Schronisko Samotnia - jak dojechać, parkingi, szlaki

Schronisko Samotnia Karpacz Karkonosze

Jeżeli wybieracie się w Karkonosze, radzimy nie pomijać tego wyjatkowego miejsca, które spotkamy podczas wędrówek po malowniczych szlakach. Natura w Karkonoszach jest piękna, a widoki wspaniałe.

Szczyty górskie, skały, unikatowa roślinność, ciekawe gatunki ssaków i ptaków. Na szlaku spotkamy legendarne karkonoskie schronisko - Samotnię. Schronisko jest jednym z najstarszych w Polsce, lubiane i cenione przez piechurów. Położone przepięknie, widoki zapierają dech w piersiach. I właśnie o nim chcemy Wam dziś opowiedzieć.

To ważne miejsce na mapie Karkonoszy. Schronisko Samotnia leży na jednym z bardziej uczęszczanych szlaków na Śnieżkę. To miejsce znane i lubiane przez turystów, atrakcja Karkonoszy, ich wizytówka. Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Słynie z przytulnej atmosfery drewnianych wnętrz i domowej kuchni. Jest otwarta przez cały rok. Leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wiec dotrzeć do niej można tylko piechotą. Jego położenie jest piękne, ale o tym jeszcze napiszemy. Samotnia to swoistego rodzaju punkt orientacyjny i ważne miejsce na karkonoskich szlakach. Leży w połowie drogi na Śnieżkę. Stamtąd też prowadzą interesujące trasy.

SPIS TREŚCI:

Miejsce spotkań

Samotnia jest własnością PTTK. Oferuje 50 miejsc noclegowych i pełne wyżywienie. Odbywa się tutaj wiele ślubów, spotkań towarzystkicj, zjazdów, imprez firmowych, a także spotkań kulturalnych i sportowych. Schronisko stanowi doskonałą bazą wypadową do pieszych wycieczek, niedaleko stąd na Śnieżkę, do czeskich schronisk i malowniczego Wielkiego Stawu. Można tu dobrze zjeść, kuchnia i bufet są otwarte od godz 8.00 do 20.00. W schronicku mieści się Punkt Informacji Turystycznej, jest tu także ścianka wspinaczkowa. Miejsce oferuje serdeczną, turystyczną atmosferę.

Historia schroniska sięga XVII wieku, gdy pojawiły się pierwsze wzmianki o domku nad Małym Stawem. Ścieżka z okolic dzisiejszego Karpacza prowadziła przez Złotówkę do stojącej nad stawem budy. Mieszkał w niej strażnik pilnujący hodowanych w akwenie pstrągów. Nieco później, bo pod koniec XVII wieku, zaczęto używać innego szlaku, prowadzącego od dzisiejszego kościółka Wang, przez Rzepiórową Kręgielnię, Polanę, Kozi Mostek.

Po dziś dzień chodzą turyści tym szlakiem, który jest oznakowany na niebiesko. Uruchomienie w roku 1866 linii kolejowych do Wrocławia i Berlina spotęgowało rozwój ruchu turystycznego na tych terenach. Właściciele bud karkonoskich dostrzegają potrzebę ich rozbudowy. Do rozbudowy Samotni zabierał się Karol Häring, który w 1891 roku sprzedał swoją chatę Henrykowi Richterowi, a nowy właściciel kontynuował rozbudowę. Z tego okresu pochodzi symbol Samotni - wieżyczka i odlany w Jeleniej Górze dzwon-sygnaturka z 1861 roku.

Po 1900 roku przez kilkanaście lat schronisko dzierżawił Józef Bönsch, po czym Richter sprzedał je Franciszkowi Krausowi, który obiekt ten dalej modernizował. Kolejne rozbudowy miały miejsce m.in. w roku 1922 oraz po II wojnie światowej, gdy w zarządzanie przejęło je Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. W 1966 roku kierownikiem Samotni został Waldemar Siemaszko, stając się szybko dobrym duchem i prawdziwą legendą tego miejsca.Wraz z żoną Sylwią stworzył niepowtarzalną atmosferę schroniska, znacznie je zmodernizował, sprawiająć, że stało się ono jednym z najczęściej nagradzanych obiektów turystycznych w kraju. Legenda tego niezwykłego miejsca jest żywa do dziś i można jej dotknąć.

Samotnia przepieknie położona

maly staw samotnia karpacz

Kocioł Małego Stawu to jedno z najpiekniejszych miejsc w Karkonoszach. Położony jest w środkowej części Karkonoszy w pobliżu Równi pod Śnieżką. Jego wysokie zbocza z kilkoma żlebami schodzą wprost do Małego Stawu. Przy Małym Stawie położone jest schronisko Samotnia. Malownicze miejsce, które z pewnością powinno się znaleźć na turystycznym szlaku odwiedzających Karkonosze. Warto zboczyć z głównego szlaku prowadzącego od świątyni Wang na Śnieżkę i nacieszyć oczy pięknem krajobrazu i bogatą roślinnością. Mały Staw ma 255 metrów długości i 185 szerokości. Lustro wody znajduje się na wysokości 1183 m n.p.m., a na wysokości 1195 - stoi nasze schronisko.

Jak dojść na Samotnię?

samotnia droga karpacz

Nie wszystkie karkonoskie szlaki prowadzą przez Samotnię. Dlatego, gdy chcemy się tam udać, warto wiedzieć jaki szlak wybrać i co zobaczymy po drodze oraz jakie atrakcje turystyczne czekają na spragnionych górskiej przygody. A musicie wiedzieć, że Karkonosze dostarczają wspaniałych wrażeń! Okolica Małego Stawu, gdzie mieści się Samotnia jest warta wędrówki.

Wycieczkę rozpoczniemy w Karpaczu w okolicy Świątyni Wang. Z tego miejsca niebieskim szlakiem udamy się do Samotni. Poniżej kościoła Wang przy ulicy Karkonoskiej w Karpaczu znajduje się  początek niebieskiego szlaku. Można tam dojść lub dojechać samochodem. Naprzeciw wejścia do kościoła Wang, znajduje się wejście na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, stąd udamy się w kierunku Rozdroża na Polanie (1050-1100 m. n.p.m.) Wchodzimy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, o czym informują nas zamieszczone tablice.

Wstęp na teren parku jest płatny. Odcinek spod Wangu do Polany ma długość 2 km. Początej jest dośc trudny -  tuż za wejściem do Karkonoskiego Parku Narodowego szlak biegnie ostro pod górę w okolicę rozdroża Równienka (prowadzi tu także czarny szlak z Borowic), po czym stopniowo podejście staje się coraz mniej strome i w okolicy rozdroża Pod Polaną w Karkonoszach docieramy do wypłaszczenia, na końcu którego zlokalizowane jest rozdroże Polana. Idziemy lasem, głównie świerkowym, który w dalszej części zmienia się w las mieszany.

W okolicy Rozdroża Pod Polaną niebieski szlak łączy się z zielonym szlakiem prowadzącym z Białego Jaru w Karpaczu. To miejsce idalne na podziwianie karkonoskich krajobrazów. Widać ostrzeżemy popularne skały Pielgrzymy, na wprost wyłania się kocioł Wielkiego i Małego Stawu, z lewej strony możemy podziwiać Śnieżkę, Kopę oraz Czarny Grzbiet. Po pokonaniu około 200 metrów docieramy do Polany. Tutaj znajduje się strefa odpoczynku, przy której możemy zrobić sobie przerwę przed wejściem na ostatni odcinek szlaku, który poprowadzi nas do celu naszej wyprawy. Tu krzyżuje się kilka szlaków. Ponieważ chcemy dotrzeć do schroniska Samotnia, wybieramy szlak niebieski, który poprowadzi nas do Małego Stawu i Samotni. Zatem z Polany udajemy się na ostatni odcinek trasy w kierunku schorniska Samotnia. Ten odcinek trasy ma długość około 2,1 km.

W pierwszej części biegnie po wypłaszczeniu z delikatnym spadkiem, w drugiej części lekko pnie się pod górę. Po przejściu 700 metrów od Polany docieramy do rozdroża przy mostku nad Białym Potokiem. Dalej już wędrujemy ku najbardziej znanemu karkonoskiemu schronisku.

Atrakcje przy Samotni

maly staw samotnia karkonosze atrkacje

Wiemy już, że przy Małym Stawie w Karkonoszach ulokowane jest schronisko Samotnia. Dlatego będąc w okolicy schroniska, nocując w nim czy odpoczywając, warto poznać jego malownicze otoczenie oraz walory przyrodnicze tego miejsca. Walory krajobrazowe zobaczymy sami - jest tu pięknie! Kocioł Małego Stawu to kocioł polodowcowy na północnych zboczach Śląskiego Grzbietu, w Karkonoszach, w Sudetach Zachodnich. Mały Staw, który mieści się na dnie kotła, jest drugim co do wielkości jeziorkiem w regionie. Powstał prawdopodobnie w okresie ostatniego zlodowacenia, położony jest na wysokości około 1400 metrów w Karkonoszach, pod Śnieżką i Smogornią.

Strome zbocza Kotła zbudowane są z tych samych skał, które tworzą Śląski Grzbiet, czyli z granitu karkonoskiego. Kocioł Małego Stawu jest bardziej popularny niż sąsiadujący z nim Kocioł Wielkiego Stawu. Spowodowane jest to głównie zapierającymi dech w piersiach, malowniczymi widokami, szczególnie na piękne jeziorko, nazywane Morskim Okiem Karkonoszy, unikatową roślinnością, gęstymi lasami, schroniskami i wieloma szlakami turystycznymi. Zimą podziwiać tam można ośnieżone, strome zbocza kotła i zamarznięte jeziorko. Doskonale widać też z tego miejsca Śnieżkę, wznoszącą się ponad inne szczyty.

Kocioł Wielkiego Stawu jest większym i jednocześnie rzadziej odwiedzanym bratem Kotła Małego Stawu. Teren jest bardzo bogaty przyrodniczo. Są tu nie tylko piękne widoki, których w Karkonoszach nie brakuje, ale także rzadkie i cenne gatunki roślin jak niebielistka, zawilec narcyzowy, tojad sudecki czy bażyna obupłciowa. Kocioł położony jest na północnych zboczach Śląskiego Grzbietu będącego składową Karkonoszy w Sudetach Zachodnich. Obejmuje północno-wschodnie stoki szczytu Smogornia (1489 m n.p.m.) zwane Srebrnym Upłazem. Kocioł podcina północne zbocza na wysokości około 1400 m n.p.m. Jego ściany miejscami opadają nawet do 200 m w dół. Ściany kotła składają się z licznych żlebów oraz wychodni skalnych, misa jest wypełniona wodą, tworząc w ten sposób największe jezioro cyrkowe w Karkonoszach - Wielki Staw.

Wokół Kotłów

Spragnionym pieknych widoków polecamy przejście ścieżką wokół Kotłów Małego i Wielkiego Stawu. Przy przy dobrej widoczności można zobaczyć spory kawałek zachodnich Karkonoszy, Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie, a także królującą nad wschodnimi Karkonoszami Śnieżkę, Wielki i Mały Staw, Rudawy Janowickie, a nawet Ślężę. Szlak rozpoczyna się na Polanie i wiedzie przez skały Pielgrzymy i Słonecznik, krawędź Kotła Wielkiego i Małego Stawu, Rozdroże koło Spalonej Strażnicy, Biały Jar, schronisko Strzecha Akademicka, schronisko Samotnia, Ośrodek Informacyjno-Edukacyjny KPN  „Domek Myśliwski” i wraca do Polany. A my wracamy do schroniska Samotnia, bo jesteśmy zmęczeni i głodni. Tam nas ugoszczą i miło spędzimy czas.

Na początek parkingi

Jeżeli przyjedziemy samochodem, a chcemy wybrać się na niebieski szlak, który zaprowadzi nas do Samotni, możemy zostawić auto na jednym z parkingów strzeżonych w Karpaczu Górnym. np w Hotelu Sadyba. Schronisko znajduje się mniej więcej w połowie drogi z Karpacza na Śnieżkę. Parking znajduje się też obok Świątyni Wang. Okolica jest bogata w parkingi - głównie płatne, a ceny na nich zróżnicowane. Przy ulicy Karkonoskiej znajduje się przystanek autobusowy, do którego możemy dojechać transportem komunikacji publicznej oraz prywatnej od strony Karpacza, Kowar, Jeleniej Góry. Możemy tutaj także dojść pieszo od strony centrum Karpacza, dystans, który musimy dodatkowo pokonać to około 3,5 km.

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024