Kłodzko - stolica Ziemi Kłodzkiej i jednocześnie największe jej miasto to jedno z najstarszych w Polsce i jedno z najchętniej odwiedzanych miast Dolnego Śląska. Ponad 1000-letnia historia Kłodzka oraz jego otoczenie przez Góry Bardzkie, Złote, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Wzgórza Włodzickie i Góry Stołowe sprawiły, że jest ono celem dla wielu turystów, przybywających na Ziemię Kłodzką. Kłodzko jest także świetną bazą wypadową do okolicznych atrakcji - a w niewielkim promieniu jest ich naprawdę sporo!
Jeśli wybierasz się do Kłodzka na cały dzień bądź na kilka dni i szukasz miejsca, gdzie zjesz smacznie i tanio, trafiłeś w dobre miejsce. W poniższym zestawieniu przygotowaliśmy dla Was propozycje lokali, które cieszą się świetnymi opiniami. A dobra kuchnia podczas wyjazdu to podstawa! Nasze propozycje są tak różne, że na pewno znajdziecie miejsca doskonałe dla siebie, spełniające Wasze wymagania i oczekiwania. Zatem zaczynajmy!
SPIS TREŚCI:
- Najlepsze restauracje Kłodzko
- Produkty regionalne - smaki regionu - pstrąg, cudokm kucmoch
- Łowiska i smażalnie ryb
- Atrakcje turystyczne w Kłodzku
- Co robić w Kłodzku z dziećmi?
- Ciekawe miejsca w okolicy - do 50 km od Kłodzka
- Ząbkowice Śląskie i ich atrakcje - Krzywa Wieża, Zamek
- Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
- Bardo - spływy pontonowe
- Złoty Stok czyli sławna Kopalnia Złota
- Twierdza Srebrna Góra
- Radków - Zalew, Szczeliniec Wielki, Wambierzyce
- Bystrzyca Kłodzka - Muzeum Filumenistyczne, wodospad Wilczki
- Stronie Śląskie - Śnieżnik, Jaskinia Niedźwiedzia
- Nowa Ruda - miasto i Dawna Kopalnia Nowa Ruda
- Uzdrowiska - Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Długopole-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój
- Noclegi Kłodzko - gdzie spać w Kłodzku?
- Pogoda w Kłodzku - kiedy najlepiej przyjechać?
- Kłodzko - warto tu być!
Najlepsze restauracje Kłodzko
Zabieramy Was w kulinarne podróże po urokliwym mieście Kłodzko, gdzie odkryjemy wyjątkowe restauracje, które zachwycą Wasze podniebienia. Kłodzko, położone w malowniczej kotlinie, pełne historii i zabytków, to idealne miejsce nie tylko do zwiedzania, ale również do degustacji wyśmienitych potraw.
Kłodzko słynie nie tylko z pięknych krajobrazów i bogatej historii, ale także z różnorodności kulinarnych doznań. Miasto przyciąga pasjonatów dobrego jedzenia, którzy chcą odkryć lokalne smakołyki i delektować się wykwintnymi daniami. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was listę polecanych restauracji, gdzie wyjątkowe połączenie tradycji i nowoczesności tworzy niezapomniane smakowe doświadczenia.
Przygotujcie się na podróż pełną aromatów i wyjątkowych kompozycji smakowych, które zostaną Wam podane na tacy przez utalentowanych szefów kuchni. Niezależnie od preferencji kulinarnej, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od wyrafinowanych dań kuchni międzynarodowej po tradycyjne przysmaki regionalne, restauracje w Kłodzku oferują nie tylko wyborne posiłki, ale także niepowtarzalne atmosfery.
Czekają na Was restauracje o eleganckim wystroju, kameralne kawiarenki i miejsca pełne uroku. Odkryjcie kulinarne tajemnice Kłodzka, skosztujcie lokalnych specjałów i pozwólcie, by Wasze podniebienia doznały prawdziwej uczty. Przygotujcie się na niezapomniane doświadczenie kulinarno-kulturalne, które na długo pozostanie w Waszej pamięci.
Gotowi na odkrywanie kulinarnych skarbów Kłodzka? Zapraszam Was do zapoznania się z naszą listą polecanych restauracji, gdzie smak, pasja i serce spotykają się na talerzu. Przygotujcie się na kulinarne szaleństwo!
Restauracja w Hotelu Korona
Restauracja Korona, znajdująca się na parterze Hotelu Korona - jednego z najbardziej znanych hoteli w Kłodzku znajduje się przy ul. Noworudzkiej 1. Swoich gości przyjmuje w trzech salach - Sali Wiejskiej, na której środku znajduje się piec, oddający klimat XIX-wiecznej chaty, Sali Minionego Kłodzka, w której przedstawiony jest fragment historii miasta oraz w Oranżerii, która będzie doskonałym miejscem dla tych, którzy chcą przy okazji odpocząć wśród zieleni.
Klimatyczny wystrój restauracji - meble, przedmioty codziennego użytku z dawnych czasów, kominek, drewniany strop to tylko dopełnienie całości. Bo przecież jesteśmy tu dla kuchni - tradycyjnych polskich dań w najlepszym wydaniu. W menu znajdziemy klasyki jak barszcz z krokietem czy uszkami, borowikowa, pierś z kaczki, pierogi, golonka, żeberka, polędwiczka, jak i dania sezonowe, steki i burgery.
Restauracja Nota Bene na Wyspie Piasek
Znajdująca się na kłodzkiej Wyspie Piasek będzie idealnym przystankiem podczas spaceru po Starówce. W menu znajdziecie smażony ser, tatara, tradycyjne zupy jak rosół czy żur śląski, sałatki w kilku odsłonach, pstrąg z pieca, schabowy, rumsztyk, czy wątróbka z młodych kogutów. Jeśli nie przepadasz za tradycyjną kuchnią polską znajdzie się też kilka pozycji spoza kanonu - burger wołowy, tagliatelle z bazyliowym pesto czy pizza w kilku wariantach.
Restauracja Savoy
Restauracja Savoy znajduje się przy ul. Grottgera 5, w budynku słynnej Kamienicy Pod Wilkiem, w sercu kłodzkiego Starego Miasta. Domowa atmosfera będzie dopełnieniem staropolskich dań, serwowanych w lokalu, takich jak żurek z borowikami, pieczone żebra, firmowy podwójny sznycel Savoy czy prawdziwy blok czekoladowy, rodem z PRL-u. Latem można skorzystać z zewnętrznego ogródka, a dzieci oprócz dziecięcego menu znajdą tu nawet kącik zabaw.
Lobster Restauracja
Teraz nieco zaskakująca propozycja, bo miejsce, serwujące dania z owocami morza w roli głównej. Ryby, małże, homary, ostrygi, krewetki to tutaj codzienność. Dla fanów zup krem z homara, grzybowa z pieczonym halibutem albo tajska z krewetkami. W menu także egzotycznie brzmiąca ośmiornica na puree z kalafiora, mule na winie po hiszpańsku, czy przegrzebki na risotto ze szpinakiem. Ci, którzy nie przepadają za owocami morza, nie muszą się martwić - można zjeść tu nawet burgera z jeleniem, pieczoną kaczkę, steka wołowego z antrykotu czy zwyczajnego schabowego z kością. A na deser torcik bezowy albo tiramisu.
Restauracja Lobster znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 18b, na skraju Parku Romualda Traugutta.
Manufaktura Burgera
Położona przy ul. Bohaterów Getta Manufaktura Burgera serwuje burgery w czasami dość egzotycznych kombinacjach. W Manufakturze zjeść można np. burgera hawajskiego, kuraka, burgera z camembertem czy też Burger Twierdza - nawiązującego do Twierdzy Kłodzko, jednej z czołowych atrakcji miasta.
Sushi World Kłodzko
Znowu odejdziemy na chwilę od kuchni polskiej i tym razem wylądujemy w Sushi World, czyli miejscu, które serwuje nie tylko tytułowe sushi, ale i japońską zupę miso, poke bowle, tatary. Choć to właśnie sushi gra tu pierwsze skrzypce - dostępne są zestawy i rolki indywidualne w różnych wariantach. Wszystkie pyszne, świeże, z najlepszego gatunku rybą!
Kryształowa Bar
Bar “Kryształowa” to synonim maminych obiadów. Kapuśniaczek, krokiety, gulasz, ogórkowa, grochówka, spaghetti, pyzy - w menu same pozycje, które możemy określić jako “domowe”. Dlatego pewnie zbierają tak wiele pozytywnych recenzji!
Produkty regionalne - smaki regionu - pstrąg, cudokm kucmoch
Kotlina Kłodzka i właściwie cała Ziemia Kłodzka słynie z hodowli pstrągów, które to ryby bardzo często spotkać można w miejscowych restauracjach czy smażalniach. To właśnie ze względu na obecność licznych górskich, rwących potoków, które są naturalnych środowiskiem życia pstrągów, region Ziemi Kłodzkiej jest uznawany za krainę tych właśnie ryb. Pstrąg z pieca, pstrąg smażony, z ziołami, z masłem - opcji, by zjeść tę rybę o delikatnym, białym mięsie jest kilka. Najbardziej zachęcamy, by kosztować pstrąga z okolicznych hodowli lub restauracji, które zaopatrują się w takich miejscach. Trudno będzie o lepszy obiad niż świeży, doskonale przygotowany kłodzki pstrąg.
Kolejnym produktem, bez którego nie wyobrażamy sobie kłodzkiej kuchni są ziemniaki. To podstawowy składnik kucmocha - potrawy, która na Ziemię Kłodzką przywędrowała od sąsiadów z Czech. Kucmoch to okraszone tłuszczem kluseczki, podawane z makiem i cukrem pudrem. Takie połączenie może nieco dziwić, ale uwierzcie - jest pysznie!
Innym daniem, które spotkać można w kłodzkich restauracjach jest cudok, czyli olbrzymi pieróg z farszem ze startych ziemniaków, podsmażonej cebulki i wytopionego boczku. Za regionalne uznaje się także danie zwane Śląskim Niebem, czyli kluski śląskie z sosem z wędzonego boczku i suszonych owoców. Nie zapominajmy też o miodach i serach - w okolicach Kłodzka znajdziemy znane i lubiane serowarnie, a sudeckie miody są hitem nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w pozostałych miejscach naszego kraju.
Łowiska i smażalnie ryb
Wiecie już, że jednym z produktów regionalnych i jednocześnie najbardziej popularnym jest kłodzki pstrąg. Tuż obok Kłodzka znajdują się dwa miejsca, będące smażalniami, a jednocześnie łowiskami tych i innych ryb.
Łowisko Złoty Pstrąg w Boguszynie
Pierwsze z nich to Łowisko Złoty Pstrąg w Boguszynie. Właściwszym byłoby napisanie, że to dwa łowiska całoroczne, posiadające w obsadzie takie ryby jak: (rzecz jasna) pstrągi, karpie, liny, amury, sumy, karasie, szczupaki, sandacze i jesiotry. Jest więc w czym wybierać!
Na terenie boguszyńskiego łowiska (a właściwie dwóch zbiorników, będących łowiskami) można samodzielnie złowić swoją rybę, którą następnie można usmażyć lub uwędzić ją na miejscu i delektować się ich smakiem. Żeby złowić którąś z ryb nie trzeba być profesjonalistą - nie trzeba mieć nawet własnej wędki, bo na miejscu można je wypożyczyć. Prawdziwym królem menu w Złotym Pstrągu jest oczywiście tytułowy pstrąg (również w wersji XXL).
Poza tym w karczmie skosztować można innych ryb: sandacza, dorsza i karpia, zupę rybną i gulasz rybny. Dodatkowo w karcie widnieje pozycja chleb ze smalcem i pieczywo czosnkowe - warto podkreślić, że to chleb na zakwasie, wypiekany na miejscu w piecu opalanym drewnem.
Łowisko Brzezówka w Roszycach
Jakieś 8 kilometrów od Kłodzka znajdują się Roszyce, a tam - łowisko “Brzezówka” - klimatyczne miejsce z rodzinnym vibem, gdzie także pierwsze skrzypce gra kłodzki pstrąg. Na miejscu jest kącik dla dzieci, można nawet przybyć z całą rodziną, łącznie ze zwierzakami, które są tu mile widziane! :)
Atrakcje turystyczne w Kłodzku
Kłodzko, malownicze miasto pełne historii i niezwykłych zabytków, to miejsce, które warto odwiedzić, jeśli pragniesz odkrywać fascynujące atrakcje turystyczne. Zachwycisz się jego pięknymi krajobrazami, urokliwymi uliczkami i niepowtarzalym klimatem. W tej malowniczej części Polski czekają na Ciebie wyjątkowe miejsca i doświadczenia, które zostaną na długo w Twojej pamięci. Nie zapominajmy o tym, dlaczego warto odwiedzić Kłodzko. Powodów jest wiele i oczywiście kłodzki pstrąg jest jednym z nich, ale stolica Ziemi Kłodzkiej ma też inne, unikalne atrakcje.
Twierdza Kłodzko
Nad Kłodzkiem góruje potężna Twierdza Kłodzka - XVIII-wieczna, pruska fortyfikacja, będąca jednym z najważniejszych zabytków militarnych województwa i kraju. Niezliczone, ukryte pod ziemią kazamaty to prawdziwy labirynt, w którym samemu łatwo się zgubić. Z tego względu po podziemiach twierdzy oprowadza przewodnik, ubrany w historyczny mundur., opowiadający z pasją dzieje tej niezwykłej, militarnej budowli. Goście twierdzy oprócz zwiedzania kazamat mogą spodziewać się głośnych wystrzałów z karabinu czy armaty.
Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
Kolejna ważna atrakcja Kłodzka, która także związana jest z najdawniejszą historią miasta to Podziemna Trasa Turystyczna. To znajdujące się w podziemiach kłodzkiej starówki podziemne miasto, które przed laty służyły jako naturalny schron dla mieszkańców uciekających przed najeźdźcami czy pożarami, a także jako magazyny żywności i towarów. Wędrując podziemnymi tunelami dowiecie się, jak wyglądała codzienność kłodzkich mieszczan, co właściwie składowane było w magazynach i w jaki sposób karano nieposłusznych mieszkańców Kłodzka.
Kłodzka starówka
Gdy wyjdziecie na powierzchnię obowiązkowym będzie spacer po kłodzkiej starówce - stoi tam przecież jeden z najpiękniejszych ratuszów na Dolnym Śląsku! Dalszy spacer zawiedzie Was do słynnego mostu św. Jana Nepomucena, który wyglądem przypomina praski Most Karola i niektórzy widzą nawet inspirację czeską budowlą. W rzeczywistości jednak Most Św. Jana jest starszy od mostu w Pradze, więc jeśli mamy mówić o inspiracjach, to jeśli już, to raczej Czesi zainspirowali się kłodzkim mostem.
Co robić w Kłodzku z dziećmi?
Atrakcji w Kłodzku dla dzieci jest kilka - i zaraz odpowiemy, dlaczego należy do nich wspomniana już Twierdza Kłodzko. Przede wszystkim jest to miejsce dla małych miłośników historii i poszukiwaczy przygód - XVIII-wieczna pruska Twierdza skrywa w sobie mnóstwo ciekawostek i smaczków, związanych z dawnymi dziejami miasta. Zwiedzanie kazamat może odbywać się z przebranym w historyczny mundur przewodnikiem (co dla dzieciaków będzie ciekawszą opcją) lub indywidualnie.
Przeprawa przez wąskie i ciasne chodniki na pewno spodoba się najmłodszym turystom, odwiedzającym Twierdzę. W niektórych miejscach wysokość chodnika to tylko 100 cm, dlatego też czasami pokonanie ich wymaga przejścia na kolanach. Dzieci powyżej 8 roku mogą brać udział w nocnym zwiedzaniu, w trakcie którego jeszcze mocniej można poczuć powiew grozy i historii na swoich plecach. Wilgotne, chłodne podziemia w połączeniu z głośnymi wystrzałami z karabinu, a nawet sztuczna krew będą odpowiednie tylko dla prawdziwych śmiałków!
Dzieci będą zachwycone również Podziemną Trasę Turystyczną. Podziemne miasto służące niegdyś jako naturalny schron w czasie pożarów i oblężeń miasta. Wędrówka podziemnymi tunelami zdradza, jak wyglądała codzienność kłodzkich mieszczan - w środku znajdziemy oryginalne przedmioty codziennego użytku, naturalnej wielkości manekiny, przebrane w epokowe stroje, repliki narzędzi tortur, usłyszymy dźwięki dawnego miasta, a nawet zobaczymy przebiegające szczury (spokojnie, to tylko animacja w technologii 3D!). Nauka historii połączona ze spacerem prawdziwymi, średniowiecznymi tunelami z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem tak dla dzieciaków, jak i dla ich rodziców!
Ciekawe miejsca w okolicy - do 50 km od Kłodzka
Kłodzko jest stolicą Ziemi Kłodzkiej i - na szczęście dla przybywających tu turystów - atrakcji dookoła Kłodzka jest naprawdę wiele. Właściwie ich zagęszczenie jest niespotykane w innych częściach Polski. Jeżeli chcecie poznać wszystkie atrakcje Ziemi Kłodzkiej - mamy dla Was przygotowany artykuł.
Ząbkowice Śląskie i ich atrakcje - Krzywa Wieża, Zamek
Kilka kilometrów od Kłodzka położone są Ząbkowice Śląskie, nazywane też miastem krzywej wieży, albo miastem Frankensteina. Przy Krzywej Wieży, której odchylenie od pionu wynosi aż 2,14 metra turyści bardzo chętnie robią sobie zdjęcia (to przecież taka śląska wieża w Pizie!), Do wnętrza wieży można wejść, a z jej ostatniej kondygnacji podziwiać można widoki na całe Ząbkowice i okolicę. Ząbkowice, czyli dawny Frankenstein nie byłyby sobą, gdyby nie wykorzystały swojego niemieckiego odpowiednika.
W podziemiach Starego Miasta w Ząbkowicach znajduje się Laboratorium Frankensteina, w którym można poznać opowieść o słynnym doktorze i stworzonym przez niego monstrum. Polecamy też wycieczkę do 700-letniego zamku, który odzyskuje stopniowo swój dawny blask, ale już można zwiedzać jego zrewitalizowaną część.
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
Kolejnym ważnym punktem w sąsiedztwie Kłodzka jest Kamieniec Ząbkowicki, a dokładniej Pałac Marianny Orańskiej, który góruje nad miastem i właściwie już z daleka można zauważyć jego wieże. To najpotężniejszy na Dolnym Śląsku i jeden z największych w Europie pałac neogotycki z XIX wieku, otoczony ogromnym, dziś 160-hektarowym parkiem. Życiorys królewny Marianny, która to była panią na włościach, inspiruje wiele kobiet po dziś dzień - jej losy poznacie podczas zwiedzania z przewodnikiem.
Bardo - spływy pontonowe
Następna sąsiednia miejscowość to Bardo, leżące nad Nysą Kłodzką, które słynie ze spływów pontonowych i kajakowych. Spływy odbywają się na Przełomie Bardzkim - niezwykle malowniczym odcinku rzeki. Widoki podczas spływu zachwycają, ale jeśli o widokach mowa, polecamy udać się także na Obryw Skalny w Bardzie, na szczycie którego znajduje się platforma widokowa, z której podziwiać można panoramę doliny Nysy Kłodzkiej z zapartym tchem. W Bardzie znajduje się ponadto szlak kapliczek różańcowych - malownicza trasa z kilkunastoma kapliczkami, z czego każda zbudowana jest w innym stylu architektonicznym.
Będąc w Bardzie na weekend na pewno nie można ominąć Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny ani ruchomej szopki. Wpadnijcie też skosztować bardzkich pierników, wypiekanych z receptury z 1464 roku!
Żeby cieszyć się spływem w Bardzie najpierw należy udać się do przystani początkowej w Ławicy. To niepozorna miejscowość kilka kilometrów od Barda, w której właśnie rozpoczyna się świetna, rodzinna przygoda na rzece. Goście, którzy lubią wyzwania i zagadki mogą spróbować swoich sił w Folwarku Szyfrów. A ci, którzy mają w sobie duszę snajpera mogą udać się na pole paintballowe w Ławicy.
Złoty Stok czyli sławna Kopalnia Złota
Okolice Kłodzka to także Złoty Stok - miejsce, w którym historia wydobycia złota ma się świetnie i jest pielęgnowana w Kopalni Złota, bijącej rekordy popularności. W Kopalni znajdziecie jedyny w Polsce podziemny wodospad, podziemną zjeżdżalnię, Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, a także przejazd prawdziwą kolejką górniczą! Po drugiej stronie ulicy czeka Średniowieczna Osada Górnicza - replika średniowiecznego miasteczka z maszynami, które samemu można uruchomić. Jeśli jesteście gotowi na spotkanie oko w oko z katem, wstąpcie koniecznie.
Samo miasteczko to z kolei sporo ciekawych, historycznych miejsc, które można zobaczyć podczas przejażdżki miejskim meleksem.
Twierdza Srebrna Góra
Ci, którzy jeszcze nie mają dość historycznych i “twierdzowych” klimatów, wysyłamy do Srebrnej Góry, gdzie znajduje się Twierdza Srebrna Góra - jedna z największych tego typu budowli w Europie z 1777 roku. Po twierdzy oprowadzają przebrani w stroje z epoki napoleońskiej przewodnicy, a uroku dodają pasące się na okolicznej łące kozy i owieczki - szczególnie chętnie kumplują się z nimi najmłodsi turyści.
Nieopodal Twierdzy Srebrna Góra znajduje się Fort Spitzberg - Ostróg, kolejna fortyfikacja, która z pewnością spodoba się fanom militariów. W ponad 300-letnich podziemnych pomieszczeniach, które niegdyś pełniły rolę izb żołnierskich, zbrojowni, magazynów czy kazamat studziennych dziś historia cały czas jest żywa!
Radków - Zalew, Szczeliniec Wielki, Wambierzyce
Całkiem niedaleko, bo niespełna 30 km od Kłodzka znajduje się Radków - drzwi do Gór Stołowych To tam rozpoczynają się trasy na jeden z najbardziej obleganych górskich szczytów Dolnego Śląska - Szczeliniec Wielki. Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych poza Szczelińcem znajdują się też Błędne Skały - jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Sudetach.
Rodziny wypoczywać mogą nad Zalewem w Radkowie, a fani sakralnych atrakcji na pewno świetnie odnajdą się w pobliskich Wambierzycach, które ze względu na potężną bazylikę i Górę Kalwarię nazywane są Śląską Jerozolimą. Bezdyskusyjną atrakcją Wambierzyc jest znana na całą Polskę i największa w naszym kraju ruchoma szopka, w której znajduje się ok. 800 figur, z czego około 300 jest ruchomych.
Bystrzyca Kłodzka - Muzeum Filumenistyczne, wodospad Wilczki
W Bystrzycy Kłodzkiej, 18 kilometrów od Kłodzka czeka prawdziwy powiew historii - średniowieczny klimat przypominają mury miejskie z Bramą Wodną, Basztą Kłodzką i Basztą Rycerską, bystrzycki ratusz i pręgierz. Ciekawym miejscem jest też Muzeum Filumenistyczne - jedyne w Polsce muzeum dotyczące zbiorów pudełek od zapałek i przedmiotów służących do rozniecania ognia. Dobra wiadomość dla fanów górskich wędrówek - Bystrzycy dojść można na szczyt uroczej góry Jagodna.
Nieopodal Bystrzycy znajduje się Międzygórze, kojarzone często jako tyrolska wioska. Oprócz klimatycznych zabudować rodem z Tyrolu w Międzygórzu znajduje się też drugi najwyższy na Dolnym Śląsku wodospad - Wodospad Wilczki. Z Międzygórza startuje też szlak na Śnieżnik - najbardziej popularny cel miłośników pieszych wycieczek po górach.
Stronie Śląskie - Śnieżnik, Jaskinia Niedźwiedzia
30 km od Kłodzka znajduje się Stronie Śląskie, będące także popularną bazą wypadową na Śnieżnik. Blisko znajduje się znany nie tylko na Dolnym Śląsku ośrodek narciarski Czarna Góra, kultowy Zalew Stara Morawa z piaszczystą plażą i polem namiotowym oraz Kletno z najdłuższą jaskinią w Sudetach - Jaskinią Niedźwiedzią.
Nowa Ruda - miasto i Dawna Kopalnia Nowa Ruda
Kolejny ważny przystanek na Ziemi Kłodzkiej to Nowa Ruda. Znajduje się tu dawna Kopalnia Nowa Ruda - najstarsza udokumentowana kopalnia na ziemiach polskich i jedna z najstarszych na świecie, góra Św. Anny, na której szczycie stoi wieża widokowa, a także Góra Wszystkich Świętych.
Warto też zobaczyć uroczy rynek z jednym z najpiękniejszych ratuszów na Dolnym Śląsku. Będąc w Kłodzku polecamy też wycieczkę do Radochowa, a konkretnie do Jaskini Radochowskiej, która jest jedną z największych i najciekawszych jaskiń w Sudetach oraz do Międzylesia, gdzie zwiedzać można 700-letni zamek.
Uzdrowiska - Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Długopole-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój
Kłodzko sąsiaduje też z kilkoma uzdrowiskami takimi jak Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Długopole-Zdrój, Kudowa-Zdrój czy Duszniki. Każde z miast jest nieco inne, ale wszystkie warto odwiedzić ze względu na sprzyjający relaksowi klimat i oczywiście mineralne wody lecznicze, których ujęcia znajdują się wiele metrów pod ziemią. Rodzinny spacer po Parku Zdrojowym, przemierzanie górskich ścieżek pieszo lub rowerem, mineralne wody lecznicze, borowina czy solanki, ukwiecone alejki - wszystko to sprawia, że w uzdrowiskach kłodzkich warto być!
Dodatkowo Kudowa to także Muzeum Zabawek, Szlak Ginących Zawodów, Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego i Kaplica Czaszek w Czermnej, której zwiedzanie wywołuje dreszcze. W Dusznikach natomiast warto wpaść do Muzeum Papiernictwa, by samodzielnie stworzyć kartkę czerpanego papieru!
Noclegi Kłodzko - gdzie spać w Kłodzku?
Ponieważ Kłodzko sprawdzi się świetnie jako baza wypadowa do dalszych wycieczek po okolicy, warto spędzić tu weekend, kilka dni czy nawet cały urlop. Gwarantujemy, że atrakcji nie zabraknie! Poniżej wymieniamy kilka najlepszych noclegów w Kłodzku. Na liście znajdują się miejsca, które cieszą się świetnymi opiniami. Wiele z nich znajduje się w centrum miasta, inne w cichej i spokojnej okolicy. Jeśli zastanawiacie się gdzie spać w Kłodzku, oto nasze propozycje:
- Hotel Korona
- Przy Żelaznym Moście
- Hotel Kłodzko
- Willa Kłodzko-Zacisze
- Willa przy Czarnej Bramie
- Apartamenty Majówka
- Willa Nad Rzeką
Pogoda w Kłodzku - kiedy najlepiej przyjechać?
Kłodzko jest dobrym kierunkiem wycieczkowym właściwie o każdej porze roku. Zimą okoliczne góry spełnią marzenia tych, którzy kochają szusowanie albo po prostu wędrówki szlakami. Latem obecność pobliskiej rzeki - Nysy Kłodzkiej będzie doskonałą okazją do wyruszenia na spływ pontonowy lub kajakowy i jednocześnie ochłodę podczas upałów. Nawet w deszcz możecie ukryć się chociażby w kłodzkich podziemiach - tam żadna ulewa na pewno Was nie dosięgnie!
Kłodzko - warto tu być!
Nie jest ważne, kiedy, z kim i na jak długo planujesz przyjechać do Kłodzka. Jeść trzeba zawsze, a Kłodzko ma kilka wyśmienitych miejsc, które na pewno umilą Wam pobyt w tym pięknym, historycznym mieście. Kuchnia w Kłodzku zadowoli każdego - i tych, którzy wolą tradycyjną polską kuchnię, i fanów owoców morza i tych, którzy chcą odbyć kulinarną podróż do ojczyzny burgerów. Warto pamiętać też o regionalnej kuchni z kłodzkim pstrągiem na czele.
Dlatego, jeśli wcześniej nie znaliście odpowiedzi na pytanie “Gdzie zjeść w Kłodzku”, teraz już chyba znacie odpowiedź! Życzymy więc wszystkiego pysznego oraz udanego pobytu w Kłodzku! I do zobaczenia w którejś z kłodzkich restauracji!