Polecamy to miasto na wiosenną wycieczkę. Urocze, niewielkie, ładnie położone z niesamowitą historią w tle. Może poszczycić się interesującymi zabytkami i ciekawymi miejscami. Słynie z Krzywej Wieży i niezwykłego laboratorium… Po prostu musicie tu przyjechać!
Ząbkowice Śląskie to piękne, zabytkowe miasto, w którym zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. Położone jest w województwie dolnośląskim, na Przedgórzu Sudeckim, w niecce zwanej Obniżeniem Ząbkowickim. Ciekawe zabytki architektoniczne i ślady mrocznej i interesującej historii miasta sprawiają, że wycieczka do Ząbkowic Śląskich będzie nie lada przyjemnością.
Ta wieża się pochyła!
Ząbkowice Śląskie mogą poszczycić się ciekawymi zabytkami architektury. Znajduje się tu wyjątkowa Krzywa Wieża – jedna z kilku w Polsce, będąca obecnie punktem widokowym i atrakcją turystyczną tego uroczego miasta. Jest to dawna, czworoboczna dzwonnica kościoła parafialnego św. Anny, wybudowana w średniowieczu, w I połowie XV wieku. Pod koniec XVI wieku wieża z powodu ruchów tektonicznych uległa znacznemu odchyleniu. I tak zostało do dziś.
Została odrestaurowana i udostępniona turystom, a na jej szczycie znajduje się punkt widokowy. To najbardziej rozpoznawalny symbol miasta – gotycka budowla o wysokości 34 metrów. W 1977 roku jej odchylenie od pionu wynosiło 1,98 m, a współcześnie to już ok. 2,12 m. Z poziomu ulicy robi niesamowite wrażenie, zadziwia i zachwyca. Piękne są także widoki z jej szczytu, można podziwiać okolice Ząbkowic Śląskich, widać z niej także Góry Sowie
Bilety wstępu można kupić przy wejściu do wieży. Atrakcja turystyczna jest czynna codziennie od 9.30 do 17.30, wejście odbywa się z przewodnikiem.
Poznaj dawne życie
Tuż obok Krzywej Wieży stoi najstarszy budynek mieszkalny w Ząbkowicach Śląskich. Jest to pochodzący z początku XVI wieku Dwór rycerza Kauffunga. Warto go obejrzeć i … wejść do środka, gdzie czekają na zwiedzających kolejne niespodzianki. Jedną z nich jest Izba Pamiątek Regionalnych.
W zbiorach Izby Pamiątek Regionalnych jest wiele elementów wyposażenia dawnych domostw z tego rejonu Dolnego Śląska. To wyjątkowa, barwna i interesujaca ekspozycja. Warta do pokazania dzieciom, które zobaczą jak dawniej żyli mieszkańcy obecnego Dolnego Sląska, jak były wyposażone ich domy, jakich sprzętów używali. To również wycieczka po lokalnej historii Ząbkowic Śląskich.
O grabarzach i śmierci W tym samym budynku mieści się również miejsce tajemnicze i pełne grozy. Jest to Laboratorium dr Frankensteina. Ząbkowice przez wieki nosiły nazwę Frankenstein. Laboratorium nawiązuje do pewnych tajemniczych wydarzeń mających miejsce w XVII wieku. W roku 1606 do miejscowości Frankenstein przybyło 8 grabarzy (6 mężczyzn i 2 kobiety). Każdej nocy wychodzili na ulice miasta, by rozsypywać przed domami truciznę.
Ludzie wdychając specyfik umierali, a oni mieli dzięki temu pełne ręce roboty. W ciągu kilku miesięcy w mieście zmarło ponad 2 tysiące ludzi. Początkowo sądzono, że to epidemia dżumy, ale śledztwo ujawniło prawdę. Grabarze zostali skazani na spalenie żywcem, wyrok wykonano 4 października 1606 roku. Czy turyści wychodzą stąd wystraszeni? Przyjedźcie do Ząbkowic Śląskich i przekonajcie się sami!