Rezerwat Przyrody Torfowisko pod Zieleńcem

839

Torfowisko pod Zieleńcem leży nieopodal Zieleńca w Górach Bystrzyckich/Orlickich. Zieleniec to część miasta Duszniki-Zdrój. To jedna z atrakcji najchętniej odwiedzanych jesienią, kiedy wszystko skąpane jest w złoto-czerwonych barwach, choć tak naprawdę pięknie jest przez cały rok.

Torfowisko to obszar o łącznej powierzchni około 270 hektarów. Tworzą je dwie misy - “Topielisko” i “Czarne Bagno”. Rezerwat został utworzony tu w 1954 roku mimo, że jego wiek to prawie 8 tysięcy lat. Na terenie Torfowiska znajduje się kilka ciekawych atrakcji - drewniana wieża widokowa i przede wszystkim ciekawa ścieżka edukacyjna z sześcioma stacjami dydaktycznymi oraz imponująca roślinność, będąca najważniejszym aspektem rezerwatu. Wstęp na teren torfowiska jest bezpłatny.

Do Torfowiska, a właściwie na parking pod Torfowiskiem dojechać można samochodem albo dojść pieszo, wybierając np. niebieski szlak ze Schroniska pod Muflonem lub ze schroniska “Orlica” w Zieleńcu. Polecamy tę drugą opcję - pieszy spacer to nie tylko mile spędzony czas, ale i brak ryzyka, że parking będzie zapełniony. Niestety gabaryty parkingu mieszczą tylko kilkanaście aut, dlatego w środku sezonu zaparkowanie może być nieco problematyczne. Z centrum ośrodka Zieleniec spacer do Torfowiska Pod Zieleńcem zajmie nie więcej niż 30 minut. Ci, którzy wolą dłuższe spacery mogą zacząć wędrówkę nawet z Dusznik-Zdroju. Jest to jednak wersja długa, bo niemal 4-godzinna. Wycieczka z parkingu, przez rezerwat i z powrotem zajmie około 1,5 godziny niespiesznym tempem. Po około 20 minutach marszu traficie na rozwidlenie dróg. Ta w lewo zaprowadzi Was do wieży widokowej. Co prawda widoki z wieży nie będą wyjątkowo spektakularne - raczej zobaczymy całą panoramę torfowiska aniżeli górskie krajobrazy - ale mimo to warto się na nią wdrapać. Reszta obszaru torfowiska to ponad 100 gatunków roślin takich jak wełnianka, owadożerna rosiczka czy nawet kosodrzewina. Rośnie tu także brzoza karłowata - unikat na skalę kraju, rosnący tylko w tym miejscu i dwóch innych na terenie Polski! Miąższość torfu w niektórych miejscach przekracza 8 metrów. To bardzo głęboko jak na torfowisko. Krajobraz torfowiska przypomina tundrę arktyczną i tajgę syberyjską. Niektórzy porównują go do wyglądu Europy z czasów panowania lodowca. Nic dziwnego - prawdopodobnie torfowisko jest reliktem właśnie epoki lodowcowej.

Szlak na terenie torfowiska w pewnym momencie zaprowadzi nad brunatną rzekę - kolor wody nie wynika z jej zanieczyszczenia, ale z kwasowego odczynu wody. Podczas deszczu kwasy humusowe są wypłukiwane i odsączane przez torf. Stąd też brunatna barwa wody. Odczyn pH wody z torfowiska wynosi między 3,5 a 4,5. Jest więc mocno kwaśny. Obszar dookoła jest częściowo bezodpływowy, a z brunatna rzeka, o której mowa to źródła Dzikiej Orlicy.

Po drewnianych ścieżkach wytyczonych na torfowisku z łatwością przemieszczać się może również dziecięcy wózek. Dlatego też wycieczka na Torfowisko pod Zieleńcem będzie dobrym sposobem na rodzinną wyprawę z nutką edukacji.

Obecnie brak filmów.
Gdzie nas znajdziesz?
Bolesławiec, dolnośląskie, Polska
https://www.niesamowitapolska.eu/rezerwat-przyrody-torfowisko-pod-zielencem
Udogodnienia
Firma nie została zgłoszona. Zgłoś się teraz do firmy i uzupełnij brakujące dane!

Zgłoś roszczenie