Wieża widokowa Jagodna

1945

Jagodna - Góry Bystrzyckie

Góra Jagodna (977 m n.p.m.) położona jest w Górach Bystrzyckich. To najwyższy ich szczyt, na którym postawiona została ciekawa, 23-metrowa, stalowa wieża widokowa. Jagodna należy do Korony Gór Polski. Właśnie za sprawą wieży i szlaków, przebiegających przez szczyt Jagodnej stała się ona jednym z popularniejszych, o ile nie najpopularniejszym punktem turystycznym w Górach Bystrzyckich. 

Jak dojść na szczyt Jagodnej?

Start szlaku ma swoje miejsce na Przełęczy Spalona - w powszechnym znaczeniu to rozległa łąka, na której znajduje się schronisko PTTK Jagodna. Samochód warto zostawić przy schronisku. Z Przełęczy Spalona marsz na Jagodną będzie trwał około 1,5 godziny (8,5 km) - będzie to raczej leśny spacer bez spektakularnych widoków. Szlak wiedzie szutrową drogą, którą bez problemu można poruszać się również wózkiem.

Po dojściu na szczyt ukaże Wam się wieża, wybudowana tutaj w 2019 roku. Na jej 19. metrze znajduje się okrągła platforma widokowa w formie gondoli. Z platformy widoczne są m.in. Góry Orlickie i Masyw Śnieżnika. Wstęp na wieżę jest bezpłatny. Wieża otwarta jest 24 h/dobę przez cały rok. Zimą jednak należy zachować szczególną ostrożność z powodu możliwego oblodzenia schodów.

W drodze powrotnej warto zatrzymać się przy schronisku - podobno są tam serwowane najlepsze naleśniki w tej części Polski! W menu schroniskowym nie brak akcentów jagodowych - to w końcu symbol tego regionu! To według wielu jedno z najlepszych górskich schronisk w okolicy, podobnie jak wieża, która od momentu swojego otwarcia bije rekordy popularności.

Do wieży dojść można także szlakiem z Długopola-Zdrój. To opcja dla tych, którzy nie mają możliwości dojazdu samochodem aż do schroniska. Do Długopola dojeżdżają bowiem pociągi Kolei Dolnośląskich. Na tę opcję wędrówki należy jednak zarezerwować zdecydowanie więcej czasu. Trasa Długopole-Zdrój - Poręba - Przełęcz nad Porębą - Jagodna - Spalona - Ponikwa - Długopole-Zdrój ma prawie 25 km długości i jej przejście zajmie około 7 godzin.

Wieża widokowa na Jagodnej 

jagodna bystrzyca klodzka

Wieża widokowa na Jagodnej wyróżnia się swoją unikalną konstrukcją, która łączy w sobie elementy stali i drewna. Dostęp do góry zapewniają wąskie, spiralne schody, które dodają jej uroku i charakteru. Ta stalowo-drewniana struktura tworzy nie tylko funkcjonalną, ale także estetycznie przyjemną całość, będąc tym samym jedną z piękniejszych wież widokowych w regionie Gór Bystrzyckich.

Jej wyjątkowość podkreślają zarówno kunsztownie wykonane detale, jak i harmonijne połączenie z otaczającą ją przyrodą, co czyni ją popularnym miejscem wśród turystów i miłośników pięknych widoków.

Schronisko PTTK "Jagodna"

Schronisko PTTK "Jagodna" położone na Przełęczy Spalonej, 811 m n.p.m. w Górach Bystrzyckich, ma bogatą historię. Jego początki sięgają około 1895 roku, kiedy to na miejscu przydrożnego zajazdu Hartmanna powstał budynek, pełniący rolę gospody w stylu sudeckim, a następnie także schroniska o nazwie Passhöhe Baud lub Gasthaus von Furchner.

Z czasem, gdy narciarze odkryli walory okolicy, obiekt przekształcono w schronisko turystyczne. W 1927 roku Kłodzkie Towarzystwo Górskie przejęło budynek, a po remoncie w 1933 roku nadało mu nazwę Brandbaude. W 1938 roku schronisko oferowało 30 miejsc noclegowych.

Po II wojnie światowej, budynek został zdewastowany i rozszabrowany. W 1948 roku schronisko przejął Oddział Kłodzki PTTK, który po remoncie zwiększył liczbę miejsc noclegowych do 80, w tym 30 w zbiorowej sali na strychu. W późniejszych latach budynek kilkukrotnie remontowano, a pod koniec lat 60. zmieniono jego nazwę na Schronisko PTTK "Jagodna".

Obecnie schronisko z przeszkloną werandą i zachowanym wystrojem dawnej gospody jest doskonałą bazą wypadową dla turystów. Jego dogodne położenie na grzbiecie gór, gdzie krzyżuje się kilka szos, duktów leśnych i szlaków turystycznych, sprawia, że jest idealne dla zmotoryzowanych, pieszych, rowerzystów i narciarzy. W pobliżu znajduje się wyciąg narciarski, trasy narciarstwa biegowego oraz liczne szlaki piesze, rowerowe i Sudecki Szlak Konny. 

Przełęcz Spalona - narciarstwo biegowe trasy

Góra Jagodna to również popularna destynacja wśród miłośników narciarstwa biegowego. Najbardziej znaną stacją narciarstwa biegowego w gminie Bystrzyca Kłodzka jest Stacja Spalona - wytyczono tutaj pięć różnego rodzaju tras. Skorzystać mogą z niej zarówno amatorzy, rozpoczynający swoją narciarsko - biegową przygodę, jak i bardziej doświadczeni narciarze. Należy pamiętać, że w Spalonej funkcjonują również dwie wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.

Pierwsza z tras wytyczonych ze Stacji Spalona to Duża Jagodna. Wiedzie z polany na Przełęczy Spalona w kierunku Sasina, na Sasankę i wreszcie na Jagodną. Trasa liczy ok. 15 km i polecana jest raczej bardziej zaawansowanym narciarzom. Tym, którzy wolą nieco łatwiejsze trasy, polecamy Pętlę Mała Jagodna. Trasa ma 12 km i biegnie, podobnie jak poprzednia, z polany na Przełęczy Spalona w kierunku Sasina, na Sasankę i Jagodną.

Na narty biegowe możemy wybrać się też inną trasą, nazwanej Pętlą Zieloną. Ta trasa nada się z pewnością dla początkujących biegaczy - liczy tylko 5 km długości. Jednak aby skorzystać z tej trasy pokrywa śnieżna musi wynosić co najmniej 50 cm - dopiero w takich warunkach jest ona dostępna dla turystów.

Podobnie sytuacja wygląda z Pętlą Czerwoną, 4-kilometrową trasą, która zaczyna się i kończy na polanie Przełęczy Spalona, naprzeciwko Schroniska PTTK “Jagodna” w kierunku Popielnej Doliny. Skoro już o schronisku mowa, nie sposób nie wspomnieć o tym, że po sporym wysiłku czeka tam na nas odpoczynek i przepyszne jedzenie.


Życzymy zatem udanej wycieczki - czy to zimą czy latem. Do zobaczenia w Górach Bystrzyckich!

Obecnie brak filmów.
Gdzie nas znajdziesz?
Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie, Polska
https://www.niesamowitapolska.eu/wieza-widokowa-na-jagodnej
Udogodnienia
Poziom trudności:
średni
Firma nie została zgłoszona. Zgłoś się teraz do firmy i uzupełnij brakujące dane!

Zgłoś roszczenie