Gmina Radków to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie gmin w regionie. Odkryjecie tu wspaniałe miejsca, sporą liczbę atrakcji przyrodniczych oraz architektonicznych.
Radków - atrakcje turystyczne
To gmina przyjazna seniorom i rodzicom z dziećmi. Zaznacie tu błogich chwil wytchnienia z dala od zgiełku miasta, a przy tym nie będziecie się nudzić. Latem czekają tu na Was piękne ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne, a zimą również ciekawe trasy narciarskie o długości blisko 50 km. Swoje miejsce znajdą tu także miłośnicy wspinaczek górskich. Zatem, jeśli szukacie miejsca na idealny urlop - trafiliście doskonale. Gmina Radków zaprasza Was w swoje progi!
W upalne dni, idealnym miejscem na wypoczynek będzie Zalew Radkowski – to ośrodek rekreacyjny z bogatą bazą noclegową oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Atrakcyjność kąpieli podkreśla piękny widok na Góry Stołowe. Poznacie tu również wiele historycznych zabytków m.in. renesansowy ratusz z 1545 r., kościół poewangelicki św. Andrzeja z 1905 oraz kościół św. Doroty. Wartym zobaczenia są także pozostałości po murach miejskich oraz wiele niesamowitych, zabytkowych kamienic na tutejszym rynku. To jednak dopiero początek atrakcji. Jedną z miejscowości, którą koniecznie powinniście odwiedzić są Wambierzyce - przez wielu nazywane Dolnośląską Jerozolimą. To jedno z najsławniejszych miejsc kultu chrześcijan już od początku XIII wieku. Wybierając się w ten region Ziemi Kłodzkiej, odkryjecie prawdziwą perłę architektury sakralnej.
Mamy tu miłośników górskich wędrówek? Jeśli tak - mamy tu coś dla Was: Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych. Na szczycie znajduje się całoroczne schronisko PTTK, gdzie smacznie zjecie, a także będziecie mieć okazję przenocować. Wartymi zobaczenia są jeszcze Błędne Skały czy Skalne Grzyby ale o tym poczytacie poniżej.
Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po miejscach, które warto zobaczyć. Gotowi? No to zaczynamy!
Co warto zobaczyć w Radkowie?
- Taras widokowy na górze Guzowata
- Zalew Radkowski
- Wambierzyce - bazylika, kalwaria i ruchoma szopka
- Wieża widokowa w Suszynie
- Szczeliniec Wielki
- Skalne Grzyby
- Białe Skały
- Muzeum Kamienia LAPIDARIUM
- Dodatkowe atrakcje warte odwiedzenia
- Gmina Radków - do zobaczenia
- Zimowe atrakcje Gminy Radków
- MAPA ATRAKCJI GMINY RADKÓW
Taras widokowy na górze Guzowata
Taras zlokalizowany jest ponad zalewem radkowskim na wysokości 450 m n.p.m., w miejscu istniejącego kiedyś punktu widokowego, budowla w kształcie elipsy, wychylona lekko nad zboczem niewątpliwie stanowi bardzo atrakcyjny punkt na mapie turystycznej region – a to wszystko za sprawą widoków, które się stąd roztaczają na Góry Stołowe, Broumovskie Ściany i Zalew Radkowski. Na terenie przyległym do tarasu powstała mała infrastruktura turystyczna w postaci drewnianych ław i stołów, stojaków rowerowych oraz tablic informacyjnych z mapą pogranicza oraz opisem atrakcji turystycznych.
Zalew Radkowski
To jedno z najbardziej znanych na Ziemi Kłodzkiej kąpielisk. Atrakcyjność tego miejsca sprawia, że przyciąga do siebie turystów z całej Polski. Jeżeli szukacie relaksu i odprężenia, z pewnością je tu znajdziecie. Na terenie zalewu znajduje się ośrodek rekreacyjny - z miejscami noclegowymi oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Podczas kąpieli turyści mogą zachwycać się pięknym widokiem na Góry Stołowe.
na miejscu
Bezpłatnie
Wambierzyce - bazylika, kalwaria i ruchoma szopka
Miejscowość jest znanym ośrodkiem pielgrzymkowy i turystyczny na Dolnym Śląsku, zwana "dolnośląskim Jeruzalem". Warto zobaczyć tu kościół parafialny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Stojąca dziś budowla została wybudowana w 1720 roku i jest stylizowana na jerozolimskiej świątyni Salomona. Do świątyni prowadzą monumentalne, kamienne schody o trzech ciągach. Wszystkich stopni jest 56, z czego 33 w środkowym ciągu symbolizuje lata życia Jezusa na Ziemi. Bazylika robi ogromne wrażenie, bogato zdobiona elewacja zawiera dodatkowo 1400 punktów świetlnych, które tworzą niesamowitą iluminację. Liczne krużganki skrywają wiele ołtarzy i rzeźb. W ołtarzu głównym honorowe miejsce zajmuje oczywiście zabytkowa figurka Matki Boskiej. Poczynając od świątyni, aż po szczyt przeciwległego wzgórza zbudowanych zostało ponad 70 kapliczek. Są one wykonane w różnych stylach architek-tonicznych i stanowią razem kalwarię wyjątkową na skalę całej Europy.
Znajduje się tu także najstarsza w Polsce ruchoma szopka, budowana od połowy XIX wieku. Stworzył ją Longin Wittig wraz z synem. Pełna misternych, kolorowych i poruszających się figurek szopka bardzo szybko stała się ciekawostką dla odwiedzających to miejsce pielgrzymów i turystów. Obecnie całość zawiera 800 figurek, w tym 300 ruchomych.
na miejscu
Bezpłatnie
Wieża widokowa w Suszynie
Wieża Suszynka o wysokości 27 metrów stoi na wzniesieniu 469,2 m n.p.m., należącym do południowo-wschodniej części Wzgórz Ścinawskich. Na 22 metrze znajduje się platforma widokowa, na którą prowadzi 140 schodów. Przekrój wewnętrzny wieży wynosi sześć na sześć metrów. Wieża jest żelbetowa, na zewnątrz i od wewnątrz wyłożona okładziną kamienną z piaskowca. Jest to biało-żółtawy piaskowiec górnokredowy – tzw. „ciosowy”. Z wieży można oglądać: Góry Stołowe, Broumovskie Ściany, Górę Świętej Anny, Górę Wszystkich Świętych, Góry Bardzkie, Góry Orlickie, Góry Sowie, Góry Złote oraz Masyw Śnieżnika.
na miejscu
Bezpłatnie
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki to jeden z najbardziej polecanych przez nas szczytów. Jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Wznosi się charakterystycznym stoliwem złożonym z dwóch części, rozciętych przełęczą ok 867 m nad wierzchowiną środkowego piętra Gór Stołowych. Góruje ok 150 m. nad Karłowem, który stanowi najdogodniejszy punkt wyjścia na szczyt. Z daleka Szczeliniec wielki wygląda na masyw o rozległym, płaskim wierzchołku i prawie pionowych zboczach. W rzeczywistości rozległa wierzchowina stoliwa jest gęsto spękana, dość znacznie w głąb. Z punktów widokowych znajdujących się w rezerwacie roztaczają się wspaniałe widoki obejmujące większość pasm górskich polskich i czeskich Sudetów. Panoramy te zaliczane są do najpiękniejszych w polskich górach. Na szczyt Szczelińca prowadzą liczące 680 stopni kamienne schody.
Szczeliniec Wielki cieszy się również dużym zainteresowaniem turystów, dlatego w sezonie i w dni wolne od pracy, aby ominąć tłumy turystów, warto zaplanować wycieczkę o wczesnych porach lub późnym popołudniem.
Na Szczelińcu znajduje się całoroczne Schronisko „Na Szczelińcu” w którym możecie odpocząć, smacznie zjeść i nasycić się przepiękną panoramą na Góry Sowie, Karkonosze oraz Broumovskie Ściany. Szczególnie parom polecamy zachwycić się niesamowitymi wschodami i zachodami słońca. Najbliższe miejscowości wypadowe to Karłów i Pasterka. Dojazd od strony Radkowa lub Kudowy Zdrój. Naprawdę warto zobaczyć.
Karłów
Bezpłatnie do Schroniska/Labirynt Skalny 10,00 zł/normalny, 5,00 zł/ulgowy
Skalne Grzyby
Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych znajdziecie Skalne Grzyby, czyli skały wyrzeźbione przez naturę. To niesamowita przygoda zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Duże zgrupowanie bardzo oryginalnie ukształtowanych form skalnych rozrzuconych na długości około 2 km na wysokości 680 - 700 m. Wśród świerkowego i świerkowo-sosnowego lasu wznoszą się zgrupowania malowniczych grzybów, maczug, młotów, baszt a nawet całych murów skalnych. Szereg form skalnych posiada własne nazwy są to np.: "Borowik", "Skalne Wrota", "Zrośnięte Grzyby", "Pingwinki", "Piętrowe Grzyby". Formy te są wynikiem procesów wietrzenie zachodzących od epoki lodowcowej i stanowią jedną z największych atrakcji krajoznawczych i krajobrazowych Gór Stołowych.
Bezpłatnie
Białe Skały
Zgrupowanie okazałych, widokowych skał piaskowcowych na pn. i pn.-wsch. krawędzi stoliwa Narożnika. Wznoszą się na wys. ok. 780-800 m. i osiągają do 20-30 m. wysokości. Krawędź stoliwa jest to porozcinana głębokimi wąwozami i rozpadlinami, których zbocza tworzą skalne mury i wolno stojące baszty skalne. Część z nich posiada własne nazwy, w większości nadane przez wspinaczy. Białe skały należą do najciekawszych krajobrazowo miejsc w Górach Stołowych. Nazw ich się wiąże z wyglądem ponieważ zbudowane są z piaskowców o bardzo jasnym zabarwieniu na skutek znacznej zawartości kwarcu. Ciągną się one na długości ok. 1 km tworząc kilka skupisk w dolinkach, rozdzielonych wąskimi przejściami. Szczególnie atrakcyjna jest ich część środkowa i pn.-zach.
Bezpłatnie
Muzeum Kamienia LAPIDARIUM
Muzeum kamienia, zwane również geoparkiem to baza dydaktyczna mająca na celu prezentację geoatrakcji terenu przygranicznego obejmującego swoim zasięgiem pasma Gór Stołowych oraz Broumovskich Stien. Ścieżka dydaktyczna w postaci małej architektury z przestrzeniami do ekspozycji materiałów geologicznych tj. kolekcji eksponatów kamiennych w postaci minerałów oraz kamieni półszlachetnych występujących lokalnie w różnych epokach wraz tablicami informującymi o budowie geologicznej Sudetów i Gminy Radków, rozwoju Sudetów od Karbonu, dawnych krajobrazach okolic Radkowa w Permie, a także o skałach magmowych.
Bezpłatnie
Dodatkowe atrakcje warte odwiedzenia
Zespół Pałacowy „SARNY”
Położony na skalnym występie zbocza w dolinie rzeki Ścinawki pomiędzy Górami Sowimi a Stołowymi jest jednym z najciekawszych architektonicznie historycznych kompleksów pałacowo-folwarcznych w obecnych granicach Dolnego Śląska. Zwiedzanie głównego budynku jest bezpłatne. Możliwe jest również wejście na wieżę, mająca charakter punktu widokowego.
Zamek Kapitanowo
Pochodzi z XIV wieku. Pełnił rolę zarówno obronną, jak i siedziby rodów szlacheckich. Historia zamku rozpoczyna się od wybudowania donżonu. Budowla poprzez liczne przebudowania zyskała charakter zamku dopiero w XV wieku. Za okres świetności zamku należy uznać okres renesansu (XVI-XVII wiek). Obecnie jest to obiekt udostępniany turystom do zwiedzania. Warto podkreślić, że zamek był używany do lat 90 XX wieku, później opustoszały uległ zniszczeniom. Jednakże zachował swój magiczny charakter.
Muzeum kamieni półszlachetnych i minerałów
Zgromadzono tu różne postaci agatu, jaspisu, chalcedonu, miki, skał wulkanicznych, oraz inne okazy kamieni i minerałów występujących w okolicy.
Gmina Radków - do zobaczenia
Wiesz już dlaczego warto odwiedzić Gminę Radków? Prócz atrakcji turystycznych i przyrodniczych, znaznacie tu spokoju i odpoczynku. To jeden z najciekawszych kierunków na Dolnym Śląsku. Liczne trasy rowerowe i szlaki górskie z pewnością zadowolą osoby lubiące aktywnie spędzać czas. Do zobaczenia w Radkowie!
Zimowe atrakcje Gminy Radków
Gmina Radków czeka na Was o każdej porze roku! Jesteście ciekawi jakie atrakcje czekają tu na Was zimową porą? W gminie Radków zimą śniegu nie brakuje - z tego prostego powodu również o tej porze roku w okolicy spotkamy licznych turystów, amatorów zimowego szaleństwa. Przez ostatnie lata popularność zyskały narty biegowe. Zapraszamy Was do przeczytania naszego artykułu o zimowych atrakcjach Gminy Radków.
Materiał sponsorowany
MAPA ATRAKCJI GMINY RADKÓW
GALERIA ZDJĘĆ - RADKÓW
ul. Rynek 6, 57-420 Radków
tel./fax +48 74 871 22 70
Biuro promocji gminy Radków we Wrocławiu:
ul. Pretficza 21, Wrocław
tel. +48 71 786 77 48
e-mail: biuro@teraz-zycie.pl
Przeczytaj także:
Radków i okolice - atrakcje zimowe 2022
Wakacje w Radkowie - odpoczynek nad wodą i nie tylko