Wodospad Wilczki Międzygórze

4517

Międzygórze to wieś w gminie Bystrzyca Kłodzka na Dolnym Śląsku, na Ziemi Kłodzkiej, którą kojarzyć możemy z charakterystycznych zabudowań. Mowa tu o domkach zbudowanych w szwajcarskim stylu, które nadają wiosce niepowtarzalnego klimatu. Urocze, drewniane budynki zdobione krużgankami, balustradami i finezyjnymi rzeźbieniami przyciągają turystów z całej Polski.

Międzygórze - co warto zobaczyć?

wodospad wilczki

W Międzygórzu znajduje się również jeden z najsłynniejszych dolnośląskich wodospadów - Wodospad Wilczki, drugi po Kamieńczyku wodospad w polskich Sudetach pod względem wysokości. Zarówno wodospad, jak i okalające go lasy objęto ochroną, tworząc Rezerwat Przyrody Wodospad Wilczki. Rezerwat jest częścią Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Powstał w 1958 roku i jest niewielki pod względem powierzchni - zajmuje 2,75 hektara, na terenie którego rośnie stary las bukowy.

Ze względu na chłodny, ciemny i wilgotny mikroklimat rosną tu liczne mszaki i wilgociolubne gatunki roślin. Miejsce, w którym potok Wilczka spada wąską kaskadą z wysokiego progu do kotła eworsyjnego jest otoczone wysokimi skałami właściwie z każdej strony.

Wodospad Wilczki

Wodospad Wilczki dawniej nazywano Wodogrzmotami Żeromskiego. Przed laty wysokość wodospadu sięgała około 27 metrów, jednak po wielkiej powodzi w 1997 roku woda wymyła sztucznie wykonany 5-metrowy próg i obecnie woda spada z wysokości około 22 metrów. Wstęp na wodospad jest bezpłatny.

Wodospad Wilczki nie jest jednak dostępny dla osób z wózkami dziecięcymi czy wózkami inwalidzkimi ze względu na dużą liczbę schodów.

Wokół Wodospadu Wilczki utworzone są platformy widokowe, z których możemy podziwiać wodospad i jego otulinę oraz ławeczki dla spacerowiczów, na których można usiąść, zanurzając się w klimat tego niezwykłego miejsca, słuchając szumu spadającej wody. Nad samym wodospadem utworzony jest żelazny mostek, z którego świetnie widać spadającą wodę.

Zarówno ścieżki spacerowe do tarasów widokowych, jak i schody, barierki i ławki zostały gruntownie zmodernizowane, dzięki czemu zwiedzanie jest bezpieczne. Nie oznacza to oczywiście, że nie trzeba uważać. Pamiętajmy, że znajdujemy się w prawie całkowicie zacienionym, wilgotnym miejscu, w którym schody mogą być śliskie. Trzeba mieć to na uwadze, przemierzając kolejne platformy i metry ścieżek. Wodospad Wilczki warto obejrzeć także nocą - cała ścieżka wokół wodospadu jest uroczo podświetlona.

Wodospad Wilczki - atrakcja przyrodnicza na każdą porę roku 

Wodospad robi wrażenie nie tylko wiosną czy latem, kiedy intensywna zieleń wokół tworzy niebywałe otoczenie. Tworzące się zimą lodospady także mogą zapierać dech w piersiach! Jesienią natomiast wrażenie robią kolory purpurowo-złotych liści. Zatem kiedy warto odwiedzić Wodospad Wilczki? Właściwie o każdej porze roku!

Jak dojechać do Wodospadu Wilczki? 

Aby dotrzeć do Wodospadu Wilczki, należy kierować się z Bystrzycy Kłodzkiej w stronę Międzylesia. Po drodze, w okolicy Masywu Śnieżnika, skręca się na wschód w kierunku Międzygórza. Międzygórze, będące ostatnią miejscowością przed Wodospadem Wilczki, stanowi koniec tej trasy. Sam wodospad znajduje się na początku wioski.

Wodospad Wilczki - gdzie zaparkować? 

Jeśli chodzi o parking, istnieje kilka opcji. Jedną z nich jest płatny parking znajdujący się przy restauracji Dom Nad Wodospadem, który jest bardzo blisko wodospadu. Alternatywnie, można zaparkować w centrum Międzygórza, skąd do Wodospadu Wilczki prowadzi malowniczy deptak wzdłuż potoku Wilczka.

Szlak do Wodospadu Wilczki 

Dojście do Wodospadu Wilczki prowadzi przez malowniczą trasę, na której turyści napotykają kamienny szlak. Trasa ta jest ozdobiona metalowym mostkiem zawieszonym nad przepaścią, co umożliwia podziwianie pędzącej wody potoku Wilczka. Ten potok stworzył tu niezwykły kanion, zwanym kanionem amerykańskim, o imponującej głębokości 15 metrów i szerokości 3 metrów.

Po około 300 metrach kanion rozszerza się, wpadając w szerszą dolinę z tamą z 1908 roku. Obszar wokół wodospadu jest starannie zagospodarowany, oferując atrakcje takie jak punkty widokowe, ścieżki spacerowe z nocnym oświetleniem, kamienne schodki oraz ławeczki. Dodatkowo, na terenie znajdują się edukacyjne tablice informacyjne, które wzbogacają wiedzę o okolicy. Warto zaznaczyć, że zwiedzanie wodospadu jest bezpłatne, co dodatkowo zachęca do odwiedzenia tego malowniczego miejsca.

Rezerwat Przyrody Wilczki - szlaki turystyczne

Na terenie Rezerwatu Przyrody Wilczki, tuż obok wodospadu znajdziemy szlak turystyczny na Igliczną (845 m n.p.m.) oraz na Śnieżnik (1425 m n.p.m.). Śnieżnik to najwyższy szczyt w Masywie Śnieżnika. Cała trasa z Międzygórza przez Schronisko PTTK na Śnieżniku to dystans 14 kilometrów, które średnio pokonuje się w około 5 godzin. Początkowy odcinek trasy wiedzie wzdłuż potoku Wilczka - tego samego, który zasila Wodospad Wilczki. Na szczycie Śnieżnika stoi nowo wybudowana wieża widokowa, otwarta cały rok, do której wejście jest bezpłatne. Tam również polecamy zajrzeć!

Dom Nad Wodospadem - restauracja, noclegi

dom nad wodospadem

W okolicy znajduje się Dom Nad Wodospadem, oferujący miejsca noclegowe, ale i w którym działa restauracja. Warto zapisać tę lokalizację, jeśli przewidujecie posiłek w Międzygórzu. Tak także znajduje się płatny parking, który może się przydać w sytuacji, kiedy bezpłatne parkingi będą zapełnione. Międzygórze to świetna baza wypadowa do zwiedzania innych atrakcji Ziemi Kłodzkiej. Dlatego nocleg w tym miejscu będzie dobrym pomysłem.

Życzymy udanej wyprawy do Rezerwatu Przyrody Wodospad Wilczki!

Obecnie brak filmów.
Gdzie nas znajdziesz?
Wojska Polskiego 10, 57-514 Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie, Polska
https://www.niesamowitapolska.eu/wodospad-wilczki-miedzygorze-2
Udogodnienia
Atrakcje przyrodnicze
Udogodnienia:
 Parking
 WC
 Akceptowane zwierzęta
 Restauracja
 Noclegi
Poziom trudności:
łatwy
Orientacyjny czas:
1 godzina
Firma nie została zgłoszona. Zgłoś się teraz do firmy i uzupełnij brakujące dane!

Zgłoś roszczenie