Time Gates - Bramy Czasu atrakcje Karkonoszy
Gotowi na magiczną podróż w czasie? Gotowi na wizytę w największych podziemiach w Karkonoszach? Chodźcie więc do Time Gates - Bram Czasu w Jeleniej Górze.
To niezwykła atrakcja, która łączy kilka dziedzin - a tym samym tworzy miejsce wartościowej edukacyjnie wycieczki grup szkolnych. Co więc czeka na gości Bram Czasu? Atrakcja Time Gates znajduje się w podziemiach Jeleniej Góry. Z niemal 4 km tuneli wydrążonych pod Górą Szubieniczną do zwiedzania udostępniono jakieś 1200 metrów. Już na wstępie powita nas przewodnik, który wprowadzi Was w podziemną rzeczywistość.
W Bramach Czasu czeka Was podróż przez kilka epok. Bram jest pięć i właśnie tyle tematów porusza każda z nich - od dawnej historii Karkonoszy, przez czasy drugiej wojny światowej po współczesność. Zacznijmy od karkonoskich legend - część wystawy w Bramach Czasu poświęcona jest opowieściom o zielarzach i Walończykach/Walonach, czyli poszukiwaczach minerałów i rud na terenach Karkonoszy. Inna brama, zwracająca największą uwagę, to największa w Polsce cewka Tesli, wytwarzająca napięcie miliona volt! Żeby obejrzeć (robiący swoją drogą ogromne wrażenie) pokaz działania cewki trzeba wyłączyć wszelkie urządzenia, telefony itd. - strzelająca 1,5-metrowymi piorunami cewka może namieszać, a nawet całkowicie zepsuć nasze urządzenia. Pokaz robi prawdziwą furorę i w pamięci zwiedzających pozostaje na długo - wiemy, bo sami nimi byliśmy!
W Bramach Czasu, po przejściu przez pancerne drzwi, spotkamy też Ducha Gór - Liczyrzepę, tajemniczą Mandragorę - roślinę, której korzeń przypomina człowieka, ale i budzi lęk i respekt, żołnierzy z armii Napoleona, a także zobaczymy peron z pociągiem pancernym. W Bramach Czasu odbywają się również pokazy Szalonego Naukowca, który odkryje przed najmłodszymi tajniki fizyki i chemii. Kolorowy, wszechobecny dym i wybuchy wywołują w dzieciach niemałą ekscytację! Pokaz eksperymentów to prawdziwe show, które pozwoli odpowiedzieć na trudne pytania: czym właściwie jest temperatura? jak wyczarować własną chmurę i suchy deszcz? Czy ciekły azot naprawdę jest niebezpieczny? To ekscytująca przygoda dla wszystkich, spragnionych niecodziennej formy nauki. Sala laboratoryjna pomieści nawet kilkadziesiąt osób, dlatego spokojnie - zmieści się tu nawet duża grupa młodych naukowców.
Pamiętajcie jednak o ciepłym ubraniu - w podziemiach przez cały rok panuje temperatura ok. 7 stopni Celsjusza!
Wszystkie grupy szkolne zapraszamy na odbycie tej niezapomnianej podróży, łączącej legendy, historię i naukę - takie lekcje pozostają w głowie na długo. Przekonajcie się sami, odwiedzając Bramy Czasu Time Gates w Jeleniej Górze.