Opolskie
Opolszczyzna dla turystów – co warto zobaczyć w Opolskim?
Stoisz przed wyborem kierunku swojej podróży? Zastanawiasz się czy warto odwiedzić Opolskie? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zbiór tego, co każdy turysta wiedzieć powinien.
Pomimo tego, iż województwo opolskie jest najmniejszym województwem w kraju to zdecydowania nadrabia swoją historią, bajkową architekturą czy też pobliskimi atrakcjami. Opolskie to piękny region, którego stolicą jest miasto Opole, znane przede wszystkim z organizowanego co roku, od 1963 r., Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej podczas, którego zjeżdżają się artyści i sławy z całego kraju.
Opole – miasto Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej
Zwiedzanie stolicy województwa Opolskiego rozpocząć można spacerem wzdłuż rzeki Odry, tak zwaną opolską Wenecją w towarzystwie pięknych podświetlonych kamienic. Jeżeli planują Państwo wycieczkę z pociechami godnym polecenia jest opolskie ZOO, które znajduje się na malowniczej Wyspie Bolko, gdzie po dniu pełnym wrażeń można odetchnąć. Późnym popołudniem bądź wieczorem zachęcamy do udania się na Wieżę Piastowską, aby zobaczyć panoramę Opola czy zachód słońca.
Zamek Moszna - bajkowy, opolski zamek
Rozpoczynając swoją przygodę z województwem Opolskim nie można pominąć pięknego Zamku w Mosznej, do którego zjeżdżają się ludzie z całej Polski, jak również z poza granic kraju. W tym zamku znajduje się 365 pomieszczeń i 99 wieżyczek i to przede wszystkim dzięki nim to miejsce często jest określane jako ’’bajkowy zamek’’. Mała rzeczka przepływająca wzdłuż parku, przepiękne mosty, kwiaty i drzewa, które dodają uroku temu miejscu o każdej porze roku, to wszystko sprawia, że możemy się poczuć jak w bajce. Obraz tej pięknej budowli nierzadko gości na pocztówkach promujących województwo. Niepowtarzalna architektura, a także bajkowa atmosfera panująca w ogrodach zamku zachwyci niejednego konesera, zatem jest to punkt obowiązkowy na naszej liście.
JuraPark Krasiejów - 26 km od Opola
Dojeżdżając na miejsce możemy skorzystać z odwiedzenia dwóch obiektów: JuraParku oraz Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, gdzie staniecie się świadkami fascynujących przemian i dołączycie do wybranego grona podróżników w czasie! Niejeden mały odkrywca będzie zachwycony pokaźną kolekcją dinozaurów i innych atrakcji. Będąc w Krasiejowie możemy odwiedzić również odwrócony domek w Krasiejowie. Odczuwalne w domku wrażenia grawitacyjne, mogą być zarówno atrakcją jak i doskonałą lekcją fizyki czy biologii. Można w nim kształcić swoją orientację i wyobraźnię przestrzenną.
Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej to pięknu skansen składający się z wiejskich zabytków architektury drewnianej. Każdy z domków wyposażony jest w dawne sprzęty, meble czy inne urządzenia, które niegdyś były standardem w każdym wiejskim domku. Jest to idealna atrakcja dla osób, które stronią od miast i chcą poczuć klimat dawnych wsi, gdzie można złapać oddech i odpocząć. Teren obejmuje również liczne łąki i wiejskie ogrody.
Jezioro Turawskie
Nad Jezioro Turawskie przyjeżdżają ludzie z Opolszczyzny i nie tylko, osoby mieszkające w pobliżu korzystają ze zbiornika głównie weekendowo bądź popołudniami, zaś osoby mieszkające w głębi Polski przyjeżdżają do Turawy na turnusy wakacyjne. Poza licznymi atrakcjami takimi jak plażowanie czy korzystanie ze sportów wodnych zbiornik przyciąga również fanów wędkarstwa. Jezioro położone jest w towarzystwie licznych ośrodków wypoczynkowych, kempingów i hoteli.
Nysa
Jest to miasteczko położone w województwie opolskim, przez które przepływa Nysa Kłodzka. Nysa znana jest z tego, że od wielu lat była miastem, które posiada różnego rodzaju umocnienia obronne m.in. potężne mury z licznymi bramami i basztami. Z kolei po wkroczeniu wojsk pruskich Nysa stała się miastem posiadającym nowoczesną twierdzę zaopatrzoną w liczne umocnienia. Będąc w Nysie wartym odwiedzenia jest Fort Prusy, który wybudowany została w XVIII w i pełnił różnorakie funkcje od koszarów poprzez więzienie. Nysa przyciąga turystów również przez to, iż znajduje się w niej Jezioro Nyskie, które nazywane jest również Jeziorem Głębinowskim. Nad jeziorem organizowane są liczne imprezy, a także dostępne są wszelakie atrakcje. Jednym z popularniejszych wydarzeń jest Festiwal Wodny i Ognia, na który przyjeżdżają ludzie z całej Polski.
Otmuchów
Miasto w województwie opolskim, które leży u stóp Przedgórza Sudeckiego. Miasto posiada charakterystyczne budowle, zaś jedną z nich jest dostojny, ogromny zamek, który wyłania się z centrum miasta. Można znaleźć również wspaniałą barokową świątynię i ślady dawnych fortyfikacji. Miasto poza pięknymi budowlami słynie z Jeziora Otmuchowskiego. W pobliżu jeziora znajduje się unikalne na skalę krajową siedlisko czapli siwej. Wody jeziora są bogate w ryby, szczególnie w gatunek sandaczy. Po drugiej stronie miasta Otmuchów znajduje się wspomniane wyżej Jezioro Nyskie.
Góry Opawskie i najwyższy szczyt - Biskupia Kopa
Góry Opawskie są pasmem polskich Sudetów, które są pasmem wysuniętym najdalej na wchód i jedynym pasmem na terenie województwa opolskiego, nadto są przedzielone granicą państwową. Po czeskiej stronie nazywane są Zlatohorską vrchoviną od miasta Zlate Hory, które znajduje się na południu od Głuchołaz. Z kolei polska część Gór Opawskich liczy około 30 kilometrów kwadratowych i na tej wielkości, poza górami znajdują się liczne zabytki, wspaniałe krajobrazy, i wytwory natury. Pasmo gór Opawskich można podzielić na cztery wyraźne masywy, z którym najbardziej populatnum, a zarazem najwyższym tj. 890 m n.p.m i znajduje się w Biskupiej Kopie, najpiękniejszym szczycie Gór Opawskich.
Wciąż zastanawiasz się co warto zobaczyć w województwie Opolskim? Jakie atrakcje turystyczne odnajdziesz na swojej drodze? Pozwól, że poprowadzimy Cię w głąb tego fascynującego województwa. Musisz wiedzieć jeszcze jedno - Opolszczyznę odwiedzisz o każdej porze roku!