Masyw Śnieżnika

766

Południowe krańce województwa dolnośląskiego to pasma Sudetów. Sudety Wschodnie ze Śnieżnikiem (1425 m n.p.m.) na czele to bardzo chętnie odwiedzany region. Do Masywu Śnieżnika zaliczamy też inne szczyty - Mały Śnieżnik (1337 m n.p.m.), Goworek, Średniak, Czarną Górę, Puchacz, Stromą, Trójmorski Wierch czy Smrekowiec. Dlatego wyjazd w Masyw Śnieżnika wcale nie musi oznaczać wspinaczki właśnie na Śnieżnik, choć to właśnie on zaliczany jest do Korony Gór Polski. Cały masyw otoczony jest siecią szlaków pieszych, rowerowych, a nawet konnych. Do największych miejscowości regionu zaliczyć należy Stronie Śląskie, Międzygórze, Kletno, Sienną i Bolesławów.

Trasy na Śnieżnik

Najpopularniejsze szlaki prowadzące na szczyt Śnieżnika to szlaki rozpoczynające się w Międzygórzu, Kamienicy, Kletnie i po czeskiej stronie granicy - w Stříbrnicy i Dolní Moravie.

Najbardziej malowniczą i najchętniej wybieraną trasą jest trasa z Międzygórza, o której przeczytać można tutaj, natomiast najkrótszą trasą jest trasa z Kletna, rozpoczynająca się w pobliżu Jaskini Niedźwiedziej. Nieopodal jaskini znajduje się dość duży parking, którego koszt całodniowy to ok. 15 zł. Żeby rozpocząć wędrówkę należy dojść do Jaskini Niedźwiedziej. Stąd żółty szlak prowadzi do Przełęczy Śnieżnickiej. Tutaj szlaki się rozgałęziają - aby dostać się na Śnieżnik należy wybrać szlak narciarski lub szlak żółty, prowadzący do Hali Śnieżnickiej. Cała trasa od opuszczenia parkingu w Kletnie do Hali Śnieżnickiej, na której stoi Schronisko PTTK Na Śnieżniku zajmie około 70 minut marszu. Tutaj możemy zrobić mały przystanek na uzupełnienie kalorii ciepłą zupą czy schroniskowymi przekąskami, a potem udać się w dalszą wędrówkę na szczyt Śnieżnika.

Inna trasa na Śnieżnik prowadzi z miejscowości Kamienica. To mała wioska (w której ze względu na ruch turystyczny znajdują się jednak pensjonaty, knajpy czy agroturystyki), na końcu której zaczyna się szlak niebieski, prowadzący do Hali Śnieżnickiej. Parking znajduje się na końcu wsi - z niego należy skręcić w lewo i udać się w górę. Pętla Kamienica - Śnieżnik - Kamienica zajmie około 6 godzin wędrówki.

Inne trasy na Śnieżnik to trasy z Przełęczy Puchaczówka przez Żmijową Polanę, która zajmie ok. 3,5 godziny. Ten szlak można skrócić, wjeżdżając na Czarną Górę wyciągiem. Wówczas oszczędzamy godzinę. Kolejna, chętnie wybierana trasa to zielony szlak graniczny z Przełęczy Płoszczyna, którego pokonanie zajmie nieco ponad 3 godziny.

Oprócz tras na Śnieżnik w Masywie Śnieżnika wytyczono szlaki na Przełęcz Puchaczówka, do Ogrodu Bajek i na Marię Śnieżną oraz na Czarną Górę z Międzygórza, szlaki z Gierałtowa na Przełęcz Gierałtowską, Przełęcz Dział i Przełęcz Suchą, szlaki z Nowej Morawy na Przełęcz Suchą i Przełęcz Staromorawską, szlak ze Stronia Śląskiego na Przełęcz pod Chłopkiem, szlaki z Bolesławowa na Przełęcz Płoszczyca i Przełęcz Staromorawską oraz szlaki z Kamienicy na Przełęcz Staromorawską i Przełęcz Głęboka Jama.


Sporty Zimowe w Masywie Śnieżnika

W Masywie Śnieżnika po polskiej stronie granicy działają dwa ośrodki narciarskie - w Czarnej Górze i Kamienicy.Razem z ośrodkiem w Lądku-Zdroju wszystkie trzy ośrodki tworzą działający od niedawna Ski Region Śnieżnik. Te miejsca to ostoja dla miłośników sportów zimowych. Znajdują się tu nie tylko trasy zjazdowe dla tych, co szukają ekstremalnych doznań, ale i liczne szlaki narciarstwa biegowego. Po polskiej stronie wytyczono aż 68 km oznakowanych szlaków, mających swoje punkty startowe w Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Kletnie, Siennej, Janowej Górze i Bolesławowie.

Obecnie brak filmów.
Gdzie nas znajdziesz?
, dolnośląskie, Polska
https://www.niesamowitapolska.eu/masyw-snieznika
Udogodnienia
Firma nie została zgłoszona. Zgłoś się teraz do firmy i uzupełnij brakujące dane!

Zgłoś roszczenie