Kraków

Kraków

O Krakowie napisano już chyba wszystko. Śmiało można powiedzieć, że to najbardziej znane turystyczne miasto w Polsce. Odwiedzający z całego świata zjeżdżają do dawnej siedziby królów o każdej porze roku. Wielość zabytków i niepowtarzalny klimat stolicy Małopolski sprawiają, że kto raz przyjedzie do Krakowa, będzie chciał wrócić.

Atrakcji turystycznych jest tak wiele, że może pojawić się dylemat, które opisać. Z pewnością o wielu z nich słyszeliśmy, uczyliśmy się w szkole, wszakże Kraków to miejsce na wskroś historyczne i niezwykle ważne dla dziejów państwa polskiego. Ale zastanówmy się na czy polega niezwykły duch tego miejsca, dlaczego ściagają tu turyści z całego świata? Co urzeka w Krakowie i co warto zobaczyć?

Wawel - siedziba królów

Uznawany za jedną z najważniejszych atrakcji Krakowa, miejsce z którego niegdyś sprawowali swoje rządy polscy królowie oraz królowe. To symbol miasta, jedna z jego wizytówek. Obowiązkowy punkt wycieczek szkolnych i nie tylko. Na wawelskim wzgórzu mieszczą się Zamek Królewski oraz Katedra. Zacznijmy od zamku. Część ekspozycji można zwiedzać samodzielnie, inne tylko z przewodnikiem. Co zatem zobaczymy w części zamkowej? Przekonamy się jak żyli królowie, odwiedzając ich prywatne apartamenty. Ekspozycja urządzona w salach pierwszego piętra zamku obejmuje prywatne pokoje królewskie oraz komnaty świty dworskiej. Odrębny ciąg pięciu pomieszczeń przy schodach Poselskich stanowił apartament królewski Zygmunta I, a później jego syna, Zygmunta II Augusta. Renesansowe wyposażenie wnętrz obejmuje brukselskie arrasy groteskowe oraz krajobrazowe ze zwierzętami zamówione do wawelskich wnętrz przez Zygmunta II Augusta, a także obrazy włoskie pochodzące daru Karoliny Lanckorońskiej. Zwiedzającym odpstęponiono także reprezentacyjne Komnaty Królewskie, ich zwiedzanie przeniesie nas do świata bogactwa i władzy. Komnaty drugiego piętra zamku, wysokie i obszerne, służyły celom reprezentacyjnym. Tutaj odbywały się posiedzenia sejmu i senatu, królewskie audiencje i uroczystości weselne oraz bale. Po katastrofalnym pożarze w roku 1595 część skrzydła wschodniego oraz skrzydło północne renesansowego pałacu Jagiellonów zostały przebudowane w stylu wczesnego baroku. Prace te Zygmunt III zlecił architektowi Janowi Trevano. Konsekwentnie ta część pałacu posiada obecnie wyposażenie barokowe.Skarbiec Koronny i Zbrojownia to kolejna część zamkowych zabytków. Wystawa Wawel Zaginiony to lapidarium - zbiór kamiennych rzeźb i detali architektonicznych pozyskanych w trakcie prac konserwatorskich i archeologicznych prowadzonych na terenie wzgórza niemal od stulecia. W części wystawy, poświęconej kamiennej dekoracji budowli, jest eksponowany wybór najcenniejszych wawelskich obiektów. Katedra Wawelska to kolejne miejsce, które trzeba odwiedzić w Krakowie. Bez zobaczenia Dzwony Zygmunta i grobów królewskich, wycieczka na Wawel nie będzie kompletna. Pod Wawelem natomiast czeka na turystów, zwłaszcza tych młodszych - Smok Wawelski. Polecamy także rejs Wisłą, albo spacer jej bulwarami.

Rynek - serce miasta

Przez Krakusów nazywany „płytą”. Największy średniowieczny plac w Europie, miejsce tętniące życiem, miejsce które nigdy nie zasypia. Tu zaczyna się i kończy każda krakowska przygoda. Rynek Główny znajduje się na liście UNESCO. Dawniej było to najważniejsze centrum administracyjne, prowadziła tędy Droga Królewska prowadząca od Barbakanu aż po Zamek Królewski na Wawelu. Miało tu miejsce wiele historycznych działań, takich jak początek Powstania Kościuszkowskiego. Turystów urzekają przepiękne kamienice, resaturacje i kawiarnie oraz niepowtarzalny klimat tego niezwykłego miejsca. Spacerując wokół Rynku turyści podziwiają Ratusz, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki oraz Kościół św. Wojciecha. Bazylika Mariacka, z której wiezy grany jest Hejnał Mariacki, to świątynia, którą koniecznie trzeba odwiedzić, chociazby po to, aby zobaczyć Ołtarz Wita Stwosza. Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie. Prace nad nim trwały od 1477 do 1489 roku. Ołtarz został wykonany z trzech rodzajów drewna. Konstrukcja powstała z twardego dębu, tło wykonano z lżejszego, ale równie mocnego modrzewia, a figury wyrzeźbiono w miękkim i elastycznym drewnie lipowym.

Sukiennice

W centrum Rynku znajdują się Sukiennice. Od początku istnienia nie zmieniły swojej funkcji. Jest to miejsce przeznaczone na handel, górują tu rękodzieło, biżuteria, pamiątki. Turystom udostępniono także trasę podziemnego Krakowa w Sukiennicach. Na górze Sukiennic mieści się oddział Muzeum Narodowego, w którym mieszczą się zbiory polskiego malarstwa i dzieła takich mistrzów jak Józef Chełmoński, Władysław Podkowiński, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Maurycy Gotlieb czy Aleksander Gierymski. Prawda, że nazwiska malarzy robią wrażenie?

Muzeum Książąt Czartoryskich

Z jednego oddziału Muzeum Narodowego szybko przechodzimy do drugiego, którego nie może zabraknąć na mapie wycieczki po Krakowie. Muzeum Książąt Czartoryskich posiada najcenniejszą w Polsce i jedną z najcenniejszych kolekcji w Europie. Zobaczymy tu słynną na całym świecie „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna. To niejedyne arcydzieła, jakie turyści mogą podziwiac w muzeum -  nie tylko z dziedziny malarstwa, ale także rzeźby, rzemiosła, militariów, sztuki użytkowej. Umieszczone są w 26 salach ekspozycyjnych, na dwóch piętrach wyremontowanego Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich.

Kazimierz - żydowski świat

Wystarczy klikanaście minut spaceru od Rynku Głównego, a znajdziemy się w zupełnie innym swiecie. To wciąż Kraków, ale spokojniejszy, magiczny. Krakowska dzielnica Kazimierz jest miejscem szczególnym, ukształtowanym przez wielowiekowe sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Żydzi pojawili się na Kazimierzu w połowie XIV wieku i do początku XIX wieku mieszkali na terenie „żydowskiego miasta", zamkniętego w obrębie dzisiejszych ulic Miodowej, św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Bożego Ciała. Ślady ich pobytu widać do dziś. To miejsce was zachwyci! Nie dośc powiedziec, że przed II wojną światową Kraków liczył ponad 64 tysiące Żydów, co stanowiło jedną czwartą ludności miasta). Stworzyli rozwiniętą infrastrukturę społeczną, realizującą interesy i aspiracje mniejszości. Infrastruktura ta budowana była głównie na Kazimierzu, który w międzywojniu pozostawał dzielnicą wybitnie żydowską i naturalną bazą społeczną dla większości żydowskich organizacji i instytucji. Na Kazimierzu koncentrowało się też życie religijne krakowskich Żydów. Modlili się oni w sześciu dużych synagogach ortodoksyjnych (Starej, Remu, Wysokiej, Izaaka, Poppera i Kupa) oraz w synagodze Postępowej (Tempel). modlitwy, należących do rozmaitych stowarzyszeń religijnych i osób prywatnych. Teraz możemy zwiedzac i podziwiać te cudowne miejsca. Kazimierz jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa. Ta tętniąca życiem kulturalnym i artystycznym dzielnica. Najbardziej oblegane kafejki oraz znane pracownie artystyczne i galerie skoncentrowały się w rejonie ulic: Szerokiej, Izaaka, Miodowej, Józefa, Podbrzezie i wokół placu Nowego. Cmentarz Remu przy ul. Szerokiej jest jednym z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie, założony w 1535 roku. Koniecznie musicie go odwiedzić, bo jest tam pochowanych wielu wybitnych Żydów krakowskich, można teraz podziwiać odrestaurowane zabytkowe macewy i nagrobki.

Tu było getto

Zwiedzanie terenów byłego krakowskiego getta na Podgórzu zajmuje około 2 godzin. Warto wybrać się na taką wycieczkę. Plac Bohaterów Getta to miejsce, skąd naziści wywozili Żydów do obozów zagłady. Te straszne wydarzenia upamiętnia sugestywny pomnik w postaci metalowych, rozstawionych na placu krzeseł, które mają przypominać o rozrzuconym mieniu (meblach, rzeczach osobistych), które po likwidacji getta pokrywało plac i wszystkie ulice dzielnicy. Na ulicach Limanowskiego i Lwowskiej zachowały się fragmenty murów otaczających getto krakowskie. Na samym placu natomiast jest jeszcze jedno miejsce szczególnie warte zobaczenia - Apteka pod Orłem. Jej właściciel, Polak, Józef Pankiewicz uzyskał od okupacyjnych władz zgodę na prowadzenie apteki na terenie getta. Przez cały okres istnienia zamkniętej dzielnicy wykorzystywał swoją działalność farmaceutyczną jako skuteczny kamuflaż dla niesienia pomocy ludności żydowskiej. Razem z zatrudnianymi przez siebie pracownicami zajmowali się dostarczaniem żywności, leków, przekazywaniem dokumentów. Apteka stała się dla ludności getta miejscem spotkań, tu toczyło się życie kulturalne, intelektualne i towarzyskie. Tą niezwykłą historię opowiada bardzo ciekawa ekspozycja przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Pamiętacie zapewne głośny film Stevena Spielberga „Lista Schindlera”? Holokaust i przesiębiorca, który ratował zydowskie dzieci z krakowskiego getta - to motywy przewodnie. Dlatego będąc w Krakowie warto zwiedzić Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera. To będzie prawdziwa, a nie tylko filmowa podróż w mroczne czasy Zagłady, ale także dobra, które może urodzić się wszędzie i w kazdych okolicznościach.

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024