Wieża widokowa na Śnieżniku

1835

Trasy na Śnieżnik
Śnieżnik (1425 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Masywu Śnieżnika. To bardzo chętnie odwiedzany region Dolnego Śląska, tak latem, jak i zimą, kiedy to nie tylko można wędrować po górach, ale także spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym. Najpopularniejszymi szlakami prowadzącymi na szczyt Śnieżnika są szlaki rozpoczynające się w Międzygórzu, Kamienicy, Kletnie i po czeskiej stronie granicy - w Stříbrnicy i Dolní Moravie, przy czym najpopularniejszą jest trasa z Międzygórza. Cały jej przebieg możesz prześledzić tutaj. Popularną trasą jest również trasa prowadząca z Jaskini Niedźwiedziej. To trasa najkrótsza, w której połączyć można zwiedzanie wyjątkowej na skalę kraju krasowej jaskini ze wspinaczką na Śnieżnik. Droga na szczyt z Międzygórza zajmie około 2,5 godziny, natomiast droga z Kletna ok. 1,5 godziny, w zależności od kondycji i warunków pogodowych. Trasę na Śnieżnik w Międzygórzu można zacząć w miejscu, w którym kończy się asfaltowa droga. Tam znajduje się całkiem duży, bezpłatny parking. W przypadku wybrania trasy spod Jaskini Niedźwiedziej - niedaleko niej znajduje się dość duży parking, którego koszt całodniowy to ok. 15 zł.

Inna trasa na Śnieżnik prowadzi z miejscowości Kamienica. To mała wioska (w której ze względu na ruch turystyczny znajdują się jednak pensjonaty, knajpy czy agroturystyki), na końcu której zaczyna się szlak niebieski, prowadzący do Hali Śnieżnickiej. Parking znajduje się na końcu wsi - z niego należy skręcić w lewo i udać się w górę. Pętla Kamienica - Śnieżnik - Kamienica zajmie około 6 godzin wędrówki.

Inna trasa na Śnieżnik to trasa z Przełęczy Puchaczówka przez Żmijową Polanę, która zajmie ok. 3,5 godziny. Ten szlak można skrócić, wjeżdżając na Czarną Górę wyciągiem. Wówczas oszczędzamy godzinę. Kolejna, chętnie wybierana trasa to zielony szlak graniczny z Przełęczy Płoszczyna, którego pokonanie zajmie nieco ponad 3 godziny.


Około 30-40 minut przed końcem wspinaczki na szczyt Śnieżnika, niezależnie od wybranej opcji startu obowiązkowym przystankiem będzie Schronisko PTTK Na Śnieżniku, stojące na Hali Śnieżnickiej. Tutaj możemy zrobić mały przystanek na uzupełnienie kalorii ciepłą zupą czy schroniskowymi przekąskami, a potem udać się w dalszą wędrówkę na szczyt Śnieżnika. Na miejscu znajduje się także wypożyczalnia sprzętu turystycznego  - nart biegowych wraz z wyposażeniem (buty, kijki) oraz nart skiturowych wraz z wyposażeniem. To ciekawa opcja podczas trwającej tu dosyć długo zimy. Aby wypożyczyć sprzęt konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna.

Wieża widokowa

Wokół wieży widokowej na Śnieżniku powstało mnóstwo kontrowersji. Nowa wieża została otwarta 26 września 2022 roku. Ma 34 metry wysokości i stalową konstrukcję. Jej dolny fragment zbudowany jest z kamieni, pochodzących z rozbiórki stojącej tutaj wcześniejszej wersji wieży. Obecna wersja przypomina nieco wieżę, która stała tutaj przed laty, a którą w 1973 roku wyburzono, jednak jest dużo bardziej nowoczesna. Według niektórych zbudowanie wieży na szczycie Śnieżnika minęło się z celem ze względu na specyfikę tego szczytu, a właściwie duże jego wypłaszczenie i brak drzew. Jednak to właśnie jego płaski szczyt powoduje, że widoki z wieży są naprawdę okazałe, dużo bardziej satysfakcjonujące niż z samego szczytu. Głosy sprzeciwu nie spowodowały mimo wszystko, że wieży nikt nie odwiedza. Jest wręcz przeciwnie - wieża mimo, że otwarta całkiem niedawno, przyciąga mnóstwo turystów. Wejście na nią jest darmowe, a dzięki zamontowanym tam panelom fotowoltaicznym, które zapewniają prąd, niezbędny do działania wieży, wieża jest bezobsługowa. Wieża widokowa na Śnieżniku otwarta jest przez całą dobę, 365 dni w roku.

Obecnie brak filmów.
Gdzie nas znajdziesz?
57-514 Bolesławiec, dolnośląskie, Polska
https://www.niesamowitapolska.eu/wieza-widokowa-na-sniezniku
Udogodnienia
Firma nie została zgłoszona. Zgłoś się teraz do firmy i uzupełnij brakujące dane!

Zgłoś roszczenie