Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Zobacz czym Podziemna Trasa Turystyczna w Kopalni Złota zachwyca tysiące turystów z całego świata! W podziemnej trasie turystycznej poznasz narzędzia i historię górnictwa. W towarzystwie przewodnika zobaczysz 500 metrowy odcinek Sztolni Gertruda z którą jest związana legenda o zbłąkanej Gertrudzie. Na trasie w tej części możesz zobaczyć:
-bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku (w tym tajemniczą mapę Sztolni Czarnej);
- gabloty z dawnymi narzędziami górniczymi i hutniczymi, minerały, wystawę lamp górniczych;
- piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto;
- Zobaczysz Chodnik Śmierci
- Przejedziesz się Pomarańczową Kolejką
Sztolnia ochrowa
Poznaj tajemnice nowo odkrytej sztolni owianej wieloma legendami. Odkryj piękne ciasne korytarze zdobione naturalną pomarańczowo-żółtą ochrą i zobacz zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza, które stosowane są w farbach oraz kosmetykach! Przenieś się w wyjątkowo wąskie i magiczne miejsce. Średniowieczny klimat sztolni, kręty 130 metrowy tunel jest efektem trudnych warunków i ciężkiej pracy górników w sztolni. Doskonale obrazują to tablice przedstawiające narzędzia używane kilkaset lat temu do drążenia tuneli. Na średniowiecznym chodniku kutym ogniem, widać osmolenia, które świadczą o wykorzystywaniu nietypowej metody ogniowej. Jedną z najbardziej intrygujących atrakcji jest fragment zalanego starego szybu. Od kilkumetrowego szybu z oryginalną drewnianą obudową odchodzi średniowieczny systemem drewnianych rur odwadniających sprzed kilkuset lat. Taki sam system jaki pokazywany jest na rycinach z XVI wieku.
Średniowieczna osada górnicza
Przenieś się do średniowiecza i przekonaj się jak wyglądała praca w tym okresie. Zobacz unikatową na skalę Europejską replikę Średniowiecznej Osady Górniczej na którą składają się działające urządzenia zbudowane w skali 1:1. Odbędziecie tu fascynującą podróż w czasie, która uczy i bawi, zobaczycie prawdziwe i działające urządzenia, wszystkie rodzaje drewnianych urządzeń technicznych, które powstały na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli. Każda maszyna funkcjonuje i jest przedstawiona tak, aby włączyć widza do zabawy – wystarczy siła własnych mięśni, aby wprawić w ruch np.: potężne 3 tonowe młyńskie koło deptakowe, 15-metrowy kierat, hutę i stęporowe kruszarki.
- Lekcje fizyki
- Ścieżka strachu
Jesteś ciekawy gdzie znajdują się poszczególne atrakcje? Rzuć okiem na mapę i zobacz jak wygląda Miasto Złota!
Kopalnia Złota
ul. Złota 7, 57-250 Złoty Stok
Materiał sponsorowany