Góry Bystrzyckie i Orlickie

1082

Góry Bystrzyckie i Orlickie to przede wszystkim obszar Bystrzycy Kłodzkiej, Długopola-Zdrój i okolicznych miejscowości. To mało odwiedzane, w porównaniu do szczytów Karkonoszy czy Gór Stołowych, pasmo górskie, które jednak warto odwiedzić ze względu na kilka miejsc. Dobrą bazą wypadową na zwiedzanie Gór Bystrzyckich będzie nie tylko Bystrzyca i Długopole, ale i Polanica-Zdrój.

Szlak na Jagodną

Pierwszym, jednym z najbardziej znanych miejsc odwiedzanych w Górach Bystrzyckich jest góra Jagodna (977 m n.p.m.). To najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich, na którym postawiona została ciekawa, 23-metrowa wieża widokowa. Start szlaku ma swoje miejsce na Przełęczy Spalona. Samochód warto zostawić przy schronisku PTTK Jagodna. Z Przełęczy Spalona marsz na Jagodną będzie trwał około 1,5 godziny - będzie to raczej leśny spacer bez spektakularnych widoków. W drodze powrotnej warto zatrzymać się przy schronisku - podobno są tam serwowane najlepsze naleśniki w tej części Polski! W menu schroniskowym nie brak akcentów jagodowych - to w końcu symbol tego regionu! To według wielu jedno z najlepszych górskich schronisk w okolicy!

Torfowisko pod Zieleńcem
Inną atrakcją w Górach Bystrzyckich jest Torfowisko pod Zieleńcem, które najchętniej odwiedzane jest jesienią, kiedy roślinność mieni się żółciami i czerwieniami. Żeby wejść na teren rezerwatu można rozpocząć spacer na parkingu, znajdującym się tuż obok wejścia lub nieco dalej, przy schronisku “Orlica”. Ci, którzy wolą dłuższe spacery mogą zacząć wędrówkę od centrum Zieleńca czy nawet z Dusznik-Zdroju. Jest to jednak wersja długa, bo niemal 4-godzinna. Od wejścia przez cały obszar rezerwatu prowadzi wyraźna ścieżka - jej przejście zajmie około 1,5 godziny. Mniej więcej po 20 minutach drogi znajduje się wieża widokowa, która może i nie funduje spektakularnych widoków, ale mimo wszystko warto ją odwiedzić. Dziesiątki metrów drewnianej kładki to przede wszystkim krajoznawczy, edukacyjny spacer, podczas którego dowiemy się jakie gatunki zamieszkują rzeczone torfowisko. Wstęp do rezerwatu jest bezpłatny. Po ścieżkach z łatwością przemieszczać się może również dziecięcy wózek.

Góry Orlickie - Orlica

Najwyższy szczyt Gór Orlickich - Wielka Desztna - znajduje się po czeskiej stronie granicy. Najwyższym szczytem po polskiej stronie jest natomiast Orlica (1084 m n.p.m.), na szczyt której prowadzi niewymagający, około 50-cio minutowy szlak z Zieleńca. Parking, z którego należałoby rozpocząć wędrówkę znajduje się tuż za Zieleńcem, obok pensjonatu “Przystanek Alaska”. Innym miejscem, z którego w 5 minut można dostać się na szlak, jest parking pod Hotelem Zieleniec. Trasa wiedzie szutrową dróżką, prostą, bez przewyższeń, dlatego doskonale nada się również na spacer z dziecięcym wózkiem. Na szczycie Orlicy niedawno została wybudowana urocza, ponad 25-metrowa wieża widokowa. To jedna z wież, podobnie jak wieża na Jagodnej, wybudowana w ramach czesko-polskiego Szlaku Grzbietowego. Z platformy widokowej podziwiać można widoki nie tylko na Góry Orlickie, ale i Bystrzyckie, Stołowe, Sowie, Bardzkie, Masyw Śnieżnika, a przy dobrych warunkach pogoodowych nawet na Karkonosze i Śnieżkę. Wejście na wieżę jest bezpłatne. Wieża dostępna jest dla każdego, a na szczyt Orlicy łatwo dojechać także rowerem. Zimą miłośnicy nart biegowych mogą dotrzeć tu trasami od Kamienia Rubartscha.

 

Dla każdego coś dobrego!

Obecnie brak filmów.
Gdzie nas znajdziesz?
, dolnośląskie, Polska
https://www.niesamowitapolska.eu/gory-bystrzyckie-i-orlickie
Udogodnienia
Firma nie została zgłoszona. Zgłoś się teraz do firmy i uzupełnij brakujące dane!

Zgłoś roszczenie