycerskie, koncerty. Takich atrakcji turystycznych próżno szukać w innych miejscach!

Spacer po grodzie i kąpiele

Co turyści mogą obejrzeć w tej średniowiecznej osadzie? Wiele niesamowitych miejsc. Atrakcji naprawdę nie brakuje! Któż nie chciałby sobaczyć średniowiecznej sali tortur? Prztyjuemny będzie także spacer dziedzińcem, wokół murów obronnych czy zwiedzanie podgrodzia z wsytawą machin oblężniczych i torem łuczniczym. W obiekcie znajduje się karczma ze staropolskimi potrawami, w której można odpocząć i zregenerować się przed kolejnymi aktywnościami w grodzie. A kąpiele w baliach szwedzkich? Brzmi trochę jak sredniowieczne SPA? Być może… Któż nie chciałby spróbować tej atrakcji? Mieszczą się na dziedzińcu grodu. Można z nich korzystać zarówno latem jak i zimą. W jednej bali mieści się osiem osób. W grodzie żyją też zwierzeta, warto je poznać.

Nowocześniej niż w średniowieczu

W tym miejscu nie zabraknie także innych, równie ciekawych co średniowiczne życie, form rozrywki. Turyści mogą skorzystać z kajaków, rowerów wodnych, spróbowac się w grze w paintball oraz odwiedzić minizoo. Komnata zagadek, czyli escape room, przyciągnie młodszych i starszych turystów spragnionych przygody i lubiących łamigłówki. Inne atrakcje rekreacyjne wokół grodu są związane z możliwością podziwiania malowniczej okolicy. Należą do nich na przykład przejażdżki bryczką, nauka jazdy konnej, jazda quadami po okolicy, pływanie kajakami, rowerkami wodnymi lub łódkami po zalewie oraz zabawa w paintballa lub w inne gry terenowe w przygrodowym lesie.

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024