9 atrakcji dla dzieci w Katowicach, które musisz odwiedzić

Katowice dla dzieci

Z czym kojarzy Wam się Śląsk? A Katowice? Zapewne wielu odpowie, że z górnikami, węglem, kopalniami i wszystkim co z “czarnym złotem” związane. Jednak - co dla niektórych może być zdziwieniem - Katowice to także sporo atrakcji, które dedykowane są dzieciom i w dodatku… nie mają nic wspólnego z węglem!

Jeśli wybieracie się na wycieczkę do Katowic z rodziną i zastanawiacie się gdzie pójść, by sprawić frajdę dzieciom, spieszymy z podpowiedziami. Poniżej znajdziecie listę sprawdzonych atrakcji dla dzieci, które warto odwiedzić będąc w Katowicach. Są to zarówno muzea, w których świetnie będą czuć się mali pasjonaci historii, jak i miejsca, gdzie króluje czysta zabawa. Na świeżym powietrzu, w pomieszczeniach. Jesteśmy pewni, że znajdziecie coś dla siebie! Zapraszamy do lektury.

POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Nigdy nie zapomnisz swojej przygody w legendarnych zabrzańskich podziemiach.

Zabrze, śląskie
Wyświetl szczegóły
Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Ponad 40 atrakcji do zabawy dla całych rodzin! Przenieś się do świata magicznej zabawy.

Chorzów, śląskie
Wyświetl szczegóły
Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu

Kopalnia Guido to najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce.

Zabrze, śląskie
Wyświetl szczegóły
Funzeum

Funzeum, wyjątkowe Muzeum Światła i Koloru w Polsce, gdzie zabawa i nauka łączą się w jedno.

Gliwice, śląskie
Wyświetl szczegóły

SPIS TREŚCI:

1. Bajka Pana Kleksa w Katowicach

W dawnej Fabryce Porcelany w Katowicach powstało miejsce, które co prawda z porcelaną niewiele ma wspólnego. Za to dużo wspólnego ma z dobrą zabawą. Bajka Pana Kleksa to nie sala zabaw. To też nie muzeum, ani park rozrywki. To miejsce na wspaniałą, rodzinną przygodę - nawet, a może pomimo tego, że o profesorze Kleksie może więcej powiedzieć raczej już starsze pokolenie. To miejsce dla tych, którzy są małymi odkrywcami - którzy balansując między fantazją a nauką chcą dowiedzieć się, jak funkcjonuje świat.

Odwiedzający to miejsce przeniosą się do czasów dzieciństwa i do kultowej powieści Jana Brzechwy "Akademia Pana Kleksa"​. Poznają osiem stref - Ostatni Rezerwat Przyrody, Bajdocję, Krainę Szpaka Mateusza i Planetę Fantazję. Dzieci będą mogły zmierzyć się z kulinarnymi zadaniami w Kuchni Pana Kleksa, a także poznać bliżej życie czworonogów w Psim Raju. W Abecji - podwodnym świecie władanym przez królową Abę dzieci nauczą się jak stawiać żagle czy jak wiązać węzły żeglarskie oraz pomogą królowej w ocaleniu planety przed katastrofą ekologiczną.

Zabawa jest, jednym słowem, kosmiczna! Jest tu nawet Ostatni Rezerwat Przyrody, gdzie ciekawscy będą mieli okazję poznać niezwykły świat roślin i zwierząt. Bajka Pana Kleksa skierowana jest dla dzieci w wieku 5-12 lat. Świetny pomysł na wycieczkę świadomych rodziców, którzy chcą rozwijać swoje dzieci dzięki mądrej zabawie.

ulotka slakieopolskie

2. PIXEL XL Katowice

pixel XL Katowice

Pixel XL to centrum gier, które rewolucjonizuje podejście do interaktywnej zabawy, eliminując konieczność używania tradycyjnych padów i klawiatur. Zamiast tego, zawodnicy korzystają ze specjalnych interaktywnych mat, dzięki którym "fizycznie" stają się częścią rozgrywki. Ta nowatorska forma spędzania czasu zdobywa coraz większą popularność zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, oferując niezapomniane wrażenia i mnóstwo emocji.

W Pixel XL gry odbywają się na podłodze, gdzie gracze poruszają się po podświetlanych kaflach. Każda rozgrywka wymaga od uczestników refleksu, sprytu, zwinności, a także strategicznego myślenia i współpracy. Dzięki temu, gry w Pixel XL to nie tylko zabawa, ale również doskonały trening dla ciała i umysłu.

Pixel XL oferuje ponad 20 gier o różnym stopniu trudności, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno solista, jak i grupy. Gry są zróżnicowane tematycznie i wymagają różnorodnych umiejętności, od refleksu i zręczności, po pamięć i zdolności strategiczne. To miejsce, gdzie każdy może sprawdzić swoje umiejętności i świetnie się bawić.

Pixel XL w Katowicach mieści się przy ulicy Sokolskiej 31, w budynku dawnego Domu Handlowego Junior. Lokal zajmuje ponad 1 500 m² przestrzeni, co zapewnia mnóstwo miejsca na zabawę. Przestronne wnętrze umożliwia komfortową grę nawet dla dużych grup uczestników, a nowoczesne wyposażenie i atrakcyjny wystrój tworzą idealne warunki do zabawy.

Dzięki swojej dużej przestrzeni i różnorodności gier, Pixel XL jest idealnym miejscem na różne okazje. To doskonały wybór na spontaniczny wypad z rodziną, integrację firmową, szkolne wyjście, a także urodziny czy większe imprezy. Profesjonalna obsługa i świetna atmosfera sprawiają, że każda wizyta w Pixel XL jest wyjątkowym przeżyciem.

3. Muzeum Śląskie w Katowicach

muzeum slaskie

Rodziny z dziećmi powinny rozważyć wizytę w Muzeum Śląskim, położonym przy ulicy Dobrowolskiego, niedaleko katowickiego Spodka. To nowoczesny kompleks turystyczny, który ostatnimi czasy stał się prawdziwym hitem. Znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice - z zewnątrz prezentuje się imponująco. Stare budynki, szyb Warszawa II, pełniący teraz funkcję wieży widokowej i przeszklone, nowoczesne budynki, świadczące o postępie urbanistycznym Katowic.

Wystawa przeprowadzi zwiedzających przez historię górnictwa, nierozerwalną z tym regionem, a dzieci odkryją wiele pasjonujących historii dzięki najnowszym technologiom. To bowiem jedno z nowocześniejszych muzeów w Polsce. Muzeum Śląskie było wielokrotnie wyróżniane w wielu konkursach i rankingach. Jego mottem jest inspiracja dziedzictwem Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego, jego intelektualnym i artystycznym dorobkiem oraz bogatą tradycją wielokulturowości.

4. Legendia - Śląskie Wesołe Miasteczko

legendia chorzów

Śląskie Wesołe Miasteczko Legendia, zlokalizowane w sercu Parku Śląskiego w Chorzowie, to najstarszy park rozrywki w Polsce, który od dekad przyciąga gości z całego kraju. Od momentu otwarcia w 1959 roku, Legendia przeszła liczne modernizacje, stając się nowoczesnym miejscem pełnym magii, radości i niezapomnianych wrażeń. Legendia łączy w sobie urok tradycyjnego wesołego miasteczka z nowoczesnymi atrakcjami, które zadowolą zarówno dzieci, jak i dorosłych. To miejsce, gdzie tradycja spotyka się z innowacją, tworząc unikalną atmosferę.

Legendia to również raj dla najmłodszych. Dzieci mogą cieszyć się licznymi karuzelami, mini kolejkami, placami zabaw oraz specjalnie zaprojektowanymi strefami tematycznymi, które pobudzają wyobraźnię i zachęcają do zabawy.

5. 1000 klocków

Czy istnieje jakiekolwiek dziecko, które nie lubi bawić się klockami? To właśnie w sali zabaw klockami “1000 klocków” znajduje się nie tytułowe tysiąc, a aż 100 tysięcy klocków LEGO! I to w kształtach, jakie trudno znaleźć gdziekolwiek indziej. Oprócz wielkiego klockowego basenu na terenie obiektu znajduje się Miasteczko LEGO City - kompletne, wielopoziomowe miasteczko z domkami dla mieszkańców, drogami, plażą, policją i strażą, Miasteczko LEGO Duplo, po którym mknie pociąg, klocki XXL LEGO Soft - ogromne klocki z miękkiego tworzywa, z których można zbudować na przykład wieżę do samego sufitu, tor zjazdowy dla samochodów, na którym odbywają się prawdziwe wyścigi, gotowe makiety z klocków takie jak piracki statek, imponująca budowla NOSPR czy latająca twierdza NINJAGO, a także najciekawsze budowle gości, którzy własnoręcznie stworzyli imponujące dzieła, godne ich zachowania.

Na miejscu jest także kilkanaście zestawów klocków, które można złożyć według instrukcji. Zabawa klockami rozbudza kreatywność, poprawia zdolności manualne i rozwija dziecięcy mózg, co w przyszłości może nieść pozytywne skutki przy matematycznych czy technicznych łamigłówkach. Czyli to kolejne miejsce, które oprócz rozrywki dba też o naukę! Dodatkowo o małe brzuszki dba sama szefowa tego miejsca, która serwuje zdrowe, pełnowartościowe przekąski. Uzupełnienie energii po lub w trakcie zabawy to ważna sprawa!

6. Papugarnia Carmen w Katowicach

papugarnia carmen

Papugi to niesamowite zwierzęta - potrafią naśladować dźwięki, uczą się ze słuchu, a do tego mają piękne ubarwienie. To dlatego papugi skradają wciąż serca małych i dużych, którzy zafascynowani mądrością tych ptaków, pragną poznać je z bliska.

Do papugarni Carmen zapraszamy te dzieci, które chcą zaprzyjaźnić się z tymi niesamowitymi papugami, przyjrzeć im się z bliska, nakarmić, a nawet potrzymać na ramieniu! W Papugarni mieszka ponad 100 papug z różnych gatunków - każdy różni się kolorem piór, rozmiarem i charakterem. Wszystkie są inne, ale każda pięknie ubarwiona i skora do zabawy. Wszystkie papugi są kontaktowe i nie boją się ludzi. Lubią siadać wszędzie, więc trzeba patrzeć pod nogi i być gotowym na to, że nagle na ramieniu wyląduje Ci któryś z ptaków. Jeśli wybierasz się do nas z małymi dziećmi na pokładzie pamiętaj o tym, żeby oswoić je z myślą, że wolno latające papugi siadają praktycznie wszędzie - lądowiskiem może stać się nawet Twoja głowa. Czasami konieczne jest jednak zachęcenie papugi do bliższego kontaktu.

Zwabienie ptaka do siebie nie jest trudne - wystarczy w ręku mieć specjalną, wydawaną na miejscu karmę, a same chętnie przylecą do odwiedzających. Pomyślicie, że papugi to urwisy - nie sposób zaprzeczyć, w końcu mogą zrobić sobie lądowisko nawet z Twojej głowy. Ba! Są na tyle ciekawskie, że czasem skubną guzik lub pociągną za sznureczek przy ubraniu. Z tego powodu należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do wizyty w Papugarni. Prawdziwa gratka to mówiące papugi - mieszkańcy Papugarni potrafią składać nawet całe zdania. Czasem są to przypadkowe słowa, innym razem całkiem adekwatne do sytuacji. I nie tylko ary mają tę niesamowitą umiejętność.

Przed wizytą w Papugarni pamiętajcie o długich rękawach - papugi mają ostre pazurki, więc trzeba uważać! Wchodząc do środka trzeba mieć też związane włosy - ruchliwe papugi łatwo mogą zaplątać się w rozpuszczone włosy, więc żeby uniknąć groźnych sytuacji musimy przestrzegać tej zasady. I bez obaw - przed wejściem każdy zostanie dokładnie poinformowany o czym należy pamiętać, goszcząc w papuzim domu. Jesteśmy pewni, że dzieciaki będą zachwycone!

7. Centrum Rozrywki Guliwer

Z tematu papug przejdźmy z powrotem do zabawy - konkretniej do Centrum Rozrywki Guliwer, czyli sali zabaw z mnóstwem atrakcji, które szczególnie spodobają się młodszym dzieciom. Są tu trampoliny, baseny z kulkami, zjeżdżalnie, labirynty, klocki, również te w ogromnych rozmiarach, miasteczko złożone z 10 tysięcy klocków Play Mobil, pokój Hot Wheels, wieża Spidermana, w której każdy może poczuć się jak popularny bohater i pokój sensoryczny dla najmłodszych gości.

Park zajmuje dużą przestrzeń około 1000 metrów kwadratowych, co daje swobodę w dokonywaniu aktów szaleństwa. ;) Tutaj dzieci nie tylko spożytkują swoją energię, która przecież czasami wydaje się być nieskończona, ale i rozwiną umiejętności manualne i logiczne. Szaleństwo na trampolinach, budowanie wieży z wielkich klocków, pokonywanie torów przeszkód, wspinaczki po wieżach i wieżyczkach - lista rzeczy, które można tu robić właściwie się nie kończy. To bez dwóch zdań istny raj dla dzieci! Również tych młodszych.

8. Sala Zabaw Nibylandia

Pozostańmy w temacie zabawy i udajmy się do największej na Śląsku sali zabaw, urządzonej w bajkowym klimacie Piotrusia Pana. 1200 metrów kwadratowych powierzchni do skakania, biegania, zabawy i nauki, labirynty, ogromna, bo złożona aż z 6 poziomów konstrukcja do zabawy, dmuchane zamki, tunele, tory przeszkód, strażnice elfów, statek piratów, dziób bosmana, przełęcz zamkowa, magiczny las elfów, skarbiec - to tylko niektóre z atrakcji i pomieszczeń w Nibylandii.

Furorę robią zamontowane na wysokości 2 metrów armatki powietrzne, które służą do urządzania bitew na piłeczki. Najmłodsze dzieci, te do czwartego roku życia będą bawić się w Przystani Maluchów i Salce Maluszka, gdzie wydzielona jest odrębna, bezpieczna strefa z małym basenem kulkowym, miniaturowymi bujanymi zwierzątkami i zjeżdżalnią. Rodzice odpoczną natomiast w dedykowanej im kawiarni, popijając aromatyczną kawę i zagryzając ją pysznym ciastkiem.

9. Muzeum Najmniejszych Książek Świata

Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego to nasza ostatnia już propozycja na wyjście z dzieckiem, która zrobi wrażenie i na najmłodszych i na ich rodzicach. Muzeum znajduje się w katowickiej dzielnicy Piotrowice poświęcone jest Zygmuntowi Szkocnemu, który tworzył miniaturowe wersje wybitnych dzieł literatury polskiej - łącznie było ich 165. W muzeum obejrzycie 87 z nich - to np. alfabet łaciński, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Książeczka ma wymiar 1 na 0,8 mm - czyli mniej więcej tyle ile ziarnko maku.

Na 28 stronach autor umieścił 24 litery alfabetu łacińskiego. Książek było więcej, gdyby sam autor nie rozdawał ich tak chętnie - swoje egzemplarze dostali m.in. Jan Paweł II, Czesław Miłosz czy Ronald Reagan. Inne mini-książeczki, jakie znajdują się w muzeum to m.in. biografia Fryderyka Chopina, Alfreda Nobla, Napoleona, Mikołaja Kopernika czy Leonarda da Vinci, Karta Narodów Zjednoczonych i książki dotyczące sławnych wydarzeń - pierwszego lotu w kosmos, opis przyłączenia Polski, Czech i Węgier do NATO czy lądowanie człowieka na Księżycu statkiem Apollo 11. Szkocnemu nie można odmówić pomysłowości - na ziarnku grochu napisał słowa trzech modlitw - “Ojcze Nasz”, “Zdrowaś Maryjo” i “Wierzę w Boga”, z kolei na zwykłym pocztowym znaczku spisał słowa ustawy budowlanej.

Na tym kończy się nasza lista atrakcji dla dzieci w Katowicach. Mamy nadzieję, że znajdziecie na niej miejsca ciekawe nie tylko dla Was, ale przede wszystkim Waszych pociech. Życzymy miłego pobytu w Katowicach!

ulotka slakieopolskie

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024