Góry Bialskie
Góry Bialskie, znajdujące się w Sudetach na Dolnym Śląsku słyną jako najbardziej dzikie partie Sudetów, rzadko odwiedzane przez turystów. To także niewielki zimowy ośrodek narciarzy biegowych. Znajduje się tu nawet mały stok narciarski. Co do geolokalizacji Gór Bialskich sprawa nie jest jednoznaczna - niektórzy uważają je za odrębne pasmo, inni - za część Gór Złotych. Z tego względu trudno rozgraniczyć atrakcje i szlaki i przypisać je konkretnie do Gór Bialskich. Oprócz szlaków narciarskich są tam też inne trasy - piesze i rowerowe, dostępne przez cały rok. Wśród nich najbardziej znane są trasy na górę Czernicę, Kowadło i Rudawiec. Wszystkie z nich są stosunkowo niewysokie i mają małą ilość przewyższeń, w związku z czym świetnie nadadzą się nawet na rodzinną wycieczkę, czy też wycieczkę z psem.
Bielice
Główną miejscowością regionu są Bielice, nazywane też “wioską na końcu świata” z powodu niedocierającego tam jakiegokolwiek zasięgu. To mała wioska, z której zaczynają się szlaki na przykład na Czernicę (1038 m n.p.m.). Przed rozpoczęciem wędrówki warto pamiętać o braku zasięgu i przygotować trasę wcześniej. Dzięki temu unikniemy ryzyka zgubienia się w trakcie spaceru. Na miejscu nie ma też chociażby sklepu spożywczego, dlatego zapasy wody i jedzenia trzeba mieć już gotowe, przyjeżdżając na miejsce. Jedyną opcją dostania się do Bielic jest transport samochodowy - nie dojeżdża tutaj żadna komunikacja zbiorowa.
Parking w Bielicach
Żeby rozpocząć wędrówkę na którykolwiek z Bialskich szczytów należy dojść na sam koniec wioski, aż za leśniczówkę. To właśnie tam znajduje się “Chata na końcu świata” oraz bezpłatny parking z zadaszoną wiatą. Tu też rozgałęziają się szlaki, prowadzące na szczyty Gór Bialskich i Gór Złotych. Parking niestety pomieści tylko kilkanaście samochodów, dlatego alternatywną opcją jest postawienie samochodu jakieś 500 metrów wcześniej, koło przystanku PKS lub na prywatnych podwórkach. Koszt ostatniej opcji to około 10-15 zł za cały dzień.
Trasa na Czernicę, Kowadło i Rudawiec
Trasa na Czernicę ma ponad 10 km i zajmuje około 4 godziny w obie strony. Suma podejść: 480 metrów. Na szczycie Czernicy znajduje się drewniana wieża widokowa, zaliczana do wież widokowych Ziemi Kłodzkiej, z której rozciągają się widoki na Masyw Śnieżnika, Czarną Górę, Jawornik Wielki czy Borówkową. Trasa na Czernicę z Bielic jest na tyle łatwa, że można pokonać ją również z dziecięcym wózkiem. Inne trasy prowadzące na ten szczyt to: szlak czerwony z Nowego Gierałtowa, żółty z Goszowa i czerwony z Przełęczy Suchej.
Z Bielic rozpocząć można także wędrówkę na inny szczyt Gór Bialskich - Kowadło (989 m n.p.m.), należące do Korony Gór Polskich. Zielony szlak to około godzina spaceru w jedną stronę. Kolejny szlak zielony wiedzie wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej na Rudawiec (1113 m n.p.m.), także należący do Korony Gór Polskich. Mimo istnienia w Górach Bialskich wyższych szczytów, to właśnie te dwa reprezentują Koronę, ponieważ wiedzie do nich wyznaczony szlak. Wygodną opcją startu będzie Przełęcz Płoszczyna na granicy z Czechami. Trasa zajmuje ok. 2 godziny w jedną stronę i jest prosta, bo prowadzi między szczytami. Brak tam stromych podejść, dlatego świetnie nada się ona na wyjście z dziećmi. Trasa prowadzi przez rezerwat Puszcza Śnieżnej Białki. Dla bardziej wytrwałych wyzwaniem będzie zaliczenie obu szczytów tego samego dnia - taka połączona wycieczka zajmie około 4,5 godzin.
Miejscowością Gór Bialskich, o której również trzeba wspomnieć jest Stronie Śląskie. W sezonie wiosenno-jesiennym dzięki kilkuset kilometrom oznakowanych tras pieszych, rowerowych i singletrackowych Stronie Śląskie i jego okolice odwiedzają amatorzy tego rodzaju turystyki. Do Stronia Śląskiego oprócz transportu własnego dotrzeć można autobusami. Nie dojeżdżają tu pociągi, jednak realizowane jest specjalne połączenie autobusowe Kolei Dolnośląskich.
Góry Bialskie
Góry Bialskie - atrakcje, trasy, informacje praktyczne. Wycieczki po Górach Bialskich.