Kudowa-Zdrój leży w południowej części województwa dolnośląskiego, w powiecie kłodzkim. To niewielkie, ale urocze miasto, ważne dla kuracjuszy i turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju i z zagranicy, głównie Czech i Niemiec.
Kudowa-Zdrój: Atrakcje które warto zobaczyć
Swój turystyczny sukces Kudowa zawdzięcza między innymi położeniu w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego. Jednak górskie atrakcje to tylko część tego, co czeka na tych, którzy przyjeżdżają odpocząć w tym mieście. Jakie jeszcze atrakcje warto zobaczyć w Kudowie? Które z atrakcji można odwiedzić z dzieckiem, a które zachwyci również seniorów? Odpowiadamy!
POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Odwiedź Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju i przeżyj niezapomnianą podróż przez historię zabawek. Odkryj fascynujące eksponaty i zanurz się w świat dziecięcych marzeń. Idealne dla rodzin i miłośników historii.
Odkryj Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, położone w malowniczym zboczu Pstrążnej w Kudowie Zdroju. Unikalne zbiory architektury ludowej, historyczne domostwa i bogata kultura regionu czekają na odkrycie.
Odkryj Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju – wyjątkowe miejsce, gdzie historia spotyka się z rzemiosłem. Doświadcz tradycyjnych technik, ucz się od rzemieślników i ciesz się niezapomnianą podróżą w czasie.
Odkryj Ruchomą Szopkę w Czermnej – unikalne dzieło sztuki ludowej w sercu Dolnego Śląska. Zapierająca dech w piersiach, ręcznie wykonana szopka z 250 figurek, otwarta codziennie.
SPIS TREŚCI:
- Serce Kudowy-Zdrój - uzdrowisko, Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych
- Szczeliniec Wielki - zdobądź górski szczyt
- Błędne Skały - labirynt skalny, który musisz odwiedzić
- Droga Stu Zakrętów
- Singletrack Glacensis - dla aktywnych kochających rowery
- Szlak Ginących Zawodów
- Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdrój
- Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego
- Kaplica Czaszek
- Ruchoma Szopka
- Jakie atrakcje turystyczne warto jeszcze zobaczyć w Kudowie-Zdrój?
- POLECANE RESTAURACJE W KUDOWIE-ZDRÓJ
- Dlaczego warto odwiedzić Kudowę-Zdrój?
- POLECANE NOCLEGI W KUDOWIE-ZDRÓJ
- ATRAKCJE TURYSTYCZNE ZIEMI KŁODZKIEJ - DO 30 KM OD KUDOWY ZDRÓJ
- Ulotka Ziemia Kłodzka - atrakcje turystyczne 2023
Serce Kudowy-Zdrój - uzdrowisko, Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych
Kudowa-Zdrój już z nazwy sugeruje, że jest miejscem uzdrowiskowym. Na kompleks uzdrowiskowy składają się: Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych i dwa sanatoria - “Polonia” i “Zameczek”. Skarbem kudowskiego uzdrowiska są szczawy wodorowęglanowo - wapniowo - sodowe, borowe i żelaziste. Pozyskuje się je z trzech, tryskających z niewielkiej głębokości ujęć noszących nazwy “Moniuszko”, “Śniadecki” i “Marchlewski”, znajdujących się we wpisanym do rejestru zabytków Parku Zdrojowym.
Lecznicze wody przyciągają przede wszystkim kuracjuszy, chcących poprawić swoje zdrowie, pijąc pełne minerałów wody, a także zażywając w nich kąpieli. Kudowskie wody pomagają w leczeniu anemii, kamicy nerkowej, cukrzycy, ogólnych stanów przemęczenia, chorób tarczycy, otyłości, reumatyzmu, miażdżycy, nadciśnienia czy zapalenia nerek.
Park Zdrojowy położony jest u stóp Góry Parkowej, na szczycie której znajduje się punkt widokowy “Altanka Miłości”. Dojście na altanę zajmuje ok. 30 minut, jednak warto wybrać się na ten spacer za sprawą widoków, które czekają na górze. W samym parku możemy udać się na spacer alejami, w trakcie którego podziwiać będziemy rzadko spotykaną roślinność, staw z karpiami, łabędziami i kaczkami. Taki spacer to również część terapii - głównie terapii dla głowy i odpoczynku psychicznego.
Szczeliniec Wielki - zdobądź górski szczyt
Szczeliniec kojarzy chyba każdy z nas - rozproszone na powierzchni 50 hektarów skalne labirynty prowadzą na szczyt Szczelińca, który jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. Niektóre ze szczelin są tak głębokie, że śnieg zalega w nich nawet latem! Skały na Szczelińcu układają się w rozmaite kształty - najbardziej znanymi obiektami są np. Małpolud, Kwoka, Wielbłąd czy Słoń. Wszystko jednak zależy od naszej wyobraźni - w większości przypadków w skałach dostrzec można o wiele więcej!
Na szczycie Szczelińca, na urwisku skalnym znajduje się kultowe schronisko, w którym przenocujemy po górskim trekkingu. Obudzić się z widokami, które funduje Szczeliniec to prawdziwa rozkosz!
Błędne Skały - labirynt skalny, który musisz odwiedzić
Błędne Skały znajdują się na polsko-czeskim pograniczu, w Górach Stołowych, na terenie gminy Radków i Kudowa-Zdrój. Te widoki kojarzy pewnie większość z nas - widzieliśmy je również w filmie “Opowieści z Narnii - Książę Kaspian”! Malowniczy, skalny labirynt stanowi pewnego rodzaju wyzwanie - pokonanie wąskich szczelin, przez które czasami trzeba przecisnąć się na czworaka lub wciągając brzuch nie jest najłatwiejszym zadaniem.
Ogromną frajdę z pokonywania trasy mają zarówno dzieci, które uruchamiają swoją wyobraźnię podczas spaceru wśród skał, jak i dorośli, których chichoty usłyszeć można już z daleka. Rozrzucone na powierzchni 21 hektarów bloki skalne często mają swoje nazwy, wynikające z ich przeróżnych kształtów. I tak podczas pokonywania labiryntów możemy natrafić na grzyby, stoły, tunele, kurze stopki czy czaszki. Błędne Skały to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Górach Stołowych i na całym Dolnym Śląsku, a może nawet zaryzykujemy stwierdzenie, że w całym kraju.
Przydatne informacje:
Jeśli przybywamy tu samochodem, wędrówkę wśród skał rozpocząć możemy z jednego z dwóch parkingów: górnego, znajdującego się przy kasach Skalnego Labiryntu lub dolnego, tuż przy Drodze Stu Zakrętów. A jeśli już o Drodze Stu Zakrętów mowa…
Droga Stu Zakrętów
Nazywana również Szosą Stu Zakrętów, łączy Radków i Kudowę-Zdrój. Nazwa drogi ma oczywiście swoje wyjaśnienie - na długiej na ok. 23 kilometrów asfaltowej drodze czekają na nas liczne serpentyny, zakręty, zwężenia i urwiska. Pokonanie Drogi Stu Zakrętów to z jednej strony świetna przygoda (nierzadko może nam się zakręcić w głowie!), a z drugiej niebezpieczeństwo, dlatego należy pokonywać ją wolno i rozważnie. Szczególną ostrożność trzeba zachować zimą, kiedy warunki bywają naprawdę wymagające.
Wzdłuż Drogi Stu Zakrętów powstały leśne parkingi, z których wyruszyć można, prócz Błędnych Skał, na Radkowskie Skały, Skalne Grzyby czy do będącego wspaniałym punktem widokowym na Góry Stołowe Fortu Karola.
Singletrack Glacensis - dla aktywnych kochających rowery
W dzielnicy Kudowa - Brzozowie wąskie ścieżki na zboczach gór dedykowane rowerzystom wiją się na dystansie ponad 13 km tworząc cztery pętle o różnym stopniu trudności:
Pętla Źródełko - odpowiednia dla początkujących cyklistów, 4-kilometrowa trasa z prostymi podjazdami.
Pętla Widoczek - nadaje się dla początkujących i średniozaawansowanych rowerzystów i - jak wskazuje nazwa - gwarantuje widoczki, a dokładnie krajobrazy przygranicznego czeskiego miasta Nachod i szczytu Ostasz, a także widoki na Kudowę, Błędne Skały czy Karkonosze.
Pętla Everest - najkrótsza, ale i najtrudniejsza trasa dla doświadczonych rowerzystów.
Pętla Za rzeką - najdłuższa z tras, na której podobno trzeba być ostrożnym, bo można spotkać stado muflonów!
Szlak Ginących Zawodów
W Kudowie znajdziemy kilka miejsc, w których można odbyć podróż w przeszłość. Jednym z nich jest Szlak Ginących Zawodów, który pokaże nam na czym polegały zawody takie jak garncarz, kowal, tkacz czy piekarz. W czasie wizyty w obiekcie czeka nas degustacja wiejskiego chleba ze smalcem, który niejednokrotnie zdobywał nagrody, wyrób masła, wizyta w zwierzyńcu, chatce robótek ręcznych czy kuźni. Dla chętnych jest również możliwość zorganizowania wiejskiej biesiady, z muzyką i ogniskiem w tle.
Lokalizacja:
ul. Chrobrego 43a, 57-350 Kudowa Zdrój
Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdrój
Muzeum Zabawek to miejsce, które przyprawić może o łezkę w oku. To największa w Polsce tego typu wystawa, skupiająca w 12 salach wystawowych ponad 5 tys. eskponatów. W zbiorach znajdują się zabawki z okresu od starożytności po lata 80. XX wieku: lalki, klocki, przybory szkolne, pluszaki, zabawki blaszane, akcesoria czy militaria chłopięce. W jednej z sal znajduje się nawet odtworzona mała klasa sprzed 50 lat.
Dla starszych wizyta będzie wspaniałym wspomnieniem dzieciństwa, natomiast młodsi będą mogli porównać współczesne gadżety z zabawkami sprzed wielu lat. Często usłyszeć będzie można okrzyki zachwytu i zdumienia wybrzmiewającego z gardeł dzieciaków.
Lokalizacja:
ul. Zdrojowa 46b, 57-350 Kudowa Zdrój
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego
Położone w dawnej wsi Pstrążna (która dziś jest jedną z dzielnic Kudowy) muzeum, a właściwie skansen obejmuje 17 zabytkowych obiektów drewnianych z terenu Pogórza Sudeckiego, m.in. chałupę z Nowej Łomnicy, zajazd z Szalejowa Dolnego, dzwonnicę z Gołaczowa czy wiatrak koźlak z Jabłowa. Podczas muzealnych lekcji uczestnicy poznają dawne sposoby tworzenia chleba - od zebrania zboża i samodzielnie tworzą chleb, wieńcząc to degustacją świeżo wypieczonych bochenków.
Na terenie muzeum co roku organizowane są imprezy folklorystyczne, połączone z wypiekiem chleba na zakwasie degustacją tradycyjnych, wiejskich produktów.
Kaplica Czaszek
Kaplica Czaszek to szczególne miejsce na mapie Dolnego Śląska. Znajduje się w dzielnicy Kudowa-Czermna i jest jednym z trzech podobnych obiektów w Europie. Ściany wewnątrz kaplicy wyłożone są trzema tysiącami zaimpregnowanych czaszek i kości osób zmarłych w wyniku wojen śląskich i zmarłych na cholerę w czasie epidemii w latach 1618-1648, tym samym tworząc wielki, zbiorowy grobowiec.
Pod podłogą, w piwnicy kaplicy znajduje się dodatkowe 21 tysięcy czaszek, które wypełniają ją na wysokość ok. 2 metrów. Wizyta w kaplicy to niezapomniane i wstrząsające przeżycie, które wprawi nas w zadumę.
Ruchoma Szopka
W Kudowie-Czermnej znajdziemy też drewnianą chatę, położoną na brzegu górskiego potoku Czerminca, w której znajduje się ruchoma szopka z ręcznie wykonanymi organami z 1930 roku, tworzona przez 20 lat w lipowym drewnie przez czeskiego twórcę Frantiska Stepanka. W szopce znajduje się 250 postaci, mieszkańców ówczesnej Czermnej, zastanych podczas codziennych czynności.
Po uruchomieniu szopki zastygła wcześniej całość ożywa, miasteczko zaczyna się poruszać, w stawie pływają gęsi, kołyska Jezusa kołysze się, a zewsząd dobiegają dźwięki dzwoneczków i piszczałek. Wejście do ruchomej szopki jest bezpłatne - jedynie chętni mogą zostawić dobrowolny datek.
Jakie atrakcje turystyczne warto jeszcze zobaczyć w Kudowie-Zdrój?
To najważniejsze, choć nie wszystkie atrakcje w Kudowie-Zdroju. Oprócz wymienionych, w Kudowie możemy spotkać charakterystyczny Pomnik Trzech Kultur, upamiętniający wspólną historię Polaków, Niemców i Czechów zamieszkujących te ziemie. Kolejną ciekawostką jest Źródełko Maryi w Zielonej Dolinie, wypływające spod jednego z drzew, którego wody uleczyły mieszkańców Kudowy podczas trwającej od 1832 roku epidemii cholery.
Sława Zielonej Doliny i cudownego źródełka nie ustaje do dziś, ściągając do siebie turystów i pielgrzymów z całego świata. Inne atrakcje, które z pewnością spodobają się dzieciom to park linowy, znajdujący się przy samej Górze Parkowej w sercu kudowskiego uzdrowiska i Rancho Montana, na terenie którego mieszkają zadbane konie. Na terenie Rancha prowadzone są jazdy i szkolenia jeździeckie w stylu western.
Dla tych, którzy lubią zabawę w wodzie polecamy wizytę w Aquaparku Wodny Świat - do dyspozycji znajdują się tam ogrzewane odnawialnymi źródłami energii basen pływacki, basen rekreacyjny ze sztuczną rwącą rzeką, zjeżdżalnia, brodzik dla dzieci, wanny do hydromasażu oraz zespół fitness, w skład którego wchodzi sauna, siłownia, solarium, gabinet masażu i kręgielnia.
Istnieje możliwość, by Kudowę zwiedzać 13-osobowymi meleksami. Podczas jazdy meleksem możemy podziwiać widoki, a także dostarczyć sobie porcję historii tego miasta.
Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych
Ekocentrum to nowoczesny, multimedialny ośrodek edukacyjno-wystawienniczy, w których poznamy walory przyrodnicze i kulturowe Gór Stołowych. Innowacyjna ekspozycja zainteresuje zarówno dorosłych, jak i małych odkrywców, którzy w trakcie wizyty w Ekocentrum będą mieli okazję by odbyć podróż leśną windą przez piętra lasu, popatrzeć na świat oczami różnych gatunków zwierząt czy zaobserwować jak zmieniły się Góry Stołowe przez 60 milionów lat ich istnienia. Wstęp do ekocentrum jest bezpłatny.
Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych
Kudowskie muzeum gromadzi m.in. największą w Polsce czaszkę z kryształu górskiego, jaja dinozaura z Pustyni Gobi, wielki meteoryt z Afryki, agaty, jaspisy, ametysty i drewno skamieniałe z terenów Kotliny Kłodzkiej i całych Sudetów. Wszystkie eksponaty zostały znalezione osobiście w czasie dalekich wypraw gospodarza - Pana Wojciecha lub zdobyte podczas giełd minerałów i skamieniałości, w trakcie których kolekcjonerzy z całego świata wymieniają się swoimi zdobyczami.
Muzeum Dawne Rzemiosła
To kolejne miejsce, w którym odbywa się swego rodzaju podróż w przeszłość - na miejscu dowiemy się kim byli kaletnicy i rymarze, na czym polegała praca bednarzy i kołodziei oraz jak wygląda stworzenie od zera obuwia czy podkowy. Dziś już raczej nie ma możliwości by spotkać w naturze osoby wykonujące wspomniane zawody, dlatego wizyta w muzeum może być niepowtarzalną okazją do tego, by na własne oczy zobaczyć pracę dawnych rzemieślników.
POLECANE RESTAURACJE W KUDOWIE-ZDRÓJ
Mowa o miejscu, w którym mamy do czynienia z inspirowaniem się kuchnią polską i międzynarodową. Ponadto chodzi o coś więcej niż łączenie różnorodnych składników, przypraw czy…
Pizza, soczyste burgery i domowe dania - to wszystko znajdziecie w jedynej takiej restauracji w Kudowie-Zdrój.
Jeżeli szukasz tradycyjnych smaków w Kudowie-Zdroju, warto zawitać do restaurANKI! Poza tym mowa o lokalu, który ma najdłuższą historię w mieście. Początek funkcjonowania…
Dlaczego warto odwiedzić Kudowę-Zdrój?
Kudowa-Zdrój ma świetne warunki dla rozwoju turystyki - świadczą o tym zresztą przybywający tu każdego roku turyści, którzy zdecydowanie nie mają czasu na nudy! W Kudowie każdy znajdzie coś dla siebie - starsi skorzystają z dóbr płynących z wnętrza ziemi, młodsi spędzą aktywnie czas na szlakach, przeciskając się przez kamienne szczeliny, jeżdżąc rowerem czy poznając historię regionu w tutejszych muzeach.
Nieważne czy lato czy zima, czy wolisz aktywny odpoczynek czy spokojne zwiedzanie, czy masz 70 czy 10 lat - Kudowa zachwyci Cię swoimi atrakcjami i sprawi, że to nie będzie ostatnia wizyta w tej okolicy! Do zobaczenia w krainie Gór Stołowych, do zobaczenia w Kudowie-Zdroju!
Więcej o atrakcjach turystycznych Ziemi Kłodzkiej przeczytacie Tutaj
POLECANE NOCLEGI W KUDOWIE-ZDRÓJ
Hotel Verde to elegancki obiekt, który ma za sobą kilkanaście lat działalności (i z pewnością jeszcze wiele przed sobą). Goście zawsze mogą być pewni świadczenia usług na…
Willa SPA Scaliano, Kudowa-Zdrój - Luksusowe SPA i Wellness w Sercu Gór Stołowych. Idealne miejsce na relaks, terapie prozdrowotne i odnowę biologiczną. Odkryj wyjątkowe zabiegi, komfortowe zakwaterowanie i malownicze otoczenie.
Oferta dobra dla osób zainteresowanych klimatycznym i zarazem kameralnym hotelem. Obiekt ceniony przez kuracjuszy i osoby zastanawiające się nad aktywnym wypoczynkiem w Górach Stołowych.…
Odkryj luksusowy Hotel Kudowa**** Manufaktura Relaksu w Kudowie-Zdroju. Eleganckie pokoje, wykwintna restauracja, Wellness & SPA. Idealny dla relaksu i biznesu. Zarezerwuj teraz!
ATRAKCJE TURYSTYCZNE ZIEMI KŁODZKIEJ - DO 30 KM OD KUDOWY ZDRÓJ
Park Rozrywki MIKILANDIA
Park Rozrywki MIKILANDIA jest miejscem, które gwarantuje niezapomniane doświadczenia dla wszystkich. Oferuje wiele atrakcji, które z pewnością zadowolą zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Wśród dostępnych atrakcji znajdują się dmuchańce, tunele, mini zjeżdzalnie, a także emocjonujące atrakcje jak Eliminator, Arena Gladiatorów czy Euro Bungee. Dzieci na pewno nie będą się nudzić, a dorosłym również nie zabraknie emocji.
Jednym z największych atutów parku jest gigantyczny tor przeszkód. To aż 50 metrów biegu z przeszkodami, zakończone skokiem na poduchę. Jest to atrakcja, która dostarczy mnóstwo emocji i na pewno zostanie na długo zapamiętana przez wszystkich uczestników.
Po tych wszystkich emocjach na pewno przyda się coś do jedzenia i picia. W Parku Rozrywki MIKILANDIA można wypić zimną lemoniadę, zjeść pyszne lody, słodkie gofry, a nawet pizzę czy frytki. To wszystko sprawia, że czas spędzony w parku jest nie tylko zabawą, ale również przyjemnością dla podniebienia.
Jeżeli mieszkasz w okolicach Kłodzka i zastanawiasz się, gdzie zorganizować urodziny dla swojego dziecka, ten park rozrywki jest doskonałym wyborem. W MIKILANDII możecie zorganizować wymarzone urodziny dla swoich maluchów. Godziny pełne zabawy i świętowania!
Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/MikilandiaLewin/
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Tradycje wyrobu papieru w Dusznikach sięgają połowy XVI wieku. Pierwsza papiernia została zniszczona w 1601 r. przez powódź, jednakże młyn odbudowano i już w 1605 r. wznowiono czerpanie papieru. Arkusze z Dusznik zyskały sławę na całym Śląsku – wykorzystywano je m.in. w urzędach, kancelariach i drukarniach Wrocławia oraz innych miast i miasteczek w całym regionie.
W XVIII wieku, po przejęciu Śląska przez Prusy, dusznicki papier zagościł na dworze w Berlinie, a właściciel młyna zyskał miano nadwornego papiernika króla Prus. Dochody ze sprzedaży papieru przez wieki inwestowano w papiernię, która stała się jednym z najciekawszych obiektów przemysłowych w Europie.
- Czas zwiedzania: ok. 1 h
- Bilety: normalny 25,00 zł / ulgowy 20,00 zł
- Godziny otwarcia: 9:00-17:00
Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko to niezwykle interesujący obiekt na liście atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej. W Kłodzku - stolicy Ziemi Kłodzkiej, turyści mają szansę zdobyć m.in. ostateczny punkt obrony twierdzy. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem rozciąga się piękna panorama miasta i gór. Śmiałkowie mogą przejść przeszkolenie artyleryjskie, a na żądnych przygód wrażeń czeka podziemny labirynt.
Do czego służył? Dowiecie się podczas zwiedzania Twierdzy Kłodzko. Podpowiemy Wam jeszcze, że jeśli chodzi o atrakcje turystyczne Kłodzka - w naszym artykule o Kłodzku znajdziecie jeszcze kilka ciekawych propozycji.
- Czas zwiedzania: ok. 2,5 h
- Bilety: normalny - 43,00 zł / ulgowy - 35,00 zł
- Godziny otwarcia: listopad-marzec: 9:00-15:00 / kwiecień-październik: 9:00-18:00
Ulotka Ziemia Kłodzka - atrakcje turystyczne 2023
Dzięki współpracy z portalem turystycznym Nawypad, możecie w poniższej broszurze poznać 44 najciekawszych atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej. Co w niej znajdziecie? Najważniejsze informacje - adres, godziny otwarcia, a także krótki opis tego, co tam znajdziecie!
POZNAJ 44 ATRAKCJI ZIEMI KŁODZKIEJ
MAPA ATRAKCJI ZIEMI KŁODZKIEJ