Rezerwat Przyrody Cisowa Góra
Rezerwat Przyrody Cisowa Góra to jedna z atrakcji przyrodniczych na terenie Dolnego Śląska, a ściślej mówiąc - w Sudetach Środkowych, na terenie gminy Stoszowice. Najbliższa miejscowość to położona kilometr dalej Brzeźnica. Rezerwat jest mało znany, ale zdecydowanie wart poznania ze względu na swoje niezwykłe przyrodnicze walory. Został utworzony w 1953 roku na stokach wzniesień Buczek i Mały Buczek. Różnica wysokości skrajnych punktów na terenie rezerwatu wynosi ok. 140 metrów. Na powierzchni prawie 19 hektarów rozciąga się cisowy las. Mimo niewielkich rozmiarów Buczka i Małego Buczka wspomnieć należy, że zbocza obejmujące rezerwat są naprawdę strome. Dodatkowego uroku dodają niewielkie potoki, przecinające gdzieniegdzie teren rezerwatu. Dzięki temu czeka tam na Was ciekawa piesza wycieczka. Najważniejszą częścią rezerwatu są jednak cisy - tak dużych skupisk tych drzew nie spotyka się prawie nigdzie indziej w okolicy. Oprócz cisów las ten tworzą dorodne okazy buka czy dębów.
Dawniej przez teren rezerwatu przebiegała ścieżka dydaktyczna, która tworzyła pętlę z sąsiednim rezerwatem - rezerwatem Cisy. Obecnie nie ma tam aktualnych tablic informacyjnych czy jakichkolwiek śladów obecności ścieżki. Informacje o gatunkach rosnących i żyjących na terenie Cisowej Góry zainteresowani mogą znaleźć we własnym zakresie. Nie oznacza to oczywiście, że nie warto odwiedzać to miejsce. Przeciwnie - jego bogata różnorodność i walory krajobrazowe zachęcają, by odbyć na przykład rodzinny spacer. Szczególnie polecaną porą roku na tego typu wyprawę jest późna wiosna, kiedy wszystko zakwita, lub jesień, kiedy zarówno cisy, jak i nagromadzone tu buki i inne drzewa zmieniają kolory na żółte i czerwone.
Aby dotrzeć do rezerwatu najlepiej udać się wytyczonym tu szlakiem rowerowym prowadzącym z Brzeźnicy. Poruszanie się po rezerwacie nie powinno sprawiać większych problemów ze względu na gęstą sieć dróg, w tym szerokie drogi dla pojazdów leśnych. Droga z Brzeźnicy to jedyna opcja dotarcia do rezerwatu Cisowa Góra. Ze względu na wspomniane już strome zbocza i porastającą je gęstą roślinność warto trzymać się wytyczonych szlaków. W przeciwnym wypadku łatwo zgubić drogę. Warto pamiętać też o zasadach, panujących na terenie rezerwatu. Jest to z założenia forma ochrony przyrody, więc przebywanie poza miejscami ściśle wyznaczonymi do tego celu jest zakazane. Nie można też zbierać ściółki leśnej, owoców, nasion drzew itd. Pamiętajmy, że to miejsce życia także dla wielu dzikich zwierząt.
Opłata za wejście na teren Cisowej Góry nie jest pobierana. Jedyna opcja dojazdu w okolice rezerwatu to dojazd własny. Przed ruszeniem na spacer samochód należy zaparkować w Brzeźnicy. Nie ma tam jednak specjalnie wytyczonego miejsca parkingowego.
Wizyta w Rezerwacie Przyrody Cisowa Góra to przede wszystkim okazja do spędzenia czasu na łonie dzikiej przyrody. Życzymy udanego wyjazdu i nieustannego zachwytu piękną, sudecką przyrodą!
Rezerwat Przyrody Cisowa Góra
Co musisz wiedzieć o rezerwacie przyrody Cisowa Góra?