Poznań - atrakcje dla dzieci. Gdzie warto wybrać się z dziećmi w Poznaniu?     

Poznań - atrakcje dla dzieci

Poznań z jakiegoś niezrozumiałego powodu nie jest pierwszym wyborem, jeśli chodzi o turystyczne cele Polaków. Całkiem niesłusznie, bo to piękne i bogate w atrakcje miasto!

Region Wielkopolski kojarzy się głównie jako miejsce narodzin państwa polskiego, a sam Poznań to w pierwszej myśli kolorowe kamieniczki w Rynku, słynne koziołki, stukające się głowami, czy Jezioro Maltańskie. To zresztą jedno z niewielu miejsc, które może się pochwalić jeziorem w środku miasta! Jeśli wybieracie się do Poznania z rodziną, warto przejrzeć listę atrakcji dla dzieci w Poznaniu.

Właśnie taką listę, zawierającą najciekawsze atrakcje rodzinne znajdziecie poniżej. Zerknijcie zatem i wybierzcie te, które wydają się najbardziej interesujące dla Waszej rodziny!

POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu

Kopalnia Guido to najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce.

Zabrze, śląskie
Wyświetl szczegóły
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Nigdy nie zapomnisz swojej przygody w legendarnych zabrzańskich podziemiach.

Zabrze, śląskie
Wyświetl szczegóły
Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Brama w Gorce

Brama w Gorce to wyjątkowe Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne, oferujące bliski kontakt z naturą i fascynujące atrakcje dla całej rodziny. Odkryj malowniczą ścieżkę edukacyjną przez karpacką puszczę, spektakularne wieże widokowe, tunel podziemny.

Waksmund , małopolskie
Wyświetl szczegóły
BACHLEDKA Ski & Sun

Odkryj Bachledka Ski & Sun – letnią oazę przygód i relaksu! Czekają na Ciebie: ścieżka w koronach drzew, trójkołowce górskie, największy tor bobslejowy w Tatrach oraz magiczny plac zabaw dla dzieci. Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek w sercu gór!

Zakopane, małopolskie
Wyświetl szczegóły

SPIS TREŚCI:

Atrakcje w Poznaniu dla dzieci, które warto odwiedzić

atrakcje dla dzieci Poznań

Poznań to miasto pełne atrakcji, które zachwycą najmłodszych i sprawią, że każda rodzinna wycieczka stanie się niezapomnianym przeżyciem. Od interaktywnych muzeów, przez parki rozrywki, po ciekawe warsztaty – stolica Wielkopolski oferuje wiele miejsc, gdzie dzieci mogą uczyć się i bawić jednocześnie.

Wizyta w Poznaniu nie może obejść się bez zobaczenia słynnych koziołków na ratuszowej wieży, co zawsze wywołuje radość u najmłodszych widzów. Dzieci z pewnością pokochają także Rogalowe Muzeum Poznania, gdzie mogą własnoręcznie spróbować swoich sił w przygotowaniu tradycyjnych rogali świętomarcińskich.

Oprócz tego miasto oferuje liczne parki, takie jak Nowe Zoo, które przybliża maluchom różnorodność fauny, czy Malta Ski, gdzie aktywność fizyczna łączy się z zabawą. Poznań to idealne miejsce na rodzinne przygody pełne śmiechu, nauki i wspólnej radości.

1. Poznańskie Muzeum Pyry

Dla większość Polaków ziemniaki, dla Poznaniaków - Pyry. Uwielbiane przez mieszkańców Poznania warzywo doczekało się własnego muzeum, w którym możemy poznać to warzywo do głębi. Każdy z nas wie, jak smakuje ziemniak, ale nie każdy wie jak wyglądała przez lato uprawa ziemniaków. Jakie potrawy można robić z pyr, skąd w ogóle wzięły się one w Europie, ile rodzajów ziemniaków istnieje, co jest największym wrogiem ziemniaka?

To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi znajdziecie podczas wizyty w pyrczanym muzeum.  Na gości w Poznańskim Muzeum Pyry czekają też mini-warsztaty z przyprawianiem własnej pyry.

2. Rogalowe Muzeum Poznania

Drugą najchętniej zjadaną przez Poznaniaków rzeczą są rzecz jasna rogale świętomarcińskie. W czym tkwi magia tych wypieków, że szaleje za nimi pół Polski? I to nie tylko w wypadający 1 listopada Dzień Świętego Marcina? Tradycja wypieku rogali z białym makiem sięga 150 lat, więc jest to słuszna pora, by opowiadać o nich w dedykowanym muzeum! W Rogalowym Muzeum czekają na Was pokazy i warsztaty pod okiem rogalowego mistrza.

Jeśli jesteście ciekawi jak powstają rogale świętomarcińskie, skąd wziął się kształt rogala, jakie tajemnice kryją świętomarcińskie receptury i dlaczego ten słodki wypiek jest tak ważny dla Poznaniaków, nie możecie tu nie wstąpić. To z pewnością będzie najsłodsza wizyta jeśli chodzi o Poznań.

3. ZOO Poznań

Zoo w Poznaniu składa się z dwóch części - nowego i starego zoo. Stare zoo przy ulicy Zwierzynieckiej jest zdecydowanie mniejsze niż jego młodsza wersja. Mieszkają tam zwierzęta zagrodowe jak osły, owce, kozy czy alpaki. Na jego terenie znajduje się plac zabaw i park linowy dla dzieci, dlatego będzie to idealne miejsce na rodzinny spacer. Nowe zoo w Poznaniu to natomiast jedno z największych ogrodów zoologicznych w Polsce.

Nie dość, że jest duże pod względem powierzchni, to jeszcze trzeba zauważyć jego nowoczesność i przestronne, ładnie urządzone wybiegi. Nowe Zoo w Poznaniu słynie z jednej z największych kolekcji ptaków drapieżnych i sów. Można obejrzeć tu nosorożce, słonie, wielbłądy, tygrysy, rysie, niedźwiedzie, kangury, żubry i mnóstwo innych, również - a może przede wszystkim - rzadkich gatunków.

Nowe ZOO znajduje się w okolicach rekreacyjnej części Poznania - Malty, gdzie znajdują się też inne atrakcje jak Termy Maltańskie czy Jezioro Maltańskie, o których więcej informacji znajdziesz poniżej. Można dojechać do niego kolejką parkową “Maltanka”, o której również przeczytasz dalej.

4. Palmiarnia Poznań

Niedaleko Starego ZOO w Poznaniu, na skraju Parku Wilsona mieści się największa w Polsce i jedna z największych w Europie palmiarnia. Jeśli marzycie o wycieczce w tropiki, ale nie pozwala Wam na to czas lub zasoby pieniężne, to poznańska Palmiarnia będzie wcale nie gorszą alternatywą!

To prawdziwa miejska dżungla! W środku znajdziecie jakieś 17 tysięcy roślin z siedmiuset gatunków, żyjących naturalnie w klimacie tropikalnym, subtropikalnym, na pustyniach i sawannach. Uwaga - powietrze w palmiarni jest mokre i ciężkie, a palmy, paprocie i pnącza oddają doskonale charakter tropikalnego lasu.

Można tu nawet zobaczyć bananowca, trzcinę cukrową i kakaowca! Miłośnicy kaktusów także będą czuli się jak w raju. A co najmniej jak na Gran Canarii! Ponadto w poznańskiej palmiarni znajduje się ogromne akwarium, złożone z 37 zbiorników, w których żyje 170 gatunków ryb z różnych stron świata i 40 gatunków roślin wodnych. Jesteśmy niemal pewni, że Wasze dzieci będą zachwycone!     

5. Termy Maltańskie

Termy Maltańskie położone są na Malcie, niedaleko Jeziora, a dojedziesz tu wygodnie kolejką parkową “Maltanka”, wysiadając na stacji Ptyś. To największy obiekt w kraju, który wykorzystuje wody ze źródeł termalnych. Aquapark złożony jest z 16 różnej wielkości basenów i podzielony jest na cztery strefy. Są tam całoroczne wewnętrzne i zewnętrzne baseny geotermalne, zjeżdżalnie, lecznicze baseny solankowe, basen z podwójną falą, plaża z leżakami, jacuzzi i statek piracki.

Najmłodsze dzieci mogą popluskać się w brodziku. Dorośli natomiast mogą zrelaksować się w jednej z saun - a jest w czym wybierać, bo jest ich tu kilkanaście! Do dyspozycji jest też SPA, które wykorzystuje między innymi właśnie termalną wodę. Termy położone są nad samym Jeziorem Maltańskim, a dojedziesz tu kolejką “Maltanka” - wysiadka na stacji Maltanka!       

6. Park Wilsona

W jednym z najpiękniejszych parków w Poznaniu - Parku Wilsona panują świetne warunki do odpoczynku od zgiełku miasta - mimo, że to właściwie jego centrum. Największą atrakcją jest tu palmiarnia, o której przeczytałeś już wcześniej, natomiast to nie wszystko. Na jego terenie znajduje się schron przeciwlotniczy z 1944 roku, który można zwiedzać z przewodnikiem, uroczy staw z fontannami, gdzie spotkać można kaczki (pamiętajcie, że nie karmimy kaczek chlebem, a ziarnami!), dwa wielkie drzewa, będące pomnikami przyrody, i - jak na park przystało - duuużo zieleni.

No chyba, że wybieracie się do Poznania jesienią - wtedy należy spodziewać się złotych liści - lub zimą - wówczas nie należy ich się spodziewać wcale. ;)

7. Przejażdżka kolejką parkową “Maltanka”            

Maltanka, czyli wąskotorowa kolejka parkowa ma kilka przystanków: pierwsza z nich to Stacja Maltanka nad Jeziorem Maltańskim, następne to stacje Ptyś (na której wsiadają i wysiadają ci, którzy chcą skorzystać z aquaparku, czyli Term Maltańskich), Balbinka i Zwierzyniec. Prawda, że nazwy kojarzą się z dziecięcą beztroską? Stacje zatrzymują się więc przy największych atrakcjach tej części Poznania - można więc połączyć krajoznawczą wycieczkę w jedno.

Przejazd ciuchcią dla każdego dziecka będzie niemałą przygodą, a dodając do tego fakt, że to jedna z trzech kolejek parkowych w Polsce, i jedna z najstarszymi elementami (najstarsza szyna na kolejce pochodziła z 1898 roku, a więc z czasów Powstania Wielkopolskiego!), to już w ogóle przygoda pełną… parą! ;)        

8. Jezioro Maltańskie i pozostałe atrakcje poznańskiej Malty      

Jezioro Maltańskie jest sztucznym zbiornikiem, na którym latem odbywają się liczne imprezy wioślarskie i kajakarskie. Dookoła jeziora możesz pojeździć rowerem albo przejść je na piechotę. W południowej części Malty poznańskiej znajduje się całoroczny stok narciarski, tor saneczkowy, kolejka górska, mini golf i zjeżdżalnia do zjeżdżania na pontonach. Wszystkie wymienione atrakcje wchodzą w skład kompleksu Malta Ski.

Do kompleksu należą dwa stoki narciarskie z wyciągiem talerzykowym i krzesełkowym, sztucznie naśnieżane oraz wypożyczalnia sprzętu do uprawiania narciarstwa i snowboardingu. Na miejscu oczywiście są instruktorzy, którzy pomogą Wam lub Waszym dzieciom postawić pierwsze kroki na stoku. Latem dodatkowo odbywają się tam seanse kina letniego, a w ładną pogodę warto po prostu przyjść z kocem i piknikować. Brzegi jeziora są świetnie przystosowane na przyjazd turystów i mieszkańców, również tymi z dziećmi.          

Są tu liczne punkty gastronomiczne, kawiarniane ogródki, a kibice, przybywający na zawody na jeziorze mogą podziwiać rozgrywki z trybun. Jest tu nawet pole campingowe, więc możecie wybrać się na rodzinny camping w środku Poznania! W okolicach Jeziora Maltańskiego znajduje się też Bula Park, czyli jedyny w Polsce tor bowlingowy na świeżym powietrzu. Wszystko to sprawia, że Malta jest prawdziwym sercem rozrywkowego życia Poznania. I naturalnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez rodziny z dziećmi.        

10. Przejażdżka Wartostradą

Nie da się nie wspomnieć, że Poznań to także jedna z największych polskich rzek - Warta. By ułatwić mieszkańcom i turystom przebywanie i korzystanie z uroków Warty miasto wybudowało wzdłuż jej brzegów tzw. Wartostradę, czyli sieć ścieżek pieszych i rowerowych. Wartostrada co jakiś czas jest rozbudowywana, ale już w obecnej formie stanowi nie lada atrakcję dla spacerowiczów, rowerzystów, rolkarzy i biegaczy.

Te rodziny, którym spacer wzdłuż rzeki nie wystarcza, mogą skorzystać z rejsów tramwajem wodnym po Warcie. Rejsy odbywają się w weekendy - zwiedzanie Poznania z perspektywy rzeki będzie na pewno ciekawą i niezapomnianą przygodą!            

11. Blubry 6D Poznańskie Legendy

Z Poznaniem wiąże się kilka ciekawych legend i to właśnie tu - w Blubry 6D można je poznać, w dodatku w zupełnie niespotykany sposób! W środku znajdziecie 700 m kwadratowych malowideł, nawiązujących do dziejów dawnego Poznania, które można oglądać dzięki trójwymiarowym okularom. Jedno z pomieszczeń to multimedialne ekrany - tam możecie zapoznać się z charakterystyczną, poznańską gwarą.

Wrażenia potęgują efekty specjalne - mgły, lasery, wiatr, ruchome postacie, będące bohaterami opowieści, a nawet… zapach świętomarcińskich rogali! Każdy gość jednocześnie sam staje się uczestnikiem legend dzięki zaangażowaniu wszystkich zmysłów. Wrażenia z wizyty 10/10!

12. Laboratorium Wyobraźni

Dla dzieci, które kochają rozwiązywanie zadań i naukę poprzez zabawę mamy coś specjalnego - Laboratorium Wyobraźni Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Wiadomym jest, że dzieci najchętniej poznają świat empirycznie - doświadczając, dotykając. Na wystawach w Laboratorium Wyobraźni dotykanie i przeprowadzanie doświadczeń jest na porządku dziennym.

Wystawa Czerwona składa się z części, poświęconych poznawaniu zjawisk naukowych, w których dzieci zgłębiają zagadnienia z dziedziny fizyki i biologii. Tam dowiedzą się jak działa elektryczność, jak bada się wiek drzew oraz jak powstają zdjęcia. Na terenie Wystawy Czerwonej znajduje się także Experymentarium, czyli laboratorium, gdzie pod okiem opiekunów dzieci przeprowadzają doświadczenia z różnych dziedzin nauki.           

Druga wystawa w Laboratorium Wyobraźni to Wystawa Zielona, która także zawiera część, zwaną Experymentarium, strefę “zaplątany umysł”, gdzie najmłodsi rozwiązują łamigłówki matematyczne oraz BIG Board, czyli platformę, która umożliwia sterowanie obiektem na ekranie. Aby poruszyć obiekt potrzebna jest współpraca kilku osób - pachnie to więc idealnym miejscem na rodzinną zabawę!            

13. Pyrland Park Linowy nad Maltą     

Dla rodzin, które uwielbiają wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu polecamy park linowy o wdzięcznej nazwie Pyrland - jak na stolicę Wielkopolski przystało. ;) Park mieści się nad Jeziorem Maltańskim, pośrodku lasu, a przecież nadal w centrum miasta!

Do dyspozycji są 3 trasy linowe: wysoka dla osób wysportowanych, średnia i niska, w sam raz dla początkujących amatorów wspinaczki. To jednak trasy dla dorosłych - wersja trasy dla dzieci to osobna historia, z zabezpieczeniami w postaci siatek asekuracyjnych, po których dzieci mogą skakać aż zabraknie im sił. W tej części Pyrlandu bawić się mogą dzieci od 3 do 12 roku życia.

Wszystko sprawia, że w parku doskonale bawić się mogą i dzieci i dorośli, a to przecież ważny element rodzinnej integracji! Do dyspozycji są też dwie tyrolki - niska i wysoka oraz trasa zjazdowa, w trakcie której osiąga się prędkość nawet do 40 km/h - i to w koronach drzew, kilkanaście metrów nad ziemią!            

14. Spacer po Poznaniu

poznań atrakcje

Na koniec zostawiliśmy coś, co wydaje się może banalne - czyli spacer ulicami Poznania. Najciekawszym miejscem będzie oczywiście Stare Miasto, a w szczególności ratusz, z okna którego równo w południe wyłaniają się koziołki, stukające się głowami.   

Atrakcyjny jest oczywiście także sam budynek poznańskiego ratusza, a uroku dodają miniaturowe, kolorowe kamieniczki, nazywane kamienicami budników. W obrębie Starego Miasta warto zajrzeć także do poznańskiej Fary, czyli bazyliki kolegiackiej, by w ciszy podziwiać jej niesamowite wnętrza.             

Być może będziecie chcieli poznać bliżej przebieg Powstania Wielkopolskiego? Na poznańskim rynku znajduje się właśnie Muzeum, poświęcone temu wydarzeniu. Będąc w Śródmieściu Poznania warto zobaczyć Plac Wolności, przy którym znajduje się słynny Bazar oraz najstarsza publiczna biblioteka w Polsce - Biblioteka Raczyńskich. Uwagę dzieci na pewno przykuje dziwna, ogromna szklana rzeźba… Co to jest? Dowiecie się na miejscu!           

Spacerując ulicami Poznania warto zahaczyć o Zamek Cesarski, przy którym znajduje się uroczy ogród. Tam, w cieniu drzew możecie odpocząć, na przykład liżąc lody. Zwiedzanie wnętrz Zamku Cesarskiego jest darmowe, więc może skusicie się na odpoczynek w chłodnych, marmurowych wnętrzach?

Mural 3D, Ostrów Tumski, Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Już poza centrum, w dzielnicy Poznania Śródce znajdziecie słynny na całą Polskę mural 3D, z którym wiąże się ciekawa historia. Obowiązkowym będzie też spacer na poznański Ostrów Tumski, czyli najstarszą część miasta, a nawet najstarszą część… Polski! Szacuje się, że to właśnie tutaj rozpoczęło się państwo polskie. Stoi tu najstarsza polska katedra - Bazylika św. Piotra i Pawła.

Polecamy też wizytę w ICHOT Brama Poznania (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) - pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa kulturowego. To właśnie tam opowiedziana jest arcyciekawa historia poznańskiego Ostrowa Tumskiego. 

Restauracje w Poznaniu - co warto zjeść?

restauracje Poznań

Poznań, jako stolica Wielkopolski, słynie z wyjątkowego połączenia tradycji kulinarnych i nowoczesnych trendów gastronomicznych, które przyciągają smakoszy z całej Polski. To miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – od regionalnych specjałów po wykwintne dania kuchni międzynarodowej.

Spacerując po urokliwym Starym Rynku czy tętniących życiem ulicach Śródmieścia, można trafić na przytulne restauracje serwujące klasyczne przysmaki, takie jak słynne rogale świętomarcińskie czy tradycyjna zupa gulaszowa. Dla miłośników bardziej nowoczesnych smaków Poznań oferuje liczne restauracje fusion oraz lokale, które w kreatywny sposób łączą lokalne produkty z międzynarodowymi technikami kulinarnymi.

Warto również odkryć klimatyczne bistra i food trucki, gdzie młodzi szefowie kuchni eksperymentują z menu, serwując oryginalne potrawy w swobodnej atmosferze. Przedstawiamy przegląd miejsc, w których warto zjeść w Poznaniu, by doświadczyć jego kulinarnego bogactwa.

Noclegi w Poznaniu, gdzie spać?

noclegi Poznań

Poznań, jako dynamiczne centrum biznesu, kultury i turystyki, przyciąga gości z różnych zakątków Polski i świata. Bez względu na to, czy odwiedzasz miasto w celach służbowych, turystycznych, czy rodzinnych, wybór odpowiedniego noclegu jest kluczowy dla udanego pobytu. W stolicy Wielkopolski znaleźć można szeroki wachlarz miejsc do spania – od luksusowych hoteli, które zapewniają najwyższy standard usług, po kameralne pensjonaty i przytulne apartamenty w sercu miasta.

Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań mogą skorzystać z designowych hosteli, idealnych dla grup i indywidualnych podróżników, które oferują nie tylko komfortowe pokoje, ale także wspólne przestrzenie sprzyjające nawiązywaniu nowych znajomości. Różnorodność cen i lokalizacji pozwala na dostosowanie oferty do każdego budżetu. 

Poznań - miasto, które warto odwiedzić

poznań atrakcje

I to już wszystkie atrakcje dla dzieci w Poznaniu, które chcieliśmy Wam dziś przedstawić. Jesteśmy pewni, że bez względu czy wolicie kontakt z naturą, czy może poszerzanie horyzontów, aktywność na świeżym powietrzu czy raczej zwiedzanie muzeów, na naszej liście na pewno znajdziecie coś dla siebie! Życzymy zatem sprawnego planowania wyjazdu do Poznania i udanego pobytu! Do zobaczenia!  

Wycieczki szkolne do Poznania - dlaczego warto?

Poznań to jedno z najstarszych i najbardziej fascynujących miast w Polsce, które doskonale łączy historię, kulturę oraz nowoczesne atrakcje, czyniąc go idealnym celem dla wycieczek szkolnych. To miejsce pełne zabytków i legend, które nie tylko bawią, ale również edukują, pozwalając uczniom poznawać historię Polski w wyjątkowy sposób. Spacer po Starym Rynku, spotkanie z koziołkami na ratuszowej wieży czy odkrywanie tajemnic Ostrowa Tumskiego to tylko część atrakcji, jakie czekają na młodych odkrywców.

Poznań oferuje także liczne interaktywne muzea i warsztaty edukacyjne, jak Muzeum Rogalowe, które łączy naukę z zabawą. Uczniowie mogą tu poznać tradycje regionu, uczestniczyć w zajęciach praktycznych i integrować się podczas wspólnych wyzwań. Wycieczka do Poznania to nie tylko poznanie kultury, ale także okazja do aktywnego spędzenia czasu, co czyni ją niezapomnianym doświadczeniem dla każdej klasy.

Przeczytaj także: 60 pomysłów na wycieczkę szkolną, zielone szkoły - gdzie pojechać na klasowy wyjazd?

informator wiosna 2024

Imprezy firmowe, wyjazdy firmowe w Poznaniu

Imprezy i wyjazdy firmowe to nieodłączny element budowania silnych, zintegrowanych zespołów oraz wspierania relacji między pracownikami. Poznań, jako jedno z najbardziej dynamicznych miast w Polsce, oferuje szeroką gamę możliwości organizacji takich wydarzeń, łącząc nowoczesność z bogatą tradycją. Miasto to wyróżnia się nie tylko świetnie rozwiniętą infrastrukturą konferencyjną, ale również unikalnymi miejscami na imprezy integracyjne i rekreacyjne.

Od eleganckich sal bankietowych w historycznych budynkach po nowoczesne centra rozrywki i malownicze plenery nad Wartą – Poznań zapewnia szeroki wachlarz opcji, które można dostosować do różnych potrzeb i oczekiwań firm. Dzięki różnorodności atrakcji, w tym wycieczek po Starym Rynku, warsztatów kulinarnych, czy zabaw typu escape room, organizatorzy mogą zaoferować pracownikom wyjątkowe doświadczenia.

Wybierając Poznań na miejsce imprezy firmowej lub wyjazdu, zyskujesz gwarancję niezapomnianego wydarzenia, które wzmocni więzi zespołowe i zmotywuje pracowników.

Przeczytaj także: 24 pomysły na wyjazd integracyjny - organizacja imprez firmowych, eventy dla firm

informator eventowy

MAPA ATRAKCJI POZNANIA

 

 

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024