Karkonoskie Tajemnice Claimed
Karkonoskie Tajemnice - atrakcja w Karpaczu, którą warto wybrać
Gdy myślisz o najbardziej intrygujących atrakcjach Karpacza, Karkonoskie Tajemnice z pewnością znajdują się na czele listy. Dlaczego warto wybrać tę atrakcję? Czytaj dalej!
Karkonoskie Tajemnice to interaktywna wystawa położona w Karpaczu, która skupia się na duchu gór i legendach Karkonoszy. Atrakcje Karpacz oferują różnorodne przeżycia, ale żadna nie przenosi gości tak głęboko w świat górskich mitów jak Karkonoskie Tajemnice.
Projektowana przez wielu artystów, wystawa przenosi odwiedzających do mistycznego świata, gdzie można spotkać się z Duchem Gór i zagłębić się w legendy i opowieści zakorzenione w ziemi Karkonoszy. Szczególnie atrakcyjne dla dzieci Karpacz ma w ofercie warsztaty edukacyjne pod nazwą "Odkrywca Tajemnic Karkonoszy". Oferują one wgląd w życie Ducha Gór, miejscowe mity, wierzenia Karkonoszy i aspekty geograficzne.
Podziemia Karkonoskich Tajemnic oferują nie tylko fascynujące historie, takie jak opowieści o zielarzach Karkonoszy, poszukiwaczach minerałów - Walonach, Duchu Gór i niesamowitym korzeniu mandragory, ale także technologię, dzięki której można poczuć magię i moc spoczywającą w Karkonoszach. Można odkrywać tajne przejścia i magiczne urządzenia, zrozumieć, skąd pochodzi nazwa "Liczyrzepa" dla Ducha Gór, czy też poznać tajniki tworzenia kamienia filozoficznego czy maszyn powodujących deszcz.
Karkonoskie Tajemnice - interaktywne królestwo Ducha Gór
Multimedialna i interaktywna ekspozycja zlokalizowana w podziemiach obiektu przedstawia legendarny i historyczny świat gór oraz ich władcy Karkonosza. W Królestwie Ducha Gór można wysłuchać wspaniałych opowieści oraz dokonać fascynujących odkryć. Odwiedzający stworzą własnego Ducha Gór, odkryją kamień filozoficzny, zagrają na harfie z niewidzialnymi strunami, rozpędzą burzowe chmury i staną za starem maszyny do poszukiwania korzenia mandragory.
Ponadto poznają 12 opowieści m.in. historię zasiedlających Karkonosze zielarzy, poszukiwaczy minerałów i bogactw naturalnych – Walończyków, dawnych hutników szkła czy legendy związane z Władcą Karkonoszy Duchem Gór.
Podsumowując, Karkonoskie Tajemnice to nie tylko atrakcja dla dzieci Karpacz, ale także dla dorosłych, którzy chcą poczuć magię Karkonoszy i dowiedzieć się więcej o ich historii i legendach. Wystawa jest otwarta codziennie od 10:00 do 18:00 i znajduje się przy ul. Mickiewicza 1a, 58-540 Karpacz.
Karkonoskie Tajemnice - kim był Duch Gór?
Duch Gór, znany również jako Karkonosz, Rzepiór lub Liczyrzepa, jest tajemniczą i legendarną postacią związaną z Karkonoszami. Jego wizerunek po raz pierwszy pojawił się na mapie Śląska autorstwa Helwiga z 1561 roku. Uważa się, że Duch Gór jest niematerialny i może przybierać różne postaci. Według dawnych wierzeń humor tego ducha wpływał na pogodę w Karpaczu - burze i ulewne deszcze pojawiały się, gdy był rozgniewany, a słońce świeciło, gdy był zadowolony.
Duch Gór zainspirował postać Gandalfa z „Władcy Pierścieni” i jest głównym bohaterem licznych baśni, legend, przekazów oraz podań ludowych regionu Karkonoszy. Jego symboliczny grób można znaleźć przy szlaku na Złoty Widok w Szklarskiej Porębie, gdzie widnieje napis „Rübezahls Grab”. Kostur, który rzekomo należał do Ducha Gór, odnaleziony podczas prac budowlanych w Karpaczu, jest eksponowany w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Karkonoskie Tajemnice - zwiedzanie podziemi
Karkonoskie Tajemnice, usytuowane w podziemiach na poziomie -1, są miejscem pozbawionym okien, gdzie panuje tajemniczy półmrok. W kilku niewielkich salach zgromadzono magiczne eksponaty, gabloty i scenki, które ilustrują lokalne legendy, w tym te o Duchu Gór, Walonach i Laborantach. Chociaż przestrzeń może wydawać się mała, jej bogata zawartość fascynuje odwiedzających, często zatrzymujących się tutaj na ponad dwie godziny.
Przy wejściu zwiedzających wita kostur Ducha Gór, wprowadzając w świat lokalnych opowieści. Poznają historię Liczyrzepy i różne formy, jakie przybierał. Dzieci mają okazję wysłuchać karkonoskich legend przez starą słuchawkę telefoniczną. W trakcie wędrówki natrafią na interaktywne ekrany, gdzie mogą m.in. stworzyć kamień filozoficzny.
Warto zwracać uwagę na detale i odkrywać tajemne przejścia, ukrywające skarby Karkonoszy – zwłaszcza w ostatniej sali. Pod koniec wizyty, w sklepiku, zwiedzający mogą sprawdzić, jaki kamień przynosi im szczęście i nabyć pięknie wydaną książkę z legendami Karkonoszy. Ta książka z pewnością zachęci do dalszego zgłębiania tajemnic tego regionu, zwłaszcza u młodszych odkrywców.
Karkonoskie Tajemnice - kluczowe informacje
Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu to największa atrakcja turystyczna, otwarta codziennie od 10:00 do 18:00, z wyjątkiem 1 listopada, kiedy obiekt jest zamknięty. Zwiedzający mogą swobodnie robić zdjęcia i udostępniać je w sieci pod hasztagiem #karkonoskietajemnice. Nie ma limitu czasowego na zwiedzanie, które zwykle zajmuje około 50 minut do godziny.
W Karkonoskich Tajemnicach nie jest dozwolone wchodzenie ze zwierzętami. Na miejscu dostępna jest bezpłatna szatnia dla odwiedzających. Chociaż obiekt nie zapewnia własnego parkingu, jest on położony w centralnej części Karpacza, ułatwiając dostęp. Wcześniejsza rezerwacja biletów nie jest wymagana, ale zakup online pozwala uniknąć kolejek i zapewnia wejście o zaplanowanej godzinie.
W Karkonoskich Tajemnicach obowiązuje następujący cennik biletów:
- Bilet ulgowy: 26 zł. Ulga przysługuje dzieciom w wieku od 4 do 18 lat, studentom, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom.
- Bilet normalny: 32 zł.
Dodatkowo, dzieci do 4 roku życia mają możliwość bezpłatnego zwiedzania.
KARKONOSKIE TAJEMNICE - KUP BILET ONLINE
PLANUJESZ WYCIECZKĘ SZKOLNĄ? ZAREZERWUJ WIZYTĘ DLA GRUPY
Karkonoskie Tajemnice
Karkonoskie Tajemnice to wyjątkowa multimedialna i interaktywna wystawa znajdująca się w samym centrum Karpacza. Przedstawia najwspanialsze legendy, opowieści z Karkonoszy i historie ich władcy Ducha Gór.