Śnieżnicki Park Krajobrazowy

1236

Śnieżnicki Park Krajobrazowy został utworzony w 1981 roku na terenie gminy Złoty Stok, Bystrzyca Kłodzka, Lądek-Zdrój, Międzylesie i Stronie Śląskie. Rozciąga się na terenie Sudetów Wschodnich i pasm takich jak góry Bialskie, Masyw Śnieżnika i Góry Złote. Obszar parku to prawie 29 tysięcy hektarów. Najwyższym punktem jest Śnieżnik Kłodzki (1425 m n.p.m.).

Na najcenniejszych przyrodniczo fragmentach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego powstały rezerwaty. Najważniejsze z nich to rezerwat Śnieżnik Kłodzki, Puszcza Śnieżnej Białki, Nowa Morawa, Jaskinia Niedźwiedzia, Wodospad Wilczki, Jaskinia Radochowska i dwa użytki ekologiczne - Hałda Storczykowa i Rogóżka.

Oprócz szlaków pieszych na terenie Śnieżnickiego PK wytyczono trasy rowerowe.

Zacznijmy od Masywu Śnieżnika - to właśnie on jest głównym szczytem na terenie Śnieżnickiego PK. Do schroniska “Na Śnieżniku” prowadzi kilka tras, które zaczynają się już na rynku w Stroniu Śląskim. Po drodze miniemy zaporę na rzece Morawce, Zalew w Starej Morawie, wapiennik “Łaskawy Kamień”, kamieniołom “Biała Marianna”, Mariańskie Skałki czy górę Stromą, która skrywa w sobie popularną wśród turystów Jaskinię Niedźwiedzią. Ze schroniska szybko dostaniecie się na sam szczyt Śnieżnika - 26-go września 2022 roku została tu otwarta wieża widokowa, stworzona na miejscu starej wieży, wysadzonej przed laty. Wstęp na wieżę jest możliwy przez cały rok bezpłatnie.

Inna trasa na Śnieżnik wiedzie od górnej stacji kolei LuxTorpeda, lecz nie zalecamy jej laikom w temacie rowerowym. Generalnie zalecamy, by przed wyruszeniem na trasę każdorazowo sprawdzić odległości oraz stopień trudności. Z niektórymi z tras poradzą sobie nawet dzieci!  Oprócz tras prowadzących przez kluczowe dla gminy miejsca jak Stronie czy Śnieżnik warto wspomnieć też o tych, może nieco mniej popularnych, ale za to równie urokliwych, prowadzących przez wsie Bolesławów, Sienna czy Nowy Gierałtów. Niektóre z nich to trasy, na pokonanie których należy zarezerwować jakieś 2-3 godziny, czyli idealnie, żeby nacieszyć się górskimi widokami. 

Oprócz tras rowerowych okolice Masywu Śnieżnika cieszą się popularnością wśród fanów narciarstwa biegowego. Trasy biegowe oferują m.in. Międzygórze i Lasówka. Na miejscu znajdziecie wypożyczalnie sprzętu zimowego Jeśli chodzi o Międzygórze to jest ono prawdziwą perełką architektoniczną na skalę naszego kraju. Możecie je kojarzyć z tyrolskiej zabudowy. W Międzygórzu znajduje się również najwyższy w Masywie Śnieżnika, a drugi najwyższy w całych Sudetach Wodospad Wilczki. Zimą, spadająca z wysokości 22 metrów tworzy “lodospad”, który jest iście bajkowym widokiem. Warta uwagi jest także Góra Igliczna, która przyciąga turystów i pielgrzymów ze względu na obecność figury Matki Bożej Śnieżnej, z którą wiąże się ciekawa historia.

Wartymi podkreślenia miejsca, prócz już wymienionych są także Czarna Góra, Jaworowa Kopa czy Trójmorski Wierch z wieżą widokową na szczycie. Największą pozytywną cechą atrakcji Śnieżnickiego Parku Narodowego jest ich mniejsza popularność w stosunku chociażby do innych obszarów górskich jak Karkonosze. Większość atrakcji (poza wstępem do Jaskini Niedźwiedziej i Jaskini Radochowskiej) jest bezpłatnych. Wstęp na szlaki dostępny jest dla każdego, a większość z nich jest możliwa do pokonania także dla mniej wprawionych turystów. Mniejsza popularność turystyczna to przede wszystkim mniejsze tłumy i hałasy na szlakach. Zatem obszar Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego i jego poszczególne rezerwaty idealnie nadadzą się na wypoczynek na łonie natury właściwie o każdej porze roku.

Obecnie brak filmów.
Gdzie nas znajdziesz?
57-550 Bolesławiec, dolnośląskie, Polska
https://www.niesamowitapolska.eu/snieznicki-park-krajobrazowy
Udogodnienia
Firma nie została zgłoszona. Zgłoś się teraz do firmy i uzupełnij brakujące dane!

Zgłoś roszczenie